:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,673,826
Активни 768
Страници 16,391
За един ден 1,302,066

27% от българите не са прочели нито една книга през 2009 г.

Четящите са по-активни в граждански инициативи, а нечетящите - на избори
27.4% от българите не са прочели нито ред от книга през миналата година, а 14% смятат, че изобщо не е нужно да купуват литература. Тревожните данни са от националното представително проучване "Читателски практики в България днес" на "Алфа Рисърч". Първата част от проучването проследява колко от българите четат, какви книги и как се изменя четенето спрямо останалите конкуриращи се дейности в свободното време.



"31% от анкетираните казват, че са активни читатели, между 10 и 15% са периферните, а останалите четат спорадично или изобщо не четат", обобщава доц. Александър Кьосев, ръководител на катедра "История и теория на културата" в Софийския университет, който участва в проучването. Близо 14% от хората заявяват, че въобще не е необходимо да се купуват книги, а 20% никога не са си купували книга.

Кризата в четенето у нас се задълбочава, защото броят на българите, които изобщо не посягат към книга, се увеличава през последните три години с близо 4%. Редовните читатели, които отварят книга всеки ден, също се топят - за м.г. те са едва 9.5%. 3 години по-рано - през 2006 г., ежедневен допир до литературата са имали 11.4% от българите, а всяка седмица - 16.2%. Единствената положителна тенденция е, че за сметка на сериозните потребители леко се увеличават тези, които четат по-рядко. "Мислим си, че много хора четат книги на компютър, но това не е вярно. Те са едва 4-5%", казва Кьосев. Проучването показва, че българите смятат за приемлива цената до 20 лв. за издание.

Интересна е връзката между четенето и гражданското поведение. Читателите са много активни граждани и участват във всякакви културни, еко- и други инициативи. "Хората, които не четат, нямат гражданско поведение. Това обаче не важи за гласуването на избори, където резултатите показват точно обратната зависимост. "На последните парламентарни избори хората, които не четат, са участвали по-активно за сметка на четящите", заключава Кьосев.

Изборът на четиво у нас става предимно чрез препоръки на приятели и познати, след това - според мнението на медиите. Тук тотално се губят като фактор учителят и неговата препоръка.

"По този критерий резултатите за българското образование са катастрофални. Едва 1% от учениците казват, че четат книга по препоръка на учителите, което на практика е нищожен резултат. През 2006 г. броят на тези ученици е 4.4%", казва преподавателят в СУ.

44% от децата, на които родителите са чели приказки като малки, като пораснат, четат. При децата, които не са отгледани с приказки, четат едва 16%. "Родителите на тийнейджърите разбират колко е трудно да ги убедят да четат и все по-малко се стремят към това", казва Кьосев. За миналата година малко над 71% от родителите на деца между 14 и 18 г. казват, че насърчават децата си да четат, докато три години по-рано техният брой е близо 76%. "На тази възраст младежите започват да се влияят от външни авторитети, за които четенето не е никак престижно", обобщава Кьосев. Така, веднъж навършили 15 г., днешните деца повече не посягат към литературата.

Четенето се нарежда на пето място по популярност сред останалите дейности в свободното време. Първото място естествено е на телевизията. Пиратските сайтове и липсата на кина в много големи градове на България, както и оскъдният културен живот нареждат посещенията на кино, изложба и театър дори след четенето по начин за прекарване на свободното време.

Дан Браун, Паулу Коелю, Нора Робъртс и Джоан Роулинг изчерпват представата на анкетираните за съвременна художествена литература и държат първите четири места по популярност. Сред съвременните български автори най-популярни са Стефан Цанев (18%), Недялко Йорданов (4%), Антон Дончев, Георги Стоев. "И дума не става за интересни автори като Алек Попов - те са статистически невидими. Цялата ни съвременна литература просто я няма", коментира Кьосев. За сметка на това мнозинството българи възприемат Иван Вазов като съвременен автор. "Повечето от популярните имена са медийно известни, а не литературно", коментира преподавателят от СУ.
206
5677
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
206
 Видими 
23 Април 2010 22:29
Риалити, сериали, телевизионен пазар, чалга...Резултат - бачкатори и потребители. Други в битпазарната демокрация не са нужни. Дори са вредни.
23 Април 2010 22:37
Чакай ве. Нали най-ентелегентната нация в света, нумеро уно образувание, "домакини", най-древна държава на Европа, въобще люлка на западната цивилизаця..
23 Април 2010 23:00
А останалите не са пропуснали шлаката на Слави
23 Април 2010 23:03
Това, което ме учудва е, че 73% още четат.
23 Април 2010 23:09
Съмнява ме, че толкова много от населението четат, 73% чак...
23 Април 2010 23:11
Тъй де, "най-ентелегентната" нация в света - 27.4% от българите само пишат , а 14% смята, че са уникални (Форумът го подтвърждава) и това, което са написали, не е отразявано досега в литературата. Други 20%, които никога не са си купували книга, владеят телепатията и други свръх естествени сили, най-вече "връзките". Ако питаш мен, са повече. Ако не вЕрваш, брой фишовете на Еврофутбол и Тото-то. Там няма никаква социолъжеска намеса.
23 Април 2010 23:14
Егати. А аз на 15 години прочетох "20 години по-късно" на Дюма за 12 часа.
23 Април 2010 23:16
Георги Стоев.

И тоз (Бог да го прости) е сред популярните?
А Христо Калчев?
Но и така извадката е твърде тревожна...
23 Април 2010 23:16
"...Други 20%, които никога не са си купували книга, владеят телепатията и други свръх естествени сили, най-вече "връзките"...
23 Април 2010 23:20
Rednik South O.Z, не са 73%, а "31% от анкетираните казват, че са активни читатели". Другите четат книжлета - рекламни брошури, упътвания, наръчници, електронни страници (help menu-та) и друга помощна литература. Сиреч читатели по принуда , без активност.
23 Април 2010 23:20
Проучването показва, че българите смятат за приемлива цената до 20 лв. за издание.

Бе и вие сте луди за връзване. На времето най- скъпата книга от поредица "Галактика" беше "Летище" на Артър Хейли- 1.50лв. И си я купих с джобни за закуска.
Ей за това chitanka.info
23 Април 2010 23:20
Читателите са много активни граждани и участват във всякакви културни, еко- и други инициативи. "Хората, които не четат, нямат гражданско поведение. Това обаче не важи за гласуването на избори, където резултатите показват точно обратната зависимост. "На последните парламентарни избори хората, които не четат, са участвали по-активно за сметка на четящите",
23 Април 2010 23:24
Всъщност тая смешна статистика не знам откъде са я извадили...
Аз не пропускам вот и досега никога не са ме интервюирали.
Не че съм некъв бесен читател вече, ама някакси се чувствам неоценен така...
23 Април 2010 23:36
И си я купих с джобни за закуска.
И аз я купих ... с месечната заплата, на новобранец . Авторските права струват скъпо, затова се прибират от издателя/разпространителя, особено като нямаш "връзки" за "под щанда".
23 Април 2010 23:53
Колко библиотеки има в момента в страната и там книги ДО коя година има издадени? И колко пъти преподвързвани?
а 14% смятат, че изобщо не е нужно да купуват литература.

И аз смятам, че не е нужно изобщо да си купувам литература, трябва да има пълни и достъпни библиотеки за тая цел
Изобщо как може ни на алфа кентавър, ни на алфа рисърч, ни на вестника да им хрумне такава пошла идея - че не е лошо да има библиотеки.
Абе изроди ли правят тия изследвания, а?!?

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
23 Април 2010 23:54
Да ама ако книгата се предлага по интернет е достатъчно да платиш на преводача.
И‌ не лъжи като циганин. Заплатата на войниците в БА беше към 15 лева
24 Април 2010 00:06
Pojar е подхванал да обяснява това, което искам и аз да напиша. Стремим се да вървим в крак с времето, минаваме на e-books (някои по-мързеливи и на audio-books). Преди няколко седмици препрочетох 6-те тома на Фондацията на компа, нищо че от години я имам и в печатно издание. Ако не ви се дават кинти и за е-books, тракери поне дал Господ колкото щеш.

Редактирано от - Пулю и Сулю на 24/4/2010 г/ 00:07:40

24 Април 2010 00:11
Това е отделен въпрос, аз от 10 години не си купувам книги, в нета дал бог предостатъчно особено на руски.
Освен това са по-удобни, можеш да си нагласиш шрифта, да си подчертаваш, и най-вече после да търсиш текст по ключова дума. Аз на няколко пъти пробвам да диря текст по спомен в книжна книга, ще го намериш, ама само ако я прочетеш пак.
20 лева за книга, когато за толкова плащаш интернет барабар със стотици книги на тая беднотия си е живо разхищение на средства.
И все пак къде са библиотеките? Как е положението с книгите и библиотеките из западния свят? И кога у нас ще се назначат журналисти, социолози, политолози и т.н., които да умеят да задават правилните въпроси?!?

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
24 Април 2010 00:18
От древноегипетски манускрипт (по памет): "Страшни времена настанаха, разбойници върлуват по пътищата, никой не уважава никого, децата не слушат родителите си, всички пишат никой не чете..."
Не сме мръднали много от древния Египет.
24 Април 2010 00:30
Бабаяга, има подобно послание от шумерските клинописи
Сега, че днешно време не се чете толкова, колкото преди, е факт. И не знам за проучването на Кьосев, но и двете ми деца са отглеждани с книжки, но голямата стана сериозен читател, докато малката определено не. Сложни са нещата. В пост-Гутенбергово време живеем, факт. Когато съм споделяла пред нечетящи младежи, тийнейджъри, че едно от най-големите ми удоволствия е да открадна време и да се излегна с някоя книга в ръка, те ме гледат като извънземно или като изкопаемо.

Четенето в нета? Чета доста редовно, но си предпочитам книгата на хартия. И много често ми се случва да прочета някоя книга в нета и после да отида да си я купя от книжарницата, ако я има в момента, или да поръчам да ми я доставят.
24 Април 2010 01:04
Да не се чувства Ловкия неоценен, па и би било интересно за една статистическа извадка (от форумни писатели) - коя беше последната книга която ВИЕ прочетохте и кога?
24 Април 2010 01:27
"Реформата", за Лутер и Калвин - започнах я вчера и утре ще я дочета.
24 Април 2010 01:44
Скоро препрочетох Галактическа балада на Емил Манов. Джевдет Бей и неговите синове още съм на средата, Памук се чете по-бавно. Двете книги на Халед Хосейни, Ловецът на хвърчила и Хиляди сияйни слънца ги глътнах за дни, това беше преди Великден.
24 Април 2010 01:49
Четох 2-3 книги 2009, но не на хартия, а в пдф формат.Тръпката не е същата.Опулел поглед в монитора 3-4 часа без прекъсване и цъкайки с ролера на мишката да преместя изреченията, губя до къде съм стигнал и се връщам на зад да търся.Но не е болка за умиране, проблема е, че от монитора почва да боли главата и очите.Предполагам ще свикна, всичко ново е терсене в началото, но пък си има и добрите страни:не ходиш до библиотетека или в книжарницата...Всичко си седи в нета и чака да бъде прочетено.
24 Април 2010 01:53
Защо не си разпечаташ книгите, ако е възможно?
24 Април 2010 02:03
Робърт Джордан, Колелото на времето - Кръстопътища по здрач.
На телефона Стивън Кинг - Тъмната половина.
Всичко в електронен формат и това е така от години.
24 Април 2010 02:04
Много мастило и много хартия на вятъра за какво да ги отпечатвам и да ми събират прах из къщи?Дърпам, чета и ако ми хареса сейф , ако не делийт
24 Април 2010 02:09
Ама нали сам каза че от монитора те боли глава?
24 Април 2010 04:10
А, освен това компа не е вечен.Рано или късно ръждата го хваща и на боклука.И какво от това като си сейфвал нещо??Друго си е печатното издание.Оригиналът има по-друг "вкус". Същото е и със CD-тата, да не говорим за черните плочи...Най- хубавото нещо е голямата библиотека, или книжарница.За любителите на такива "ЗАВЕДЕНИЯ", препоръчвам съответните заведения за четене в САщ.

Редактирано от - ivo kunchev на 24/4/2010 г/ 04:14:27

24 Април 2010 05:51
Компа има предимството че навяскъе е с теб. 1000 книги са изпитание за дома, куп място заемат, много прах и нищо не може да се намери. В компа има 200 000 книги и има място за още 10 по-толкоз, слагам си го в чантата и те са винаги с мен. Kнигите от компа лесно се копират /никой не може да ти ги открадне/, 200000 книги се събират на една голяма флашка която струва около 100лв. Четенето от нотбук е много по лесно и приятно, отколкото от хартия, можеш да нагласиш ВСЯКАКЪВ шрифт /вид, цвят, фон, размер/, и особенно за човек който вече не довижда е голямо улеснение.
24 Април 2010 07:27
Тази статистика не е приятна, няма спор.
Обаче нека погледнем от друг ъгъл.
"27.4% от българите не са прочели нито ред от книга".
Какъв процент са циганите и турците в Бг в момента и колко четат те? Защото и те участват в статистиката, нали?
Как би изглеждало подобно проучване в други страни, е, да кажем, европейските, "къде сме ние"? Това българско явление ли е или световен феномен?
24 Април 2010 08:07
Зависи кой какво търси в четенето...Компютри, Топи и Буци дал Бог...Но съвсем другояче се чувствам полегнал и прелистващ...И миризмата на хартия...И това, че мога във всеки един момент да я пусна на пода до дивана. Или да заспя с нея на корема...
А, бе четенето на е.книга за мен е като да получиш за именният си ден вместо писмо - мейл...

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
24 Април 2010 08:22
Аз също чета легнал, и заспивам с компа, а и на земята пада понякога. Да на хартия не мирише вярно е, но съдържанието на книгата според мен от това не се мени. Е, ако някой смята че в четенето миризмата на хартия е толкова важна ....
24 Април 2010 08:53
Бармалей,

това което казваш е така, но явно не си пробвал новатат технология e-Ink. При нея изображението се създава чрез статични магнитни полета (не трепка!) и практически няма никаква разлика от "хартиената" книга. И при него се разчита на външен источник на светлина, както при "хартиената" книга. Разходва много малко енергия, тъй като ток протича само при обновяването на страницата. С едно зареждане спокойно можеш да прочетеш 8 до 10к страници. На външен вид изглежда като книга с кожена обложка и тежи само 160гр (поне това, което наскоро подарих на жената).
Накратко, ако махнеш прелистването и миризмата, всичко останало си е като на хартиения оригинал. НО! За мен огромни плюсове: 1. В тези 160гр можеш да носиш хиляди книги (ще ме разбереш, ако си ходил на почивка с някакъв по-обществен транспорт, сосбено със самолет, където теглото на багажа е ограничено, и е трябвало да носиш и 20-те книги, които си си нацелил да прочетеш ); 2. Не се хаби никаква дървесина (аз не подкрепям ултра-природозащитниците, но все пак.)
Не ми се ще да прозвучи като реклама, но си мисля че това е следващият етап от развитието на книгата.
24 Април 2010 08:54
Не е за коментар. Защото май числото е смалено. Според мен, са много повече.

Не забравяйте – анкета е. И все още възрастните се опитват да се изкарат по така…интелигентни. А един от белезите на интелигентност беше четенето.

Та затова се трупаха неотваряни библиотеки.

Днес имало компютри?

Е, и?

Библиотеката не е куп книги, нито шкафове, използвани и за гардероби, барчета и други складове.

Библиотеката е атмосфера, начин на живот.

По света има купища хубави жени. Но истинският мъж има една – в дома и сърцето...
/продължението - в прегледа на печата, "24 април" - Блогът на Генек/
24 Април 2010 08:54
Всъщност, в дълбочина статистиката казва нещо много по сериозно. Че учителите ни са тотално неподготвени. Не говоря за количеството знания по предмета им, а за умението да възбудят интерес в учениците.
Личния ми пример - толкова отвратителна учителка имах по български език в 6-ти клас, че тотално отказах да чета каквото и да е.
По късно, вече в казармата сам си взех томчетата с Вазов. Ей така, от интерес.
24 Април 2010 09:04
За е-читатели :
Натиснете тук
24 Април 2010 09:06
па и би било интересно за една статистическа извадка (от форумни писатели) - коя беше последната книга която ВИЕ прочетохте и кога?

Отговор можеш да намериш в една тема в Теми на форумците, "Коя книга прочетохте наскоро?" , там отдавна никой не пише.
24 Април 2010 09:08
България е от малкото страни където по ДДС книгите са приравнени с другите луксозни стоки като черния хайвер и лекарствата. Дали това не е една от причините...
24 Април 2010 09:14
***
Аз лично нивга не можах и вероятно няма да мога, да свикна да чета книга от монитор. И без това седя пред компа по цял ден, остава и в свободното си време да седя да чета книги там. Усещането няма нищо общо, а чета много и от малък. На всичкото отгоре не мога да завлека компа в любимото ми място за четене - кенефа.
Виж, за тези гаджетчета тип е-книга, започвам да се оглеждам.
А кво съм чел последно - "10 мита за ВСВ", А. Исаев, "История на ПСВ", Р. Джонсън, "Пътят за Йерусалим", Б. Морис, "Алатристе" и един Макрокомикс.

Редактирано от - sybil на 24/4/2010 г/ 12:18:54

24 Април 2010 09:17
Ланкаватара Сутра и Gravity and Grace на Симон Вейл
24 Април 2010 09:21
Eee, не сте ме разбрали Това - че съм дедо Бармалей - не би трябвало да означава, че съм дедо у всичко...Намирват се у дома и Intel Core2 quadro...и Acer aspire timelineX и нетбуче...Четенето на книга е нещо съвсем друго - като усещане...Особено ако я е чел някой друг преди теб...Тук прегънат лист, там някой си драснал в полето нещо...Бе книгата - особено ако не е нова - си има собствен живот...Едно време - в библиотеките - като застанехме пред рафтовете, гледахме коя е разръфана и омачкана...това бе първия признак, че е интересна...И обикаляхме с часове...тая извадиш, разгърнеш я и прочетеш два реда...оставиш я, вземеш друга...
А, с две думи като истински SEX, а не по нета
P.S. Донесаха ми и на мен една джджа - е.книга...Вярно, че е лека, побира много и удобна за носене, мъ в нея съм натъпкал само служебни данни...Ни мий убаво като чета от нея...

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
24 Април 2010 09:34
Нищо ново . Цели 12-13 годин преди демокрацията , родната цоциология беше в паника , в как да докладва , че българинът не чете "Литературная газета" . Причината ще да е "геополитическа" , щото демокрацията , като малка гара го подминава . Баф , тенденцията , че и никак приятна ...
24 Април 2010 10:19
Каква новина - Диньо чел Исаев! Сега вече ще можем да си говорим разумно за Зимната война.
24 Април 2010 10:26
и много правилно - кво ще я правят таа ерудиция после? само развалят нивото на форумо и на блогосерата.
24 Април 2010 10:35
..И дума не става за интересни автори като Алек Попов..


На тортата черешката.
24 Април 2010 10:38
От древноегипетски манускрипт (по памет): "Страшни времена настанаха, разбойници върлуват по пътищата, никой не уважава никого, децата не слушат родителите си, всички пишат никой не чете..."

Не е толкова лошо, щом могат да пишат...
24 Април 2010 10:40
Ммммм, с удоволствие установявам, че не съм единствения предпочитащ е-кингите. Без да се опитвам да засягам никого, предимствата са много повече от недостатъците. Е-книгите не могат само да ухаят на хартия. Не могат и да шумолят като ги разлиствате, но ефектът може да се постигне. Явно никой не е сметнал за необходимо да го симулира. Да видим сега практическите предимства, или поне тези от тях, за които се сетя, като повечето от тях вече са споменати. На флашката наистина се събира библиотека колкото трикрилен гардероб. На харда многократно повече. Можете да си направите залог, дори и няколко. Като си излеете кафето отгоре им, не се съсипват. Навсякъде са с вас - на почивка, в командировка (специализираните). Не искам да говоря от името на мнозинството, но аз винаги си нося или лаптопа, или нетбука с мен. Дори и на почивка - изпращаш снимки и кратки видеа в почти реално време, чатиш, споделяш/хвалиш се/оплакваш се. Като си вземете е-библиотеката с вас, имате неограничен избор. Кой ще помъкне повече от 2 печатни книги? Много по-лесно е и даването на приятели или познати - и с емаил става - като няма риск да не ви ги върнат или да ви ги съсипят. Разлистването хич не е трудно - page up/down, може и да се заспива с тях. Слагам си нетбукчето на корема (дори и приятно топли), като усетя че ми се додремуца, местя го на нощното шкафче, нагласявам го да се изключи след 1/2ч. и това е, чета докато захъркам. И в кенефа може да се вземе, но това не го практикувам. За кенефа си има вестници и списания (без неморален подтекст ). Иначе е приятно да се виси и по кафе-читалните на книжарниците, самата атмосфера е коренно различна и много приятна, но в къщи печатна книга за последните години съм отварял само ако я нямам в компа.
Все пак един колега форумец засегна и друг въпрос, който е не по-малко тревожен от този за четенето. Четенето е ясно - чете се, макар и под по-модернизирани форми. Ами писането? Кой в последно време е писал нещо на ръка? Нещо смислено, като писмо, не списък за покупките в супермаркета. Че те вече и картичките ги предпечатват с пожеланията, само дописвате името си, да е ясно от кого е, ако не ви домързи. Без майтап, че и няма голям избор на непредпечатани картички, ако решите (като мен), че на ръка написаната е несравнимо по-лична. Всичката кореспонденция вече е електронна или печатана. Ръкописно писмо не съм получавал от 100 години, даже и напечатано. Все електронни. В пощенската кутия само билове, реклами и DVD/Blu-ray от Blockbuster (дори и тях вече ги ограничихме, щото ги стриймваме или ги сваляме от торенти). Писма - няма, няма и да има. Мани другото, ами и ще забравим да пишем (че и да се подписваме), както е тръгнало, ако нямаме клавиатура.
24 Април 2010 10:51
Двете книги за Декстър...
(Декстър е един готин пич, чиято мисия е да коли лоши хора)
-
За страстния читател, който чете наистина много, е-форматът не е пречка, а удобство. Да си носиш некой киндъл в джоба и да си попрочиташ нещо всеки свободен миг, за някого е върхът на щастието.
За читателя-табиетлия обаче нещата стоят маалко по-различно.
Той тоз читател, вече преполовил житейския си път, гледа на четението като на ритуал, практикуван с най-голям кеф след обяда...
Леко натежал, след чаша вино, се опъваш с въздишка на дивана в хола, мяташ си одеялце връз крачката, отваряш некоя любима книга (щото в киндъла която и книга да имаш, тя не може да ти е любима...), попрочиташ колкото ти се чете и като дойде Сънчо, отплуваш в царството на сънищата...
Това вече е големият кеф, щото ако си приказваме честно, във втората половина от живота удоволствията намаляват едно по едно, докато това остава с нас докрай...
24 Април 2010 11:17
Ловкия, Барми
Друго си е на диванчето, с книжката. И аз си имам нетбукче, и често чета на него, ама определено си обичам реалната книга.
Интересен въпрос засяга Пульо и Сульо - писането. Тази Коледа получих две картички от приятелки, ами друго си е усещането, наистина. А писма, наистина, кой пише писма днес, освен служебните. И кой пише на ръка наистина?! Преди компютрите, когато превеждах, първо винаги пишех на ръка, защото като чукнеш нещо сгрешено на пишещата машина, трудно се поправя, налага се да го препишеш наново. Та този навик бях запазила и първите години на работа вече с компютър. После се научих да пиша на десетопръстна система и оттогава, като се замисля, наистина рядко пиша на ръка, освен когато съм на някакви конферениции или семинари и си водя записки. Ех, писмата! Каква тръпка беше да видиш, че в пощенската кутия има писмо, тръпнеш откого ли е, отваряш, четеш, препрочиташ, запазваш си го някъде /особено в ученическите години, когато съдържанието често беше с романтичен характер/. Преди да се появят скайп и другите подобни програмки, мейлът в един момент като че ли замести писмото като жанр, тоест писание, в което не само да изпратиш някаква информация, а да споделиш мисли, вълнения и прочие. Мобилните телефони и скайп елиминираха и това. А като се замисля, друго е разговорът, друго е писмото. В разговорът не винаги казваме всичко, което бихме искали, в повечето случаи не го казваме. А писмото си е /беше/ нещо друго. Но, времената се менят. Може би затова дращем по форумите. Защото не пишем писма.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД