Според прокуратурата писателката се облагодетелствала, като посредничила през 1992 г. за контакт между бизнесмена Андре Гелфи и тогавашния президент и неин личен приятел Франсоа Митеран. Саган предала на Митеран писмо от Гелфи, който подпомогнал сделка между държавната по онова време петролна компания "Елф Акитен" и Узбекистан. Сделката така и не се осъществила поради оттегляне от поста му на шефа на "Елф Акитен" Лоик льо Флош Прижан през 1993 г., който по-късно бил обвинен в корупция. Гелфи обаче се отплатил на Саган за помощта, като превел 4 милиона франка, или 609 800 евро, на фирма, стопанисваща нейно имение в Нормандия.
Писателката е обвинена също, че е укрила още два отделни дохода, получени през 1994 г. Единият възлиза на 22 800 евро, а другият - на 196 500 евро.
Сегашната условна присъда е втората в живота на Саган. Първата, произнесена през 1995 г., също бе 12-месечна. Тя бе заради употреба на кокаин и предаването му на други лица.
Саган доби световна известност още през 1954 г., когато едва 18-годишна издаде първия си роман "Добър ден, тъга", станал веднага бестселър и своеобразна библия за поколението на бунтарите срещу буржоазния конформизъм от 50-те и 60-те години.
Коментар
Героинята на "Добър ден, тъга", в която, казват, младата Саган изобразила себе си, действаше по зова на чувствата и с яд към сметкаджийския буржоазен разум. Френските медии допускат, че и зрялата Саган, която все още мрази да прави сметки, е била подведена от печени бизнесиграчи, които просто използвали алтруистичния й хъс да помага. Уви времето на бунта, алтруизма и хипитата е минало, дошло е времето на калкулаторите, юпитата и на поздрава "Добър ден, данъкоплатецо". Той важи и за най-артистичните души. Друг е въпросът, че те са и най-лесната му мишена, а големите играчи все остават да се смеят отстрани...