:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,779,273
Активни 388
Страници 6,147
За един ден 1,302,066

Все повече фирми плащат в натура заради липса на пари

Общият дълг на компаниите към доставчици, работници, бюджет и банки ще надхвърли 160 млрд. лв. през 2009 г.
Задълженията на българските предприятия са достигнали 160 млрд. лева към края на 2008 г., а в кризисната 2009 г. общият дълг към доставчици, работници, бюджета, банки и лизингови компании вероятно ще надскочи 195 млрд. лв., съобщи вчера председателят на Българската стопанска камара Божидар Данев. Тъй като парите са кът, поръчките - малко, а кредитите - скъпи, все повече фирми се опитват да погасяват борчовете си със стоки и услуги, сочат данните на БСК.



Бартерът набира все по-голяма популярност в търсене на изход от безпаричието и задлъжняването. Фирмите си обменят услуги и стоки, правят прихващания. Все повече фабрики и цехове се разплащат в натура с персонала си и при възможност - с доставчици. Мините гасят задължения с въглища, други раздават дърва, в леката промишленост вместо заплати дават дрехи и обувки, поясни пред "Сега" Данев. Ренесансът на натуралната размяна се усети още през пролетта с настъпването на кризата, когато строителни предприемачи започнаха масово да предлагат на контрагенти апартаменти и офиси вместо кеш, а винпроми пробваха да плащат с кашони вино и водка на фирмите, които им доставят бутилки, тапи и етикети. Всяка втора сделка между фирмите е със забавено плащане, съобщи зам.-председателят на БСК Камен Колев.

Данните на БСК разкриват, че данъчните задължения на фирмите са 3.9 млрд. лева, а като добавим и 760 млн. лева осигуровки, неплатеното към НАП надхвърля 4.66 млрд. лева. Това е сравнимо с парите, които бюджетът, НАП, общините и държавните предприятия дължат на бизнеса от неразплатени обществени поръчки и невърнат ДДС. Фирмите се оплакват, че НАП ги тика към фалит, като не им връща ДДС, и че така кредитират насила държавата. Малцина са онези обаче, които са дръзнали да съдят държавата. За да оцелее, бизнесът задържа заплатите на своите работници, които се превръщат в кредитори по неволя. Задълженията на предприятията към персонала вече са закръглили 1.73 млрд. лева за 2008 г., която минава за успешна година, понеже кризата започна да се усеща едва в края й. Отиващата си 2009 г. несъмнено ще донесе рекорд в ръста на забавените заплати.

Значителна част от задълженията в реалната икономика - над 33.3 млрд. лева, се падат на заеми между свързани лица. Това значи, че една пета от борчовете са вътрешно кредитиране - между съдружници или между майки и дъщерни дружества. 29 млрд. лева са неразплатени към доставчици. Борчовете към банки и лизингови компании са най-големи - 52.5 млрд. лева, като основната част (35.4 млрд. лева) са дългосрочни, инвестиционни заеми. Огромен е делът на "други" задължения - 27.5 млрд. лева, които са от лихви, гаранции, финансов лизинг и др.

Анализът на БСК разкрива, че кризата на практика е източила предприятията - задълженията на българския бизнес надминават със 72% собствения им капитал. 2008 г. ще се запомни с пореден бум на кредитите и с ръст на дълготрайните активи на предприятията до 141 млрд. лева. Преобладаваща част от тези инвестиции обаче са спомагателни и непроизводителни - дори фабрики и заводи купуваха масово не модерни машини и ноу-хау, а терени и сгради, които сега жестоко поевтиняват.

През 2004 г. зад всеки лев, произведен от икономиката, е имало 1.42 лв. задължения, а през 2008 г. зад 1 лев БВП има 2.40 лева дълг. В САЩ общият борч на компаниите е колкото БВП на страната, в ЕС задълженията на корпоративния сектор са 137% спрямо БВП, а у нас са 250%, което означава 2 и половина пъти повече от произведените стоки и услуги.
44
3521
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
44
 Видими 
14 Декември 2009 22:11
Борчовете към банки и лизингови компании са най-големи - 52.5 млрд. лева, като основната част (35.4 млрд. лева) са дългосрочни, инвестиционни заеми. Огромен е делът на "други" задължения - 27.5 млрд. лева, които са от лихви, гаранции, финансов лизинг и др.

Ако тези заеми (80 млрд. лв.) към банките и други финансови институции не могат да бъдат върнат своевременно, какво ще се случи с кредитополучателите и тяхната собственост? Какво ще се случи с българската икономика?
14 Декември 2009 23:01
На времето така се защитаваше и страната ... с руска техника ... собственост на пракитка, на ТКЗС - "Лопе Де Вега" ... Сега и чесънът е китайски, но е важно, че има патриозтизъм - против разполагането на американската част от ПРО‌ . За Южен Поток сме също "ДА" , няма наичн, ... нали ще се печели и ще се ползва газ от него , но и тук сме на върха на технологиите ... щото сме патриоти и много самостоятелни и независими, участваме технологично ... с излаза на сушата !‌ Интересно - около Шабла ! ‌ Дилема , нали ?‌ ‌ Да, ... за патриоти и специалисти по "реднекове" и "сащисти" ... Голяма форумна мъка, много голяма ....
14 Декември 2009 23:46
Специялно за Тънката Лайсна кво ще се случи да му каже Шакото.
Българската икономика ще си хвърли старата милиционер-комунистическа дваесегодишна кожа и ще бъде като гол охлюв. Ще мине време и ще позаякне.
И тогаз в махалата ще можем да гледаме телевизия без да се нервим, а не като сега да се стресираме и цъкаме на дистансата по каналите дорде намерим некое канале дето да няма танцуващи баби щото някво си милиционерче договорило сичкото реклама, бабите, рейтингите и балерините на чаир пазар за десет години напред.
15 Декември 2009 00:04
"... пусти дни, пари нема,
с дупе ли да плащаме ...."
15 Декември 2009 00:30
Сандьо,
в твойто сантиментално изказване има лекоизкривяване на прости факти. Като договаряха ПРОто поляци и чехи изнудиха онази черна маймуна Кондолиза да подпише договор за 20 млрд $ вложения, забрави ли? След това почна кризата, янките обедняха и сега хич не им се плаща, та драпат да дислоцират разполагането на военните комплекси в по-дашни и по-тъпи съюзници като Румъния и БГ.
БГ политиците пак са се надупили на задокеанските господари и са разтворили сами ан*са безплатно. Поне малко кинти да бяха поискали
15 Декември 2009 01:11
Как плащат в натура?!Че те трябва да държат по два синджира секретарки за тая услуга!

15 Декември 2009 01:48
смеем се на Гърците ама май упорито ги гоним ми се струва не е добре
15 Декември 2009 06:44
Шако,
дай да не идеологизираме икономическите отношения. Ясно е, че при банките прошка няма. Ако не връщаш заемите, идват и ти запорират имуществото, после го отнемат, при това съвсем законно. И понеже банките в голямата си част не са български, собствеността ще отиде в чужди ръце.
Добрата новина е, че повечето от въпросните заеми са дългосрочни, т.е. все още има достатъчно време те да бъдат върнати навреме. Но в години на криза заеми се връщат по-трудно, тъй че кредитополучателите напълно резонно ще изпитат сериозни трудности, още повече, че банките масово вдигат лихвените проценти, с което още повече затрудняват обслужването на кредитите. Не е изключено банките да преследват масови фалити на кредитополучателите, процес при който самите те ще се облагодетелстват.
Колкото до телевизиите у нас, струва ми се че почти всички са частни, тъй че надали в тях управляват милиционерчета. Между другото, за промяната в моралния облик на българина днес огромна роля играят масмедиите, включително телевизиите с тъпите предавания и порнография, които ежедневно бълват. Но такова ни е цялото общество - егоистично и лицемерно, целеустремено в извличането на печалби на всяка цена, дори за сметка на децата.

Редактирано от - Тънката лайсна на 15/12/2009 г/ 06:47:15

15 Декември 2009 07:35
Тия по магистралата са ясни, ама другите?
Дървата стават за огрев, но за дъвчене?
А дори торти да произвеждаш - само торти като храна, май накъртва?
Изобщо - защо са се пънали финикийците да измислят?
---------------------------
Блогът на Генек

15 Декември 2009 08:06
Не е изключено банките да преследват масови фалити на кредитополучателите,

Въобще няма да се учудя, това да цели мъжа на Цветелина, щото иначе нямаше да лишава търговците и производителите от продажби в периода на най-големият им оборот - Коледа и около Нова година.
-
А това, че се е преминало към натурална размяна, говори, че някой умишлено лишава икономиката от смазката на размяната - паричната маса в обращение. Може и съвсем умишлено да я изтегля. Същата схема, като с предизвикването на Голямата депресия в щатите през 30-те - изтегляш парите от обращение, хората не могат да продават, щото купувачите нямат пари, нямат приходи, няма заплати, има безработица, фирмите фалират, заемите не могат да се плащат, банките вземат имуществото на безценица.
15 Декември 2009 08:08
Май наистина предстои голямото ограбване. Тоя път на жилищата на хората и имуществата на фирмите.
15 Декември 2009 08:12
С писмо до войвода, се обърна народа
Я кажи мило шефче, начин за разплащане
Ти живот си живееш, туй добре го владееш
Пусти дни - пари нема, с дупе ли да плащаме?

Шефа им рече, "Хайде де, Пари нема действайте!"

Отговор се получи, потвърден и научен
Маса хора избраха, начин за разплащане
Тъй живот се живее, шефа туй го умее
Пусти дни - пари нема, с дупе ли да плащаме?

Шефа им рече, "Хайде де, Пари нема действайте!"
15 Декември 2009 08:22
Гледайте сега - банките въобще не искат да фалират този или онзи. Просто гледат веднага да си приберат дължимото, докато кредитополучателите не са задлъжнели повече.. щото тогава ще получат една кръгла 0. Който е давал пари в заем - знае за какво говоря. Не ти ли върнат парите на време.. колкото повече минава.. толкова по-малък е шанса да ти върнат парите.

Е винаги може да има специално отношение към някой длъжник с апетитни активи.. но това е рядкост.
15 Декември 2009 09:14
Брайтман, до тук два постинга и нито дума против Бойко!!!...Трудно ми е да повярвам!....
15 Декември 2009 09:25
Няма нужда от думи, когато действията му говорят.
15 Декември 2009 09:34
Брайтман,
За жилищата на хората отдавна съществуват много големи мераци. Борбата за създаване на "Жилищен блок ООД" (и неговото обявяване във фалит) се води години наред с бавни, но сигурни стъпки. Най-новият ход беше въвеждането на домови книги (което приветствам) и задължителното избиране на ръководство на блока.
Следващата крачка ще бъде решаваща.
15 Декември 2009 09:41
И ся к'во, българина една панелка си има-и нея искат да му отнемат. Ама доколкото имам наблюдения, българите не обичат много, много да си залагат къщата. Аз нямам заеми, не съм си заложил панелката, тъй че банките или
15 Декември 2009 09:48
Явно говоря на оная си работа, че е необходимо създаването на специална наредба за взаимно прихващане на задълженията на фирми към бюджета с вземанията им от бюджетни институции. Ама никой не ме ебава. И Дянков, и Горанов, и Кр. Стефанов и сие си мислят, че са голяма работа и никой няма повече акъл от тях. И затова стигнаха дотам, че да възлагат ревизии само и само да отложат възстановяването на ДДС в следващата година и да балансират бюджета за тази. Че и лимити по дирекции определиха. Направо се самозабравиха.
Давам безплатен съвет на бизнеса:
Възползвайте се от възможността на чл.92, ал.8 от ЗДДС и предложете неотменяема банкова гаранция със срок на действие не по-кратък от 4 месеца и си поискайте задържаното чрез възложена ревизия ДДС веднага.
15 Декември 2009 09:52
Създаването на жилищен блок ООД е начинът за запазване на жилищата, поне за разумните хора. Оставянето без поддръжка на сградите е най-сигурният начин за изгубването им.
***Преразказването на малоумни приказки не отменя това изискване. Кредитите за предприятия са 32.5 млрд лв а депозитите им са около 19 млрд, тоест около 13 млрд нето кредити и то без да броим кеша в касите на фирмите. Ако не можеш да си плащаш лизингови вноски връщаш лизингованото нещо и пито-платено. Фирмите дължали еди-колко си за данъци и осигуровки, само че в това число неграмотниците включват Кремиковци, Химко, Плама, Балкан и още покойници. Какво става в икономиката без тия трупове е интересното. Другото е пропаганда и размътване на водата за лов на наивни шарани.

Редактирано от - sybil на 15/12/2009 г/ 10:02:10

15 Декември 2009 10:07
Уточнение (поради коригиране на постинга ми): Преразказването на подвеждащи данни не отменя необходимостта от коректна информация.
15 Декември 2009 10:13
Кредитите за предприятия са 32.5 млрд лв а депозитите им са около 19 млрд, тоест около 13 млрд нето кредити

Едните яли три порции свинско, другите две зелезеле, третите пък нищо не яли, но важното е, че средно всички са яли по едно свинско със зеле.
-
Проблемът въобще не е във кредитите на фирмите, дори не е и в кредитите на гражданите, а в явно недостатъчната парична маса в обращение, която спъва икономиката и препятства редовното плащане на тези кредити.
-
Навремето бях предложил създаване на онлайн система за натурален обмен, посредством виртуални пари генерирани автоматично от стойността на стоката. Май й дойде времето.
15 Декември 2009 10:14
Бартерите, прихващанията, компенсацийте са търговия по време на войни и тотални кризи. Следващата стъпка е фирмите да си блокират (запорират) една друга банковите сметки. Тогава парите ще изгубят тотално своята функция. От такава блокирана икономика няма излизане поне 5 години. Такъв пример са комшиите ни от запад. Ако банките не развържат кесиите си а фирмите не се насочат към износ блокадата е неизбежна. Започна вече тоталната смяна на собствеността в БГ. Само и само да вземе свежи пари бизнеса залага имущество и цели предприятия, обръща парите в някакъ продукт и до тук. Тези огромни дългове са за едни, но вземания за други и какво от това. Липсата на ефективност и ликвидни пазари тотално блокира икономиката.
15 Декември 2009 10:43
Досега се чуваха писъци защо банките пускат кредити с високи лихви. Сега започна воя защо банките не отпускали кредити. И да отпускат, и да не отпускат - все недоволни. Искате хем да отпускат, ама с минимална лихва, ако може и безплатно. Айде в Саудитска Арабия бегайте, там лихва нема. Или в бленувания комунистически рай - там паре пък въобще нема.
15 Декември 2009 10:54
Странно за мен е числото на междуфирмената задлъжнялост - та в него се събират няколко пъти всички левове в обръщение. А щом има да се дават такива пари, то срещу тях има нещо - стоки или услуги. Кога и къде бяха произведени и потребени тези стоки и услуги - акъла не ми го побира.
15 Декември 2009 11:50
Банките немат пари и фирмите немат.
Къде ли са парите?
15 Декември 2009 11:51
Пари нема - действайте.
15 Декември 2009 12:01
Кога и къде бяха произведени и потребени тези стоки и услуги - акъла не ми го побира.

преобладавал е вносът
15 Декември 2009 12:25
В досегашната история една война оправя нещата, с цената на доста човешки жертви.
15 Декември 2009 12:26
Жилищата на хората, е вярно е, че са трън в очите на демокрадците, че все още не са успели да ни ги отнемат, както с всичко останало, но там има нещо друго - демографската катастрофа и все повече и повече изоставени жилища в България. Отнемането на жилищата ще е пирова победа - после няма да има какво да правят с тях.
15 Декември 2009 12:29
softwind:
преобладавал е вносът

Дали са от внос, или местно производство, сумата пак е огромна.
15 Декември 2009 13:29
КЪДЕ СА ПАРИТЕ??? ПАРИТЕ КЪДЕ СА???
И си отговорям - ИЗНЕСОХА ГИ БАНДИТИТЕ!
Пример - един строителен предприемач тегли заем 10 млн за нещо което ще му струва 5 млн и нищо не мисли да връща на банката. Гушка 5 млн и Life Is Life , изнася ги в чужда банка и не му пука, че банката ще конфискува нещо което струва 5млн, заради 10млн които му е дала и ще се чуди какво да го прави!
15 Декември 2009 13:34
Мда, казвай по-бързо къде е тази банка, да отида и аз да я поизточа, докато не е фалирала
15 Декември 2009 13:55
Къде ли са парите?
И аз ще взема да си отговоря: Тук са. Изнесени са еуро, левовете са останали. Има ги, но вече не се казват ГОРЕЩИ, а замръзнали. Не се въртят. Стагнация.
Опитите за раздвижване продължават.
15 Декември 2009 14:31
За мен в тази ситуация има два възможни варианта:
а) Правителството "разбира" какво е надробило и се опитва да "поправи" икономиката след дъжд качулка пускайки ДЦК, оттам падане на борда, девалвация на лева, погасяване за жълти стотинки задлъжнялостта или изобщо никаво погасяване и рестарт на икономиката;
б) Закриване на държавата и голям глад носене на лично оръжие

на вас кой повече ви харесва?

p/s май и правителство трябваше да с ""

Редактирано от - VicKing на 15/12/2009 г/ 14:43:47

15 Декември 2009 16:11
намираме се в състояние на т.н Credit Crunch http://en.wikipedia.org/wiki/Credit_crunc h: A credit crunch (also known as a credit squeeze or credit crisis) is a reduction in the general availability of loans (or credit) or a sudden tightening of the conditions required to obtain a loan from the banks. (Wiki).

Икономиката ни се намираше в голям подем, имаме и сега нужда от кредити, за да се повиши производителността си(американците имат най-голямата такава и затова съотношението дълг-БВП не е толкова голямо като при нас, обърнем ли статистиката на глава от населението, ситуацията е друга)

Вместо да се използва подема, за да се образова персонала или да се увеличи капитала, се харчеха пари за Бентлита, сараи, подкупи и т.н. Предишното правителство съсипа и без това разклатената репутация на страната ни и сега напразно може да чакаме чужди инвстиции - кой ще ни вярва?

Има и положителни страни. За разлика от Западна Европа, нашето правителство нямаше пари да спаси губещи бизнеси, извършва се в момента БОЛЕЗНЕНЕНА структурна реформа (наинерция, но все пак) и 2010 ще е определяща - ще се увеличи много безработицата, ще затворят предприятия, хотели и т.н. НО АКО СЕГА СЕ СПРАВИМ ДОБРЕ С ТОВА ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВО, имаме шанс за след кризата да се възстановим много бързо. И както казва един мой професор - по време на кризата е преди подема. Да стискаме зъби още година...


15 Декември 2009 16:12
пускайки ДЦК

Даваш хартийка - прибираш пари, т.е. изтегляш парична маса. (Държавата продава ДЦК).
-
Даваш пари - прибираш си хартийката, т.е. увеличаваш паричната маса. (Държавата изкупува ДЦК).
---
Има два начина за увеличаване на поричната маса - чрез кредитиране (дългов) или чрез увеличение на пенсии, заплати и държавни разходи (не дългов).
-
Задържайки бюджетните разходи, неразплащайки се за свършена работа и задържайки ДДС, ръста на пенсии и заплати и в частност отказът за плащане на на 13-ти пенсии и заплати, правителството свива паричната маса, а от там и икономиката.
15 Декември 2009 16:27
Брайти, прав си не бях достатъчно точен в изказа. Имах предвид падежите по ДЦК, когато почва усилената работа на печатницата. Онзи познатия филм...
15 Декември 2009 17:01
Стискай зъби народе, Дянков днес това да се направи...

http://velichka84.blog.bg/politika/2009/1 2/15/.455326
15 Декември 2009 19:51
Онзи познатия филм...

За да върви икономиката трябва винаги да имаш равновесие между потенциала на икономиката и паричната маса в реално обращение.
-
Ако имаш повече потенциал, и особено повече реално производство, отколкото парична маса - свиваш икономиката, увеличаваш безработицата, глада и мизерията.
Ако имаш повече парична маса, отколкото потенциал - създаваш инфлация.
-
Равновесието се нарушава постояно с изтеглянето на парична маса с оглед различната пределна склоност към спестяване - казано с други думи - колкото по концентриран е капитала в една икономика и колкото по неравномерни са доходите, толкова повече парична маса трябва да се налива, чрез кредити или бюджетни разходи за да върви икономиката. Второто (недълговото възстановяване на паричната маса в обращение) е за предпочитане.
16 Декември 2009 00:27
Ех, миличките
?00 млрд дългове-ужас
Правилно, защото са изядени и бетонирани в палати
Не са инвестирани в принадена стойност, ИЗЯДЕНИ СА!
Проблемът не е кредит, проблемът е че е не ползван като такъв.
Сега няма и кой, и за кого, и, най-вече, защо...
16 Декември 2009 00:33
Минавам от тук,
парите са фикция. Те няма как да бъдат изядени.
-
И макар и неточно, то спомни си цар Мидас.
16 Декември 2009 01:03
парите са фикция. Те няма как да бъдат изядени.



__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
16 Декември 2009 01:13
rki,
не те знам що подскачаш, ама ако не ти е ясно, какво казвам, по добре се информирай, а не си хаби времето със скачане.
16 Декември 2009 10:10
светльо - как бе песента - чело коте, чело коте, чело коте книжки...

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД