Турският премиер Реджеп Ердоган официално заяви, че иска страната му да се превърне в президентска република. |
"Въпроса за прехода към президентска република по подобие на САЩ ние можем да разглеждаме едва след парламентарните избори през 2011 г.", заяви Ердоган и допълни, че идеята може да се отрази на предизборната кампания на неговата Партия за справедливост и развитие. Според него президентският тип управление е по-ефективен от парламентарния. Представители на турския политически елит коментираха, че налагането на нов тип управление трябва да бъде съпроводено от изготвянето на нова конституция, което беше стартирано още през март т.г. Тогава правителството на Реджеп Ердоган подготви и внесе в парламента пакет от поправки на основния закон, в които обаче не беше засегната темата за промяна на формата на управление на Турция. При встъпването си в длъжност през 2003 г. Ердоган не скри позитивното си отношение към тази идея, а споровете за формата на управление на правителството продължават от 1980 г.
Според източници от обкръжението на Ердоган процесът на смяна на политическата форма в страната ще премине през няколко етапа. На първия етап управляващата партия е длъжна да спечели парламентарните избори през 2011 г. и да събере необходимото мнозинство в парламента. Следващите действия трябва да са насочени към промяната на конституцията на страната. Предвижда се и провеждането на референдум, ако не бъде получено одобрението в парламента. В случай че бъде приета идеята за промяна в политическата форма на управление, през 2012 г. ще бъдат проведени първите избори за държавен глава в рамките на новата конституционна система. "Ако нашият народ ни даде такива правомощия с нова конституция, можем да поставим на вниманието на обществото президентската система", каза Ердоган. Според в."Хюриет" изявлението на Ердоган е изненадващо, а "Милиет" отбелязва, че казаното от премиера е само подготовка за президентска система.
Турското правителство не е показало стремежа си да постигне консенсус в опитите си да промени конституцията на страната, заяви Мод де Бор Букичио, зам.генерален секретар на Съвета на Европа, цитирана от в."Хюриет".
ПРОМЕНИ
Турското правителство внесе през март предложения за конституционни реформи, които да ограничат властта на съдиите, прокурорите и военните. Ако меджлисът не приеме промените, управляващите заплашиха да проведат референдум преди юли т.г. Проектът предвижда възможността парламентът да предотвратява закриването на политическа партия, както и гражданските съдилища да могат да съдят военни, сред които и лидерите на военния преврат, извършен през 1980 г. Според сега действащия закон те не могат да бъдат изправени пред съда. Промените предвиждат увеличаване на броя на конституционните съдии от сегашните 11 до 19 души, като трима от тях ще бъдат избирани от парламента от кандидати, които ще бъдат номинирани от съдии и адвокати.