Българският енергиен холдинг ще бъде закрит. Правителството тепърва ще анализира как юридически да стане това, но решението е окончателно. Междувременно ДКЕВР ще започне проверка на разходите на всички дружества по енергийната верига, а в електроразпределителните предприятия ще влязат данъчните и ДАНС.
Това обявиха на съвместна пресконференция премиерът Бойко Борисов, вицепремиерът Симеон Дянков и енергийният министър Трайчо Трайков. Драстичните мерки бяха обещани от Борисов още в сряда, но вчера се разбра, че най-крайната закана - за прекратяване на приватизационните договори на ЧЕЗ, EVN и Е.ОN, е била грешка и няма как да се реализира.
Енергийният холдинг бе създаден в края на 2008 г. като шапка на осемте най-важни държавни енергийни дружества. Идеята бе да се подобри управлението на фирмите, а холдингът да привлича по-лесно заемен ресурс. Вчера не стана ясно кога и как точно ще бъде закрита шапката и дали на мястото й ще се създават други структури. Вече е факт смяната на един от членовете на борда на директорите - бившия изпълнителен директор Галина Тошева. На нейно място ще влезе заместникът на Трайчо Трайков Евгени Ангелов, а в борда остават Мая Христова и Добрин Стефкин.
"Дадохме време на БЕХ да докаже ефективността и целесъобразността си. Няколко месеца по-късно е ясно, че не е целесъобразно той да продължи да съществува в сегашния си вид. В момента тече юридически анализ за ефектите от този ход. Една част от персонала ще бъде назначен в министерството, останалите ще бъдат освободени", коментира енергийният министър. И според премиера холдингът не е изпълнил основната си цел - да участва във финансирането на големи инвестиционни обекти. Трайчо Трайков обаче отказа повече подробности и така и не стана ясно как ще се реши проблемът с големите договори, по които БЕХ е страна, като например за "Южен поток", за газовите връзки с Румъния и Гърция и др.
При създаването му трябваха близо 9 месеца да се преподпишат договорите, по които дотогава страна бе "Булгаргаз".
"Искам думата национализация да не се използва. Излиза, че правителството едва ли не прави всичко възможно да изгони чуждите инвеститори. Всъщност искаме да се отнасят към българските потребители като към европейски потребители", коментира по адрес на ЕРП-тата премиерът. Той индиректно призна, че е направил гаф със заканата за късане на приватизационните договори. По-рано през деня Трайчо Трайков уточни, че държавата няма как да претендира за дивидент от изминали години и може да чака такъв само за 2009 г. Но сумата ще бъде под 10 млн. лв., а не както премиерът твърдеше 390 млн. лв.
ПРОВЕРКИ
В ЧЕЗ и Е.ОN вече текат проверки - в първата заради много оплаквания на потребители, а в E.ON заради неизпълнени инвестиции за 2009 г. Ревизия тече и в НЕК. По нареждане на премиера в проверките ще се включат данъчните и ДАНС заради сериозните разходи за външни фирми. Оказва се, че 40% от дейността си ЕРП-тата прехвърлят на външни фирми, което е сигурен начин да се крият част от разходите.