Държавата прави пореден опит да ускори изплащането на болнични листове, като въведе глоба за работодателите. Осигурител, който не представи в срок документи за изплащане на обезщетения за временна нетрудоспособност, трудоустрояване и майчинство, ще се наказва с имуществена санкция или глоба от 500 до 2000 лв. За виновното длъжностно лице санкцията е от 100 до 1000 лв. за всеки отделен случай.
Това предвижда поправка в Кодекса за социално осигуряване, приета от парламента заедно с бюджета за общественото осигуряване за 2010 г. "Много работодатели закъсняват с предаването на болничните листове и се надяваме така да ги мотивираме да не го правят", коментира за "Сега" управителят на НОИ Сотир Ушев.
Работодателите са длъжни да представят болничния лист до 2 дни след плащането на дължимите възнаграждения. За самоосигуряващите се лица срокът е до 11 дни след внасянето на авансовите осигуровки за съответния месец. Осигурителният институт изплаща болнични два пъти в месеца, но често се получават огромни закъснения. От НОИ обикновено обясняват това със сбъркани данни в документите или с късно занесени листове от работодателите. Одит на Сметната палата за предишните 2 години обаче показа, че най-честото нарушение при изплащането на помощи и обезщетения за временна нетрудоспособност е неспазване на сроковете, но главно от страна на служителите на НОИ.
Най-сериозен е проблемът в София, където има недостиг на персонал. За 2007 и 2008 г. НОИ е забавил 9383 болнични листа, одобрени за плащане. Извън тях обаче има значителен брой обезщетения, които не са изплатени или са анулирани - общият им брой за 2007 и 2008 г. е 132 588. Това са болнични листове, които не отговарят на изискванията на наредбата, съдържат некоректни данни или противоречива информация, нямат посочена банкова сметка и пр.
В същото време ГЕРБ се отказа от намаляването на долния праг на санкциите за некоректни работодатели в другия основен нормативен акт в социалната сфера - Кодекса на труда, установи проверка на "Сега". Предложението беше минималните глоби за най-тежките нарушения да паднат от 10 000 на 1500 лв., а за останалите - от 2500 на 1000 лв. Поправките минаха на първо четене във водещата социална комисия, но са оттеглени преди първо четене в пленарна зала. Аргументите на вносителите от ГЕРБ бяха, че в момента всички тежки нарушения се третират еднакво, а в кризата санкциите от 10 000 до 15 000 лв. за всеки отделен случай могат да доведат фирмата до фалит. От финансовото министерство, а и депутати от опозицията обаче възразяват, че с намаляване на долния размер на глобите те ще загубят превантивния си ефект.
|
|