:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,732,167
Активни 678
Страници 17,070
За един ден 1,302,066

Плуването е необходимо на всяко дете

Където го има и функционира, басейнът в България предлага почти винаги евтин достъп
СНИМКИ: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ, АРХИВ "СЕГА"
Едва ли има дете, което не обича да играе във водата. Затова родителят трябва да прецени кога хлапето е готово да престане да възприема плуването само като игра.
Експерименталният опит показва, че ако човешкото дете се роди във водна среда, то моментално изплува на повърхността благодарение на природните си инстинкти. Елементарните плувни тренировки при бебетата пък спомагат за превантивно преодоляване на страха, който в по-късен етап от развитието може да се окаже пагубен за приятелството между човека и водата. А то е почти толкова необходимо колкото и храненето. Особено при децата.
Безспорен факт е, че заниманията с плувни спортове развиват детския организъм възможно най-комплексно - от изграждане на двигателна и дихателна култура, до формиране на здрава мускулатура. При това плуването е сред малкото физически натоварвания, които оказват равномерно влияние на всички мускулни групи. Тренировките са уникални и от гледна точка на средата, в която се осъществяват - единствено във водата човешкото тяло не усеща ефекта от изпотяването.
"Аз съм на мнение, че всеки родител трябва да запише детето си да плува - казва Таня Богомилова, единствената олимпийска шампионка на България в басейна и настоящ генерален секретар на федерацията по плувни спортове. - Най-малкото, за да може то да изгради обща култура, та да се натоварва активно поне когато е на почивка на морето. А и за мен този спорт е най-добрият за здравето на всеки човек. Натоварването във вода е най-благоприятно."
Априори, заниманията по плуване са сред най-предпочитаните и най-достъпните като инвестиция за родителите, които търсят алтернатива на професионалното заседяване на децата си. Макар и на доста места, занемарени през последните двайсетина години, из цяла България има плувни басейни, до които подрастващите имат както свободен, така и организиран достъп.
Днес цената за начално обучение по плуване у нас варира в диапазон между 20 и 90 лв., като най-скъпо по обясними причини е предлагането в София. Столичани могат да избират оферти от 25 лв. за 8 тренировки до 90 лв. за 12 занимания, в зависимост от свободното време, препоръчителната натовареност за съответната възраст и избрания клуб, респективно басейн.
Във Варна обаче се прилага друг модел - там функционира един-единствен плувен басейн - общинският в комплекса "Приморски", в който 15 клуба наемат коридори, след което ценообразуват, в зависимост от собствените си възгледи. На същия басейн все пак има и общински треньори, грижещи се за началното обучение на децата, което до миналата година струваше 20 лв. за 12 занимания месечно. За тази година все още няма обявена тарифа.
"По принцип не излиза много евтино за родителя детето му да плува, независимо дали през зимата, или през лятото - смята Богомилова. - Вероятно защото самата поддръжка на един басейн е много скъпа. Това може би е спортът, в който има най-слаба възвръщаемост на средствата. В басейна трудно може да се прилага допълнителна търговска дейност, с която да може да се стопят по някакъв начин консумативите. За да работи един басейн, той трябва да се отоплява 24 часа. Реално погледнато, трябва да се събират много повече пари за такси, но в днешно време е престъпление разходите да се неутрализират на гърба на децата."
Строго определена възрастова граница, преди която детето не бива да влиза в басейна, няма. Подходящият момент за начало на занимания по плуване е въпрос на индивидуален избор на всеки родител, който най-добре познава своето хлапе - как възприема напътствия, как разсъждава, дали слуша, доколко се концентрира. Има малчугани, които и на 4 години са готови за обучение, но според специалистите оптималната възраст е 6 години. Тогава детето вече започва да се съсредоточава, да разбира в детайли какво говори преподавателят или какво изисква треньорът. А и му е по-забавно.
"За децата между 4 и 6 години това все още е една игра без правила, която аз лично смятам, че е излишна - уверена е Богомилова. - Играта не бива да е част от обучението. Рядко има случаи, когато 4-годишно дете може да бъде заинтригувано и вниманието му да бъде концентрирано задълго. Просто не смятам, че при твърде малки възрасти е функционално. Има, разбира се, и изключения."
Първоначалните изисквания за екипировка на малкия плувец включват задължителните за хигиенните потребности бански, плувна шапка и джапанки. Очилата не са от първа необходимост, понеже не всяко дете се чувства комфортно с очила във водата. В най-общия случай оборудването ще коства на родителите към 50-60 лв., срещу които екипировката би трябвало да издържи около година. Естествено, сметката не предполага последните модели от колекциите на "Спийдо" и "Арена", но и подобна инвестиция е безсмислена, понеже международната федерация вече забрани използването на костюми от "космически" материи.
В последните години федерацията по плуване (БФПС) води донкихотовска битка с Министерството на образованието за включване на плуването като задължителна дисциплина в обучението по физическо възпитание. Идеята е в училищата да бъде въведен час по плуване, който да се провежда поне веднъж в седмицата и да бъде приоритет и ангажимент на спортния учител.
Сега за безплатно обучение по плуване се грижи единствено програмата "Научи се да плуваш" на спортното министерство (МФВС), по която за държавно финансиране имат право да кандидатстват всички клубове, членуващи в БФПС. Но тези, които го правят, се броят на пръсти. През отминаващата вече пролетна ваканция, например, единствено плувният "Левски" организира безплатни занимания за столичните ученици.
"Може би, защото повечето клубове нямат подходящата възможност да изпълняват проекта - допуска Таня Богомилова. - За да се справиш със задачата, трябва да имаш подходящия басейн, а и не всеки се ангажира, защото си има собствени групи, които обучава бездруго. Все пак, който има желание, го прави."
Мнението на олимпийската шампионка от Сеул '88 е, че е крайно време да се възобновят ученическите спортни школи, които отново да предлагат безвъзмездно обучение и да осигуряват адекватна насока на спортните таланти. Не само плувните, а изобщо. Според Богомилова именно централизираната подготовка е единственият начин и за постигането на втората основна цел на плуването след здравната - състезателните успехи на международно ниво.
Пропуск в настоящето на плувния спорт в България е липсата на обучение, а и каквито и да било занимания за деца с увреждания. При все че плуването е един от най-разпространените методи за рехабилитация, през 2010 г. у нас на практика няма нито един басейн, пригоден за хора в инвалидни колички. Няма и адекватно подготвени специалисти, които могат да обгрижват деца, а и възрастни, със специални потребности.
Самата Таня Богомилова е сред последните, опитали се да прокарат грижата за децата в неравностойно положение като допълнителна социална функция на плуването. Преди около 10 години тогавашният председател на комитета за младежта, физическото възпитание и спорта Симон Спасов дава благословия за съвместната инициатива на фондация "Слънце" и плувната федерация и разрешава безплатното ползване на басейна в Спортната палата за деца с увреждания.
"Когато аз се занимавах, всичко беше на доброволни начала - спомня си Богомилова. - Нито съм взимала пари, нито съм получавала нещо в замяна. В продължение на 2-3 години за мен беше истинско удоволствие да помагам на тези деца. Държала съм ги в басейна със собствените си ръце."
Около олимпиадата в Атина през 2004 г. обаче Богомилова за кратко преустановява заниманията, а след това по необясними причини децата така и не се връщат повече. Правителството се смени два пъти оттогава, но едва ли има министър, който би забранил подновяването на безвъзмездното ползване на басейна на пъпа на София за болните деца на България. Стига отново да има интерес.
Таня Богомилова твърди, че и сега е готова да се занимава и да предава собствения си опит. "Дори и да няма никакъв здравословен ефект, плуването ще осигури както на децата, така и на техните родители нов вид социализиране и забавление - убедена е най-голямата българска плувкиня. - Трябва да се научим и да се отнасяме към тези деца с благородство, но в никакъв случай със съжаление."

---

ЦЕНИ НА ОБУЧЕНИЕ ЗА МЕСЕЦ
8 тренировки12 тренировки

СОФИЯ
"Академик"25 лв.36 лв.
"Левски"69 лв.89 лв.
МФВС(Спортна палата)48 лв.-
НСА (баня "Мадара")52 лв.65 лв.

ПЛОВДИВ
"Младост"50 лв.-

ВАРНА
"Приморски"-20 лв.

БУРГАС
"Бриз"-40 лв.

РУСЕ
"Ирис"40 лв.-
 Плуването развива равномерно цялата мускулатура на децата.
 Плувните очила не са задължителен елемент в екипировката на малчуганите, но повечето не се разделят с тях.
 След пълноценна тренировка се спи най-сладко.
1
9254
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
09 Април 2010 23:19
Голям фен съм на плуването!
Тук гледам да ходя всяка седмица(колко успявам е друг въпрос ), после със сауна е безценно.
Доколкото знам бебетата имат инстинкта до към 6-тия месец, после започва да изчезва и към 9-ия вече са го изгубили. Тук по басейните пускат след 3-ия месец, но пък непромокаемите памперси са от 7 кг нагоре. Така че малкия ще има да почака още малко за водния прощъпулник. Лошото е, че почти всички басейни тук имат голяма почивка лятото.
Но препоръчвам на всеки плуване след работен ден - после настроението и тонуса са съвсем други.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД