Разходите за заплати в бюджетната сфера вероятно ще бъдат намалени с 10%. Това предвижда последната версия на постановлението, което вече два пъти правителството отлага да приеме. Новината се подразбира от стенограмата от последното заседание на кабинета.
"С това проектопостановление се предлага ограничаване на разходите за заплати до 90% от това, което е предложено и залегнало в бюджета за 2010 г.", обяснява на колегите си вицепремиерът Симеон Дянков. Това означава, че фонд "Работна заплата" ще бъде свит с 10% в сравнение с миналата година. Мярката е свързана с лошото състояние на хазната и с нуждата от ограничаване на държавните разходи. Бюджет 2010 предвиждаше средствата да останат на нивото на 2009 г.
Ведомствата, които вече са направили съкращения на щата, няма да усетят толкова "ножицата", но онези, които не са намалили личния си състав, ще трябва да смъкнат заплатите, става ясно от коментара на министър Дянков. Ето точните му думи от заседанието на МС: "Министерствата, които са направили административната оптимизация - до 15%, всъщност тези 15% в момента продължават да са в техния фонд "Заплати". Тук, като предлагаме 10% намаляване на фонд "Заплати", означава, че ще им останат 5 на сто и те ще могат да си ги разпределят като бонуси, допълнително материално възнаграждение и т.н. Тези министерства, които не са направили тази оптимизация, в момента ще имат реално свиване на разходите за заплати. Идеята е, който не си е свършил работата по оптимизация да я свърши, иначе ще се налага в техните администрации да намаляват заплатите."
Миналия октомври правителството обяви курс към икономии с първа точка - 15% съкращения на персонала във всички администрации. Оптимизацията трябваше да приключи до края на януари, но все още много ведомства не са се реформирали. Според министъра на финансите "отличници", които са провели съкращенията, са неговото министерство, МС, МРРБ и др.
Проектът на ПМС на практика повтаря точка от апокрифния план с 28-те мерки срещу кризата, който "Сега" огласи. "Намаляване на средствата за работна заплата с 10% в структурите, които не са извършили предвидените съкращения", гласи точка трета от плана, чието съществуване МС и МФ отрекоха.
ИЗВЪНРЕДНИ МЕРКИ
Националният съвет за тристранно сътрудничество ще обсъжда във вторник пакет от мерки за подкрепа и устойчив растеж на българския бизнес, предлаган от българското правителство, става ясно от поканата до участниците в него. Вицепремиерът Симеон Дянков обаче за пореден път обърна гръб на социалното партньорство, като наруши правилника на НСТС и отказа да даде предварително на синдикати и работодатели антикризисните мерки на правителството. Решението вероятно е резултат от изтичането на шокиращия пакет от мерки, включващ намаляване на майчинството и данъци за всички пенсии. В неделя КНСБ ще домакинства на неформална среща на синдикатите, работодателите и Дянков. На нея ще се обсъждат съвместни антикризисни мерки на бизнеса и профсъюзите.