"24 часа": Г-н Костов, защо не се обаждате по телефона на Бойко Борисов, за да му кажете лично забележките на Синята коалиция?
Иван Костов, ДСБ: Грижа на управляващия е да търси подкрепа за политиките си. А не обратното. Иначе се нареждаме всички на опашката зад Константин Тренчев, Желязко Христов, Божидар Данев и т.н. Така може да не ни стигне редът, докато антикризисните мерки се приемат. Както и стана.
"24 часа": Но премиерът като че ли се изненада от публичната ви атака?
ИК: Не може да е изненада за ГЕРБ това, че те са отстъпили от собственото си виждане за решаване на икономическата и фискалната криза чрез смели реформи. Те са записали това в управленската си програма. Не може да е изненада, защото иначе ще трябва да стигнем до извода, че те не осъзнават какво правят.
"24 часа": Нека да изясним генезиса на конфликта между ГЕРБ и Синята коалиция.
ИК: Ако ГЕРБ изоставя собствените си позиции и воля за реформи, няма как ние да твърдим пред нашите избиратели, че ГЕРБ е на правилния път. Ние в тази конфигурация - след като не сме в правителството и сме коректив - гарантираме на близо 300 хил. души, че това правителство върши работа. Но ако не я върши, ние какво да гарантираме? Това не е конфликт.
"24 часа": Трябват ли нови промени в кабинета?
ИК: Това не е наша работа. Не сме в кабинета. Казано ни е, че ГЕРБ иска да си носи отговорността сам и който иска, да подкрепя.
"24 часа": Тогава защо ги държите отговорни, че не ползват вашите предложения?
ИК: Не ги държим. Предлагаме нашите решения. Правим го заради хората, които са гласували за нас. В момента не само те, а все по-нарастващ кръг от избиратели започва да прочита в нашите предложения верните решения. Това звучи вече и от трибуната на парламента. Никой не може да каже, че предлагаме нещо неправилно. Говорете с депутатите и ще го разберете.
Те са панически уплашени за бъдещето.
Повечето са бизнесмени. Ясно ви е. На тях им закъсва бизнесът. Започва да ги обхваща страх. Затова вече забравят идеологиите и очакват да чуят трезви идеи за излизане от тази криза. Чуват ги от нас. Убеден съм в това.
"24 часа": Премиерът също изглежда убеден в правилността на действията си.
ИК: Много лесно ще се види до края на годината. Когато - както един уважаван от мен приятел каза - ще заспи икономиката през септември и няма да се събуди. Вижте какъв кошмарен образ! Тогава какво правим? Тогава ли ще се сетим кой е прав и кой е крив? Тогава ли ще търсим отговорности?
Широко национално съгласие и бърза консолидация около идеи за излизане от кризата с реформи! Това е абсолютно необходимо. А не сърдене.
"24 часа": Няма да подкрепяте ГЕРБ, но няма и да сте им опозиция. Какво ще сте?
ИК: Натискаме правителството да прави реформи.
"24 часа": Кога говорихте последно с премиера?
ИК: Не мисля изобщо да занимавам хората с това. Омръзна ми от тези въпроси. И да отговарям, че сме се чули по Великден, или вчера, или ей сега.
Не ми е нужно да разказвам за разговорите си с премиера и не виждам на кого му е нужно. Щом нещата са започнали публично да се изразяват, ясно е, че няма друг диалог. Нито сме търсени, нито сме консултирани, нито сме питани, нито сме участвали в дебати. Други канали нямаме.
Сега аз разбирам неговата покана "да се обадим" като искане да възстановим някакво вътрешно, невидимо сътрудничество. Така ли да бъде? Кой ще носи отговорността за такова невидимо сътрудничество? Г-н министър-председателят или Синята коалиция? Хората няма да знаят какво ние казваме и какво те правят, има ли ефект от този диалог или няма, влияем ли или не?
"24 часа": Призова ви и да не му се бъркате.
ИК: Ето нещо, което е трудно за разбиране. Лоша теза е "да не ми се бъркат". Така не се прави национално съгласие. Не може страната да излезе от криза, като се цепи. Особено като се цепи десният й фронт и остава подкрепата единствено на една клакьорска група в парламента.
|
|