Половината от 21 890-те осъдителни съдебни решения през миналата година са след споразумение между обвиняемите и прокуратурата. Това сочи статистиката на държавното обвинение. В 11 198 от случаите прокуратурата направо е внесла споразуменията за одобрение от съда. В останалите случаи делото е тръгнало по общия ред, но сделката е договорена, преди да приключи разглеждането му на първа инстанция.
В прокуратурата не водят статистика какви дела приключват със споразумение и какви са наложените наказания. Съдебната практика сочи, че така рядко се стига до ефективна присъда, и в повечето случаи санкциите са под минимума, въпреки че според НПК това е само възможност, а не задължение. Така завършват дела за катастрофи, контрабанда, разпространение на наркотици. Сделките са изключени по дела за убийство, изнасилване, блудство, сводничество, подкуп, за престъпления срещу мира и човечеството и др. Пострадалите нямат думата при споразумението. Те просто се уведомяват за одобрението му с указанието, че могат да предявят граждански иск за неимуществени вреди.
След убийството на Боби Цанков в началото на годината, стана ясно, че той е сключил споразумение по 10 от делата си за измами. Те бяха проверени от Инспектората към ВСС, който откри пропуски и направи препоръки. Но особени последици от това нямаше.
През миналата година и някои от т.нар. знакови дела приключиха със споразумение. Боян Петракиев-Барона се договори за 3 г. и 7 месеца ефективна присъда за организиране на престъпна група за произвеждане и разпространение на фалшиви кредитни карти. Организирането на престъпна група се наказва с от 3 до 10 г. затвор. Софийският градски съд е одобрил споразумението. Барона обаче не влезе в затвора, тъй като бе излежал присъдата си по време на предварителното задържане. По-рано през годината Барона се съгласи на ефективна присъда по дело за отвличане на сърбина Любимко Радославевич, извършено през 1994 г. Споразумението бе сключено месец преди да изтече 15-годишната абсолютна давност за наказателно преследване по това дело. Но и с тази присъда Петракиев не влезе в затвора.
Второ споразумение подписа и Димитър Желязков-Митьо Очите и прибави 3 месеца към ефективната си присъда. Той се призна за виновен, че от началото на 2002 г. до края на март 2007 г. във Враца и Мездра заедно с Йордан Тонов-Данчо Пръча организирали престъпна група, в която били още 10 души. Групата се занимавала с наркоразпространение, трафик на хора, склоняване към проституция, сводничество. За това получава 4 г. и 9 месеца затвор. В края на 2008 г. Желязков се съгласи да лежи 4 г. и 6 м. за организиране на престъпна група, занимаваща се с наркотици. Съдът във Враца му определи едно общо наказание - 4 г. и 9 м.
Много малко са съдиите, които приемат, че могат да влияят върху размера на наказанието, постигнато със споразумение. Повечето проверяват само дали то не противоречи на закона и морала и дали са възстановени щетите от престъплението, което е задължително условие за сключването на сделката.
Преди време ревизия на Апелативната прокуратура в Пловдив установи пропуски при споразуменията, сключвани в района й. Ревизия как се прилага този инструмент в цялата държава не е правена. Делът на постигнатите след споразумение присъди обаче се запазва. През 2008 г. те са 49%, или 21 681 от осъдителните решения.
В ЦИФРИ
През миналата година прокурорите в страната са внесли в съдилищата 45 147 акта. 63% от тях са обвинителните актове. Следват предложенията за споразумение - 25%, и предложенията за освобождаване от наказателна отговорност и налагане на административно наказание - глоба - 12%. За същия период 49 745 души са били осъдени или санкционирани от съда. Според статистиката на прокуратурата по 96.5% от внесените дела е отсъдено в полза на обвинението. Практиката обаче показва, че по делата, които са следени от Брюксел, съотношението е обратното.
|
|