Предговор: Трайчо Трайков бе гост в сутрешния блок на Нова телевизия, където представяше позицията на правителството по високоволтовите електроенергийни въпроси. На няколко пъти водещата безуспешно опита да убеди министъра, че е на коренно различно гледище от премиера. Водещата не беше предвидила, че междувременно ББ си е променил възгледите (виж подробно в "Инономика") и фактически с министъра си са в пълен и хармоничен синхрон. Следва част от разговора.
Трайчо Трайков, министър на икономиката, енергетиката и туризма: ...Аз съм убеден, че ако тази приватизация (на електроразпределителните предприятия) не се беше случила, днес освен да си чукаме главата с "Цанков камък" и "Белене", сигурно щяхме да се занимаваме с далаверите на държавното електроразпределение и щяхме да се чудим откъде да намерим инвестиции за средно и ниско напрежение. Въпреки че вие сте млада, може би си спомняте как когато всичко беше държавно, въпреки че имахме четири реактора на АЕЦ "Козлодуй", имаше режим на тока. Друго, което може би не знаете е, че откакто ЕРП-тата станаха частни, много от наболелите и с години нерешавани въпроси намериха своето решение...
Лора Крумова, НТВ: Да, но виждам, че има...
Трайчо Трайков: Г-жо Крумова, ако ЕРП-то беше останало държавно, съм сигурен, че и днеска щяхте да ме питате: "Министър Трайков, какво правим с проблема в Столипиново?". А сега вече аз мога да ви кажа какво правим - не се налага да правим нищо, защото вследствие на инвестициите на местното ЕРП събираемостта в Столипиново, която навремето беше 5%, сега е 90%.
ЛК: Добре, но това наистина звучи в разрез с казаното от страна на Бойко Борисов за това, че ЕРП-та са ненужен посредник между НЕК и гражданите, а също така пък по темата за ДКЕВР...
ТТ: Да поговорим и по тази тема за това какво означава посредник. Значи, ако вие отидете до АЕЦ "Козлодуй" с един куфар и си го напълните с електроенергия, след това можете да си го занесете вкъщи и да не използвате никакъв посредник, от една страна. От друга, тази мрежа винаги си я е имало и когато беше държавна, само че тогава се оперираше с повече разходи и с повече персонал. Така че единственото, което се е случило, е да се промени собствеността върху една част от цялата мрежа. Нищо ново не се е появявало и не са се вкарвали допълнителни посредници между генериращите мощности и клиентите.
ЛК: Накрая, съвсем на финала за срещите ви в САЩ. Излезе една информация и то ваши думи бяха цитирани за това, че може да започне изграждане на АЕЦ "Белене" през 2011 г. и за това, че сте търсили и интерес от американски компании. Докъде стигнахте там?
ТТ: ...Специално в енергетиката търсех начини да диверсифицираме общата си зависимост към Русия в това. Въпреки, че американски компании не проявяват интерес да инвестират директно в АЕЦ "Белене", те биха проявили интерес, ако строим друга ядрена мощност, например на площадката на АЕЦ "Козлодуй". Също така проявяват интерес по темите, свързани със свежо и със съхраняването на отработеното ядрено гориво, с транспортирането на компресиран природен газ и т. н.
ЛК: Накрая само да кажете, защото това беше любопитно, т. е., проявяват интерес (американците), ако започнете на площадката на АЕЦ "Козлодуй" да изграждате нещо ново. Ще го направите ли?
ТТ: Това е решение, което МС предстои да вземе в бъдеще.
ЛК: А вашето мнение?
ТТ: Моето мнение е, че когато е било време да се вземат решенията, това решение е било, може би, умишлено неглижирано, въпреки, че според мен е по-доброто от това да се е започвало с АЕЦ "Белене".
ЛК: Много философски, но вашето мнение сега какво е?
ТТ: Моето мнение е следното, че на площадката на АЕЦ "Козлодуй" построяването на един нов реактор би излязло по-евтино, отколкото в Белене.
|
|