:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,693,799
Активни 704
Страници 4,729
За един ден 1,302,066

Нов антикризисен сюрприз - ДДС се повишава на 22%

Според плана на кабинета осигуровките ще бъдат замразени до 2012 г., а лихвата за неплатени данъци ще скочи двойно
Правителството продължава да лансира спорни мерки за борба с кризата. Въпреки уверенията, че няма да има вдигане на данъците, вчера стана ясно, че управляващите предлагат ДДС да скочи от 20 на 22% за една година. Работодателските организации и синдикатите бяха неприятно изненадани от идеята, която не бе спомената при интензивните срещи с премиера и финансовия министър през уикенда, но ще се обсъжда официално днес от съвета за тристранно сътрудничество.



Вдигането на ДДС ще удари жестоко всички българи, но най-вече социалнослабите, защото означава скок на всички цени - хляб, мляко, обувки, лекарства, ток, вода, транспорт и т.н. Според разчетите на кабинета това ще вкара в бюджета 540 млн. лв.

Идеята показва пълен обрат в досегашната позиция на управляващите. Само преди месеци след среща с израелския си колега Нетаняху премиерът Борисов обяви, че започна да сваля ДДС с половин процент през 6 месеца като мярка за справяне с кризата. Пред чуждестранни инвеститори той дори прогнозира, че през 2011 г. данъкът може да падне на 17%.

В документа, с който "Сега" разполага и който ще се обсъжда днес, кабинетът предлага общо 43 "Мерки за подкрепа и устойчив растеж на българската икономика". Обещанията на ГЕРБ за облекчаване на бизнеса чрез поетапно намаляване на осигурителното бреме с по 1% през всяка следваща година отиват в историята. До 2012 г. няма да има понижение на осигуровки. В плана специално се уточнява, че кабинетът се отказва от увеличение на здравната вноска тази година, като в замяна ще се търсят начини за повишаване събираемостта в бюджета на НЗОК. Предложението държавните служители сами да си плащат осигуровките окончателно е отпаднало. Нова обаче е идеята българите, които получават доходи само от капитал и имущество, да се осигуряват върху тях, ако не го правят на друго основание. Включен е анонсираният през уикенда данък лукс - предвижда се двойно увеличение на облагането на скъпи жилища и коли и тройно - на яхти.

Пакетът включва и част от 28-те апокрифни предложения, които изтекоха в медиите, а кабинетът побърза да отрече.

Повтаря се например идеята фирмите, които бавят данъци, да бъдат наказани с двойно по-висока лихва - 20% плюс ОЛП вместо 10%. Фонд "Работна заплата" на всички ведомства и организации в бюджетния сектор ще бъде намален с 10%. Това обаче не се отнася за МО и МВР, се посочва изрично в документа. Всъщност става дума за връщане към прилагано и преди правило всички да харчат 90% от предвидения за годината бюджет.

Предвидено е премахване на всички хонорари на чиновници за участие в междуведомствени групи и комисии, както и свеждане до минимум на парите за консултанти и извънщатни съветници в министерства и агенции. От намеренията за ограничаване на някои привилегии в администрацията се запазва премахването на парите за облекло за 2010 г. на хората на трудов договор. От това държавата ще спести 70 млн. лв.

Правителството предвижда да отпусне ограниченията за извънреден труд и неплатен отпуск. Максималният период на извънреден труд ще бъде увеличен, без в проекта да се уточнява с колко. От друга страна, фирмите ще получат право на "икономическа ваканция" - когато са изчерпани всички други варианти, работодателите ще могат да пускат служителите си до 3 месеца в неплатен отпуск. В плана обаче липсва обещанието за стриктен график за погасяване на задълженията на държавата към фирмите.

Не е подмината приватизацията - предвижда се бърза продажба на 51% от НДК и "Топлофикация-София", апортиране на всички миноритарни дялове на държавата в търговско дружество с цел продажба през фондовата борса. Ще има и опити за спешно концесиониране на пристанища, летища и магистрали. Предвижда се създаване на регистър на държавните имоти и "отдаване на всичко под наем". Цялата държавна собственост ще влезе в публичен регистър, ще се управлява от специална агенция и ще се отдава под наем по пазарни цени. Държавните фирми пък ще трябва да внасят в бюджета 80, а не 50% от дивидента.

Социалните пенсии да минат към социалното подпомагане и да се отпускат след тест за доход и имущество, предвижда друга антикризисна мярка. Тя ще засегне около 54 000 възрастни над 75 г., които нямат трудов и осигурителен стаж и получават по 100 лв. от държавата. Това означава, че за пръв път у нас може да има възрастни без пенсия, ако например те имат страничен доход или имущество.

Други предложения за промени в КСО са ограничаване на възможностите за изплащане на болнични от осигурителния институт. Очаква се 15 млн. лв. да се спестят, като се намали от 75 на 30 дни изплащането на болнични от НОИ в случаите на съкращения. Още 91 млн. лв. ще се икономисат, ако мине идеята НОИ да изплаща болнични след третия ден. Засега не е записано категорично дали първите три дни ще се поемат от работодателя. Доста страни обаче прилагат практиката на изчакване, тъй като се смята, че заради три дни доходите на лицата няма да пострадат, обясниха експерти.

Мерките в плана на МФ са разнородни, хаотични и противоречиви. Някои от тях са дори комични - например за "възстановяване на ДДС в законовия срок", от което излиза, че кабинетът ще бори кризата, като си изпълнява задълженията. В разчетите има и неоправдано оптимистични очаквания - например за ефекта от създаване на нормативна база за ускорена продажба на емисиите по Протокола от Киото. От това финансистите се надяват в бюджета да влязат 200 млн. лв. От данък лукс пък се чакат 150 млн. лв., без да е ясно как точно е изчислена сумата.

Дянков се надява на данък лукс още от 1 май

Кампанията за събиране на местните налози обаче вече е в ход
След като в неделя се заговори за данък лукс, с който еднократно ще бъдат обложени притежателите на мезонети, самолети, поршета и яхти, вчера министър Дянков "поясни", че не става дума за нов налог, а за поправка в Закона за местните данъци и такси, с която ставките ще бъдат променени, така че собствениците на луксозно имущество да плащат повече.

През уикенда Бойко Борисов съобщи, че ще има 20% данък за скъпи коли, апартаменти над 250 квадрата и банкови депозити над 100 хил. лв. Вчера идеята получи ново развитие. В плана "антикриза" тя е формулирана като "по-високо облагане на свръхбогатите" чрез удвояване на данъка за жилища над 250 кв.м и за автомобили над 121 к.с. и утрояване на данъка върху яхти.

Според министъра на финансите законът може да бъде променен бързо и промените да влязат в сила от 1 май. По принцип в закона се дават само горни и долни граници на ставките, а после общините определят точните размери на местните данъци за годината. Общинските съвети са длъжни да приемат наредби за облагането до 31 януари. Веднъж приети, местните налози не могат да се променят насред годината, гласи специален текст в закона.

Дали парите ще влизат в общините или в националния бюджет, няма значение, пак ще бъде помощ, коментира вицепремиерът. В проектоплана срещу кризата очакваният приход в хазната е 150 млн. лв.

Кампанията за плащане на местните данъци вече е в ход. От 1 март до 1 април се плаща първата от четирите вноски на данък сгради и такса смет, а немалко хора вече са се възползвали от възможността да спестят 5%, като внесат пълната сума за цялата година накуп (в този случай общините дават отстъпка). Ако тепърва се поправя законът, собствениците на по-скъпи имоти ще трябва да довнасят данък.

Не са ясни и критериите, по които ще се определя кой имот с площ над 250 кв.м е лукс и кой не е. Премиерът Борисов обяви, че данък лукс ще се събира и за всяка кола с мощност над 150 конски сили. Това означава, че значителна част от автопарка в България ще бъде допълнително обложен с данък криза. Не става ясно дали данък лукс ще "лови" и фирменото имущество. При последната кампания на НАП за лов на укрити доходи и данъци сред яхтените притежатели се разбра, че огромна част от луксозните лодки не са лична собственост, а са купени на име на дружество или са взети на лизинг и се водят собственост на лизингова компания. Подобно е положението и с частните самолети и вертолети.

ПОЗИЦИИ

Ако се приеме данък лукс, най-логично и лесно е той да се управлява от общинските данъчни служби, коментира Гинка Чавдарова, шеф на Националното сдружение на общините. В други европейски страни подобни т.нар. луксозни данъци са местни, посочи още Чавдарова.

Според Димитър Бъчваров от икономическия екип на ДСБ, вместо да се хвърля да обърква данъчното законодателство, правителството трябва да насочи усилията си към рязко затягане на данъчната дисциплина. Той напомни, че партията му настоява НАП да наблегне на персоналните ревизии, като действа по стриктен график. "Нима не виждат мутрите и техните коли и палати? Няма нужда от данък лукс или данъчни амнистии, а от последователно преследване на данъчните престъпници", категоричен е Бъчваров.

БТПП категорично се обяви обяви срещу данък лукс. Това ще е втори данък за лицата, тъй като с него ще се облагат вече обложени приходи (данък върху доходите, данък дивидент), а освен това на практика е санкция за заможните лица, което е недопустимо, се казва в официално становище на палатата.

СТАТИСТИКА

Според брокери у нас няма много имоти над 250 кв.м и по-висок данък върху тях едва ли ще доведе до значително увеличаване на приходите в хазната. "По-малко от 10% от всички жилища, построени през последните 10 години, са с такава площ", коментира Добромир Ганев от "Форос". Той даде за пример апартаментите над 250 кв.м, които са едва 0.2% от цялата база данни на компанията за този сегмент, която включва над 45 хил. имота. Според Цветелина Тасева от "Адрес" най-масово у нас се срещат жилища между 60-100 кв.м. А имоти с площ около 250 кв.м са предимно вили, мезонети и къщи.

Властта изненадващо подкрепи замразяването на енергийните цени

Енергийният сектор и експертите са в шок от поредната "антикризисна" мярка, чиято цена не е известна
Антипазарната идея да се замразят до края на годината цените на ток, парно, газ, вода, лансирана в неделя от синдикатите, изненадващо бе подкрепена от управляващите. "Аз и премиерът Бойко Борисов я подкрепяме", обясни вчера вицепремиерът Симеон Дянков. Идеята обаче бе посрещната "на нож" от енергийните предприятия и анализатори, защото ще загроби засегнатите дружества и ще изкриви пазара.

"Всички предприятия от енергийния сектор ще приветстваме такова "постижение" като замразяването на енергийните цени, но ако правителството успее да замрази и цените на суровините, които се определят от свободния пазар", коментира иронично председателят на Асоциацията на топлофикациите в България Валентин Терзийски. "Много е просто - при искане на "Булгаргаз" за поскъпване на синьото гориво с 14.6% от 1 април различните топлофикации трябва да вдигнат цените на парното с между 8.5 и 12.5%. Ако не го направят, значи умишлено да се тласнат към фалит", обясни той.

"Приемам това предложение с леко притеснение, защото развитието на икономиката никога не преминава през замразяване на цените", коментира пред "Сега" директорът на "Корпоративно управление" в ЧЕЗ Атанас Дандаров. По думите му такава мярка ще се отрази върху качеството на услугата.

"В законите и наредбите са залегнали ясни правила, по които регулаторът взима решенията си", коментираха вчера от EVN. От компанията, която обслужва Югоизточна България, подчертаха, че за 2010 г. вече им е утвърдена инвестиционна и ремонтна програма за 180 млн. лева. По закон размерът на тази програма се отразява пряко на цените. От немската Е.ОН не коментираха.

Дори синдикални структури вчера реагираха с учудване на антипазарната мярка. "Не бива да се прибързва с подобни решения, защото замразяването на цените на тока може да фалира НЕК, която и сега купува и продава на загуба, за да финансира проекти като "Белене" и "Цанков камък", каза пред "Сега" председателят на синдикалната федерация на енергетиците към КНСБ Божидар Митев.

Енергийният експерт Атанас Тасев пък каза, че ако всяко от ЕРП-тата например не се съгласи предварително на такова замразяване, може да обжалва административния акт в съда.

И от МФ, и от енергийното министерство вчера казаха, че не са правили разчети колко ще струва замразяването на енергийните цени на самите предприятия и на бюджета. Последното замразяване на цените на парното бе направено през март м.г. от тогавашния министър на икономиката Петър Димитров. Той отмени със задна дата поскъпването на парното в София с 19% от 1 януари 2009 г. Само от това столичната "Топлофикация" натрупа 36 млн. лв. загуба. Според синдикатите разликата между пазарните и замразените цени може да отиде за сметка на печалбата на дружествата.



РАЗМРАЗЯВАНЕ

Цената на "замразяването" отново ще бъде платена от населението. Дори да се съгласят временно на тази стъпка, през 2011 г. трите електроенергийни компании и топлофикациите ще поискат увеличение на цените, включващо и "замразения" процент. В момента ЕРП-тата например настояват за средно 10% увеличение от 1 юли т.г. ЧЕЗ претендира за 8-9% увеличение, Е.ОН - между 5 и 10%, а EVN - около 5%.

ОТСРОЧКА

- В правителствените мерки засега я няма тази за облагане на пенсиите на работещите пенсионери, лансирана при срещите през почивните дни. Те са около 200 000 у нас, а решение на Конституционния съд от 1996 г. определя правото на пенсионерите да работят и да получават пенсия в пълен размер.

- Две основни мерки, предложени от синдикатите, не са намерили място в правителствения план. Обяснимо правителството е против падането на тавана за обезщетения за безработица и вдигането на минималната работна заплата, тъй като се очаква това да натовари бюджета. Около 7.5 млн. лв. месечно ще струва падането на тавана за обезщетения за безработица, обясни пред "Сега" вицепрезидентът на КНСБ Николай Ненков. Разчетите са направени от НОИ. Сега институтът плаща по 26.8 млн. лв. месечно. "В Кодекса за социално осигуряване е записано, че обезщетението трябва да е 60% от средния осигурителен доход за 6 месеца назад и държим това условие да се изпълни. Ограничението е сложено после изкуствено. Смешно е някой, който се е осигурявал на 2000 лв. и е вземал дори повече, изведнъж да получи само 240 лв., колкото и друг", обяснява Ненков.

- И работодатели, и финансовото министерство са категорично против предложението на синдикатите за обвързване на размера на минималната заплата с определена методика и повишаването й още от 1 юли. Те държат тя да се изчислява само по икономически показатели, като се вземат предвид ръстът на икономиката и средният осигурителен доход.

- Засега кабинетът не може да пипа лекарските заплати. Заплатите в държавните болници се определят по усмотрение на самите болници и тяхното ръководство, а държавата няма никакво отношение към тях, обясниха от МЗ. В неделя премиерът Бойко Борисов обяви, че като антикризисна мярка ще се въведат и тавани на държавните заплати, като за пример посочи болници, в които има възнаграждения от 35 хил. лв. и дори 72 хил. лв месечно - много повече от неговата заплата. Засега тази мярка не е включена в антикризисния план. От лекарския съюз моментално обявиха, че лекарите, които получават такива възнаграждения, са единици. Такива доходи имат основно медици в някои кардиологични болници и отделения. Причината е, че най-високите цени, които плаща здравната каса по клинични пътеки, са в кардиохирургията и в инвазивната кардиология. Така тези болници имат и по-високи приходи. Заплатите в държавната администрация пък и сега имат таван според длъжността. Най-високият е на началника на кабинета на министър-председателя - 1860 лв.

- И данъчната амнистия е изпаднала от последните мерки. Тя се появи през уикенда заедно с данък "лукс" като неясна идея за осигуряване на допълнителни приходи в бюджета чрез облагане на доходи, които до момента са "бягали" от плащане на данъци.
183
6017
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
183
 Видими 
22 Март 2010 22:49
.... както вече казах:
Старшината
[Златен]
от Bulgaria

Общо мнения: 16877
Скрий: Име, IP
.... сега аз да ви кажа: изходът е ДДС - 24 % .... що никой не го изрича?
Създадено: 22.3.2010 г. 00:14:47


Редактирано от - Старшината на 22/3/2010 г/ 23:31:05

22 Март 2010 23:14
Пак да не ни гепцна тайно МВФ-то, а Дрянков да е обикновена мъжка(на вид) секретарка?
22 Март 2010 23:40
Повишаването на ДДС е гарантиран източник на средства за хазната- но обещанията на премиера и управляващата партия не бяха ли за намаляване на ДДС с 3 %. Намаляването дори се обсъждаше с Нетаняху?! Новото ДДС от 22% ще засегне цялото население на страната и цените ще скочат драстично. Ще се печатат пари, или ще вземаме заеми от МФВ? Борда не позволява печатане на пари- единствен изход остава заем- това ли е целта- да се оправдае заема? Какъв е разчета- предполагаемите приходи от новият антикризисен сюрприз достатъчен ли е за противодействие на кризата или ще влезем в инфлационна спирала? Къде е противодействието?
22 Март 2010 23:42
Айде и аз да се самоцитирам:
Brightman
18.3.2010 г. 00:01:29
-
Имат един прост и безболезнен начин да вкарат милиард и 700 милиона в бюджета и да запълнят отворилата се дупка от милиард и половина за януари и февруари 2010 г. - Да вдигнат ДДС с 5 %. От 20 на 25 %.
Това ще означава теоретично покачване на цените с 5 стотинки на всеки лев, а практически може би няма да се отрази върху тях, поради реалното движение на потребителските цени практически незавимо от ДДС.
-
Това би била една поносима за всички мярка и вкарва в бюджета 5 пъти повече пари, отколкото със всичките им безумни 20 и няколко точки.

22 Март 2010 23:43
На маймуни ни обърнаха маскарите му с маскари.
22 Март 2010 23:43
Е, все някак хазната трябва да се напълни!

Лично аз недолюбвам ДДС, особено във вида му когато се калкулира в цената за да не се вижда колко точно отива за държавата. Пробутват го за модерно данъчно облагане щото е лесен за събиране, ама номерът е, че хората с ниски доходи плащат сметката, на пражителствата са вързани ръцете за данъчни стимули и високите му нива насърчават укриването му в една или друга форма.

Ноооо...Няма нищо съвършено на този свят и щом това са приоритетите - да го духат бедните!
22 Март 2010 23:45
....Djok, у нас пари не се печатат .... народонаселението ще трябва да бръкне под дюшеците ....
22 Март 2010 23:52
Вдигането на ДДС ще удари жестоко всички българи, но най-вече социалнослабите, защото означава скок на всички цени - хляб, мляко, обувки, лекарства, ток, вода, транспорт и т.н. Според разчетите на кабинета това ще вкара в бюджета 540 млн. лв.

Драматизмът е силно пеувеличен. Вдигането на ДДС с 2% означава на теория покачване на цените с 2стотинки на всеки лев. На практика, с изключение на монополните цени, другите няма да се повишат, дори някой много да му се иска да опита да използва повода.
Цените и сега са свободни, а монополистите искат много по-големи увеличения за личният си фонд "Майбах".
-
Това е най-безболезненият начин да се запуши бюджетната дупка. Друг е въпросът, че ДДС трябва да се вдигне не с 2, а с 5 процента за да свърши работа.
За да запуши дупката изцяло.
22 Март 2010 23:57
... лаишките ми сметки показват, че вдигането с 2% ще породи спекулативно вдигане на крайните цени с около 5% .... това ще попълни дупката в бюджета (помните, че акцизите са след ДДС) .... останалото ще се върне в оборота ...
23 Март 2010 00:00
Пак ще попитам -- защо когато имаше излишъци, не връщаха данъци? След като не връщаха тогава, не би следвало сега да искат! Сигурен съм не на 100, а на 200% че има доволно количество лапачи (при това не от онези на щат) които било с обществени поръчки, било по друга линия смучат от държавата. Та именно на тези ако им сецнат цоцането ще има само положителен ефект, щото така или иначе харчат парите си за вносни джипки и силикон.

След като производството се е върнало на нивото от 2005-а, редно е и бюджетът да е като от 2005-а. Въпросът не е дали цените ще се вдигнат с 2 стотинки на лев или не. Въпросът е как ще се похарчат допълнителните 2 стотинки. А отговорът е все още същия, като при предишните -- нецелесъобразно.

Редактирано от - гошо на 23/3/2010 г/ 00:01:24

23 Март 2010 00:08
гошо, не си прав за връщането. Като се имат предвид колосалните измами с ДДС нищо чудно ефективната му ставка, от бюджетна гледна точка, да е била някъде към 15%.


Старшината, първи това го предложи Каролев. Дори и аз съм го цитирал 1-2 пъти във форума.
23 Март 2010 00:19
В момента ЕРП-тата например настояват за средно 10% увеличение от 1 юли т.г. ЧЕЗ претендира за 8-9% увеличение, Е.ОН - между 5 и 10%, а EVN - около 5%.

А се опитват да ни плашат с увеличение от 2% от ДДС.
23 Март 2010 00:23
вдигането с 2% ще породи спекулативно вдигане на крайните цени с около 5%

Със сигурност някой ще опитат, но те и сега, там където няма конкуренция го правят. Цените са свободни. Ще се вдигнат единствено монополните цени (ток, парно) и то само с 2%.
23 Март 2010 00:27
Брайтмана да замести СД. То и без това Монката преписва от него.
23 Март 2010 00:51
Brightman, добре това да се вдигне ДДС дори с 5% го подкрещям и е първата част на перото. Но втората част на перото не трябва ли да дойде от източеното ДДС? Всички ще платим прехода, това е нормално, но тези дето забогатяха от него какво ще ги правим? Не трябва ли и това да искаме да се направи, да се върне откраднатото?
23 Март 2010 00:56
Вместо данък "Лукс" може да се вдигне ДДС само на "луксозните" стоки!!!
23 Март 2010 01:23
Brightman имаш ли термометър наблизо?При постояно свиващо се потребление да увеличаваш ДДС е безумие!Свива се производството и търговията от там свиване на работните места и т.н и т.н Разбирам да има растеж на потреблението иди дойди тия 2% отгоре, но положението в момента е точно обратното!Капиш?
23 Март 2010 01:25
Но втората част на перото не трябва ли да дойде от източеното ДДС?

Разбира се, източването на ДДС трябва да бъде пресечено. Въпрос на воля.
тези дето забогатяха от него какво ще ги правим? Не трябва ли и това да искаме да се направи, да се върне откраднатото?

Хубаво, ама що избрахте тогава хора, дето целта им не е да връщат, а още да вземат ?
Натиснете тук
И сега са го разписали да го направят - приватизация на миноритарните дялове, на топлофикации, НДК, сгради на поликлиники, на болници, концесии, нови частни монополи, комисионни, привилегии и милиони по личните сметки, .
23 Март 2010 01:25
.... и с колко процент ще се свие потреблението, каПишко ....
23 Март 2010 01:29
.... опаааа, Бритмана стъпи върху заровеното куче: да се вдига ДДС-то, ама никакви дръги фантасмагории ....
23 Март 2010 01:33
И без 2% увеличение на ДДС всеки месец потреблението се свива ако не си чул криза е...с точно какви цифри не помня в сайта на националния статистически институт със сигурност има дани
23 Март 2010 01:39
AzUrAL,
безумията бяха направени, когато още през септември не бяха изплатени парите на фирмите. Когато бяха спрени 13-тите пенсии и заплати и убит най-големият оборот по Коледа и Нова Година. Сега дупката вече е отворена. И трябва да се напълни. И тенденцията трябва да се обърне, щото иначе борда заминава и идва МВФ.
-
Въпреки, че още миналото лято предсказах, че с тези управляващи и това правителство Жан Виденов ще ни се види, като детска игра, то не искам да става.
Дупката трябва да се запълни, а политиката да се смени. Иначе ще се отвори нова и още по голяма.
-
Вдигането на ДДС е единственият реален и същевременно безболезнен начин за запълване на бюджетната дупка. Всичките им останали мерки са безмислени от тази гледна точка. Те са просто баласт. С изключение на една - паническата приватизация и концесиониране, което си е просто умишлена далавера. Хайде на евтенийката в кризата.
23 Март 2010 01:39
.... както и всички останали, НСИ използва цифрите от 0 до 9 ... данНите за свиване на потреблението се свеждат до портокалите, роялите и проч ...

Редактирано от - Старшината на 23/3/2010 г/ 01:40:28

23 Март 2010 01:41
AzUrAL,
ДДС не е основният фактор в цените. В Гърция ДДС за храни, облекло, обувки е 9% и въпреки това са по-скъпи от тези в България където ДДС за тях е 20%.
23 Март 2010 01:42
Кой каза ОСТАВКА?
Тези Идиоти закопават и малкото останала държава.
По добре правителствена криз в кризата отколкото това Малоумно управление. Не съм сигурен какъв ни е кредитния рейтнг днес, но с тези истерици всичко различно от С- е PR лъжа.
23 Март 2010 01:44
Старшината,
много неща могат да бъдат направени, но тук говорим за бюджетният им и икономически смисъл, а не за други категории, като "справедливост", "възмездие" и т.н..
23 Март 2010 01:49
Бритман, разбира се, че може да бъдат направени куп неща ... за момента е достатъчно: ДДС - 22-24% ... за лекарствата - 18% (соц.държава!) ... без други истерии ... лека нощ ..
23 Март 2010 01:56
Старшина,
Сметките показват, че ДДС трябва да е 25% за да съберат милиард и 700 милиона лева и да запушат бюджетната дупка.
-
Лека.
23 Март 2010 01:58
С новата ставка на ДДС ще приберат 700-800 млн. лева. Потреблението ще се свие с около 2, 5 млрд. или далаверата за хазната е към 250 млн. лева. Това обаче ще означава намаление на БВП с от 2% до 4% или ще се забием здравата. Ако приемат предложението, на есен ще се види, че е неработещо и ще се върнат към еврейския съвет. Ще е късно, защото фалитите ще се увеличават. Тогава няма как да не се поиска заем от МВФ - единственият цяр на Дянков. Единствен друг изход е бързо мултиплициране на европарите, ама за тая работа назначението на Дончев е закъсняло.
23 Март 2010 02:05
Кире,
няма да се свие, защото цените няма да се вдигнат, а там където ще го направят ще е с 2 стотинки на всеки лев. Незабележимо. Сега цените играят и варират от магазин в магазин с много повече.
23 Март 2010 02:06
А заемът от МВФ не е само цяр за дянката. Повишава и стойността на зелените.
Дет се вика малко но от сърце. А страната на нашия мин фин печата усилено. Все пак някой трябва да генерира търсене.
23 Март 2010 02:11
ДДС не трябва да се повишава... ДДС по-скоро не трябва да се връща (няма износ, няма лява и дясна графа и "двустранно" счетоводство). Знаем, че последното си е "жюва бизнес ниша" за нашия (не)народен гений.
С пример прост какво означава ниско ДДС (да кажем 10%), което не се връща при изнасяне на стоката или при попадане в "дясната" графа на счетоводния тефтер: купуваш домати и ги изяждаш (плащаш ДДС 10%), ... ядеш лютеница (плащаш ДДС 20% - 10 за доматите и 10 за меленето)... ядеш пица (постна ) - плащаш ДДС 30% - 10 за доматите, 10 за лютеницата и 10 за пицаря)... те така те... (както казва Воци)...
23 Март 2010 02:16
ДДС по-скоро не трябва да се връща

Еми, че нали Дянков това прави през цялото време. И виж до къде стигна.
23 Март 2010 02:18
Нова обаче е идеята българите, които получават доходи само от капитал и имущество, да се осигуряват върху тях, ако не го правят на друго основание.

Абе тези хора като предлагат нещо четат ли си законите, които са в сила? Хубаво, ако бяха казали само "капитал", ама "имуществото" какво търси в тази "антикризисна" мярка? Сякаш сега рентиерите не плащат здравни осигуровки върху наемите, ако не са осигурени на друго основание... Бива глупости, ама чак пък толкова... да предлагаш да се прави нещо, което е влязло в сила още от 24.11.2006 г. ...
за незапознатите - Закон за здравното осигуряване - чл.40 ал.5 и чл.40 ал.8.

Колкото до здравните осигуровки върху дивидентите... любопитно как го мислят... да се декларират в данъчната декларация? Няма лошо, пък да видим ; -)))
23 Март 2010 02:21
Забравих!
ЧЕСТИТ ПРАЗНИК НА ВСИЧКИ МЕТЕОРОЛОЗИ!
Днес е 23-ти март - международния ден на метеорологията!
23 Март 2010 02:25
И на всички синЮптички!!! ЧЕСТИТ ПРАЗНИК!!!
23 Март 2010 02:34
Brightman,
За малкия ефект на данъка се подвеждаш от това, че смяташ - 2 ст. на лев. Бюджетът се надява да прибере допълнително 540 млн.лв. от увеличеното ДДС. От къде според теб ще се появят те, ако не от увеличението на цените (потребителите) /намаляването на печалбите или комбинация на двете? Конкретното разпределение ще зависи в краткосрочен период от еластичността на търсенето. Влиянието върху съвкупното търсене ще зависи от това какво правителството ще направи с тези 540 млн.лв.
23 Март 2010 02:38
Брайтман-е, така е... ама Дянков стигна до там щото по закон трябва да го връща... а аз говоря ДДС по закон да не се връща...
23 Март 2010 03:00
от увеличението на цените /намаляването на печалбите или комбинация на двете?

Точно от там, като при стоките с фиксирани цени ще е увеличение с 2 ст. на лев, а при другите стоки в зависимост от еластичността на търсенето ще е комбинация, като преобладаващото ще е за сметка на печалбата.
Но тъй като тези 2% или дори 5% са практически незабележими за отделните субекти, то свиване на търсенето няма да има.
-
Виж общо сумата, която ще влезе в бюджета е значителна и това му е хубавото на ДДС.
---
За какво ще ги изхарчат ? Ами те са таланти във въображението, но логично е да си запълнят дупката в перото приходи в закона за държавния бюджет. Разходите в този закон са им разписани.
-
Но самият факт, че тези пари ще бъдат вкарани в бюджета и изхарчени, а не спестени (което иначе съвкупно би могло да се случи) вече има положително влияние върху съвкупното търсене.

Редактирано от - Brightman на 23/3/2010 г/ 03:07:38

23 Март 2010 03:13
HailCloud,
ти говориш за чист данък оборот.
Има по хитър данък - ДДС с непълно възстановяване, включително и на краен клиент. Натиснете тук
23 Март 2010 05:11
чрез удвояване на данъка за жилища над 250 кв.м и за автомобили над 121 к.с.

Tези данъци не ги ли определяха общините? Вчера видях, че данъкът за автомобила ми за 2010г. е повишен с 50% - от 125 на 180лв.
23 Март 2010 05:35
Очаквайте по българските джидета кайени с по 119 к.с. ( на хартия )
23 Март 2010 06:26
Тва само на некое малоумно леке мое да е хрумнала тая идея с ДДС. Едва ли ще се осъществи....
23 Март 2010 06:52
ДДС - най-лесния за събиране. И най-удобния за далавери. И най-добре приложим - удрят се ПАК нормалните хора.
Проблеми със събирането му, проблеми с далаверите около му - не се решават. Най-лесното - хайде да вдигнем още малко. Да се компенсира некадърността на държавата с пари от нормалните българи.
Интересно, а ние, дето не сме икономисти, но имаме всекидневната грижа за бюджета си, може ли да се изказваме?
Още повече, че за балансирането на семейните бюджети няма откъде да скубем още и още пари?
И още един въпрос - а догодина отде пари?
----------------------------------------- ------------
Блогът на Генек


23 Март 2010 07:00
Поредната изненада.
След заявлението, че ДДС ще пада поетапно, сега се говори за увеличаването му.
Имам чувството, че хаджи бат'Бойко & Ко се мятат като риба на сухо.
Само че времето минава и примката около бюджета се затяга...
23 Март 2010 07:08
Колкото до конкретната идея, според мен е добра.
С покачването на ДДС всички ще платим солидарно бюджетния дефицит.
По-бедните/примерно с пенсия 200лв/ ще платят допълнително 4лв/месец.
Средната класа/примерно със заплата 500-1000лв/ ще финансират с 10-20лв/месец.
Относително богатите/ако може да се каже, че си богат с доход 1000лв/м, ще плащат повече, примерно ако получаваш 5000лв месечно, повишението на данъка ще ти струва 100лв...

Реално това ще предизвика спад в стандарта ни на живот, но според мен е приемлив.
23 Март 2010 08:04
Управлението на ГЕРБ все повече заприличва на природно бедствие - опустошително, но краткотрайно.
23 Март 2010 08:05
Дянков си е Дянков!!! Увеличение на ДДС няма да има! Казал го е вчера в Монтана...Абе, вари го, печи го, все Дянков ще си е!
23 Март 2010 08:07
- Господин Александров, с данък лукс за скъпи коли, яхти и апартаменти ли ще преборим кризата?
- Такъв данък не е нужен. Не съм убеден, че се използва пълноценно капацитетът на данъчната администрация. Ако тя се затегне, това ще донесе повече пари в хазната от всякакви нови данъци. Но и това ше стане трудно, защото новият финансов министър направи такива кадрили в министерството и най-вече в данъчните, които могат да се сравнят само с началото на прехода.

Натиснете тук
Бат Стоян разбира и от финанси, и от данъци , и от данъчна администрация.Та не е лошо некои да го прочетат преди да фърлят идеи- фойерверки, или още по- лошо - да ги прилагат на практика
23 Март 2010 08:16
Без да да се правя на "черна станция", но последният който вдигна ДДС до 22% като антикризисна мярка, беше Жан Виденов...
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД