Протестите срещу ефекта от здравната реформа продължават. За 1 час вчера 200 граждани и работещи в болницата в Гоце Делчев блокираха кръговото кръстовище при входа на града. Причината са силно орязаните договори и съответно - финансиране от здравната каса. На мястото беше и областният управител на Благоевград Валери Смиленов, а протеста оглави Теодора Захариева от Центъра за защита на правата в здравеопазването. Въпреки нежеланието на хората от болницата да се подписва договор с касата заради ниския бюджет директорът на лечебницата все пак ще парафира документа, за да влизат все някакви пари в болницата. М.г. през нея са минали 8000 души.
Символичен протест обявиха и работещите в болницата в Нови пазар, а 600 граждани, медици и представители на болниците във Велики Преслав, Кубрат и Провадия се събраха на митинг пред общината, съобщи "Фокус". Болницата в Нови пазар още не е сключила договор със здравната каса, но към момента отпуснатият й делегиран бюджет е 534 000 лв. при 1.5 млн. лв. миналата година, твърдят от болницата. Тъй като тя не може да се издържа, е сформиран кризисен щаб в общината, който да реши съдбата й. Общината ще отпусне на първо време 200 000 лв. - основно за плащане на дългове и за апаратура. Няма основание за протести в Нови пазар, отвърнаха от здравното министерство. Екип от МЗ и касата се е срещнал с директора на болницата и представители на местната власт. Т.г. болницата ще работи по повече клинични пътеки - 70 вместо миналогодишните 54, тъй като е намерила нужните специалисти и апаратура, увериха от МЗ.
1000 души протестираха и в Омуртаг. Протестът е не толкова за затварянето на отделения, а заради нищожния бюджет, отпуснат за 2010 г., твърдят от лечебницата. Със 140 000 лв. за цялата година болницата няма да оцелее.
Протест ще има днес в Левски, където заради липса на специалисти ще се закрие вътрешното отделение на болницата. От общината са недоволни, че изискването за наличие на 2-ма специалисти на трудов договор е поставено в последния момент и болницата не е успяла да намери втори кардиолог. Това значи, че пациентите ще трябва да ходят в Плевен.
"Здравната реформа се прави, това е единственият начин. Никой в света не е приложил здравна реформа изведнъж, 100% безгрешно. Мисля, че пътят е правилен", коментира междувременно премиерът Бойко Борисов. "Десетки болни, лекари и медицински сестри приветстват промените, защото тези, които са работили добре, дават качествена услуга, приемат всички тези пациенти от малките болници, натоварват се с тях, казват: най-сетне ще спре двойното плащане", каза той и допълни, че здравният министър Божидар Нанев всеки ден е в болници, където има проблеми.
Днес Нанев ще открие в Бобов дол един от първите спешни кабинети, които МЗ създава. Кабинетът е в болницата в града, в него ще работят 2-ма лекари и фелдшер.
СОВАЛКИ
В събота министърът отиде в болницата в Пирдоп, за да обясни как тя да се преструктурира. Гражданите обаче така и не го разбраха и си останаха негативно настроени към промените, макар че реално се орязват само 10% от договорите по пътеки на болницата. Това пък значи, че болницата едва ли ще фалира, а по-скоро ще се съкратят легла.
В неделя пък Нанев беше в Дулово, където установи, че в болницата има едва 5 пациенти, 4 от които могат да се лекуват и вкъщи. Дейността на лечебницата през тази година ще спадне с две трети, което значи, че тя едва ли ще оцелее. По-малко от 4000 души годишно са минавали през нея. Затова според МЗ тя не може да осигурява качествено лечение и препоръча на ръководството да запази отделенията, от които наистина има необходимост, и да си разкрие и поликлиника. Въпреки това в града събраха 7500 подписа в подкрепа на болницата, а персоналът заплаши със стачна готовност, ако не се отпуснат пари от държавата и договорът с касата не се преразгледа.
Първата болница, която посети Нанев, беше в Ардино. Въпреки че там ще паднат 10 от общо 40 договора, в града имаше протести. Затова и при визитата на министъра стана ясно, че болницата ще запази статута си.