Големият брой на хората с увреждания у нас изненада ръководителя на мисията на МВФ за България Ханс Фликеншилд. По данни на социалното министерство те са около 400 000 души, а според Националния статистически институт - 300 000. В момента Агенцията за хората с увреждания подготвя регистър за броя и възрастта им, както и за вида на увреждането им.
На среща със социалния министър Емилия Масларова вчера Фликеншилд препоръча да се затегнат мерките по освидетелстването на инвалидите.
Основната причина за неестествено високия брой инвалиди са привилегиите и добавките, които получават хората с увреждания. От 1 юни пенсията за намалена работоспособност над 90% е 84 лв. При по-леката инвалидност е съответно 78 лв. и 63 лв. Групата инвалидност дава и редица облекчения, свързани с вноса на автомобили, месечните помощи за транспорт, пътуването с влак, телефонните разговори, данъчното облагане. В момента възрастни хора със социална пенсия имат право и на добавка от 15 лв. за инвалидност. От тази година бе прекратена практиката пенсии, получени при стаж и възраст, да се преобразуват впоследствие в инвалидни. Мотивът е, че държавата не може да плаща за намалена трудоспособност на неработещ човек.
Само през 2004 г. териториалните експертни лекарски комисии (ТЕЛК) са издали над 281 хиляди решения за инвалидни пенсии. Нерядко възрастни безработни, на които не им достигат години за пенсиониране, успяват да се сдобият с инвалидна пенсия.
Заради силните съмнения за корупция в ТЕЛК от Националния осигурителен институт и Агенцията за социално подпомагане от тази година контролират определянето на инвалидност. До момента те са оспорили 10 пъти повече решения на ТЕЛК в сравнение с предишни години. Целта е да се спестят злоупотреби за над 25 млн. лв.
Редактирано от - гошо на 17/10/2005 г/ 21:37:22