:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,738,951
Активни 689
Страници 23,854
За един ден 1,302,066

Проблемните заеми към банките скочиха 3 пъти за една година

Най-тежко е положението с жилищните кредити. Част от фирмите са неизрядни заради забавените плащания на държавата
4.87 млрд. лв., или 12.58% от всички отпуснати от банките у нас кредити, са проблемни. Това става ясно от публикуваната вчера статистика на БНБ към 31 март. За последната година проблемните заеми са се увеличили с 3.36 млрд. лв. и сумата е тройно по-голяма в сравнение с март 2009 г.



Под "лоши и преструктурирани" БНБ разбира кредитите с просрочие над 3 месеца и тези, при които заради влошеното финансово състояние на кредитополучателя заемът е бил предоговорен - например удължен е срокът, намалени са вноските и т. н. Това значи, че не всичките 4.87 млрд. лв. са безвъзвратна загуба за банките и някои може би ще бъдат изплатени. Миналата година от БНБ заявиха, че риск за банковата система ще има, ако размерът на лошите кредити надхвърли 16%. Тогава ще трябва да се взимат специални мерки за защита на трезорите.

Най-сложна е ситуацията с лошите жилищни кредити, които са скочили 6 пъти - от 2.6% преди година на 12.06%, или от 206 млн. лв. на малко над 1 млрд. лв.

Сложно е положението и с потребителските заеми. Към края на март банките са раздали 7.7 млрд. лв., като близо 1.1 млрд. лв. от тях, или 14.15%, са проблемни. Миналия март лошите кредити за потребление бяха само 5.13%.

Процентът на необслужваните заеми на бизнеса също расте бързо - за една година от 4.2% е станал 12.1%. От миналогодишните 871 млн. лв. дългопросрочените фирмени заеми са стигнали 2.6 млрд. лв. Принос за този бум има и държавата, която бави плащания за над 2 млрд. лева на компании, изпълнители на обществени поръчки. Въпреки обещанията на премиера Бойко Борисов дълговете на държавата към бизнеса да се погасят в средата на април схемата за разплащане през Българската банка за развитие още не е заработила.

В данните на БНБ има само едно "успокоително" нещо: през последните месеци лошите заеми са нараствали средно с по 300 млн. лв. месечно, докато през март 2010 г. са се увеличавали "само" със 144 млн. лв. на месечна база.

Данните не са изненада за финансовата общност.

Още в началото на 2010 г. директорът на Пощенска банка Асен Ягодин прогнозира, че проблемните кредити ще нарастват и този процес със сигурност ще продължи през първото тримесечие, а може би и след това. "Влошаването на кредитните портфейли на банките ще спре, когато икономиката започне да излиза от кризата", смята Ягодин.

Според Виолина Маринова, главен директор на Банка ДСК и шеф на Асоциацията на банките в България, леко подобряване на положението ще има едва към края на годината. "Очакванията ни за 2010 г. са евентуално още малко да се влоши качеството на портфейлите на банките. Зависи как ще се развива икономиката и в каква посока ще се движи безработицата", коментира Маринова.

Според БНБ увеличаването на лошите кредити, което покачва и разходите на банките за обезценка, не е проблем за трезорите, защото те успяват изцяло да го покрият с приходите от основната си дейност и дори продължават да работят на печалба. За първите два месеца на годината секторът е на плюс с общо 95 млн. лв. Увеличаването на лошите кредити обаче е в тежест на коректните потребители, защото много банки увеличават лихвите и таксите с оправданието, че им тежат много несъбираеми вземания. Формално трезорите нямат забрана да оправдават вдигането на лихвите заради увеличаване на лошите кредити в портфейлите си.

Кредитите за граждани и фирми от банки към края на март са 50.7 млрд. лв., а без овърдрафтите - близо 39 млрд. лв. Въпреки кризата кредитирането бележи годишен ръст, макар и слаб. Заемите за фирмите нарастват с 1.1% за периода март 2009 г. - март 2010 г. до 30.7 млрд. лв., а за домакинствата - с 4.4% до 19 млрд. лв.
19
3957
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
26 Април 2010 22:43
... ами като сичкото село иска в София - това става:
Най-сложна е ситуацията с лошите жилищни кредити, които са скочили 6 пъти ...

26 Април 2010 22:47
Ако продължат да вдигат лихвите, съответно месечните вноски - и по-лошо ще стане...

____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…
26 Април 2010 23:07
В данните на БНБ има само едно "успокоително" нещо: през последните месеци лошите заеми са нараствали средно с по 300 млн. лв. месечно, докато през март 2010 г. са се увеличавали "само" със 144 млн. лв. на месечна база.

Подобно на другите държави в региона, частното потребителско търсене в България ще си остане слабо поради висока безработица и лоши кредитни условия. И все пак остава оптимизмът! - да направим външното финансиране сигурно и да намалим обременността на банките от растящия брой просрочени заеми. А най важно е да не прихванем гръцкия вирус от съседите!
26 Април 2010 23:07
"ако размерът на лошите кредити надхвърли 16%. Тогава ще трябва да се взимат специални мерки за защита на трезорите. "
Опааа - С парите на Кого, моля?
Напълно нормално е 50%-60% от кредитите да са слабо обслужваеми.
Ама - банките щели - света щял - Да се сринат - Те това заслужават.
Взели са Решение и са Дали кредите. Кредити с чужди пари лесно се дават. Сега трябва да чакат парите да се изкарат чрез труд, да останат излишни и тогава да се върнат в банките за погасяване на кредитите.
Какво се получава - Ако имаш 1 един -банан и 5 пет - маймуни.
Едната маймуна изяжда банана, другите чакат - Ето това се получава.
26 Април 2010 23:40
Светулкее, нещо май много си се ооптимистичила! (сори за неологизма) кво искаш да кажеш - тия от банковия сектор добре работили, лошо - разлика нема дай да им светнем пак зеленаjd светлина щото са БАНКЕРЕ! Е нема пък!!!!!!!!! Ще си теглят като всички други, докато не разберат, ЧЕ И ТЕ НОСЯТ НЯКАКВА (каква ли) ОБЩЕСТВЕНА ОТГОВОРНОСТ! Капиши? Щото иначе ако не - балъците са на привършване! Толкоз!
27 Април 2010 00:04
Данните не са изненада за финансовата общност.
Де го Мухи Мечкадаров дел Торънс да внесе малко свеж оптимизъм в пейзажа задръстен от увиснали цифки.
27 Април 2010 00:17
Десен, в сравнение с тебе Ленин и Сталин са либерални фундаменталисти. Колко трябва да е според тебе лихвата, че банките да работят нормално, ако не им връщат 50-60 % от кредитите. Някъде към 1000-2000%, може би. И тогава съвсем нормално модерните десни ще взимат заплата веднъж на 50-60 години, щото горе-долу толкова често ще се случва да се види работодателя им с пари. Е, на добрите работници може да почнат да си плащат в натура, а те да се пазарят помежду си колко хляба да даде хлебарят на шивачката за едни гащи... Може даже КРИБ да емитира купони, които да важат между членовете им, че да не ядат все мухлясал хляб шивачките.
27 Април 2010 00:21
Скочили били три пъти аз не виждам някои от отговорните лица да се притеснява. За тях е важно банките да са на печалба, каквато и хвалба има понадолу. В момента всички така наречени банки режат здравия клон на който са седнали като вдигат лихвите на редовно плащащите. Лошите кредити бели 12.58 със сигурност са доста повече на гимнастиките на бансите край нямат с любезното съдействие на БНБ. Всички видяхме как доста от банките в САЩ са подправяли отчетите си защо и нашите пишман банки да не го правят с благословията на БНБ.
За каква защита на трезорите става въпрос ?
с чии пари ще се спасяват ?? защо никои не иска да проумее, че банките са прекалено много на пазара ни в момента нито све във възход нито имаме стабилна икономика и др. Колкото и да ги пазят и да им позволяват да мамят със сигурност ще има фалити това е неизчежно. Картела няма как да работи толкова дълго. И защо ще ги спасйват с моите пари, които съм внесъл като данъци, нали си имат собственици с които постоянно се хвалят колко са велики. Защо да спасяват Пощенска с моите пари твърдо съм против, иначе вного умува понадолу в статията . Вместо да го съдят и да му търсят оговорност как е отпуснал кредит на човек с доход отг 500 лева и вноска 400 лева. И приемаха бележки за скритите доходи, като това действие се преследва от закона в цял свят, а тук му се дава трибуна, че даже и ще го спасяват с моите пари това вече е супер наглост. Но има справедливост само гледайте как банките ще ске изядат една друга за клиенти и даже и господ няма как да ги спаси от фалити. В САЩ само от начолото на годината са фалирали над 100 банки, но в свръх силната икономика на България, на която може да съперничи и то малко само Китай може да поддържа толкова много банки.
27 Април 2010 02:11
Щом банките дават кредити на фирми с годишна лихва от 15%/примерно/, то тези фирми трябва да изкарат минимум 16-17 % годишна НЕТНА Печалба- да платят лихвата на банката и да остане и някаква печалба за тях, нали?! А такъв % Печалба има, май, само при "бизнес" с наркотици, проституция, сводничество, рекет, контрабанда...?!
27 Април 2010 02:26
Дел Торонсо се позагуби напоследък.
Дано е направил бургаската инвестиция със спестявания, не със заеми че...
27 Април 2010 04:55
Ех мухи, мухи, октомвриец млад ; -)
Натиснете тук
27 Април 2010 06:19
Хитро е уточнено – към банките. Че колко са към лихвари, познати, близки…

Българинът яката я закъсва.

Пука ми на мен за проблемността на кредитите. Нали банките са частни – ами да се оправят. И да фалират – по-малко паразити.

Но не – набиват ни в канчетата, че те са част от икономиката и държавата трябва да ги поддържа.

Нали и дребният бизнес на кварталното гаражче-кафене-всестранка е бизнес? И, значи, част от икономиката?

За него защо никой не е загрижен?

Може би, защото няма политици на хранилка в него.

Още повече, че банките НЕ РАБОТЯТ като банки. Не са ангажирани в развитието на бизнеса, в инвестирането.

Те са си лихварски банди – раздават пари под висока лихва, вдигат я самоволно, скубят докрай, че и след края…

Докато може – човек търпи и се мъчи да е почтен. После…

Безработица, мизерия, няма как да си плаща рекета. И банката – закъсала!

Тая година намалели овцете за дране…

Ауу, държавата да помага!

Защо?
--------------------------------
Блогът на Генек
27 Април 2010 06:33
Стига с тези крокодилски сльози.Я да си спомним 1994.Какъв процент имаха тогава "лошите" кредити отпуснати на най- добрите другари, А?? Май всички отпуснати заеми бяха "лоши"...И хората стояха на седмични опашки пред банките за да си изтеглят влоговете.А паричките бяха изтеглени отдавна.От кого?От най-добрите другари , естествено.И то без сянка на угризение - това си бяха техните пари, спестени от тяхният народ.Защо да не си ги вземат в един момент, когато е необходимо.В името на същия народ, за неговото благо..Все пак и демокрацията, както и сиренето не е без пари... Ако искаш да живееш "свободно", плащай! А ако не искаш, ние ще си отчислим сумата , която ни дължиш за да се чувставаш "свободен". Парите на масата, а пък ако не ти харесва заминавай по широкия свят!! На нас тук в родината неблагодарници не ни трябват
27 Април 2010 07:25
'12.58% от всички отпуснати от банките у нас кредити, са проблемни'!
Доколкото си спомням от учебниците по икономика, ако банка има над 4% лоши кредити, то тя не е стабилна.
Извод: оформя се криза в банковия сектор, която може да повлече и цялата икономика.

Като се има впредвид и колко е адекватно поведението на Правителството досега, не ни чакат добри времена.
Дано греша някъде...
27 Април 2010 07:35
И за благодарност си избраха гоце дел Сирищник - Архарски за Президент.
27 Април 2010 09:20
Кажете кои банки имат най-много лоши кредити, да тичам, докато е време да взема и аз едно кредитче...
27 Април 2010 10:52
И както върви поне към преразглеждане на валутния борд или направо ще се кютне, ще има увеличение на льошите кредити. Банките са давали ипотеки чрез гаранции със стойността на еврото.
*
Маниакланата гербарска нирвана продължава - равнище алфа комунез.
27 Април 2010 12:16
Кажете кои банки имат най-много лоши кредити, да тичам, докато е време да взема и аз едно кредитче...

Не става така таз работа. Отпуснатите кредити се водят "активи" на банката и като такива след фалита ще бъдат изкупени от някой (най-често конкурентна банка). Така ще имаш да връщаш на нея и няма да минеш метър. Виж, ако имаш депозит е по-различно - ако е над 100'000 лв. гориш с горницата. Ако е под 100'000 се надяваш да има достатъчно пари в гаранционния фонд. Така е с банките и банкирането...


____________________________
Кредитът - модерното робство
27 Април 2010 21:57
И то какво излиза? Че ако вкараш пари в банката, това се водят ПАСИВИ за нея
Ега ти сбърканата логика
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД