Искаме да регистрираме неправителствена организация, чрез която да развиваме обществена дейност, както и да участваме в проекти. През какви процедури се минава? Необходимо ли е да се впише в някакви регистри и в какви случаи могат да се ползват някакви данъчни облекчения?
Валентин Русинов
През последните 20 години в България бяха регистрирани хиляди юридически лица с нестопанска цел - сдружения, фондации, неправителствени организации. В различни периоди те бяха регулирани само частично, твърде хаотично и затова имаше и много проблеми. От 2001 г. обаче има специален закон за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ), който вкара някакъв ред в този сектор. Именно по него те се регистрират сега.
Според закона тези юридически лица биват сдружения и фондации. Разликата е, че фондацията се учредява приживе или по случай на смърт с едностранен учредителен акт. С този акт безвъзмездно се предоставя имущество - движимо или недвижимо, за постигане на нестопанска цел. Докато при сдружението има учредители, членове и отношения между тях.
Точно затова и вероятно в конкретния случай и въпрос става дума за учредяване на сдружение. Сдружението, както и фондацията се регистрират в окръжния съд по тяхното седалище. За София този съд е Софийският градски съд.
Законът предвижда два вида сдружения. Единият е за осъществяване на дейност в частна полза, а другият - за общественополезна дейност. Разликата е, че при втория вид освен в съда сдружението трябва да се впише и в специален регистър, който се води в Министерството на правосъдието. Ползата от това вписване е, че така могат да се ползват всякакви предвидени в законите облекчения - данъчни, митнически и др.
Сдружение с нестопанска цел по закон се учредява от три или повече лица. Учредители могат да бъдат български или чуждестранни юридически или физически лица. Ако сдружението е определено да извършва общественополезна дейност, то тогава учредителите трябва да бъдат най-малко 7 дееспособни физически лица или 3 юридически лица.
При сдруженията за общественополезна дейност има няколко допълнителни изисквания. Така например изрично в устава трябва да е определен видът на общественополезната дейност. Тя може да е за развитието и утвърждаването на духовните ценности, гражданското общество, здравеопазването или пък за подпомагане на социалнослабите, за защита на човешките права или на околната среда и др. При тези дружества трябва да има два органа - колективен върховен орган и управителен орган, който може да е колективен или едноличен. Изрично трябва да се запише и че дейността подлежи на независим финансов одит при условията на закона за счетоводство. Трябва да се поддържа книга, в която да се вписват протоколите от заседанията на колективния орган. Всяка година управителният орган на сдружението изготвя годишно-отчетен доклад за общественополезната дейност, който трябва да се представи в централния регистър при Министерството на правосъдието, както и годишен финансов отчет. В устава трябва да се посочи, че сдружението с нестопанска цел за общественополезна дейност не може да се преобразува в юридическо лице с нестопанска цел за осъществяване на дейност в частна полза.
Като начало се прави учредително събрание. То трябва да вземе решение за учредяване на сдружението, да приеме устав и да избере управителен съвет. В учредителните документи задължително трябва да има:
- наименование на сдружението, което трябва да е уникално,
- седалище и адрес на управление,
- цели на сдружението - да не са стопански, да не противоречат на законите,
- да е определен видът дейност - в обществена или частна полза,
- с какво ще се постигат целите - членски внос, дарения, доброволен труд,
- органите на управление и начинът на представляване на сдружението,
- правилата относно възникване и прекратяване на членство, както и редът за уреждане на имуществени отношения при прекратяване на членство.
После се пристъпва към регистрация в съответния окръжен съд по седалището на сдружението. Необходимите документи са заявление, устав на сдружението, протокол от учредителното събрание. Освен това трябва да се представят нотариално заверени образци от подписите на лицата, които ще представляват сдружението, свидетелства за съдимост на управителното тяло, документ за уникалност на наименованието и за платена държавна такса. Тази такса е 50 лв. Сумата се плаща при искане за вписване, заличаване и обявяване в регистри, водени от съдилищата.
След съдебната регистрация тече двумесечен срок, в който сдружението може да се впише в Централния регистър на юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност към Министерството на правосъдието. Тук към заявлението трябва да има препис от съдебното решение по регистрация, декларация за дължими данъци, такси, мита и други публични вземания, както и правилата и редът за извършване на общественополезна дейност.
|
|