Шокиращи суми струват велоалеите в столицата. За общо 8.6 км алеи за велосипедисти, които в по-голямата си част представляват две нарисувани жълти линии, София е похарчила близо 2.5 млн. лв., казаха за "Сега" от общината. Фирмата, която е изградила велоалеите от НДК до парка Заимов и от площад "Македония" по бул. "Цар Борис III" е "Софстрой", чиито собственици са "Алфа финанс холдинг" с основен акционер Иво Прокопиев, и "Балто-Славик Венчърс Лимитид". За велоалеята по бул. "Цар Борис III" фирмата е избрана с пряко договаряне, защото първоначалната обществена поръчка е прекратена. Мотивите са, че получените оферти са по-високи от предвидената от общината сума.
В момента голяма част от "виртуалните велоалеи", както ги определят колоездачите, са полуизтрити. "Двете жълти линии по тротоара", както са известни велоалеите, не са направени с мисъл. Настилката трябва да е равна, а не с плочки, защото те се разместват, което води до сериозен риск от падане. В голямата си част велоалеите заобикалят кофи, билбордове, колчета и саксии", пише колоездач във форума на общината.
Велоалеята от бул. "Мадрид" до НДК (3.8 км) е струвала на столичани точно 1 193 177 лв. В тази сума влизат и т.нар. водещи ивици, тоест жълтите линии боя. Те струват 215 000 лв., което означава, че на километър боята е струвала близо 57 000 лв.
Очертаването на втората велоалея - 4.8 км от Руски паметник до бул. "Никола Петков", е двойно по-евтино - само 26 666 лв. на километър. Не е ясно как се получава разликата в сумите, при положение че боята би трябвало да е една и съща. Като цяло тази алея излиза по-евтина. Общо за нея са разчетени разходи в размер на 1 270 725 лв. "Единствената реална велоалея в столицата е по бул. "Цар Борис III", коментира главният архитект Петър Диков.
Според план-сметката, предоставена на "Сега" от общината, по велоалеята бул. "Мадрид" до НДК са поставени бетонови плочи (354 000 лв.), чиято основа са натрошени камъни (91 000 лв.). За мост над реката по бул. "Евлоги Георгиев" са отишли 205 000 лв. За да се изгради велоалеята е било необходимо да се подновят и светофари, което е струвало 300 000 лв., но от общината не можаха да уточнят къде са те.
За "реалната" велоалея разчетите показват, че са дадени 316 000 лв. за полагане на асфалтова настилка и 106 000 лв. за основа от натрошени камъни. За решетки между платната са изхарчени 382 000 лв., а за бетонови плочи - още 30 000 лв.
НОВИ ПОРЪЧКИ
До есента 3.5 км велоалея ще има и в кв. "Младост", каза Диков. Според разчетите на общината тази алея ще струва 2.5 млн. лв., като предстои търг за избиране на фирма изпълнител. "Велоалеята няма да бъде просто начертана с жълта боя, както до НДК, а ще е като отделна уличка, като алеята на бул. "Цар Борис III", обясни Диков. Идеята е да се направи успоредна транспортна схема на улиците, отвеждащи до метростанцията в "Младост 1". "Основната ни цел е да облекчим гражданите и да се пътува по-бързо", коментира той. В още два квартала догодина ще се изграждат велоалеи, довеждащи до метрото - "Люлин" и "Лозенец".
|
|