:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,700,069
Активни 648
Страници 10,999
За един ден 1,302,066

Небрежност на колега погубила Гагарин

Юрий Гагарин
Първият космонавт в света Юрий Гагарин е загинал през 1968 г. заради частично отворен кран за херметизиране на пилотската кабина, съобщи британският в. "Индипендънт". Изданието се позовава на 9-годишно разследване на руски екип начело ВВС полковника и авиационен експерт Игор Кузнецов. Официалното разследване бе констатирало единствено, че причина за гибелта е изненадваща маневра на самолета им МиГ-15 най-вероятно за да се избегне сблъсък с метеорологичен балон или плътни облаци.

На 27 март 1968 г. Гагарин и вторият пилот Владимир Серьогин извършват рутинен тренировъчен полет. На височина 3000 метра Гагарин установява, че кабината се разхерметизира заради частично отворения кран. Кузнецов смята, че екипажът е решил да слезе на по-ниска височина. Но гмуркането надолу е било с толкова висока скорост, че пилотите загубили съзнание, машината излязла от контрол и в крайна сметка се забила в гора. Според Кузнецов науката по онова време не е била наясно колко опасно е спускането с такава скорост. Пилотажните инструкции също издишали и не посочвали как да се действа при такава ситуация. Според Кузнецов виновникът за трагедията е небрежният пилот, летял на самолета преди Гагарин.

Специалистът се надява веднъж завинаги да спрат слуховете за гибелта на Гагарин. Тя се обяснява с най-невероятни версии, като намеса на извънземни, пилотиране в пияно състояние и със завистта на лидера на СССР Леонид Брежнев, който уж го ликвидирал заради по-голямата му слава. Гагарин летя 68 минути в Космоса на 12 април 1961 година.
63
4264
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
63
 Видими 
09 Януари 2010 01:18
Нещо не мога да разбера за кой кран става въпрос макар че съм обслужвал МиГ17 (само е малко по дълъг и с по дълги крила от МиГ15).
09 Януари 2010 02:14
Освен това отговорност за предполетната подготовка и състоянието на машината носят обслужващите техници а не пилотът който е летял на нея преди .
09 Януари 2010 03:04
Верно ли е толкова опасно на 3000 метра че се е наложила убийстваната маневра?
09 Януари 2010 03:49
Ако работят кислородните маски - на 3000м нема проблем.
09 Януари 2010 04:34
VOCI,
Щом става въпрос за "разхерметизирана пилотска кабина", очевидно, НЕ става въпрос за пилотска кислородна маска?! Поне на мен НЕ ми се вижда логично да има хем херметизирана пилотска кабина, хем и пилотът да е с кислородна маска?!? Ама може и да НЕ съм прав- не съм специалист в тази област?!
09 Януари 2010 04:57
В исправният самолет И кабината е херметизирана ( условно - поддържа се налягане, но не гарантира нормално дишане ) И се подава кислород през маската.
На 3000 метра е достатъчно да има кислород в маската па ако ще кабината да нема капак ( викат му фенер ).
09 Януари 2010 05:01
"Херметичността " на кабината става жизненоважна на по-големи височини ( 5-6 хиляди метра и нагоре ) защото атмосферният въздух е много студен и налягането е толкова ниско че може да се получат проблеми с кръвообращението. Там вече кислородната маска не е достатъчна.
09 Януари 2010 05:38
VOCI,
Доколкото ми е известно- поправи ме, ако греша!- всички съвременни голямовисочинни пътнически самолети са херметизирани, но НЕ ми е известно пътниците и екипажът да са с кислородни маски/освен при аварийно разхерметизиране, когато и пътници и екипаж надяват кислородни маски/?! Нали? Или?
09 Януари 2010 05:41
Така че, логично е да се приеме, че в случая с Гагарин НЕ само кабината е била разхерметизирана/както се твърди в материала/, но и килородна маска или е нямало, или е била нефункционираща- което не се казва в материала?!
09 Януари 2010 05:54
3000 метра е малко над височината на Мусала. Не вярвам Гагарин да има нужда от каквото и да е приспособление за да оцелее няколко дни.
09 Януари 2010 06:06
Неизбежният извод.Герои и талант в Русия чезнат от изостаналостта и простотията на държавната система.
Едни катастрофират други ги убиват трети имигрират много се напиват.
Само КГБ расте и процъфтява
09 Януари 2010 08:38
Пилотска грешка, забравен кран.... Да бе да, то като да си забравиш фаровете на жигулката... Пилотите си подметат един на друг ключовете на самолета и излитат с мръсна газ като перничанин на светофар....
Освиткали са го КГБшниците, как точно - не е важно.
09 Януари 2010 09:11
Това е най тъпата статия за тази катастрофа както и голяма част от коментарите.
На 3000 метра може съвсем нормално да диша всеки здрав човек.
Капака на кабината се казва ФАНАР а не фенер, да не обяснявам какво е фенер
09 Януари 2010 09:23
Вестникът на британските широканци се е наакал яко.
09 Януари 2010 09:26
Водката е избила повече руснаци от Сталин и Хитлер
взети заедно и умножени по десет.
09 Януари 2010 11:19
paragraph39 - всички съвременни голямовисочинни пътнически самолети са херметизирани, но НЕ ми е известно пътниците и екипажът да са с кислородни маски/освен при аварийно разхерметизиране, когато и пътници и екипаж надяват кислородни маски/?!

Параграфе - в бойните самолети пилотите са с кислородни маски поради типа летене и претоварванията които изпитват при различни маневри които се изпълняват в тренировъчни или бойни условия. Не ми е известно за момента пътниците в самолетите да изпитват претоварвания от 4-8G които се постигат при бойните самолети.
09 Януари 2010 12:13
Параграфе, преди ВСЕКИ ПОЛЕТ стюардесите
ЗАДЪЛЖИТЕЛНО обясняват КЪДЕ са КИСЛОРОДНИТЕ МАСКИ и
как се поставят.
Военните си ги носят закачени на шлемовете.
Един сравнително пълен списък на различните предположения с коментар:
Натиснете тук

Редактирано от - StrikeEagle на 09/1/2010 г/ 12:33:28

09 Януари 2010 14:09
Ей големи прстотии бе! Първо такъв кран няма. Кабините на реактивните самолети се затварят по идентичен начин. Просто уплътнението не е било както трябва. Когато се лети с малка скорост това няма значение. Но при учеличение на скоростта, въздухът се измуква със светкавична бързина заради разликата в налягането. И като си без кислороден апарат за миг изпадащ в безсъзнание. ДОРИ И ДА ПРЕДПРИЕМЕШ СВЕТКАВИЧНО ПИКИРАНЕ ТОВА НЯМА ДА ПОМОГНЕ ЗАЩОТО ВЪЗДУХЪТ НЕ МОЖЕ ДА СЕ ВЪРНЕ В КАБИНАТА.
Единственото правилно решение е САМО АКО СИ ЗНАЕЛ КАКВА Е ПРИЧИНАТА - НАТИСКАШ РЪЧКАТА ЗА АВАРИЙНО ИЗХВЪРЛЯНЕ НА ФОНАРА И ЗАПОЧВАШ СНИЖЕНИЕ ПОД 30 40 ГРАДУСА. Не е нужно да се юркаш като луд по 90 градуса тъй като 3000 м не са опасна височина за кислороден глад.
Айде да дойдат всезнаещите да ми целунат бонето. Може и някоя журналистка да завърти крана да не излезе въздуха и да спадне налягането.
09 Януари 2010 14:35
Антибиотик,
Първо- такъв кран има и пълни шланга за херметизация на кабината.
Второ-до 2000м кабината е открит тип, т.е.налягането в кабината е равно на атмосферното.От2000м до 8000м кабината е полуоткрит тип-не е напълно херметичнана, налягането в нея се изменя по определен закон.
Трето-мисля, че статията е непълна и неточно преведена.
P.S.Искай си парите обратно от консултанта.
09 Януари 2010 14:52
Пилотажните инструкции също издишали и не посочвали как да се действа при такава ситуация.

Душе, къде си чадо?! Земи за обясниш как може вражеската пропаганда в БГ да се изрази така нескопосано по отношение на "издишащи инструкции".
И докато "издишалите инструкции" може да се приеме като сленг на "пропуски в инструкциите", то по отношение на "разхерметизирания КРАН" ще се наложи малко доуточнение от переводчиците!
09 Януари 2010 14:56
Това за което говориш не се п ипа от човек, а действа автоматично. Не съм давал пари
09 Януари 2010 14:57
Освен това любителите по вдишване и издишване на въздух може би не се сещат, че не дишат кислород, а АЗОТ, който идва на талази от Завода за Азотни Торове край Стара Загора.
По отношение на понятията атмосфера, стратосфера, ТРОПОсфера, йоносфера разбиранията на РАЗследователите и доста форУМняци май са на разстояние светлинни години.
09 Януари 2010 15:02
Антибиотик, не знам дали съзнаваш какви глупости гордоси наредил с това "изсмукване" на въздуха от големите скорости. Да си сбросиш фанара(фонарь) на 3000м и при висока скорост също си е идиотизъм, освен ако не си решил че ти се кара МиГ-15 кабрио и искаш вятъра да гали косите ти. Но си прав, че се снижава плавно при разхерметизация на кабината.
Истината е, че има кранове и то два. Единия пуска сгъсттен въздух, за да надуе уплътняващия шланг между фанара и подфанарната панела и така изолира кабината от околната атмосфера. Другия отваря достъпа на охладен въздух с редуцирано налягане, отвеждан от компресора на матора за да поддържа свръхналягане в кабината. Обаче органите за управление и на двата се намират в кабината, така, че който и каквото и да е забравил, пилота би могъл да си го отваря и затваря без да се налага да слиза. В този смисъл, авторът май също нещо не е доразбрал, та да пише такива грандиозни кретенизми.
09 Януари 2010 15:06
Добре де, интересно е да се знае какво точно се е случило с едното опитно животно, но защо не разкажат също така и за Лайка, Белка и Стрелка - значимостта е същата!

_______________________
Блогът на Манрико
09 Януари 2010 15:12
Хока много по-бърз. Хоче С уточнението, че е така за самолети с херметична кабина, главно изтребители, Има дори и бойни самолети с нехерметична кабина, обикновено щурмови (напр. Су-25) които няма кво да правят на 10 000м пък и не могат се качи дотам с 10 т бомби. В тях колкото е налягането отвън, толкова е и в кабината.
09 Януари 2010 15:13
Колеги, "пиша ви от крилото на самолета" Не се карайте а прочетете линка на Орела.От хипотезите изброени там аз съм за " експлодирала кислородна бутилка" или са разтреляни от някой самолет намиращ се в същата зона.
09 Януари 2010 15:25
Момчета, статията е пълна глупост. Първо, напълно наясно е била науката през 1968 за това явление, наречено "затягане в пикиране", причинено от преместване на фокуса на подемната сила назад и създаване на момент, насочващ самолета надолу, който управляващите плоскости не могат да преодолеят. Второ, на 3000 м не е необходим кислород. Разхерметизирането на такава височина е просто подробност от пейзажа, никой пилот няма да тръгне да снижава, още повече рязко, с пикиране, от 3000 м. заради разхерметизация. Всъщност това е височината, до която трябва да се снижи, ако се разхерметизира граждански самолет, летящ по-високо, за да се диша спокойно без кислородна маска (в пътническите самолети те осигуряват около 15 мин. подаване на кислород).
Воци, Параграфе, военните самолети са доста по различни от гражданските.
На МиГ-15 капака на кабината (наричан понякога с русизма "фанар" се заключва с ключалка, подобно на тази на вратата на колата ти, и се херметизира с гумен шланг, разположен в жлеб по канта на въпросния "фанар". Като се напълни с въздух под налягане, той се издува и уплътнява пространството между ръба на кабината и канта на капака. В кабината и на военните и на гражданските самолети се поддържа налягане, което е по-високо от околното, но не е като на земята, по ниско е. На 10 000-11 000 м е като на 2 000-2 500 м.
Кислородните маски във военните самолети са принципно различни от тези за пътниците в гражданските. Системата подава при вдишване кислиродно-въздушна смес, като % на кислорода нараства с нарастването на (кабинната) височина. Можеш да откачиш маската от едната от двете куки и тя само да виси, но на твоя отговорност. Естествено, всички го правехме, особено при полети на малка височина, макар че тя би те предпазила не само от кислороден глад, но и от дим кабината например.
Всички тия подробности нямат отношение към катастрофата, след като височината е била само 3000 м. Просто се отплеснах.
09 Януари 2010 15:32
Антибиотик, моите уважения, ама тва с хвърлянето на фанара направо избива рибата. Има много области на познанието, от които не разбирам и си мълча като риба. Съветвам те и ти така понякога. Не се засягай все пак, нища лично.
09 Януари 2010 15:36
"УДАРНАЯ ВОЛНА ДРУГОГО САМОЛЕТА"
Эта версия допускает, что сверхзвуковой истребитель-перехватчик СУ-15 (СУ-11), якобы летавший в одно время с гагаринским УТИ-МИГ-15, мог "накрыть" его ударной волной и создать аварийную ситуацию.
Некоторые утверждают, исходя из личного опыта, что ударная волна от близлетящего самолета может ощущаться другим истребителем, но не настолько, чтобы войти от нее в критическую позицию. Так что СУ-15 (СУ-11), будь он даже в 100 м от самолета Гагарина и Серегина, не мог причинить им никакого вреда.
Некоторые пишут, что в зоне их пилотажа летало еще два самолета, но они находились выше УТИ-МИГ-15.


Според мен, най-вероятно, причината да е ударната вълна от друг самолет или от друго космическо тяло.
09 Януари 2010 15:43
ако не друго, поне разбрах от кво е умрел христо проданов под евереста - от кислороден глад ще да е било.

/ а гагарин не е умрел, той си пие кафето с елвис и майкъл
09 Януари 2010 15:55
ba_ra_ba
простнарод, кислодните бутилки в кабината ли са?
09 Януари 2010 15:58
т.е.кислородните
09 Януари 2010 15:58
Най-вероятната версия е обикновено най-баналната (бръсначът на Окам). Грешка на пилотите, причинена от самонадеяност, недооценка на обстановката и грешна методика. Опитали са вертикални фигури, въпреки ниската облачност (ние сме най-добрите, все пак!). За капак, мислели са, че са на по-голяма височина, отколкото в действителност са били. По руската методика, която беше и наша за военната авиация доскоро, барометричните висотомери се оставят на налягането на летището и отчитат височината спрямо него (на пистата показва нула), а не спрямо терена отдолу. Така един колега преди години си спечели прякора "житния бегач" - върна се с житни класове по самолета (МиГ-21), щото не си настроил висотомера. Луд късмет! Жив и здрав е и сега, доколкото знам.
09 Януари 2010 16:01
Колко от вас са летели самостоятелно? Първо. Оня за фонара да не се чуди, а да прочете. Ама в случая по гламав е оня дето не знае как излиза въздух от място с по-високо налягане до място с по-ниско. Абе вие аеродинамика учили ли сте лост в ръцете хващали ли сте. Закона на оня чичко италианеца за потока и подемната сила, за зависимостта на скоростта и налягането. Технически сте грамотни ама не чак толкова. не ставайте инструктори по плуване в средата на САхара
09 Януари 2010 16:20
Антибиотик
Абе вие аеродинамика учили ли сте?
Да.
09 Януари 2010 16:24
Колко от вас са летели самостоятелно?

Аз. Някъде към 600 часа на МиГ-21 М, МФ и БИС, ако знаеш за какво става въпрос. Достатъчно ли ти е?
09 Януари 2010 16:42

Колко от вас са летели самостоятелно?


Е, имал съм някой и друг скок с парашут, ама те това не се брои.




09 Януари 2010 16:50
Закона на Гей(но не сергей) и Люсак? Фанара на17 и 15 като го отключиш с ръчата за катапултиране изкача 1 сант над челния джам и струята го изхвърля и ако решиш да не катапултираш си продължаваш като кабрио. Ся не мога да се сетя за кислородната къде беше но черната за въздуха май беше в нишата на предния колесник. А кабината бронирана ли е? Ще ги спаси ли ако гръмне к. бутилка?
09 Януари 2010 16:54
За ефекта на Бернули явно говори Антибиотика.
09 Януари 2010 17:01
ba_ra_ba
За ефекта на Бернули явно говори Антибиотика.
Династията Бернули e швейцарска.
09 Януари 2010 17:04
Виж, това не го знаех. Мерси!
09 Януари 2010 19:44
Пътническите (реактивни) самолети обикновено летят на височини между 9 000 до 12 000 м със скорост 800-900 км/ч, като в салона се поддържа налягане като на около 2 000 м и нормална температура, докато навън е около -50 гр. по Целзий...
На височина 3 000 м здрав човек не би имал трудности с дишането, а тренирани летци съвсем... Част от тренировките и лекарските прегледи беше да прекараме 20-30 минути в барокамера на "височина" от 5 000 м с постоянен контрол на сърдечната дейност...
Така че височината не би могла да създаде трудности за Гагарин и колегата му, а що се отнася до скоростта, то тя би могла да се намали плавно до някаква критична скорост и да се диша нормално... Нека ba_ra_ba да припомни каква е минималната скорост на МИГ 15, но явно тази статия не дава обяснение за станалото... Друг въпрос е защо не са напуснали самолета...

____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…

Редактирано от - редник на 10/1/2010 г/ 00:28:12

09 Януари 2010 19:54
На 3000 метра надморска височина не ти трябва кислород - има си достатъчно.
09 Януари 2010 20:16
Гагарин летя 68 минути в Космоса на 12 април 1961 година.
Гагарин е летял 108 минути.
09 Януари 2010 21:21
108 минути, ама на висеотата един час се отчита на дисплея като 100. И час и осем минути става 108.
Та някой зяпал много видео е сметнал 108 минути за 68.
09 Януари 2010 21:35
Редник, честно казано, не съм летял на МиГ-15, учил съм го отгоре-отгоре в Долна Митрополия преди 25 години и не помня каква му е минималната скорост (скоростта на срив). Трябва да е някъде към 200-220 км/ч в полетна конфигурация (колесник и клапи прибрани), но това си е предположение.
09 Януари 2010 23:05
ba_ra_ba някъде четох ( в книгата на Цветан Цаков- "Нежно и подло", че при разследването на мястото на катастрофата, най тежката част на самолета-двигателя е намерена на доста голяма дълбочина, ако не се лъжа над 7-8 метра, което говори, че май изобщо не са направили опит да излязат от пикирането, или са започнали да го правят много късно, което пък подкрепя това, че за известно време, за кратко(2-3 сек напълно достаъчни) са били в безсъзнание.
Всъщност, такова е и заключението на комисията- не са им достигнали 2 сек.
То кола да караш, при това с 30-40 км/час в задръстванията и да се отплеснеш за 2-3 сек. и ще цунеш бронята на тоя пред теб, та камо ли реактивен самолет, който пикира.
10 Януари 2010 00:32
ba_ra_ba,
И 250, и 300 км да е скоростта, то пак спокойно може да се диша и в разхерметизирана кабина... Та нима пилотите от F 1 се задушават при тези скорости?!...

____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…
10 Януари 2010 01:10
Редник, въобще не споря, това е и моето мнение. Дори да са загубили фанара, било заради дефект, било поради тяхна грешка, само по себе си това не е достатъчна причина за катастрофата. Още повече, че фанарите на УТИ МиГ-15 всъщност са два, отделни за двамата пилоти и не се изхвърлят автоматично и двата, както на по-новите самолети.
Джон Ленин, когато влезеш в низходяща вертикална фигура, напр. полутоно или стръмно пикиране, ако ти е малка височината, пак не можеш да излезеш, нищо, че си в съзнание. Въпрос на скорост, претоварване и кривина на траекторията. Фактът че няма опит за катапултиране, показва според мен, че са се борили до последно да излязат, защото катапултирането при МиГ-15 изисква да пуснеш лоста, с дясната ръка да избуташ напред нещо като похлупак върху ръчката за катапултиране, при което се изхвърля фанара, и да стиснеш въпросната ръчка отдясно на седалката, която задейства главния пиропатрон. Всичко това изисква време, а както правилно забелязваш, 1-2 секунди са много време.
10 Януари 2010 01:35
Не е вентил, точно кран си е. Отвъртане и завъртане на "крана" е ключова операция в руската технологична верига и до ден днешен. Част от бедите на москалите идват от това, че много си играят с нано-кранчетата.


Всеки аматьор издържа без blackout натоварвания от 6-7G. => Натиснете тук, което явно не е така с пияните льотчици.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД