Ситуацията с бюджета на държавата е по-лоша, отколкото правителството очакваше. Освен неизпълнение на приходите има голямо нарастване на разходите, което поставя хазната на изпитание и по всяка вероятност в средата на годината няма да се състои очакваната от всички спасителна актуализация, казаха икономисти пред "Сега".
"През януари има силно нарастване на капиталовите разходи и на субсидиите от бюджета, като няма публична информация за какво са отишли тези пари", заяви икономистът Димитър Чобанов. Увеличението през януари на капиталовите разходи, които по принцип отиват за ремонти и строителство, е двойно - от 35 на 70 млн. лв. Най-вероятно става дума за разплащането със строителните фирми. Според Чобанов обаче е неразбираемо защо са нараснали разходите за заплати на бюджетните служители и за издръжка на ведомствата, при положение че бяха обявени съкращения на хора и бюджети. През януари 2009 г. държавата е платила за заплати 192 млн. лв., а през януари 2010 г. - 201 млн. лв. За издръжка през първия месец на м. г. са отишли 117 млн. лв., а т. г. - 130 млн. лв. Общо през януари т. г. хазната е похарчила със 112 млн. лв. повече от м. г.
През есента на м. г. финансовият министър Симеон Дянков посочи датата 15 юни като момент, в който най-вероятно бюджетът ще може да се актуализира в положителна посока, защото според неговите сметки дотогава икономиката ще е тръгнала нагоре.
"Към момента изглежда, че може и да няма възможност за положителна ревизия на бюджета в средата на годината", коментира Димитър Чобанов. Причината според него е, че дори европейската икономика през следващите месеци да се оживи, това не може да се отрази толкова бързо върху приходите в хазната у нас.
"Не виждам възможност в следващите 2-3 месеца нещата да се подобрят. Ситуацията е критична", смята професорът по финанси в УНСС Милчо Стоименов. Бившият финансов зам.-министър от кабинета "Станишев" Любомир Дацов пък твърди, че кабинетът изобщо не трябва да мисли за допълнителни плащания и трябва да се придържа към записаното в закона за бюджета.
На ревизията в средата на годината разчитат почти всички сфери. За здравеопазването обаче още отсега е ясно, че положението е по-лошо и не може да чака юни-юли за необходимите минимум 300 млн. лв. На всичкото отгоре тези пари не могат да дойдат от по-добри приходи в бюджета и затова ще трябва да се вдигне вноската. Социалното министерство в момента надвишава лимитите си всеки месец, което значи, че изяжда предварително парите си до края на годината и ако не получи допълнителни средства, няма как да поеме законовите социални плащания за 2010 г. Затова във финансовото министерство обмислят как да намерят още пари. Единият от вариантите е да не се повишават от 1 юли вдовишките надбавки и добавките за старост на пенсионерите, което ще спести на бюджета около 120 млн. лв., научи "Сега".
В същото време приходите през януари паднаха главоломно. Бяха събрани 1.7 млрд. лв., което е с 900 млн. лв. по-малко от м. г. Ситуацията се очаква да е не по-малко тревожна и през февруари, когато например агенция "Митници" не успя да изпълни плана си с 60 млн. лв.
Икономистите разкритикуваха и стила на правителството в борбата с кризата. "Правителството действа панически, отказва се от повечето неща, които прави", заяви експерт. Любомир Дацов от НДСВ също смята, че кабинетът не знае какво да прави и действа безкрайно хаотично и некоординирано. "Убиват бизнеса, поне 20 000 души са останали без работа от лошото им управление, основно заради забавените плащания към фирмите", каза Дацов.
|
|