От МЗ побързаха да опровергаят новината на Ройтерс за приватизацията на държавни болници, но БСП не пропусна възможността да нападне министър Божидар Нанев. |
Раздържавяването ще започне, след като приключи преструктурирането на болниците, твърди агенцията. Трябва да се приватизират както болниците, така и болничните услуги, цитира тя здравния министър. Приватизацията на лечебни заведения е разрешена от 2008 г. Тя касае основно общинските болници и поликлиники, но досега нито една от тях не е обявена за продан. В специален забранителен списък са основните 60 държавни болници, т.нар. гръбнак на здравеопазването - областни и университетски. Според министъра този забранителен списък за най-големите болници не е пречка, тъй като може да бъде променен с поправка в закона.
"Инвеститорският интерес ще нарасне, след като държавата въведе по-добре организирано финансиране на болниците с допълнителни средства, които могат да дойдат от хората, осигуряващи се и в здравната каса, и в частни фондове", цитира още агенцията министъра.
Министър Нанев никога не е заявявал, че ще се прави или има направена концепция или цялостна програма за приватизация, особено на държавните болници, отвърнаха на следващия ден от МЗ. Не се обмисля промяна в забранителния списък за приватизация нито от МЗ, нито от правителството, допълниха от министерството. За момента приватизацията не е на дневен ред, тя е само една възможност, допълниха оттам и предположиха, че може да е станала грешка в превода.
БСП обаче не пропусна да реагира. "Приватизацията на болници ще остави 1/3 от населението без право на здравни услуги", обяви лидерът на партията Сергей Станишев. Според Станишев от МЗ опитали да замажат казаното от министъра пред "Ройтерс". "Ако при управлението на сините те реализираха приватизация на икономиката, сега правителството на ГЕРБ осъществява приватизация на публичния сектор", коментира Станишев.
ПГ на ДПС е готова с проект за решение за стопиране на преструктурирането на болничната сфера, съобщиха пък от партията на Доган. С него се настоява МС да внесе проект и национална програма за цялостно преструктуриране на лечебните заведения у нас. Депутати от движението заявиха, че не одобряват реформата поради липса на обществен консенсус и непосилната социална цена, която трябва да платят българските граждани при нейната реализация.
СВЕЖИ ПАРИ
За 79.9 млн. лева по оперативна програма "Регионално развитие" на ЕС ще могат да кандидатстват 20 лечебници у нас, обявиха от МЗ. Целта е те да се превърнат във високотехнологични болници. Парите са от безвъзмездната помощ, като по програмата общо се отпускат 148 млн. лв. на МЗ. Максималният размер за всеки един от проектите е от 5 до 10 млн. лв. Те трябва да се използват за ремонт, реконструкция и оборудване на болниците. Отделно за домовете за медико-социални грижи за деца са осигурени 10 млн. лв. 58 млн. лв. ще бъдат дадени за обновяване на лъчеапаратурата в 3 болници.