:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,781,523
Активни 473
Страници 8,397
За един ден 1,302,066

Ердоган иска президентска република в Турция

За целта неговата ислямистка партия трябва да спечели парламентарния вот догодина
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Турският премиер Реджеп Ердоган официално заяви, че иска страната му да се превърне в президентска република.
Турският премиер Реджеп Ердоган открито изрази своята идея за превръщането на страната в президентска република в интервю за частен телевизионен канал, съобщиха турските и световните медии. Съгласно конституцията на Турция в момента страната е смесен тип управление, като се съчетават елементи на парламентарно и президентско управление.

"Въпроса за прехода към президентска република по подобие на САЩ ние можем да разглеждаме едва след парламентарните избори през 2011 г.", заяви Ердоган и допълни, че идеята може да се отрази на предизборната кампания на неговата Партия за справедливост и развитие. Според него президентският тип управление е по-ефективен от парламентарния. Представители на турския политически елит коментираха, че налагането на нов тип управление трябва да бъде съпроводено от изготвянето на нова конституция, което беше стартирано още през март т.г. Тогава правителството на Реджеп Ердоган подготви и внесе в парламента пакет от поправки на основния закон, в които обаче не беше засегната темата за промяна на формата на управление на Турция. При встъпването си в длъжност през 2003 г. Ердоган не скри позитивното си отношение към тази идея, а споровете за формата на управление на правителството продължават от 1980 г.

Според източници от обкръжението на Ердоган процесът на смяна на политическата форма в страната ще премине през няколко етапа. На първия етап управляващата партия е длъжна да спечели парламентарните избори през 2011 г. и да събере необходимото мнозинство в парламента. Следващите действия трябва да са насочени към промяната на конституцията на страната. Предвижда се и провеждането на референдум, ако не бъде получено одобрението в парламента. В случай че бъде приета идеята за промяна в политическата форма на управление, през 2012 г. ще бъдат проведени първите избори за държавен глава в рамките на новата конституционна система. "Ако нашият народ ни даде такива правомощия с нова конституция, можем да поставим на вниманието на обществото президентската система", каза Ердоган. Според в."Хюриет" изявлението на Ердоган е изненадващо, а "Милиет" отбелязва, че казаното от премиера е само подготовка за президентска система.

Турското правителство не е показало стремежа си да постигне консенсус в опитите си да промени конституцията на страната, заяви Мод де Бор Букичио, зам.генерален секретар на Съвета на Европа, цитирана от в."Хюриет".

ПРОМЕНИ

Турското правителство внесе през март предложения за конституционни реформи, които да ограничат властта на съдиите, прокурорите и военните. Ако меджлисът не приеме промените, управляващите заплашиха да проведат референдум преди юли т.г. Проектът предвижда възможността парламентът да предотвратява закриването на политическа партия, както и гражданските съдилища да могат да съдят военни, сред които и лидерите на военния преврат, извършен през 1980 г. Според сега действащия закон те не могат да бъдат изправени пред съда. Промените предвиждат увеличаване на броя на конституционните съдии от сегашните 11 до 19 души, като трима от тях ще бъдат избирани от парламента от кандидати, които ще бъдат номинирани от съдии и адвокати.
23
1832
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
23
 Видими 
20 Април 2010 00:09
Змията захапа опашката си и сега все повече ще я нагъва.
Ислямистите проникват постепенно във всички области на турският обществен живот. Крайната цел е страната да се "иранизира" напълно.
ЕС очевидно изпада от дневния ред на турската външна политика. Каквото и да плямпа Ердоган

Редактирано от - VOCI на 20/4/2010 г/ 01:41:52

20 Април 2010 08:19
Да беше казал направо халифат!Какво се ослушва...Халиф и върховен мюфтия или аятолах, знам ли, нека някой у нас си мисли, че този път ще ни се размине...
20 Април 2010 08:33

До 3 години Турция ще е новия Иран - ще покрият с фереджета чрез закон всички жени, ще узаконят убиването с камъни на млади моми или заравянето им живи, ще затворят вратите на университетите за тях, шераиата ще замени законите в страната. И ще руйне поток от гонени от режима интелектуалци към София и други столици на ЕС.
20 Април 2010 08:59
Чичка, кво точно представлява турчин-интелектуалец? И защо точно в Софето требе да се изсипе тоз поток?
20 Април 2010 09:28
И защо точно в Софето требе да се изсипе тоз поток?


За да може после от халифата да дойдат и да им защитят правоверните права и чичо Сам да го измери по-голем от ЕС.
20 Април 2010 10:07
Тоя се готви за падишах...
20 Април 2010 10:21
Това ми харесва. Най-после ще стане ясно на неуврелите европски кратунковци къде е границата
20 Април 2010 10:57
През нас, аверче, през нас...
20 Април 2010 11:19
Фичо, напиши в гугъла Adnan Menderes, прочети и тогава пиши, прибързваш нещо.

20 Април 2010 13:26
Чичо Фичо:
"До 3 години Турция ще е новия Иран - ще покрият с фереджета чрез закон всички жени, ще узаконят убиването с камъни на млади моми..."


Фичо, и ти ли?
20 Април 2010 13:29
И той. А ти?
20 Април 2010 14:07
Аз не! А ти?
Всъщност, за теб предполагам, но Фичо е философ, т.е. учен човек, и не би трябвало да се поддава на социално-метафизически антиципации!
20 Април 2010 14:29
"..., но Фичо е философ, т.е. учен човек..."






Шегаджия..
20 Април 2010 15:21
Фичо, свърши "ляба" при Бойко....Ей ти Турция!...Остатъка от комплекси-там!...
20 Април 2010 16:08

Ще си изсипят в София, защото това е най-близката столица от ЕС, 6 часа път с кола от Истнабул.
3 години, толкова им трябва да си направят ислямската република.


20 Април 2010 18:06
Е-е-е, Чичо Фичо,
Най-после и вие в Америка да прогледнете...
20 Април 2010 20:18
Турските генерали много добре са рзбирали накъде отива работата и са били готови да стиснат змията за гушмако още през 2001. Да , ама Буш не им е разрешил защото един военен преврат би затворил вратата на Турция към ЕС. А Щатите много искаха да я набутат там ( ясно защо ).
Та сега с процесите срещу заговорниците и новите изцепки на Ердоган ислямистите си показаха рогата изпод чалмите и вече пътят на Турция към ЕС е закрит дори без преврат. В същото време САЩ загубиха единственият си канал за влияние над Анкара. Заради грешната стратегия на Буш на хоризонта се задава брат - близнак на Иран .
20 Април 2010 22:38
Айде пак теории на конспирациите...
20 Април 2010 22:57
Не е зарад Буш, а по демографски причини. Турция се мести на изток. Ататюрк беше синеок българин-мюсюлманин от еврейски произход, говореше отлично български. Двамата президенти след него също бяха по произход бълг. турци. Сега Анадола им натежа много. А ападната модернизация не пусна корени сред народа, остана привилегия на малцинството, крепено брутално от армията.

Освен армията, съдът и университетите са опора на кемализма, но Реджеп бей ги работи много успешно и тях. Агресивен е, не си почива и в петък.
21 Април 2010 12:25
Фичо, упорито едно и също нещо повтаряш, кажи на какво се базираш, като твърдиш, че Ататюрк е бил помак, или евреин?Ти си като радикалните ислямисти, само клеветиш, хайде рад.ислямисти не обичат Ататюрк, затова клеветят, ти защо?

21 Април 2010 12:31
Много пъти ти обяснихме, защо е знаел български, но не възприемаш и според теб синеоки турци няма ли?

21 Април 2010 19:59
Ататюрк е син на ислямизиран албано-евреин и българка-мюсюлманка от Солун, имал леля българка християнка, учил в Битоля. Че е научил български на улицата от солунските българчета, с които играел, не звучи убедително - знаел е добре литературен български, говорел с удоволствие на български и в София като военен аташе, и като президент в Анкара с бълг. дипломати - даже остроумничел.

Исмет Иньоню - майка му е родена в България.

Джелял Баяр - баща му е от Лом.

Преди година в НЙ ‌ Таймс имаше голяма статия за това - по-рано турският държавен, военен, културен и търговски елит беше по произход от Европа, гледаше на запад, сега е от Анадола и гледа на изток.

Но демографският ръст, най-вече в Анадола, и демократизацията по пътя към ЕС имат по-голямо значение, Турция става все по-ислямска, колкото е по-демократична.
22 Април 2010 11:09
Фичо, , ти май забравяш, че помаците говорят на български език, а майката на Ататюрк не е знаела български, самият Ататюрк в интервю за един български вестник по онова време, казва, че е научил българския от българските деца в Солун, и да ти кажа никой помак не може да владее турсия език като Ататюрк.

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД