:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,750,272
Активни 397
Страници 6,739
За един ден 1,302,066

Кризата удари и приема в университетите

За пръв път от години няма да има увеличение в местата за първокурсници
За пръв път от години университетите спряха да раздуват приема и запазват местата за първокурсници почти без промяна спрямо 2009 г., показа проверка на "Сега". Опасенията на част от тях са, че трудно ще запълнят и сегашните бройки, тъй като в кризата има отлив на студенти. Някои висши училища не разполагат и с повече преподаватели и материална база, за да увеличават приема.

---------

За настоящата учебна година в държавните вузове бяха обявени свободни места за 66 178 студенти и докторанти. Досега практиката бе приемът да се увеличава годишно с около 10%. Заради непрекъснатото увеличение някои от най-големите университети правят по няколко класирания. Имаше дори специална сесия през септември, на която можеха да се явят издържалите поправителните матури. В кризисната година университетите се въздържат да повишават и таксите за обучение.

3565 бакалаври ще приеме Университетът за национално и световно стопанство. Всички първокурсници ще се обучават в редовно обучение, тъй като най-големият икономически вуз не приема задочници. М.г. в УНСС бяха приети 3450 студенти, припомниха от УНСС. За радост на кандидат-икономистите таксите остават без промяна. 289 лв. годишно е обучението по икономика и администрация и управление, 462 лв. - за право и специалностите от направленията "Политически науки" и "Обществени комуникации".

И Софийският университет ще приеме повече студенти, но увеличението е статистически пренебрежимо, съобщи ректорът проф. Иван Илчев. За учебната 2009/2010 г. СУ обяви свободни места за 7339 бакалаври и магистри. Таксите остават без промяна. В момента те са 289 лв. годишно за редовно обучение по специалностите от направления педагогика, икономика, администрация и управление и туризъм, 462 лв. са за студентите редовно обучение по социални, правни и обществени науки и 664 лв. за първокурсниците по природни науки, математика и информатика. 1096 лв. в момента е таксата за медицина в СУ. Освен университет на българския народ, ние сме и социален университет, мотивира решението проф. Илчев.

Най-големият медицински университет - в София, е поискал увеличение само за студентите по стоматология - с 20 бройки, и за акушерки и медицински сестри - с 25, заради търсенето на тези кадри. Така кандидатите за тези специалности ще се борят за съответно 140 и 225 места. Местата за лекари и фармацевти се запазват - близо 170 и 144. Обучението струва 900 лв. и остава без промяна. Университетът по архитектура, строителство и геодезия е един от малкото, които дори намаляват приема на студенти. Тази година са обявени 1000 свободни позиции, докато миналата година са били 1150. Причината е, че нямаме преподаватели и сграден фонд да обучаваме повече студенти, обясни ректорът доц. Добрин Денев. Той уточни, че таксите за обучение запазват размера си - 660 лв. за редовно и 330 лв. за задочно обучение и за бакалаври, и за магистри. С 20 бройки намаляват местата за студенти в НАТФИЗ, съобщи за "Сега" ректорът проф. Станислав Семерджиев. Таксата обаче се увеличава със 100 лв. за година и ще бъде около 1200 лв.

2570 студенти ще бъдат приети в Русенския университет, съобщи доц. Борислав Ангелов, зам.-ректор по учебната дейност. По думите му броят се запазва без промяна, тъй като вузът е достигнал капацитета си. Местата за бакалаври редовно обучение са 1705, а за задочници - 510. 90 първокурсници ще бъдат приети за редовно и 10 за задочно обучение в магистърска степен след завършена гимназия. Таксите остават без промяна, тъй като се съобразяваме с икономическите особености на региона, обясни доц. Ангелов. Редовното обучение за хуманитарните дисциплини ще струва 259 лв., а за инженерните специалности - 390 лв.

Минимално - с 24 лв. за година, се увеличава таксата за обучение на студентите по филологии и социални науки в Шуменския университет, съобщи зам.-ректорът по учебната дейност доц. Димчо Станков. Според него решението е продиктувано от факта, че такива са размерите на таксите по тези специалности в сродните университети. Приемът остава същият като миналата година - около 1600 студенти. При тази ситуация, в която липсват кандидати, сме удовлетворени от такъв прием, коментира доц. Станков.

Просветното министерство вече е съгласувало с вузовете местата за прием и таксите за обучение, но по закон крайното решение е на Министерския съвет. Приемът и сумите за обучение обикновено се одобряват през май.
26
3654
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
26
 Видими 
30 Април 2010 23:47
Ако това е заради кризата, аз предлагам кризата да стане постоянна. Не може куцо и сакато да става с "више". 80% от т.нар. университети в Бантустана трябва да се затворят. В ЕС също има много академична леш - поне 30%.
01 Май 2010 02:05
При намаляващо население и конкуренция на университети извън страната, увеличаването на бройката първокурсници с десет процента на година е безумие.
01 Май 2010 07:02
emacs


30.4.2010 г. 23:47:11 Ако това е заради кризата, аз предлагам кризата да стане постоянна. Не може куцо и сакато да става с "више". 80% от т.нар. университети в Бантустана трябва да се затворят. В ЕС също има много академична леш - поне 30%.

Кратко , ясно, точно. По японски мащаб-имат 128 университета, по един на един милион население.
01 Май 2010 08:06
Миналата година бройките на абитуриентите и местата за кандидат-студентите почти съвпадаха.
Тая година май повече ще са предпочелите чужбина.
Изходът? Закриване на "университетите" - строго, контролирано, открито.
Да се сложи край на бизнеса "продаваме дипломи".
------------------------
Блогът на Генек
01 Май 2010 08:27
А какво ще стане с устремилия се поток от студенти към Перверзитета в Перник ?
01 Май 2010 09:06
в перник ще са сааамо чужденци. и преподаватели пенционери за тях няма криза
01 Май 2010 09:28
В нашите 50- и няколкото университети дипломите за висше, докторанти и професури станаха като шофьорските курсове- имаш съответната сума и ставаш висшист, доктор, професор....Трябват само 5-6 университета, ама Университети, не ПУЦ-ове...
01 Май 2010 11:00
Нерде чоклук орда боклук.Турска поговорка която преведена гласи:Където е многото там е и боклука.

tode3n
01 Май 2010 14:45
emacs, това твоя мисъл ли е? Проблема не е в приема, а в дипломирането. Докато така наречените професори пускат куцо и сакато на изпитите така ще е. Дали куцото и сакатото минава изпита с пари или предлага най-древната услуга на изпитващия не е важно. За сравнение със западните университети ... там лесно се влиза, но трудно се излиза с диплома. Като се има пред вид че излизането без диплома означава за западняка потрошено време, а там то е пари, западняка се замисля преди да си подаде документите и да си потроши времето.

А професорите в България са 'така наречени' защото свестните професори отдавна емигрираха. Ако има още останали свестни, то те са по университетите повече за гъдел. Парите си ги изкарват от проекти от чужбина и в университетите се мяркат от патриотични и други добри чувства и не си дават много зор.
01 Май 2010 16:54
Ми да ходят да се приемат в ЕС, бе... като ги били приемали. В Бг няма нужда от толкова университети.
01 Май 2010 19:05
"А професорите в България са `така наречени` защото свестните професори отдавна емигрираха"
Недей така, че ще те чуе така наречения маркс с двата плюса и ще донесе вода от N кладенеца (докато marx<N) ; -) ) , да ти обясни кон боб яде ли
01 Май 2010 23:32
България няма нужда от толкова държавни университети, защото не може да ги финансира всичките. По-добре да останат 5-6 добре финансирани държавни университета (да кажем СУ, ТУ, УНСС, медицинския и една худжествената/театрална академия). За частните няма ограничение - колкото повече, толкова по-добре. Не виждам какъв е проблема да има много студенти и все повече хора да имат висше образование. Със сигурност има все някаква полза, пък и по-добре да се въртят парите в университетите отколкото в чалготеките.
01 Май 2010 23:45
В съвременна България качеството на висшето образование НЕ зависи от броя на университетите. И сто да станат, и един да остане - все тая.
02 Май 2010 00:40
@Ky-Ky
По-добре да останат 5-6 добре финансирани държавни университета (да кажем СУ, ТУ, УНСС, медицинския и една худжествената/театрална академия).


хайде стига дянковщини -- защо мислите, че ТУ е единственият „технически“ университет в тази република, достоен да оцелее? в такъв случай по-добре да върнем държавната политехника отпреди 50-60 години. а преди да се реши проблема с университетите, трябва да се реши проблема с икономиката (imho)

а за това, че има нужда от разчистване на университети в българия, надали ще се намери кой да спори.
02 Май 2010 00:42
Не, всичко частни, държавни ... трябва да са под 6-7 броя с общ прием под 10000 на година. Просто това сега вече не са висши училища, а печатници за дипломи. Университетите трябва да са за елита на нацията. Не повече от 10% от населението трябва да са с висше образование. За другите 90% си има техникуми, професионални училища...
02 Май 2010 00:54
Ник (ddantgwyn), технически университети надали има смисъл да има в България. България няма вече индустрия и няма нужда нито от ТУ, нито от МГУ... а не може и да ги издържа на ниво.
В ЕС има технически университети и българските инженери трябва да се учат там. Така си е било преди 1944 и ние сега не сме на по-различен хал в индустриално отношение.
02 Май 2010 02:16
По японски мащаб-имат 128 университета


имат поне 700, ако не и 750.
02 Май 2010 03:05
Даскал Цеко е прав - качеството на образованието не зависи от броя на студентите. Средното ниво на образованост на народонаселението обаче зависи, а ние сме държава която изостава по дял на хората с висше образование от Западна Европа. Няма нужда от големи притеснения дали масата студенти излизат с празни или пълни глави - пазарът ще им намери място на всички. Трябва да се кахърим единствено ако всички започнат да излизат с празни глави.
02 Май 2010 03:44
Няма никакъв проблем да има много технически университети, но нямаме достатъчно пари за всички. Затова да остане един държавен, като към него се прикачат читавите факултети от останалите. За чий ни е например да поддържаме 'университети' като Минногеоложки, Химикотехнологически или Лесотехническия? А огромния русенски ПУЦ?

А с emacs не съм съгласен, образованието не е навредило на никого.
02 Май 2010 07:03
Само в София може да има университети, защото само там може да стават велики работи. В провинцията всички университети трябва да се закрият. Ако тези от Русе, Търново, Плевен и т.н. много пискат, да се изравнят и градовете им със земята. Така в България ще остане сал една достойна София.
02 Май 2010 09:35
A Bulgarian in the USA, да не говорим, че после "софиянци" реват, че цялата селска сган решила да живее в столицата и да я освинва. Щом като административният, културният, политическият, образователният и научният живот са концентрирани в в един град предимно, така ще е. Ако можеше и нещо друго да се произвежда там, не само търговия, услуги и простотия, нещата можеше и да са сравнително поносими. Но това е съвсем друга тема, която е из между любимите на тв каналите. Въртят я до припадък, противопоставяйки огромни групи хора.
02 Май 2010 09:50
Бюлгериънът,
не мисля, ч е не знаеш за ВУЗ-овете в Свищов, Стара Загора, Пловдив - извоювали си име през годините. И сега е нужно само прочистване по тях. Децентрализацията е необходима.
А иначе - един университет - Софийският. След хигиенизиране, разбира се.
Пък разни НБУ-та, сирищнишки и тем подобни...Аут!
--------------------------
Блогът на Генек
02 Май 2010 11:51
Някои хора така и не можаха да разберат, че повечето т.нар. инженери се занимават с неща които спокойно могат да се правят с наученото в един техникум. За да управляваш една подстанция почти не ти трябва да знаеш как се решават частни диференциалну уравнения. Сега бутаме всички към "више". Утре всички ще са с "више" и какво, ще бутаме всички да взимат PhD? Ми това е безумие и разхищение на ресурс и време. Те и сега техническите университети в Бг на практика обучават хора до нивото на техникум, че и по-ниско.

Айде, от мен да мине, може да остане един ТУ с прием под 1000 човека годишно. Но това става с пари и тези хора трябва да са на ниво и да изядат с парцалите всеки студент от ЕС. Без пари не можеш да привлечеш и задършиш добри професори. За тази цел можеше да му стигне старата му сграда на паметника Левски. Ама нали ще правим "Български Лувър"....
02 Май 2010 15:34
emacs, не е така. На един зидаро-мазач пък не му е нужно друго, освен да знае да чете и да се подписва (на фиша си за заплата). Защо да учи средно образование тогава? Образованието си има значение, дори да включва непотребни на пръв поглед неща.
02 Май 2010 16:00
Продължавам да оставам с впечатлението, че поради някаква неизвестна за мен рпричина любимият ми вестник е сериозно скаран с ВТУ "Св. св. Кирил и Методий" и нарочно не го споменава в нито една статия.
02 Май 2010 23:16
Wazow, понеже подменяш темата висше<->средно, ще те питам дали по твоята логика трябва всички висшисти да завършват с докторат (PhD)? Така де, по твоята логика повече знания са си винаги нужни. Дай да бълваме направо доценти от вузовете... и цялото население до последния мангал ги правиме доценти за по-сигурно, за повече знания. Усещаш ли къде ти е грешката?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД