:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,347,327
Активни 261
Страници 5,581
За един ден 1,302,066

Стажът за пенсия драстично ще се увеличи

Реформата в осигурителната система стартира от 2012 г.
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Днешните пенсионери получават 46% от миналия си доход. Ако статуквото се запази обаче, след 30 години заместването ще е едва 33% от заплатата. Кабинетът се надява с предложените мерки да увеличи към 2050 г. размера на пенсията до 65-70% от миналия доход.
Управляващите ще повишат рязко необходимия осигурителен стаж за пенсия. Така, без да се пипа пенсионната възраст, на практика ще стане почти невъзможно жените да продължат да се пенсионират на 60 г., а мъжете - на 63 г.



Освен това минималната пенсия вече няма да е гарантирана от държавата. От фонд "Пенсии" на Държавното обществено осигуряване ще се изплаща само реалният й размер, а допълнението до минималната за България пенсия ще се дава от бюджета след подоходен тест.

Сериозните промени в пенсионната система ще влязат в сила през 2012 г., обяви социалният министър Тотю Младенов. Вчера той огласи предложенията на работната група, която беше натоварена да мисли над промени в пенсионния модел. Министърът обясни отсрочката с необходимостта сега да се съсредоточим върху излизането от кризата и стабилизирането на икономиката.

Повечето експерти в Консултативния съвет по пенсионната реформа са на мнение, че ще е по-безболезнено да се вдигне драстично осигурителният стаж вместо възрастта, призна зам. социалният министър Христина Митрева. Предложението е от 1 януари 2012 г. право на пенсия да се придобива при 40 г. осигурителен стаж за мъжете (сега 37 г.) и 37 г. за жените (сега 34 г.) От 1 януари 2015 г. стажът за жените трябва да започне да се увеличава с по 6 месеца всяка година, докато през 2020 г. се изравни с този на мъжете. В този вариант годините за пенсия остават без промяна, като се запазва и пределната възраст за пенсиониране от 65 г.

Идеята се родила след разчети от НОИ, според които средната продължителност на осигурителния стаж на хората, получили през 2008 г. право на пенсиониране за III категория труд, е 38.5 г. при мъжете и 35.8 г. при жените. "Разчетите показаха, че 57% от мъжете имат над 40 г. стаж. Това означава, че условието може да се изпълни", каза Митрева.

Експертите обмислят и да дадат възможност за хората, които са навършили пенсионна възраст от 60 или 63 г., но не им достигат до 3 години стаж. Те ще могат да се пенсионират, но ще получават с 2.5% по-ниска пенсия за всяка година стаж, която не им достига.

За тези хора обаче отпада една съществуваща сега възможност - да си откупят до 3 години стаж. Занапред откупуване ще е възможно само за годините обучение за висше или полувисше образование. Сега един месец стаж струва 67.2 лв. и съществуват две възможности за откупуване - за висшистите, които могат да го направят по всяко време, и за останалите, които в момента на пенсиониране могат да платят до 3 недостигащи години.

Държавата ще продължи да поощрява и хората, които останат на работа след навършването на пенсионна възраст. Сега всяка година отгоре се брои за 3 при изчисляването на пенсията им. Не е мислено още какъв ще е този бонус от 2012 г. нататък. За осигурителен стаж ще се зачита и времето на неплатения и платения отпуск по майчинство, времето, през което е получавано обезщетение за безработица, както и периодът за наборна служба, както беше и досега.

Вторият вариант за промени е свързан с увеличаване на пенсионната възраст. Първо за жените - с 4 месеца за всяка година от 2012 г. до достигане на 63 г. през 2019 г. като мъжете. А от 2021 г. трябва да започне едновременно увеличаване с 4 месеца на възрастта и за двата пола до 65 г. При този по-плавен вариант ще се искат 37 г. осигурителен стаж.

Експертите са се обединили около предложението от 2012 г. да се изплаща само действителният размер на пенсиите, а всичко отгоре да мине към социалното подпомагане и да се дава след подоходен тест. "Към момента около 480 000 пенсии са приравнени към минималния размер от 136.08 лв. Почти на всички тези лица им се додава. Земеделците например, които до 2009 г. се осигуряваха върху 65 лв., реално трябва да получават около 32-33 лв. пенсия. На самоосигуряващите се, които започнаха да го правят върху доход от 120 лв. и през м.г. той се вдигна на 260 лв., реалната пенсия е около 90 лв. Сякаш малко прекалихме с този солидарен принцип", обясни Христина Митрева.

Категорично съгласие е постигнато и за падане на тавана на новоотпуснатите пенсии през 2012 г., а на старите да расте чрез увеличаване на максималния осигурителен доход. "Но ако ни осъдят в Страсбург, ще трябва да освободим тавана и на старите пенсии", призна Христина Митрева.

Експертите имат консенсус по идеята рискът "старост" да се допълни чрез създаване на целеви фонд към НОИ за подкрепа на политика за дългосрочна грижа за възрастните хора. Парите от него ще се ползват освен за предлагане на услуги на самотни възрастни и за изграждане на домове за стари хора. Идеята е вноската да се дели 50:50 между работодател и осигурен. Сегашните изчисления показват, че тя трябва да е 0.4%.



СТАБИЛНОСТ

Консултативният съвет мисли върху варианти как да се увеличат постъпленията в Сребърния фонд, който беше създаден, за да осигури финансова стабилност на общественото осигуряване в най-тежките години на демографския срив. Очаква се най-малко работещи при най-много пенсионери да има през 2022 - 2028 г. Едно от предложенията е в него да влезе част от държавния резерв след влизането на България в еврозоната. И да се отпушат възможностите за инвестиции на средствата в него. Има и идея 7.1% от личните вноски на осигурените да отиват в задължителното допълнително осигуряване. А пенсиите на родените преди 1 януари 1960 г., които нямат такива вноски, да се гарантират, като дефицитът от първия стълб се емитира в дългосрочни облигации. "Тези облигации ще се изкупуват от пенсионните фондове и когато те започнат изплащане на пенсии и имат нужда от свежи пари, те ще им се възстановят", обясни Христина Митрева.



ДИСЦИПЛИНА

Експертите предлагат още контролът върху трудовите експертни лекарски комисии да мине към НОИ и социалното министерство, откъдето дават парите. Сега тези комисии са към здравното ведомство, а целта на прехвърлянето е да се ограничат злоупотребите с инвалидните пенсии. "От 145 000 през 2000 г. инвалидните пенсии са се повишили до 484 000 през 2008 г. За същия период пенсиите за стаж и възраст са намалели с 15.5%", обясни социалният министър Тотю Младенов.
127
12857
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
127
 Видими 
26 Януари 2010 01:09
"Земеделциге например, които до 2009г.се осигуряваха върху 65лв., реално трябва да получават около 32-33лв.пенсия."
Тези хора или са подведени или държавата не си е изпълнила ангажиментите към тях.Ето какво пише в кодекса за социално осигуряване9) (*) (Изм. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г.) Регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, произвеждащи непреработена растителна и/или животинска продукция, не определят окончателен размер на осигурителния доход за тази дейност. Осигурителните вноски за тези лица могат да се изплащат от фондове за подпомагане на земеделските производители по ред, определен от Министерският съвет.
26 Януари 2010 01:13
Я някой от знаещите да припоми КОЛКО ИЗКАРА сегашният точков модел????

Пенсионери - пфу.

Все повече се убеждавам че отстрела на 1 политик дневно е малко за спасението на държавата.

Трябва да се вдигне мизата

-----------------------------------

Ако изборите можеха да променят нещо - отдавна да са ги забранили
26 Януари 2010 01:14
Пей, сърце Както беше казал Батюшка Сталин Жить стало лучше, жить стало веселее
26 Януари 2010 01:52
Намислили са да я карат по линията на най-малкото въображение и най-голяма далавера за частните спонсори. Само дето си правят сметката без кръчмаря. Сериозно ли вярват, че обезсмисляйки системата някой ще продължи да им внася осигуровки ?
26 Януари 2010 02:00
Ако искат да имат стабилна пенсионна система, без рискове, то е възможно единствено, чрез система опряна на два стълба -еднаква пенсия, достатъчна за нормално физическо оцеляване (към сегашният момент не по-малко от 300 лв.), получавана съобразно възраст и здравословно състояние, финансирана от държавния бюджет с косвените данъци (но не с отделни данъци) + напълно доброволна втора пенсия на базата на фондонатрупващият модел и в плуралистична конкурентна среда.
-
Стабилност и независимост на пенсионните фондове от пазарната конюнктура, чрез инвестиции на набраните средства единствено в собствеността и развитието на производствени бази в селското стопанство, хранителната и текстилната промишленост, фармацевтиката и енергетиката, така че и при най-лоши стечения на пазарната конюнктура да са в състояние да осигурят в натура (храни, облекла, лекарства, осветление и отопление) пенсиите на застрахованите.
26 Януари 2010 02:02
Разбира се задължителните осигуровки трябва да се премахнат.
26 Януари 2010 04:10
"фондонатрупващият модел и в плуралистична конкурентна среда"


Брайтмане, не ми създавай комплекси! И аз съм добър в терминологъзуването, ама ти направо ми скри шайбата!
........
Я сега го кажи на български! Че то иначе другарката, дето те е учила, ще трябва да връща тапията... Китапа, де...
26 Януари 2010 04:31
Явно след тази реформа няма да има нужда от повече реформи...Просто и ясно. Пенсията ще се превърне в химера за Българите, чиято средна възраст и сега е най-ниската в Европа - около 67 години! Дали не са ни поставили от Брюксел изискване - преди да "влезем в Еврозоната" да закрием....пенсионерите?!? Смело и компетентно.
26 Януари 2010 07:20
Откакто се помня все сме си пролетарска държава и все по-пролетарска ставаме. Та за какво им е на хората вишо - преди заради вишото получаваха по-ниски заплати и по-ниски пенции, сега пак същото - едно, че по-трудно си намират работа, ами и по-трудно ще се пенсионират. И за чий е това "откупване" на пенсионен стаж? Ако човек за по-малко време е натрупал повече пари във фонда, като е плащал по-високи вноски, той по-малко ли заслужава пенсия отколкото някой друг, осигурявал се по-дъго време, но с минимални вноски?
26 Януари 2010 07:23
"Но ако ни осъдят в Страсбург, ще трябва да освободим тавана и на старите пенсии", призна Христина Митрева.
Това може да го каже само малоумен.
26 Януари 2010 07:28
Водопроводчик,
изпреварил си ме с минута!
По темата - в прегледа на печата - "26 януари" -
Блогът на Генек
26 Януари 2010 07:36
Забравете за пенсии. Родете си деца и си купете нещо за даване под наем.
26 Януари 2010 08:02
Аз предлагам да махнат пенсиите. Всеки работещ да си избере по един пенсионер и да си го издържа.Който издържа двама-бонус. Работещите били колкото пенсионерите-тъкмо излиза сметката.
26 Януари 2010 08:02
с добре платени експерти пенсиите могат да се смъкнат до минимум, а пенсионната възраст рязко да се приближи до няколко минути преди края на живота. Наглите 2
26 Януари 2010 08:17

Тези намерения са продиктувани от неразбирането на факта, че колабира, провали се "либералният" модел на обществени отношения. Постоянното намаляване на осигурителната тежест доведе до дефицит в средствата, набирани и разходвани в пенсионната система.
Робуването на една мантра - по-ниската осигурителна тежест щяла да осигури по-голяма заетост - показа пълната си несъстоятелност. По-нататъшната защита и практикуването на тоя порочен модел обществена организация граничи вече с геноцид над собствения народ.
26 Януари 2010 08:30
Мне нието ми е , че пределна възраст не трябва да има. Щом си изработил необходимите години стаж - излизаш в пенсия. Ако си мъж и започнал трудовата си дейност на 18 години - на 58 год. си пенсионер.
След като държавата създаде условия средната продължителност на живота да стане 70 години , тогава да се помисли и за възраст.
Сега не е справедливо , този с 45 г. стаж и оня с 40 год. да се пенсионират в една и съща година.
Определено единият е по- изхабен от другия. Сега управляващите предлагат 2 вариянта , и във всеки един от тях "са ти минали отзад".
СТИГА С ТЕЗИ РЕФОРМИ!
Което и правителство да дойде прави само реформи - друго не знае! Всички се мислят по-умни от предишните! Особено пък сегашните калмуци.
26 Януари 2010 08:33
Средното време на получаване на пенсия е 9.7год. При поредните увеличения на възрастта за пенсия ще стане около6-7год. Внасяш 40год 15-20% от заплатата. Ако сметнеш излиза , че като пенсия трябва да вземаме поне 70% от стойността на заплатата . Ние като пенсия вземаме 35%. Със здраве да си получавате половината от удържаните суми
26 Януари 2010 08:46
Докато не се премахне воденичния камък от системата тя ще потъва! Никоя осигурителна система не може да издържи на циганското малцинство!
Който не се е осигурявал - без пенсия! Тогава може и да накараме малцинството да се хване на работа, а не само да ни краде!
26 Януари 2010 08:52
Стабилна ще стане пенсионната система, само когато трудовия стаж се повиши на 58 години, а възрастта за пенсиониране на 87г. Освен това е нужно увеличение на осиг. вноски с 278%. При това положение ще има стабилна система и ни един пенсионер. Да ви е честито!
26 Януари 2010 09:04
Никоя осигурителна система не може да издържи на циганското малцинство

Паисие, от една страна си прав.
От друга, Паисие, огромна част от българския бизнес - особено в сферата на земеделието - не може да издържи БЕЗ циганското малцинство.
Что делать?
26 Януари 2010 09:10
А какво правим със 100 000 торби в униформа ?! Или ще продължаваме да храним здрави, прави, млади мъже на по 45 години ?!
26 Януари 2010 09:16
Реалността понякога е по-различна от нашите представи за нея. Реалността при пенсиите в България през 2007 например е:
"Общо средната продължителност за получаване на лична пенсия е 19, 3 години. За жените е 21, 9 години, а при мъжете намалява на 16, 8 години. За личните пенсии за осигурителен стаж и възраст тя е общо 20, 3 години, като при жените е 22, 6, а при мъжете 18, 3 години. От тях работещите при условията на първа категория труд получават пенсия средно 21, 5 години, втора категория – 16, 1 години и трета категория – 21, 7 години."
26 Януари 2010 09:26
При тази влошена демографска картина не може да не се повиши пенсионната възраст. Ако някой не го е разбрал досега значи съвсем не е в час. Справка - другите западни държави, които също предприемат такива мерки.
Въпросът е как да стане това и за чия сметка. Повишаването на осигурителния стаж е по-справедливото решение защото на практика за тези, които са работили и са се осигурявали непрекъснато почти няма да има промяна. Също и за изкуствения минимум. Редно е всеки да получава пропорционално на това, което е изработил. Така отново добросъвестните, осигурявали се на реалните си доходи ще спечелят.
При досегашния модел именно тези, с голям стаж и високи вноски бяха губещите.
26 Януари 2010 09:27
Брайтмане,
Изненадваш ме с твоите предложения. Съгласен съм с тях, но се чудя, къде се вписват те в модела на БСП? Как ще стане това, което предлагаш при БСП-модела на пенсионна система?
Що се отнася до циганите - да ги осигуряват техните защитници!
Който рИве за техните "права" без да изисква от тях да изпълняват задълженията си - ДА ПЛАЩА!
26 Януари 2010 09:31
Heat,
Тази статистика е за ДОЖИВЕЛИТЕ до пенсия. Трябва да се гледа статистиката за ВСИЧКИ ОСИГУРЯВАЛИ СЕ!
Потърси статистика за това, колко хора не доживяват до пенсия.
26 Януари 2010 09:35
Истината е, че който си е "спечелил" достатъчно парички, няма нужда от пенсия. За младите няма място, поради "чудесното" отношение към тях. За старите - няма нужда дълго да получават пенсии. Така, без употребата на военни средства, населението ще намалее. Лошо, но факт.
26 Януари 2010 09:41
Новоотпуснатите, постъпилите от друг район и възобновените пенсии във всички ТП на НОИ през 2007 г. са 116 826,

Живородените деца през 2007 са 75349.
26 Януари 2010 09:42
По принцип пенсионната система във всяка една ЕС държава в окаяно състояние и цялостни реформи не се правят поради чувствителността на проблема. Нооооо в БГ нещата са ги решили окончателно. Да, при тази настройка нема начин да не се стабилизира системата до няколко години. Недостатъците не могат да се изброят, защото фактически няма предимства (ако не се смята привидното, че катдидат пенсионерите ще се навият на тази щуротия и си плащат вноските за пенсии).
*
Главният въпрос е как е възможно едно такова драстично решение да се вземе в БГ. Отговорът е прост - в БГ политическата фекалия и помия дефакто може да прави каквото си иска, да създава закони за себе си и дори да ги нарушава. Та, без следващ коментар!
26 Януари 2010 09:44
Категорично съгласие е постигнато и за падане на тавана на новоотпуснатите пенсии през 2012 г., а на старите да расте чрез увеличаване на максималния осигурителен доход. "Но ако ни осъдят в Страсбург, ще трябва да освободим тавана и на старите пенсии",

На това се казва откровен ЦИНИЗЪМ.Не само за пенсии, трябва да, бъдете съдени
господа политически крадци, а за цялата Ви антинародна дейност по време на тъй-наречения ПРЕХОД.Бъдете сигурни един ден, до един ще бъдете на подсъдимата скамейка, и се молете това да стане по демократичен път, не като
"демокрацията", която Вие раздавате 20 години!
26 Януари 2010 09:52
И аз съм твърдо против увеличаване на пенсионната възраст. Склонна съм да се присъединя към мнението на Бай Драган, че който си направи задължителния стаж за пенсиониране да може да се пенсионира! Да, ама не! Не това е целта на управляващите - целта им е, колкото може по-малко от нас да достигнат възрастта за пенсия! Цял живот плащаш като идиот на държавата - данъци, осигуровки и накрая гушваш букета и целият ти трудов стаж отива в нечии джобчета! А днес чета в един вестник от 2012 година щели да въвеждат данък БАСТУН - така буквално е написано като заглавие - това е данък, който ще позволи на хората над 75 г. да ползват услуги в старчески домове, социални помощи! Това не е ли пълна глупост! Още един законен рекет от страна на държавата! Те, хората, до пенсионна възраст не могат да изкарат, камо ли до 75 години! И къде е нашето мнение в ситуацията - за едни новини по турски щяха референдум да правят, но за пенсионната реформа?!... Давам адрес за гласуване за пенсионната реформа - bgpetition.com - тук може да гласувате за пенсионирането, то е за жените, но не пречи и мъже да се включат с мнение по въпроса!
26 Януари 2010 09:54
Отново се слага каруцата пред коня!
Вместо да се занимават с причината - икономическата катастрофа и демографската катастрофа на България, ГЕРБ са се захванали да пълнят каца без дъно, т.е. следствието от тези катастрофи - рухналата пенсионна система. Това, което ГЕРБ правят, са някакви краткотрайни промени, без някакъв съществен ефект, освен, че ГЕРБ ще ни прецакат за пореден път.
Не вдигане на възраста и годините трудов стаж трябва в слчуая, а точно обратното - смъкване на възраста за пенсиониране и на изискването за години трудов стаж. Като краткотраен ефект това разбира се ще е отрицателен ефект за пенсионната система, но като общ ефект за иконимиката ще е положително, както и за пенсионната система, но в по-дългосрочен план. Само дето и ГЕРБ са на принципа "след мен и потоп", както правеха и предишната тройна коалиция, и Симеон Крадливий преди тях, и "сините" начело с Иван Костов, че и почти всички преди тях.
26 Януари 2010 09:57
ГЕРБ се опитват да се справят с рухналата пенсионна система по най-тъпия начин, който прилага и предишните - чрез нормативно задължаване на хората да не се пенсионират, което намалява броя на пенсионерите и намалява средната продължителност на живота, но увеличава броя на хората, които се нуждаят от пенсиониране, както и броя на безработните в България.
26 Януари 2010 10:01
И много ми е интересно къде ще си "доработвам" годините за стаж, като няма работа за млади, по-образовани хора? Кой ще ме вземе на работа на 60 години? Обречена ли съм на клошарство в края на живота си? Просто няма да го позволя с всички средства и сили!!!
26 Януари 2010 10:06
Живородените деца през 2007 са 75349.

Дори и при това лошо число нещата не остават окончателни за да се правят накакви калкулации. Защо ли, ами още сега ще можете да разберете колко от тях ще са на социални (броя е равен поне на броя майки сегашни социални случаи) и колко ще емигрират. Ако вземем 40% социални печеливши, то останалите може да ги далим според сегашното функциониращо отношение за емиграция 2мил./9мил. от 60% или 35162, 866666666666666666666666667 бъдещи вносители на пенсионни от родените през 2007 (осигуряващи 30139, 6 мургини) при положение, че само от същата година пенсионерите са 116 826 души (макар и прогресивно да намаляват във времето).
Дори и при тази луда ликвидация с минималния трудов стаж сметките могат да излезнат много криви.
*
Пак ще го напиша. Политическата фекалия и помия систематично ликвидира народ и държавност. Сега си мълчите (то за това сме на този хал), но до най-много 5 години ще усетите, че е така и че няма връщане назад. До тогава героите на прехода ще са се обидили от вашата неблагодарност и заминали с приземените милиони нанякъде (Флорида) да си живеят в построените там недвижими и харчат с генерации от горчивината на вашата мъка.
26 Януари 2010 10:11
Свалям шапка на нашите пра- и прадядовци и пра- и прабаби, че са били кадърни да живеят без пенсии. На всичко отгоре са били дълголетници. Вярно, работели са много, от сутрин до вечер, почти без почивен ден (пардон, малко по-леко са я карали през зимата). НАРОДЕ, недей да хленчиш, ами купувай лопати, мотики, трактори и работи! Купи си и пушка да си пазиш имота. Циганите и те са хора, като не им се позволява да крадат, щат не щат ще работят.
26 Януари 2010 10:12
Реалността Хийт от твоята камбанария е такава. Но от моята мъж или жена в Б-я навършили 63г и 60 съответно получават пенсия 9.7 год. А внасят над 35 г по 15-20% за пенсия. Че има много храненици докарващи твоите цифри също е вярно.
26 Януари 2010 10:13
до Данчето

Предлагам ви да вземете да си сметнете вноските за пенсия, които правите от заплатата си за целия ви стаж, увеличете ги с номинална лихва 2-3 процента и разделете на средната продължителност за взимане на пенсия - 20 години за жените. Става много лесно с пенсионните калкулатори в интернет. И какво излезе - че не може да внасяте по малко едва 30 години а после средно 20 да взимате много.
Ок, ако живеете по-малко от 20 години след пенсия сте прецакани ама ако се окажете от бабите-дълголетници ще прецакате някой друг нали ?.
Айде сега вземете средата официална заплата, сметнете осигурителните вноски, умножете по 1.8 милиона работещи ( те са по малк- военни, държвни чиновници и сие не плащат, децата също), разделете на 2.2 милиона пенсионери и какво се получи - парите са под половината от бюджета на НОИ. Т.е вноските за пнесии не стигат дори за половината пенсии. Всичко останало идва от данъци.
Какъв е извода - за да има прилични пенсии трабва много бачкане дълго време.
26 Януари 2010 10:28
m17,
а сега внеси още променливи в твоя модел.
Първо, държавата осигурява такава икономическа среда, че производителноста на труда скача 20 пъти. Второ, държавата осигурява такава среда, че настъпва бум в раждаемостта и след 20 години съотношението работещи:пенсионери започва рязко да се изменя, т.е. връща се към ситуацията от 80-те години на миналия век.Трето, връщат се 2-3 милиона забягнали от България българи, защото тук икономическата среда е станала нормална и т.н. в същия дух.
26 Януари 2010 10:33
До m17 - Със сметките добре, но едва ли ще ми кажете, че ще живея до 85 години, за да вземам полагащата ми се пенсия. Пак и едва ли ще ми дадат като възнаграждение това, с което достойно да си карам старините! Това, че управляващите решиха да намалят осигурителните вноски е грешка! В продължение на колко години ги намаляха - това не е ли в минус за пенсионната система?! Но не може да ме убедите, че трябва да работя до 65 години при положение, че младите нямат работа и никой работодател няма да те търпи до тези години. Кажете ми, ако на 60 годишна възраст останете без работа какво ще правите до 65 - ще си смучите пръстите ли? Никой няма да вземе под внимание, че имате необходимия трудов стаж, за да ви даде средства за препитание, като нямате необходимата възраст! Аз лично ако работя и навърша 37 години стаж бих се пенсионирала с горе долу сносна пенсия на база сегашните показатели и ще имам за тези 20 години след пенсия, които вие споменавате! Да не се лъжем - целта на управляващите е да няма пенсионери! Около мен има хора на 45-50 г., които нямат работа и не могат да си намерят, защото не се включвали във възрастовата граница! Нещо да кажете и по този въпрос? А за данък БАСТУН?
26 Януари 2010 10:36
XYZxyz, от вашите уста в божиите уши. Дай Боже! Но все пак да си плюем (пардон!) на шепите.
26 Януари 2010 10:37
"Торбите", както някой по-горе се изрази, при трудов стаж от 25г. и при максимални осигуровки(нещо невъзможно) ще има реален принос във фонда около 100 000лв., а статистически ще взема пенсия 20г.от 700лв.равняващи се на около 150 000лв.
Само за едно "торбе" не достигат 50 000лв., а реформите изхвърлиха хиляди "торби".
На който звездите му говорят, че ще е столетник, да се осигурява, аз инвестирам в метали.
26 Януари 2010 10:38
Какъв е извода - за да има прилични пенсии трабва много бачкане дълго време.

бе не е това извода.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
26 Януари 2010 10:56
Общо взето във всички по-горни мнения има някаква истина. Изпуска се обаче 1 факт. Ако утре почине работещ, наследниците му получават пенсия от държавата до 18 години. Отделно при смърт на единия от съпрузите, другия получава 20% от пенсията на починалия. Това все пак си е някаква застраховка. Друг е въпроса, че всеки желаещ може да си сключи застраховка Живот или пък цял живот да си спестява част от заплатата и дори да я държи в банка /т.е. при ниска възвръщаемост/, пак ще живее с тези пари по-добре, отколкото с пенсия. Идеята с пенсионната система е била добра, но при вървяща нагоре икономика, положителен демографски баланс, неособено висока продължителност на живота. При сегашните условия катастрофата на пенсионната система е СИГУРНА!!! Затова всеки да започва по-рано да мисли за тези години, които му предстоят и които хич не са от най-радостните.
26 Януари 2010 11:19
Ами като може със застраховка - защо трябва ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ДОБРОВОЛНО осигуряване?
Застраховаш се - на своя отговорност - внасяш, сетне получаваш.
Умираш - парите остават наследство.
Уж отричаме комунизма, а системата е комунистическа - едни внасят, всички ползват.
Е, аз не съм съгласен с така нареената "солидарност". Тъщата ми е бивша учителка с 40 години стаж и пенсия 148 лева. А наскоро една циганка ми рева, че имала пенсия само 180 лева. Питах я какво е работила - ами това-онова...Не знае дори да излъже какви предприятия е имало в града.
Затова - щом ще е пазар, пазар да е.
Сам избираш къде, сам решаваш колко, сам носиш отговорност.
И още нещо. Измислените "реформи" са сигурен начин да прогонят младите. Просто никой мислещ човек няма да остане тук, в тази несигурна среда, където цял живот работиш за някого, а като се пенсионираш - се оказва, че за теб няма.
------------------------------
Блогът на Генек

26 Януари 2010 11:49
Но от моята мъж или жена в Б-я навършили 63г и 60 съответно получават пенсия 9.7 год.

Официалните данни на тия дето администрират пенсиите са за 20+ години средно получване на пенсия сега. Иначе всеки може да си измисля данни и да ги интерпретира както намери за добре. Всъщност ако средно се получава пенсия по 10 години излиза, че наборите които са пенсионери (сумарно около 2.3 млн човека) са средно fj по около 250 000 човека, което не съответства на данните за население и раждаемост в България, а на държава с 15-20 млн население.
26 Януари 2010 11:49
Държавата ще продължи да поощрява и хората, които останат на работа след навършването на пенсионна възраст. Сега всяка година отгоре се брои за 3 при изчисляването на пенсията им.

Не стига липсата на средства за пенсии, ами и това! На работа могат да останат хората, които не вършат нищо, защото на тази възраст едва ли някой може кой знае колко! Продължава уреждането на "своите" по този начин. Зная го от лични наблюдения.
26 Януари 2010 11:52
Безумната идея да се махне тавана на пенсиите е безпрецедентен геноцид спрямо най-трудолюбивите и отрудени хора които цял живот са създавали блага от коите сега се ползват единствено престъпниците а те получават мизерни пенсийки. Дупетатите и те с всички сили искат това защото заплатите им са високи и следствие от нашите лишения. Правилното и благородното е да се увеличават ниските пенсии. Но кога ли у нас е имало благородство?
26 Януари 2010 12:03
поредната скудоумица, но на принципа- доброзорно за всеки!! Не искам уравниловка- като ще си внасям повече, ще получавам и по-голяма пенсия- логично и единствено справедливо!! Затова японските пенсионери обикалят света, щото нямат уравниловка, а всеки си внася парите за старост на СОБСТВЕНА СМЕТКА, като при това НЕ МОЖЕ ДА ХАРЧИ ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО СИ ОТ НЕЯ!Просто, логично и ясно!! И тогава ще лъсне КОЙ Е РАБОТИЛ, КОЛКО, и КОЙ ЦЯЛ ЖИВОТ СЕ Е ПИСАЛ БЕДЕН, НЕ МОЖЕЩ И СОЦИАЛНО СЛАБ!!А после реве за пенсия, равна на работилите добросъвестно цял живот!! Комунизма се завръща, така ли??? Ми разрешете ни да се осигуряваме в чужди фондове тогава, щото на нашите ДОБРОВОЛНИ ДРУЗЯ И ДЖЕНТЪЛМЕНИ НА КЪСМЕТА изобщо не им вярвам! както и на здравната каса- същият батак 20 години-все внасяме и все пари няма!! А, господа незнаещи и неможещи управляващи!!
26 Януари 2010 12:30
Увеличили са се инвалидите-ами в нашия град почти няма циганин без инвалидна пенсия!Същите "много"болни мангали бачкат в Белгия и съответно не плащат и стотинка данъци!Предложиха ми срещу 500 евро да ме оредят втора категория!Ами ще взема да ги дам щото след двете си висши просто не виждам кога ще направя 40 години стаж и ако не работя в моята фирма не знам кой работодател ще държи 65 годишен човек на работа-в офис по-как да е , но на една металорежеща машине просто забрави!
26 Януари 2010 12:43
Затова - щом ще е пазар, пазар да е.
Сам избираш къде, сам решаваш колко, сам носиш отговорност.

Че това е най-доброто, най-доброто е! Но... практиката показва, че много народ няма да се осигурява въобще, а когато дойде време за пенсия ще ревне, че няма с какво да живее. И тогава по европейските норми държавата ще не ще трябва да ги издържа, защото иначе ще я съдят!? И аз бях привърженик на правото на избор, но реалността показва, че някои го разбират като отказ от задължения.
Опитът на САЩ с незадължителните здравни застраховки показва, че далеч не всеки е готов да носи отговорност за личното си благосъстояние и ако не е държавата да го бие по главата въобще няма да внесе никъде нищо, а после ще очаква да получи. Разликата може да се види в един от щатите (не си спомням кой точно, в него демократите наскоро загубиха изборите за губернатор), където здравното застраховане е задължително и 96% са осигурени.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД