:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,782,589
Активни 295
Страници 9,463
За един ден 1,302,066

5-те най-значими иновации на десетилетието

Американският професионален спорт отчита телевизионния напредък като връх в своето развитие
СНИМКИ: АРХИВ "СЕГА"
1
Състезателният дух не се е променил кой знае колко от зората на човечеството. Но почти всичко друго в спорта се развива постоянно. Новаторството има много форми. Треньорските стратегии и тактики се менят. Екипировката еволюира чрез изследвания и усъвършенстване. Съдийството се подобрява посредством технологичния напредък, който неутрализира човешката грешка. Високотехнологичният прогрес променя възможността на медиите да следят събития и личности. Своеобразният Топ 5 събра най-значимите иновации, оказали влияние върху американския спорт през отминаващото десетилетие.



1. Телевизия с висока резолюция

През 1998 г. т. нар. HD технология беше новост за телевизиите и рядкост за зрителите. В онази година Националната футболна лига (NFL) излъчи първия си мач във формат HD. През последното десетилетие сателитни и кабелни оператори малко по малко започнаха да прилагат технологията и постепенно дори местните тв станции прехвърлиха аналоговото си излъчване в цифров вариант.

Колкото по-достъпни ставаха големите плазмени и LCD телевизори, толкова повече се увеличаваха събитията, излъчени с висока резолюция, което пък бе истинска революция в домашното следене на спортни състезания. До 2004 г. тв "Фокс" вече излъчваше по 6 мача седмично от NFL във формат HD.

"Когато HD се появи, това бе също толкова важна стъпка в телевизията, колкото появата на цветната картина - твърди управителят на "Фокс Спортс" Дейвид Хил през в. "Уолстрийт Джърнъл" през 2008 г. - Да гледаш спорт с HD е толкова завладяващо, че просто сядаш и потъваш в образа."



2. Видеоповторения за съдиите

Технологията на повторенията в спорта се използва в телевизията от началото на 60-те години на ХХ век и дава в ръцете на фенове, играчи, треньори и ръководители необходимия инструмент да тормозят прегрешили рефери. С времето повторението става все по-изтънчено, осигурявайки допълнителни ъгли на гледна точка, по-ясно изображение и съответно все повече неприязън към арбитрите. Обзорните предавания започнаха да въртят грешките на съдиите отново и отново до безкрай, така че беше само въпрос на време спортните лиги да започнат да използват същата тази технология, за да поправят спорните отсъждания.

NFL повлече крак, като въведе тв система за оспорване на решенията на реферите през 1999 г. Последваха Националната хокейна лига (NHL), световният тенис и Мейджър лийг бейзбол (MLB).



3. Предпазни мрежи в NHL

В миналото да седиш в който и да е край на хокейната пързалка в NHL освен вълнуващо беше и доста опасно преживяване. Рикоширали шайби редовно прескачаха плексигласа над мантинелата и влитаха директно в публиката. А играчите започнаха да изстрелват шайбата с все по-голяма сила, снабдени с олекотените графитени дръжки на стиковете.

Така през 2002-ра заблудена шайба удари в челото 13-годишната привърженичка на "Блу Джакетс" Британи Сесил по време на мач в Кълъмбъс. Момичето почина два дни по-късно. В резултат на тази трагедия лигата реши да инсталира предпазни мрежи зад двете врати по подобие на бекстопа на бейзболните стадиони.

"Вярвам, че тази мрежа е нещо, към което може да се нагодите - обяви по онова време комисионерът на NHL Гари Бетман. - Ако сте запалянко и седнете там с идеята, че не харесвате тази мрежа, и започнете да се взирате в нея, сигурно ще ви е трудно. Но ако се отпуснете и се фокусирате върху мача, след минута дори няма да забелязвате, че тя е там."



4. Бански костюм "Спийдо"

От година на година всеки спорт развива и усъвършенства своята екипировка благодарение на науката. Но нито една разработка не е оказала такъв ефект върху даден спорт, какъвто предизвика в плуването олекотеният полиуретанов бански костюм на "Спийдо" LZR, сътворен през 2008 г. Скоро всеки плувец от световна класа разчиташе на свой собствен LZR, за да оптимизира торса си и да пори водата.

Веднъж щом костюмът стана популярен, световните рекорди заваляха като дъжд. Други компания разработиха подобни продукти. Резултатът бе толкова драматичен, че световната федерация по плуване взе поразителното решение да забрани тотално употребата на подобни бански.

"Като целеустремена компания, която е инвестирала милиони в научноизследователски труд, вярваме, че подобна технология, стриктно спазваща и следваща принципите, има място във всеки спорт - заявиха от "Спийдо" в официалното си изявление след забраната. - Всеки ход, който е на път да върне спорта две десетилетия назад в развитието му, е ретроградна стъпка, която може да се окаже пагубна за бъдещето на плуването."



5. Кленови бейзболни бухалки

Благодарение главно на епичната мощ на Бари Бондс в "Сан Франциско Джайънтс" много хитъри от Висшата лига (MLB) смениха своите ясенови бухалки с кленов модел през последното десетилетие. Батерите просто търсеха всяка възможност за добавяне на мощ, особено след като новата допинг политика на MLB озапти химическите експерименти във фитнес залата.

Компанията "Ориджинал Мейпъл Бат Корпорейшън" бе основана в края на 90-те години на миналия век. Дон Холман разработи кленовата бухалка на теоретичната основа, че дървесината от клен е много по-твърда от тази на ясена и явора. При евентуално счупване ясеновите бати се пръсват на дребни парченца, докато кленовите се чупят на по-големи, но и по-опасни отломъци. Именно този риск изведнъж превърна националната гордост на Америка в много по-несигурно занимание.

"Пред нас е много, много сериозно предизвикателство за безопасността и трябва внимателно да обмислим как ще постъпим - каза мениджърът по екипировката на "Питсбърг Пайрътс" Роджър Уилсън пред в. "Питсбърг Поуст Газет" миналата година. - Тук е заложена бомба с часовников механизъм."
 2
 3
 4
 5
1422
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД