Над 6000 американци протестираха на Уолстрийт в Ню Йорк срещу държавните помощи, изплатени на банките с парите на американските данъкоплатци, както и срещу загубата на работни места, предаде Би Би Си.
Митингът беше организиран от синдикални и обществени организации. Повечето протестиращи са пострадали от кредитната криза, затова те носеха плакати "Уолстрийт вкара икономиката ни в дългове" и "Да си върнем Америка". Част от тях влязоха в сграда на банката "Джей Пи Морган Чейс" в Манхатън, скандирайки "Разбийте големите банки" и "Власт на народа". Демонстрантите връчиха протестно писмо на един от банковите служители и около половин час по-късно бяха изведени от полицаи извън сградата.
По-късно същата група протестиращи нахлу във фоайето на сграда на компанията "Уелс Фарго", където също връчиха протестно писмо. При аналогичен протест във Вашингтон пред сградата на Конгреса няколко десетки демонстранти носеха плакати, призоваващи за реални финансови реформи.
Междувременно американски съд даде старт на наказателно разследване срещу американската инвестиционна банка "Голдман Сакс". Това означава, че в най-скоро време срещу банката може да бъде заведено дело по обвинение в извършване на престъпление.
Разследването е започнало след изготвянето на документ от Комисията по борсите и ценните книжа, която е регулаторният орган на фондовите пазари в САЩ. Според документа банката е мамила клиентите си, като им е продавала рискови финансови продукти. Преди две седмици въпросната комисия заведе гражданско дело за измама срещу "Голдман Сакс". Тя я обвини, че е скрила важна информация от инвеститорите за сигурността на ипотечните кредити. Банката е заподозряна, че е измамила инвеститорите си, влагайки парите им в рискови книжа, за които е знаела, че ще поевтинеят. В същото време тя е залагала на понижената стойност на същите тези книжа. Регулаторната институция смята, че банката е извършила измами за около 1 млрд. долара. Тя е предоставяла на инвеститорите невярна информация при продажбата на високорискови ипотечни ценни книжа през 2007 г., като ги убеждавала, че те са подбрани от независима институция. Основна роля обаче имал хеджфондът "Полсън&Къмпани", който също е бил клиент на "Голдман Сакс". Фондът направи сериозни печалби от продажбата на ипотечните облигации. Падането на цените на високорисковите ипотечни книжа доведе и до глобалната финансова криза.
Карл Левин, шефът на сенатската комисия, разследваща причините за финансовата криза, заяви, че банки като "Голдман сакс" са били "лично заинтересовани да разиграват рисковани схеми и така са натиснали спусъка на финансовата криза".
Засега няма официално предявени обвинения срещу банката, чийто представител заяви, че финансовата институция не е изненадана от разследването и максимално ще сътрудничи на следователите, като ще им предостави цялата искана информация.
"Голдман Сакс" е най-голямата инвестиционна компания в света. През първото тримесечие на годината печалбата й достигна $3.5 млрд., което е почти двойно в сравнение със същия период на 2009 година.