21% от населението на България е заплашено от бедност, показва проучване на Европейската статистическа служба Евростат, публикувано вчера. Страната ни е в първата тройка на държавите от ЕС, където е отчетен най-висок риск от обедняване на населението. Данните са за 2008 г.
България е изпреварена само от Латвия, където 26% от населението е застрашено от бедност, и Румъния - с 23%. Най-нисък е рискът от обедняване за гражданите на Дания, Унгария, Австрия, Словения и Швеция (по 12%), Холандия и Словакия (по 11%) и на последно място Чехия (9%). Според Евростат около 17 на сто от жителите на страните - членки на ЕС, са заплашени да изпаднат в бедност. Тази стойност обаче не се е променила значително от 2005 г., отчитат данните на статистическата служба на ЕС.
Едно от всяко пето европейско дете е заплашено от бедност. По този показател България е на второ място с 26% и сме изпреварени само от Румъния (33%). Най-нисък е рискът за децата в Дания, Словения и Финландия.
19% от европейците на възраст над 65 години са изправени пред опасността да обеднеят. На първо място по този показател се нарежда Латвия (51%), следвана от Кипър (49%), Естония (39%) и България (34%). Този риск е минимален в Унгария (4%).
Според Евростат 17% от жителите на ЕК страдат от материални лишения. България е начело с 51%, следвана от Румъния - 50% и Унгария - 37%. У нас 59 на сто не могат да си позволят да отидат веднъж годишно на почивка, 34% нямат възможност да плащат за отопление в дома си и 30% от българите не могат през ден да слагат на трапезата месно или рибно ястие.
Освен че обеднява, българското население прогресивно и застарява, показва най-новият доклад на демографския отдел на ООН, цитиран от "Дойче веле". Страната ни е в първата петица на най-застарелите нации. Тя се нарежда на пето място, защото 24.2%населението е на възраст над 60 години. По-застарели от българите са само японци, италианци, германци и шведи. В предишното демографско проучване на ООН от 2007 година България беше седма по застаряване, с 22.9% население над 60 години и девета по средна възраст на населението си - 40.6 години. Сега средната възраст на населението в България е 41.5 години.
ООН предупреждава, че до 2050 г. 2 млрд. души в света ще са на възраст над 60 години, или ще бъдат 22% от световното население. В момента тези хора в световен мащаб са 700 милиона, или 11% от световното население.
В новия си доклад ООН предупреждава, че това застаряване е без паралел в човешката история и вече се забелязва нова тенденция: паралелно с бързо растящия брой на възрастните намалява броят на децата под 15 години, както и броят на хората в трудоспособна възраст (15 - 59 години). В световен мащаб броят на хората над 60 години ще надхвърли броя на децата през 2045 г. В развитите части на света това се е случило още през 1998 г. Основна причина за тази тенденция е спадът в раждаемостта, което се е превърнало в универсален проблем.
Степента на застаряване е различна в различните части на света. Европа е сред най-застарелите части на света, а Южна Европа - където е България - има значително по-застаряло население в сравнение със средната възраст за Източна Европа. Средната възраст на световното население е понастоящем 28 години. Най-младата държава е Нигер със средна възраст на населението 15 години, а най-старата е Япония, където средна възраст е 44 години. През следващите четири десетилетия средната възраст на световното население ще скочи на 38 години.
Да, но ако се сравняваме за хора над 80 год, ние сме едни от най-младите.
Скоро няма да имаме и хора над 70 год, а ако ги намалим и до 65 год ще сме жус. Така че ние си действаме по наш успешен модел за намаляване на пенсионните проблеми.
Пенсиониране на 65 год при средна продължителност на живота 65 год - ето ти балансирана пенсионна система, само да викнем ех живот здравей.