Турското правителство внася в парламента до края на март предложения за конституционни реформи, заяви премиерът Реджеп Ердоган, цитиран от местните медии.
Промените били нужни, за да се ограничи властта на съдиите и прокурорите, каза Ердоган и заплаши, че ще свика референдум за реформите. Той добави, че реформите ще се фокусират върху области като съдебната система и политическите партии. През 1982 г. Турция прие изготвена от военните конституция две години след държавния преврат. Предишните опити на правителството да внесе промени в конституцията, главно изискване към страната, за да може да се присъедини към ЕС, бяха блокирани от опозицията, която подозира Ердоган в опити да наложи ислямистко управление и да провали строгото разделение между религията и държавата.
Турски съд повдигна вчера обвинения срещу още двама висши военни от турската армия, за които се твърди, че са се опитали да организират преврат срещу проислямисткото правителство, с което броят на задържаните заподозрени стана 35 души. Страната се намира на ръба на катастрофа заради конфликта между правителството и армията, който може да има катастрофални последици за бъдещето на тази страна, която е стълб на НАТО, стратегически партньор на Запада и на Близкия изток, както и потенциален член на Европейския съюз, коментира събитията в."Таймс".
|
|