Вдигането на ДДС ще удари жестоко всички българи, но най-вече социалнослабите, защото означава скок на всички цени - хляб, мляко, обувки, лекарства, ток, вода, транспорт и т.н. Според разчетите на кабинета това ще вкара в бюджета 540 млн. лв.
Идеята показва пълен обрат в досегашната позиция на управляващите. Само преди месеци след среща с израелския си колега Нетаняху премиерът Борисов обяви, че започна да сваля ДДС с половин процент през 6 месеца като мярка за справяне с кризата. Пред чуждестранни инвеститори той дори прогнозира, че през 2011 г. данъкът може да падне на 17%.
В документа, с който "Сега" разполага и който ще се обсъжда днес, кабинетът предлага общо 43 "Мерки за подкрепа и устойчив растеж на българската икономика". Обещанията на ГЕРБ за облекчаване на бизнеса чрез поетапно намаляване на осигурителното бреме с по 1% през всяка следваща година отиват в историята. До 2012 г. няма да има понижение на осигуровки. В плана специално се уточнява, че кабинетът се отказва от увеличение на здравната вноска тази година, като в замяна ще се търсят начини за повишаване събираемостта в бюджета на НЗОК. Предложението държавните служители сами да си плащат осигуровките окончателно е отпаднало. Нова обаче е идеята българите, които получават доходи само от капитал и имущество, да се осигуряват върху тях, ако не го правят на друго основание. Включен е анонсираният през уикенда данък лукс - предвижда се двойно увеличение на облагането на скъпи жилища и коли и тройно - на яхти.
Пакетът включва и част от 28-те апокрифни предложения, които изтекоха в медиите, а кабинетът побърза да отрече.
Повтаря се например идеята фирмите, които бавят данъци, да бъдат наказани с двойно по-висока лихва - 20% плюс ОЛП вместо 10%. Фонд "Работна заплата" на всички ведомства и организации в бюджетния сектор ще бъде намален с 10%. Това обаче не се отнася за МО и МВР, се посочва изрично в документа. Всъщност става дума за връщане към прилагано и преди правило всички да харчат 90% от предвидения за годината бюджет.
Предвидено е премахване на всички хонорари на чиновници за участие в междуведомствени групи и комисии, както и свеждане до минимум на парите за консултанти и извънщатни съветници в министерства и агенции. От намеренията за ограничаване на някои привилегии в администрацията се запазва премахването на парите за облекло за 2010 г. на хората на трудов договор. От това държавата ще спести 70 млн. лв.
Правителството предвижда да отпусне ограниченията за извънреден труд и неплатен отпуск. Максималният период на извънреден труд ще бъде увеличен, без в проекта да се уточнява с колко. От друга страна, фирмите ще получат право на "икономическа ваканция" - когато са изчерпани всички други варианти, работодателите ще могат да пускат служителите си до 3 месеца в неплатен отпуск. В плана обаче липсва обещанието за стриктен график за погасяване на задълженията на държавата към фирмите.
Не е подмината приватизацията - предвижда се бърза продажба на 51% от НДК и "Топлофикация-София", апортиране на всички миноритарни дялове на държавата в търговско дружество с цел продажба през фондовата борса. Ще има и опити за спешно концесиониране на пристанища, летища и магистрали. Предвижда се създаване на регистър на държавните имоти и "отдаване на всичко под наем". Цялата държавна собственост ще влезе в публичен регистър, ще се управлява от специална агенция и ще се отдава под наем по пазарни цени. Държавните фирми пък ще трябва да внасят в бюджета 80, а не 50% от дивидента.
Социалните пенсии да минат към социалното подпомагане и да се отпускат след тест за доход и имущество, предвижда друга антикризисна мярка. Тя ще засегне около 54 000 възрастни над 75 г., които нямат трудов и осигурителен стаж и получават по 100 лв. от държавата. Това означава, че за пръв път у нас може да има възрастни без пенсия, ако например те имат страничен доход или имущество.
Други предложения за промени в КСО са ограничаване на възможностите за изплащане на болнични от осигурителния институт. Очаква се 15 млн. лв. да се спестят, като се намали от 75 на 30 дни изплащането на болнични от НОИ в случаите на съкращения. Още 91 млн. лв. ще се икономисат, ако мине идеята НОИ да изплаща болнични след третия ден. Засега не е записано категорично дали първите три дни ще се поемат от работодателя. Доста страни обаче прилагат практиката на изчакване, тъй като се смята, че заради три дни доходите на лицата няма да пострадат, обясниха експерти.
Мерките в плана на МФ са разнородни, хаотични и противоречиви. Някои от тях са дори комични - например за "възстановяване на ДДС в законовия срок", от което излиза, че кабинетът ще бори кризата, като си изпълнява задълженията. В разчетите има и неоправдано оптимистични очаквания - например за ефекта от създаване на нормативна база за ускорена продажба на емисиите по Протокола от Киото. От това финансистите се надяват в бюджета да влязат 200 млн. лв. От данък лукс пък се чакат 150 млн. лв., без да е ясно как точно е изчислена сумата.
Дянков се надява на данък лукс още от 1 май
Кампанията за събиране на местните налози обаче вече е в ход
След като в неделя се заговори за данък лукс, с който еднократно ще бъдат обложени притежателите на мезонети, самолети, поршета и яхти, вчера министър Дянков "поясни", че не става дума за нов налог, а за поправка в Закона за местните данъци и такси, с която ставките ще бъдат променени, така че собствениците на луксозно имущество да плащат повече.
През уикенда Бойко Борисов съобщи, че ще има 20% данък за скъпи коли, апартаменти над 250 квадрата и банкови депозити над 100 хил. лв. Вчера идеята получи ново развитие. В плана "антикриза" тя е формулирана като "по-високо облагане на свръхбогатите" чрез удвояване на данъка за жилища над 250 кв.м и за автомобили над 121 к.с. и утрояване на данъка върху яхти.
Според министъра на финансите законът може да бъде променен бързо и промените да влязат в сила от 1 май. По принцип в закона се дават само горни и долни граници на ставките, а после общините определят точните размери на местните данъци за годината. Общинските съвети са длъжни да приемат наредби за облагането до 31 януари. Веднъж приети, местните налози не могат да се променят насред годината, гласи специален текст в закона.
Дали парите ще влизат в общините или в националния бюджет, няма значение, пак ще бъде помощ, коментира вицепремиерът. В проектоплана срещу кризата очакваният приход в хазната е 150 млн. лв.
Кампанията за плащане на местните данъци вече е в ход. От 1 март до 1 април се плаща първата от четирите вноски на данък сгради и такса смет, а немалко хора вече са се възползвали от възможността да спестят 5%, като внесат пълната сума за цялата година накуп (в този случай общините дават отстъпка). Ако тепърва се поправя законът, собствениците на по-скъпи имоти ще трябва да довнасят данък.
Не са ясни и критериите, по които ще се определя кой имот с площ над 250 кв.м е лукс и кой не е. Премиерът Борисов обяви, че данък лукс ще се събира и за всяка кола с мощност над 150 конски сили. Това означава, че значителна част от автопарка в България ще бъде допълнително обложен с данък криза. Не става ясно дали данък лукс ще "лови" и фирменото имущество. При последната кампания на НАП за лов на укрити доходи и данъци сред яхтените притежатели се разбра, че огромна част от луксозните лодки не са лична собственост, а са купени на име на дружество или са взети на лизинг и се водят собственост на лизингова компания. Подобно е положението и с частните самолети и вертолети.
ПОЗИЦИИ
Ако се приеме данък лукс, най-логично и лесно е той да се управлява от общинските данъчни служби, коментира Гинка Чавдарова, шеф на Националното сдружение на общините. В други европейски страни подобни т.нар. луксозни данъци са местни, посочи още Чавдарова.
Според Димитър Бъчваров от икономическия екип на ДСБ, вместо да се хвърля да обърква данъчното законодателство, правителството трябва да насочи усилията си към рязко затягане на данъчната дисциплина. Той напомни, че партията му настоява НАП да наблегне на персоналните ревизии, като действа по стриктен график. "Нима не виждат мутрите и техните коли и палати? Няма нужда от данък лукс или данъчни амнистии, а от последователно преследване на данъчните престъпници", категоричен е Бъчваров.
БТПП категорично се обяви обяви срещу данък лукс. Това ще е втори данък за лицата, тъй като с него ще се облагат вече обложени приходи (данък върху доходите, данък дивидент), а освен това на практика е санкция за заможните лица, което е недопустимо, се казва в официално становище на палатата.
СТАТИСТИКА
Според брокери у нас няма много имоти над 250 кв.м и по-висок данък върху тях едва ли ще доведе до значително увеличаване на приходите в хазната. "По-малко от 10% от всички жилища, построени през последните 10 години, са с такава площ", коментира Добромир Ганев от "Форос". Той даде за пример апартаментите над 250 кв.м, които са едва 0.2% от цялата база данни на компанията за този сегмент, която включва над 45 хил. имота. Според Цветелина Тасева от "Адрес" най-масово у нас се срещат жилища между 60-100 кв.м. А имоти с площ около 250 кв.м са предимно вили, мезонети и къщи.
През уикенда Бойко Борисов съобщи, че ще има 20% данък за скъпи коли, апартаменти над 250 квадрата и банкови депозити над 100 хил. лв. Вчера идеята получи ново развитие. В плана "антикриза" тя е формулирана като "по-високо облагане на свръхбогатите" чрез удвояване на данъка за жилища над 250 кв.м и за автомобили над 121 к.с. и утрояване на данъка върху яхти.
Според министъра на финансите законът може да бъде променен бързо и промените да влязат в сила от 1 май. По принцип в закона се дават само горни и долни граници на ставките, а после общините определят точните размери на местните данъци за годината. Общинските съвети са длъжни да приемат наредби за облагането до 31 януари. Веднъж приети, местните налози не могат да се променят насред годината, гласи специален текст в закона.
Дали парите ще влизат в общините или в националния бюджет, няма значение, пак ще бъде помощ, коментира вицепремиерът. В проектоплана срещу кризата очакваният приход в хазната е 150 млн. лв.
Кампанията за плащане на местните данъци вече е в ход. От 1 март до 1 април се плаща първата от четирите вноски на данък сгради и такса смет, а немалко хора вече са се възползвали от възможността да спестят 5%, като внесат пълната сума за цялата година накуп (в този случай общините дават отстъпка). Ако тепърва се поправя законът, собствениците на по-скъпи имоти ще трябва да довнасят данък.
Не са ясни и критериите, по които ще се определя кой имот с площ над 250 кв.м е лукс и кой не е. Премиерът Борисов обяви, че данък лукс ще се събира и за всяка кола с мощност над 150 конски сили. Това означава, че значителна част от автопарка в България ще бъде допълнително обложен с данък криза. Не става ясно дали данък лукс ще "лови" и фирменото имущество. При последната кампания на НАП за лов на укрити доходи и данъци сред яхтените притежатели се разбра, че огромна част от луксозните лодки не са лична собственост, а са купени на име на дружество или са взети на лизинг и се водят собственост на лизингова компания. Подобно е положението и с частните самолети и вертолети.
ПОЗИЦИИ
Ако се приеме данък лукс, най-логично и лесно е той да се управлява от общинските данъчни служби, коментира Гинка Чавдарова, шеф на Националното сдружение на общините. В други европейски страни подобни т.нар. луксозни данъци са местни, посочи още Чавдарова.
Според Димитър Бъчваров от икономическия екип на ДСБ, вместо да се хвърля да обърква данъчното законодателство, правителството трябва да насочи усилията си към рязко затягане на данъчната дисциплина. Той напомни, че партията му настоява НАП да наблегне на персоналните ревизии, като действа по стриктен график. "Нима не виждат мутрите и техните коли и палати? Няма нужда от данък лукс или данъчни амнистии, а от последователно преследване на данъчните престъпници", категоричен е Бъчваров.
БТПП категорично се обяви обяви срещу данък лукс. Това ще е втори данък за лицата, тъй като с него ще се облагат вече обложени приходи (данък върху доходите, данък дивидент), а освен това на практика е санкция за заможните лица, което е недопустимо, се казва в официално становище на палатата.
СТАТИСТИКА
Според брокери у нас няма много имоти над 250 кв.м и по-висок данък върху тях едва ли ще доведе до значително увеличаване на приходите в хазната. "По-малко от 10% от всички жилища, построени през последните 10 години, са с такава площ", коментира Добромир Ганев от "Форос". Той даде за пример апартаментите над 250 кв.м, които са едва 0.2% от цялата база данни на компанията за този сегмент, която включва над 45 хил. имота. Според Цветелина Тасева от "Адрес" най-масово у нас се срещат жилища между 60-100 кв.м. А имоти с площ около 250 кв.м са предимно вили, мезонети и къщи.
Властта изненадващо подкрепи замразяването на енергийните цени
Енергийният сектор и експертите са в шок от поредната "антикризисна" мярка, чиято цена не е известна
Антипазарната идея да се замразят до края на годината цените на ток, парно, газ, вода, лансирана в неделя от синдикатите, изненадващо бе подкрепена от управляващите. "Аз и премиерът Бойко Борисов я подкрепяме", обясни вчера вицепремиерът Симеон Дянков. Идеята обаче бе посрещната "на нож" от енергийните предприятия и анализатори, защото ще загроби засегнатите дружества и ще изкриви пазара.
"Всички предприятия от енергийния сектор ще приветстваме такова "постижение" като замразяването на енергийните цени, но ако правителството успее да замрази и цените на суровините, които се определят от свободния пазар", коментира иронично председателят на Асоциацията на топлофикациите в България Валентин Терзийски. "Много е просто - при искане на "Булгаргаз" за поскъпване на синьото гориво с 14.6% от 1 април различните топлофикации трябва да вдигнат цените на парното с между 8.5 и 12.5%. Ако не го направят, значи умишлено да се тласнат към фалит", обясни той.
"Приемам това предложение с леко притеснение, защото развитието на икономиката никога не преминава през замразяване на цените", коментира пред "Сега" директорът на "Корпоративно управление" в ЧЕЗ Атанас Дандаров. По думите му такава мярка ще се отрази върху качеството на услугата.
"В законите и наредбите са залегнали ясни правила, по които регулаторът взима решенията си", коментираха вчера от EVN. От компанията, която обслужва Югоизточна България, подчертаха, че за 2010 г. вече им е утвърдена инвестиционна и ремонтна програма за 180 млн. лева. По закон размерът на тази програма се отразява пряко на цените. От немската Е.ОН не коментираха.
Дори синдикални структури вчера реагираха с учудване на антипазарната мярка. "Не бива да се прибързва с подобни решения, защото замразяването на цените на тока може да фалира НЕК, която и сега купува и продава на загуба, за да финансира проекти като "Белене" и "Цанков камък", каза пред "Сега" председателят на синдикалната федерация на енергетиците към КНСБ Божидар Митев.
Енергийният експерт Атанас Тасев пък каза, че ако всяко от ЕРП-тата например не се съгласи предварително на такова замразяване, може да обжалва административния акт в съда.
И от МФ, и от енергийното министерство вчера казаха, че не са правили разчети колко ще струва замразяването на енергийните цени на самите предприятия и на бюджета. Последното замразяване на цените на парното бе направено през март м.г. от тогавашния министър на икономиката Петър Димитров. Той отмени със задна дата поскъпването на парното в София с 19% от 1 януари 2009 г. Само от това столичната "Топлофикация" натрупа 36 млн. лв. загуба. Според синдикатите разликата между пазарните и замразените цени може да отиде за сметка на печалбата на дружествата.
РАЗМРАЗЯВАНЕ
Цената на "замразяването" отново ще бъде платена от населението. Дори да се съгласят временно на тази стъпка, през 2011 г. трите електроенергийни компании и топлофикациите ще поискат увеличение на цените, включващо и "замразения" процент. В момента ЕРП-тата например настояват за средно 10% увеличение от 1 юли т.г. ЧЕЗ претендира за 8-9% увеличение, Е.ОН - между 5 и 10%, а EVN - около 5%.
"Всички предприятия от енергийния сектор ще приветстваме такова "постижение" като замразяването на енергийните цени, но ако правителството успее да замрази и цените на суровините, които се определят от свободния пазар", коментира иронично председателят на Асоциацията на топлофикациите в България Валентин Терзийски. "Много е просто - при искане на "Булгаргаз" за поскъпване на синьото гориво с 14.6% от 1 април различните топлофикации трябва да вдигнат цените на парното с между 8.5 и 12.5%. Ако не го направят, значи умишлено да се тласнат към фалит", обясни той.
"Приемам това предложение с леко притеснение, защото развитието на икономиката никога не преминава през замразяване на цените", коментира пред "Сега" директорът на "Корпоративно управление" в ЧЕЗ Атанас Дандаров. По думите му такава мярка ще се отрази върху качеството на услугата.
"В законите и наредбите са залегнали ясни правила, по които регулаторът взима решенията си", коментираха вчера от EVN. От компанията, която обслужва Югоизточна България, подчертаха, че за 2010 г. вече им е утвърдена инвестиционна и ремонтна програма за 180 млн. лева. По закон размерът на тази програма се отразява пряко на цените. От немската Е.ОН не коментираха.
Дори синдикални структури вчера реагираха с учудване на антипазарната мярка. "Не бива да се прибързва с подобни решения, защото замразяването на цените на тока може да фалира НЕК, която и сега купува и продава на загуба, за да финансира проекти като "Белене" и "Цанков камък", каза пред "Сега" председателят на синдикалната федерация на енергетиците към КНСБ Божидар Митев.
Енергийният експерт Атанас Тасев пък каза, че ако всяко от ЕРП-тата например не се съгласи предварително на такова замразяване, може да обжалва административния акт в съда.
И от МФ, и от енергийното министерство вчера казаха, че не са правили разчети колко ще струва замразяването на енергийните цени на самите предприятия и на бюджета. Последното замразяване на цените на парното бе направено през март м.г. от тогавашния министър на икономиката Петър Димитров. Той отмени със задна дата поскъпването на парното в София с 19% от 1 януари 2009 г. Само от това столичната "Топлофикация" натрупа 36 млн. лв. загуба. Според синдикатите разликата между пазарните и замразените цени може да отиде за сметка на печалбата на дружествата.
РАЗМРАЗЯВАНЕ
Цената на "замразяването" отново ще бъде платена от населението. Дори да се съгласят временно на тази стъпка, през 2011 г. трите електроенергийни компании и топлофикациите ще поискат увеличение на цените, включващо и "замразения" процент. В момента ЕРП-тата например настояват за средно 10% увеличение от 1 юли т.г. ЧЕЗ претендира за 8-9% увеличение, Е.ОН - между 5 и 10%, а EVN - около 5%.
ОТСРОЧКА
- В правителствените мерки засега я няма тази за облагане на пенсиите на работещите пенсионери, лансирана при срещите през почивните дни. Те са около 200 000 у нас, а решение на Конституционния съд от 1996 г. определя правото на пенсионерите да работят и да получават пенсия в пълен размер.
- Две основни мерки, предложени от синдикатите, не са намерили място в правителствения план. Обяснимо правителството е против падането на тавана за обезщетения за безработица и вдигането на минималната работна заплата, тъй като се очаква това да натовари бюджета. Около 7.5 млн. лв. месечно ще струва падането на тавана за обезщетения за безработица, обясни пред "Сега" вицепрезидентът на КНСБ Николай Ненков. Разчетите са направени от НОИ. Сега институтът плаща по 26.8 млн. лв. месечно. "В Кодекса за социално осигуряване е записано, че обезщетението трябва да е 60% от средния осигурителен доход за 6 месеца назад и държим това условие да се изпълни. Ограничението е сложено после изкуствено. Смешно е някой, който се е осигурявал на 2000 лв. и е вземал дори повече, изведнъж да получи само 240 лв., колкото и друг", обяснява Ненков.
- И работодатели, и финансовото министерство са категорично против предложението на синдикатите за обвързване на размера на минималната заплата с определена методика и повишаването й още от 1 юли. Те държат тя да се изчислява само по икономически показатели, като се вземат предвид ръстът на икономиката и средният осигурителен доход.
- Засега кабинетът не може да пипа лекарските заплати. Заплатите в държавните болници се определят по усмотрение на самите болници и тяхното ръководство, а държавата няма никакво отношение към тях, обясниха от МЗ. В неделя премиерът Бойко Борисов обяви, че като антикризисна мярка ще се въведат и тавани на държавните заплати, като за пример посочи болници, в които има възнаграждения от 35 хил. лв. и дори 72 хил. лв месечно - много повече от неговата заплата. Засега тази мярка не е включена в антикризисния план. От лекарския съюз моментално обявиха, че лекарите, които получават такива възнаграждения, са единици. Такива доходи имат основно медици в някои кардиологични болници и отделения. Причината е, че най-високите цени, които плаща здравната каса по клинични пътеки, са в кардиохирургията и в инвазивната кардиология. Така тези болници имат и по-високи приходи. Заплатите в държавната администрация пък и сега имат таван според длъжността. Най-високият е на началника на кабинета на министър-председателя - 1860 лв.
- И данъчната амнистия е изпаднала от последните мерки. Тя се появи през уикенда заедно с данък "лукс" като неясна идея за осигуряване на допълнителни приходи в бюджета чрез облагане на доходи, които до момента са "бягали" от плащане на данъци.
- Две основни мерки, предложени от синдикатите, не са намерили място в правителствения план. Обяснимо правителството е против падането на тавана за обезщетения за безработица и вдигането на минималната работна заплата, тъй като се очаква това да натовари бюджета. Около 7.5 млн. лв. месечно ще струва падането на тавана за обезщетения за безработица, обясни пред "Сега" вицепрезидентът на КНСБ Николай Ненков. Разчетите са направени от НОИ. Сега институтът плаща по 26.8 млн. лв. месечно. "В Кодекса за социално осигуряване е записано, че обезщетението трябва да е 60% от средния осигурителен доход за 6 месеца назад и държим това условие да се изпълни. Ограничението е сложено после изкуствено. Смешно е някой, който се е осигурявал на 2000 лв. и е вземал дори повече, изведнъж да получи само 240 лв., колкото и друг", обяснява Ненков.
- И работодатели, и финансовото министерство са категорично против предложението на синдикатите за обвързване на размера на минималната заплата с определена методика и повишаването й още от 1 юли. Те държат тя да се изчислява само по икономически показатели, като се вземат предвид ръстът на икономиката и средният осигурителен доход.
- Засега кабинетът не може да пипа лекарските заплати. Заплатите в държавните болници се определят по усмотрение на самите болници и тяхното ръководство, а държавата няма никакво отношение към тях, обясниха от МЗ. В неделя премиерът Бойко Борисов обяви, че като антикризисна мярка ще се въведат и тавани на държавните заплати, като за пример посочи болници, в които има възнаграждения от 35 хил. лв. и дори 72 хил. лв месечно - много повече от неговата заплата. Засега тази мярка не е включена в антикризисния план. От лекарския съюз моментално обявиха, че лекарите, които получават такива възнаграждения, са единици. Такива доходи имат основно медици в някои кардиологични болници и отделения. Причината е, че най-високите цени, които плаща здравната каса по клинични пътеки, са в кардиохирургията и в инвазивната кардиология. Така тези болници имат и по-високи приходи. Заплатите в държавната администрация пък и сега имат таван според длъжността. Най-високият е на началника на кабинета на министър-председателя - 1860 лв.
- И данъчната амнистия е изпаднала от последните мерки. Тя се появи през уикенда заедно с данък "лукс" като неясна идея за осигуряване на допълнителни приходи в бюджета чрез облагане на доходи, които до момента са "бягали" от плащане на данъци.