:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,694,230
Активни 771
Страници 5,160
За един ден 1,302,066
ПРОСВЕТА

Училищата вече могат да подготвят проекти за финансиране от МОМН

Правителството одобри 11 програми за развитие на средното образование на стойност 75 млн. лв.
СНИМКА: АРХИВ "СЕГА"
---
И тази година училищата ще могат да кандидатстват за допълнително финансиране на проектен принцип, а най-добрите да закърпят дупките в оскъдния бюджет. Това е възможно, след като на 24 февруари правителството одобри националните програми за развитие на средното образование. Те са на обща стойност 75.2 млн. лв. С тези средства на практика се дофинансират дейности, за които държавата не може да отпусне средства от републиканския бюджет за цялата система. По повечето програми училищата кандидатстват с проекти, но има и такива, които се управляват централно от просветното министерство, например програмата за осигуряване на безплатни учебници за учениците до VII клас и за закуски на децата от началното училище. Централно се изпълнява и програмата за въвеждане на система за национално външно оценяване, която е на стойност 13 млн. лв. С тези средства се финансират организацията и провеждането на матурите, на външното оценяване в прогимназиалния етап и на кандидатстването след VII клас в елитните гимназии. Подробна информация за всички програми и условията за кандидатстване са публикувани на http://www.mon.bg в раздел "Програми и проекти".



Програма "Оптимизация на училищната мрежа"

Общ бюджет: 26 млн. лв.



В рамките на програмата ще се изпълняват общински проекти за закриване или преобразуване на училищата, а също и за създаване на средищни училища. Със средствата по тази програма ще се ремонтират училища, ще се подобрява материалната база в учебните заведения и организацията на столово хранене. Предвиден е и модул, по който са отпуснати средства за изплащане на обезщетения на персонала или за покриване на разходи на закритите училища. Максималната стойност на проекти за закрито училище с над 44 ученици е 250 000 лв. До 150 000 лв. се предвижда за закриване на училища, в които има записани между 21 и 44 деца, а 80 000 лв. ще бъдат платени от държавата за закрити или преобразувани учебни заведения с по-малко от 20 ученици. По втората част от програмата се финансират проекти за закриване или преобразуване на професионалните училища. Проектите и дейностите, които ще се финансират са идентични с тези по първия модул. Максималната стойност за проект отново е до 250 000 лв. Бюджетът на този модул е до 3 млн. лв. Срокът на подаване на проектите по двата модула е 31 май.

Целта на третата част от програмата е училищата, които правят съкращения, т.нар. "оптимизация на вътрешната структура", да получават средства за обезщетения на персонала за периода 10 ноември 2009 г. - 10 ноември 2010 г. Предвидени са до 11 млн. лв. Могат да кандидатстват министерства и общини, които са принципали на учебни заведения. За целта се подава формуляр за участие, придружен със справка-декларация за дължимите обезщетения. Последният срок за подаване на формуляри е 10 ноември 2010 г. До 3 млн. лв. са предвидени и за изплащане на хонорари на заместващите учители. Целта на мярката "Без свободен час" е да се намали броят на часовете, които децата губят заради отсъствието на своите преподаватели, като по този начин се повиши и качеството на образованието. Очакванията на просветното министерство са, че през тази година ще бъдат закрити около 50 училища, а пренасочените от тях ученици ще са около 3050.



Програма "Училището - територия на учениците"

Общ бюджет: 5.5 млн. лв.



Програмата е с три модула. По първия модул - за ритуализация на училищния живот - могат да кандидатстват всички средни училища в страната. Всяко заведение може да кандидатства само с по един проект за честване на училищен празник и за изработване на униформа. Не се допускат училища, които са печелили подобен проект от предходни години. За този модул са предвидени 2 млн. лв. Максималната стойност на един проект, свързан с празник на училището е 2000 лв. До 30 000 лв. може да достигне стойността на проект за изработване на цялостна униформа и до 15 000 лв. - за елемент на униформа. Втората част на програмата е подкрепа на целодневното обучение на учениците от начален етап. За нея са предвидени 2.1 млн. лв. Всяко училище може да кандидатства само с един проект. Условие за кандидатстване е в училището да бъде осигурена стая, оборудвана със средствата по програмата, която да бъде използвана за занималня. Срокът за кандидатстване по двата модула е до 30 дни след одобряването на програмата. По тази програма има и трети модул, който е насочен към организирането и провеждането на национални състезания по различни учебни предмети, както и подготовка и участие на националните отбори в международни олимпиади. Изпълнител на този модул е просветното министерство, а предвидените средства са 1.4 млн. лв.



Програма "Модернизиране на системата за професионално образование"

Общ бюджет: 4 млн. лв.



По тази програма се финансират проекти, свързани с оборудване и ремонт на учебни кабинети за професионална подготовка и учебно-производствени бази на училищата, както и обзавеждане с демонстрационни макети, тренажори, симулатори и др. Професионалните училища могат да кандидатстват и за предоставяне на училищен автобус за провеждане на практическо обучение. Условие за кандидатстване е техникумите да имат сключен договор с фирма за съфинансиране на проекта и/или за предоставяне на машини и оборудване за минимум 10 000 лв. Кандидатстващите училища трябва да са осигурили практическо обучение при работодател, с който имат едногодишен договор. Максималната стойност на един проект е до 200 000 лв. Срокът за кандидатстване е 30 април 2010 г.



Програма "Роден език и култура зад граница"

Бюджет: 3 млн. лв.



Целта на тази програма е да се подпомогнат българските училища зад граница, които не са държавни, а са разкрити по инициатива на български общности в съответната държава. В рамките на програмата ще се финансират проекти за повишаване на квалификацията на учителите зад граница по български език и литература, история и география на България. Със средства по програмата ще се финансират и вокални групи и танцови състави с цел съхраняване на националната идентичност на българите по света. Максималната стойност на един проект е 100 000 лв. Срокът за подаване на проектите е до 2 месеца след приемането на програмата.



Програма "Квалификация"

Общ бюджет: 1.7 млн. лв.



Целта на тази програма е поетапно да се преодолее дефицитът на квалифицирани учители по чужд език, информатика и подготовка на системата за въвеждане на новата структура на средното образование. Друга цел е учителите да имат предприемачески компетентности, да работят за изграждане на толерантна мултиетническа среда, както и да са обучени да интегрират деца със специални образователни потребности. Предвижда се 120 учители да получат квалификация по информационни и комуникационни технологии, а други 700 правоспособни преподаватели по чужд език да получат поддържаща квалификация. Квалификация за формиране и развитие на предприемачески компетентности ще получат 200 педагози. По този модул са предвидени 900 000 лв. Могат да кандидатстват висши училища, образователни и обучителни институции. За квалификацията на директори са предвидени 800 000 лв., като се предвижда около 850 училищни ръководители да преминат обучения за повишаване на квалификацията и управленската компетентност.
5085
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД