Досега свободата на движение на Арафат се простираше само до очертанията на офисите му, обградени от израелски танкове, припомня АФП. Предвижда се танковете да се изтеглят на няколкостотин метра, за да може Арафат да има достъп до града. От 3 декември досега Арафат е напускал офиса си само няколко пъти, за да отиде до близката болница.
Палестинската власт нарече "срамно" решението на кабинета на Ариел Шарон да продължи да държи Арафат в Рамала.
Арафат е разговарял по телефона с американския държавен секретар Колин Пауъл и го е помолил да не позволява на Шарон да създаде буферни зони между Израел и палестинските територии на Западния бряг на река Йордан, предаде АФП.
В обръщение към нацията в четвъртък Шарон оповести план за създаване на буферни зони по границата между Израел и палестинските автономни територии на Западния бряг и увери, че тези зони ще донесат сигурност за всички израелски граждани. Междувременно във Вашингтон официални американски представители се дистанцираха от израелското предложение за създаване на "буферни зони".
Генералният секретар на ООН Кофи Анан се изказа в събота в подкрепа на инициативата за мирно уреждане на близкоизточния конфликт, предложена от саудитския престолонаследник принц Абдула ибн Абдул Азиз ас Сауд, предаде ИТАР-ТАСС. В телефонен разговор с принца Кофи Анан дал положителна оценка за дипломатическия жест на Рияд.
Агенцията припомня инициативата на саудитския престолонаследник - арабските държави да признаят ан блок Израел, а в замяна на това Тел Авив да изтегли войските си от всички арабски територии, окупирани през 1967 г. Според ливанската телевизия Ел Би Си президентът на Египет Хосни Мубарак ще обсъди саудитския план с американския президент Джордж Буш по време на посещението си във Вашингтон на 5 март.
|











