:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,682,284
Активни 748
Страници 24,849
За един ден 1,302,066

Гневни учители превзеха тв студио в Атина

Национална стачка срещу реформите блокира Гърция
Снимка ЕПА/БГНЕС
Спецполицаи изтласкват ожесточени безработни учители, които демонстрираха пред сградата на парламента в Атина вчера.
Гневни учители на протест срещу тежките антикризисни мерки в Гърция превзеха за кратко студио на държавната тв НЕТ в Атина в понеделник вечер малко преди интервю с министъра на образованието Ана Диамандопулу. Учителската стачка продължи и вчера и беляза първия ден от общонационалните стачни действия срещу реформите на правителството, предприети като условие за получаването на помощ от 110 млн. евро от ЕС и МВФ.

Първият ден от стачните действия в Гърция доведе до отложени полети и затваряне на училища. Появиха се опасения, че ситуацията може да се влоши още повече в сряда, когато към държавните служители ще се присъединят и работещи в частния сектор.

"Протестите ще се увеличават. Не можем да допуснем правителството да избере лесния път - орязване на заплати и пенсии", заяви председателят на гръцката Федерация на държавните служители (АДЕДИ) Спирос Папаспирос.

АДЕДИ представлява интересите на около половин милион гърци, които работят в публичния сектор и ще бъдат най-засегнати от фискалните мерки на правителството. Протестиращите настояха от държавата да се откаже от всички промени в бюджета, взети под натиска на Европейския съюз и Международния валутен фонд.

Сред тях са увеличаване на ДДС от 21 на 23%, повишение с 10% на акцизите върху горива, алкохол и тютюневи изделия и намаление на заплатите в публичния сектор и пенсиите - включително и премахване на 13-а и 14-а заплата.

Протестиращите окупираха Акропола в Атина, размахвайки плакати с призиви срещу намесата на и МВФ в гръцкия бюджет. От гръцкото правителство обявиха акция за "тероризъм върху чуждестранните посетители", въпреки че демонстрантите пускаха до популярния монумент туристите, които искат да го разгледат.

Ситуацията в Гърция може да стане още по-хаотична в сряда, когато са възможни проблеми с обществения транспорт, самолетния и плавателния трафик. Към протестните действия ще се присъединят и служители на една от държавните енергийни компании - PPC, което може да доведе до проблеми с електрозахранването, съобщи Блумбърг.

ПОЗИЦИЯ

Словакия не възнамерява да предостави финансова помощ на Гърция, докато тази страна не започне да съкращава социалните разходи, заяви словашкият премиер Роберт Фицо.

"Не можем да отпуснем на Гърция никакъв заем, докато не видим, че тя изпълнява своя дълг", подчерта Фицо пред представители на медиите. Още на 30 април той изрази съмнения относно възможностите на Гърция да намали публичния си дълг, което е условие за отпускане на международна помощ. Словакия беше последната страна, която се присъедини към еврозоната през 2009 г.
116
1692
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
116
 Видими 
04 Май 2010 23:16
04 Май 2010 23:37
голям сеир ще е ако гърците смъкнат правителството.
05 Май 2010 00:03
и като го смъкнат кво?
нали трябва да изберат ново, което пак ще има същите проблеми.
05 Май 2010 00:11
Ясно е, че ще тръгват аргати, но се чудя, къде ще отидат да бачкат.В‌ Албания-не става.В Косово-същото.В Македония-хич.В Турция-хептен.В България?Някой приема ли мързеливи гърци тука?
05 Май 2010 00:20
Аха, приемат ги. Търсят работници в бар "Синята Стрида".
05 Май 2010 01:00
На елините им трябва гьостерица.
05 Май 2010 01:03
... е, крайно време е и гърците да се научат да си берат маслините и мандарините ...
05 Май 2010 01:52
Тунеядците недоволстват.. Учителите на глава ученик в Гърция са 4 пъти повече отколкото във Финландия!
05 Май 2010 02:07
"и като го смъкнат кво?
нали трябва да изберат ново, което пак ще има същите проблеми."
Да, но ще има избори. А там бъдещите управляващи какво да обещават: 1. ако обещаят, че няма да променят нищо, пък МВФ да си *** майката, ще ги изберат, но после ще има глад; 2. ако обещаят, че ще следват съветите на МВФ, няма да ги изберат. Няма да има полезен ход.
05 Май 2010 02:22
Мисля че Лъвов мост ще е тесен за наплива на трътлестите комшийки. Да се готви Околовръстното.
05 Май 2010 02:43
Типично по гръцки! Ядът и пият на корем и чакат
друг да им плати сметката.
За сега успяват...
05 Май 2010 03:42
Единствената съществена информация е, че не могат гърците да допуснат правителството да тръгне по лесния път- орязване на пенсии и заплати. И правилно. Правителството трябва да тръгне по трудния път, да създава условия за развитие на гръцкия национален бизнес, за развитие на производството. След като гръцкото правителство е решило, че държавата няма да се интересува от производство и търговия и трябва да остави тези дела в ръцете на свободния пазар, широко отваряйки границите за мултинационалния бизнес, то неминуемо гърците няма да могат да задържат веднъж завоювания с труд жизнен стандарт. Никоя нация няма да задържи жизнения си стандарт. Навсякъде хората живеят все по-лошо и държавите задлъжняват все повече, благодарение на неолибералната икономическа глобализация.
05 Май 2010 04:02
"Правителството трябва да тръгне по трудния път, да създава условия за развитие на гръцкия национален бизнес, за развитие на производството."
Мъ то туй много бавно, ве! Кога ще започнат да си развиват бизнеса, кога тази тактика ще даде плод, че да си върнат 300 млрд. Абсурд. Явно Еуропата не иска да чака един век.
05 Май 2010 04:30
Gozambo , ама никак не си прав, ше знайш. Благодарение на неолибералната глобализация работните места от ЕС и Северна Америка отплуваха за Далечнио Изток. И там някои хора вече ядат по три пъти на ден. В този свят нищо не се губи. Залегай над книжките вместо да се излагаш по форумите.
05 Май 2010 04:56
Навсякъде хората живеят все по-лошо и държавите задлъжняват все повече, благодарение на неолибералната икономическа глобализация.

В допълнение към валидния аргумент на Воци, не виждам с какво точно неолибералната икономическа глобализация е виновна на гърците.
Вярно че натрупаха дългове, но това се дължи почти изключително на факта че от осемдесетте насам (т.е. отпреди глобализацията) живееха прекалено добре като за БВП който произвеждаха.
Бисерът че вместо орязване на социалните разходи трябвало да се стимулура производството също си струва да се отбележи.
Орязването на социалните програми стимулира прозиводството - понеже облекчава данъчното бреме на фирми и работници и стимулра свикналите на помощи да си търсят работа.
05 Май 2010 05:15
Oracle , сега ще се изразя много културно и литературно .
Защото миналият път когато обърнах внимание на един нов колега тука във форума (в неопитността си полагащ неимоверни усилия да обясни азбуката на икономиката на бай Гозамбо ) че само си губи времето - и ме изтриха.
Та така : Опитите да се влезе в диалог ( недай Боже в спор ) с определени виртуални личности закърмени с попара от марксически залъци поръсени с трошици ИстМат са обречени на неизбежен провал ***


Редактирано от - sybil на 05/5/2010 г/ 08:39:06

05 Май 2010 05:20
Не може да си държавен сужител в Гърция и да поучаваш заплата като на държавен служител в Германия.Просто няма как.Много са различните неща. Затова сега ще си резнат малко дюшешите, ще трябва да понамалят отпуските и ваканциите, от което пък ще ревнат нашите хотелиери...Ще поревът пък ще се сетят, че има и български туристи и бързо ще прекалкулират цената на услугите. Вързана работа, Балканска...
05 Май 2010 06:15
***
Прочети си постинга и виж какво твърдиш! Ти ми обясняваш, че работните места отплавали в Далечния изток и не са се загубили. Т.е. загубили се в Гърция, загубили се в САЩ, но се появили в Далечния изток. Та аз за какво говоря? Нали говоря за това, че работните места са изчезнали в Далечния изток вследствие неолибералната икономическа глобализация и ги няма в Гърция и в САЩ. И в България. И това аутсорсване не е станало без съдействието на правителствата в Гърция, САЩ, България. И тъй като аз не познавам икономика, която може да храни народа си без да произвежда /вие с Ораклето сигурно сте изучавали точно тази/ , то затова предлагам и тези мерки- правителството да се захване със създаване на всички необходими условия за развитие на гръцкия национален бизнес и най-вече на производството. Същото предлагам и за САЩ- отново да се започне да се произвежда. Същото предлагам и за България.
Не се сещам кой форумец и кога ме е учил на основите на икономиката, но вероятно е от вашето училище- как се върти икономика без да се произвежда и как китайците произвеждат а ние само лапаме.

Редактирано от - sybil на 05/5/2010 г/ 08:37:06

05 Май 2010 06:30
Воцко, че навсякъде хората живеят по-зле и държавите задлъжняват все повече нямам предвид и Китай. Като чуеш за неолиберална икономическа глобализация, разбирай, че работните места отиват в Китай. Това е вечна тема и само икономист от твоя калибър може да се нуждае от толкова подробни обяснения. И проблемите, които обсъждаме не са икономически, а политикономически. Политикономията на теб може да ти звучи като икономика, но тя не е. Това е интердисциплинарна наука между политика и икономика. Основите на икономиката ще си ги търкаляте с Ораклето.

Редактирано от - Gozambo на 05/5/2010 г/ 06:54:11

05 Май 2010 07:11
А кои по-точно работни места са се преместили конкретно от Гърция в далечния изток? За колко процента от трудовия пазар става дума? Я дай няколко примера.
Защо Германия която е изнесла в далечния изток много по-голям процент от производство си в сравенение с Гръция не е закъсала все още?

Местенето на производства и работни места освен субективни политически си има и чисто обективни икономически причини - от по-ниска към по-висока ефективност. С протекционистичните политически решения - игри с мита, такси и режими на внос и износ може да се работи само донякъде. След като се мине определена граница тези решения имат обратен ефект. Затова паралелно с тях не трябва да се допуска икономическият климат и работната сила на страната да станат твърде неконкурентноспособни.

Редактирано от - Oraсle на 05/5/2010 г/ 08:18:53

05 Май 2010 07:24
Предавам се. Гърците да почват да строят Кремиковци нейде под Акропола и да сглобяват телевизори и компютри. Че и Гозамбич да се кротне.
05 Май 2010 07:31
Въобще не става въпрос за производство в темата, а за социални придобивки . Една икономика може да е мощна от към производство , и мизерна от към социалната сфера - например японската. В Гърция е обратно. Гърците имат всички шансове да успеят и да се преборят поне за част от досегашните си придобивки. А Папандреу получи такава купчина кинти , че ще запуши дупката и ще остане отгоре. Кога БГ изкрънка толкова пари от ЕС /при това при такива добри условия !/ - тогава имаме право да се смеем на гърците. Гърците имат нещо , с което са светлинни години пред нас - гражданско общество . Обществена солидарност ! Така че не ги мислете.
05 Май 2010 08:10
Гърция и "обществена солидарност"?
Т. нар. "социални придобивки" не се покриват от данъците (които освен това масово се укриват), а се доплащат с пари от ЕС и със заеми. Заемите пък ще се изплащат от бъдещи данъчни постъпления.
И така идва момент в който "гражданското общество" пак излиза на улицата да си защитава социалните придобивки, обаче се оказва че тези придобивки вече напълно не зависят от гръцкото правителство, а от европейските донори и от кредиторите. Които обаче не се явяват на избори в Гърция и затова т. нар. "гражданското общество" не може да им влияе с демонстрации и стачки.

Сравни гръцкото гражданско общество с това в Дания- държавата в ЕС с най-големи социални придобивки, където обаче гласоподавателите гласуват за помощи, но и бачкат за да ги изплатят. Скоро обаче датчаните ще преразградат раздаването на помощи, понеже страната им напълно закономерно стана мечта за емиргиране на всякакъв вид прогресивни сили, които само чакат да вземат паспорта та да не си мръднат пръста никога повече.
05 Май 2010 08:12
Гърчолята вместо да се кротнат за година две и да се радват , че пак си изпросиха от Европа 300млрд., ще вземат да развалят работата. Ако правителството се откаже от сделката , до година две ще умрът от глад.
05 Май 2010 08:19
@Oracle
Местенето на производства и работни места освен субективни политически си има и чисто обективни икономически причини - от по-ниска към по-висока ефективност.

аха, сега остава да уточним какво ще разбираме под ефективност -- дали по-малко вложени средства за получаване на единица добавена стойност или повече добавена стойност от единица вложени средства. след това може да порасъждавамЕ като как тази ефективност се отразява на местното население и да потърсим връзката на ефективността с политиката и как се отразява тя на местните аборигени

а иначе съм съгласен с gozambo -- на гърция е „избран“ по-лесния начин за „излизане“ от кризата (както и в българия беше избран преди години).
05 Май 2010 08:43
About 100 Greek Communist Party activists cut through locks on the gates of the major tourist attraction shortly after dawn and spread the banners in Greek and English reading: "Peoples of Europe - Rise Up."
Натиснете тук
Обаче са и грамотни бе, peoples пишат на плаката.
05 Май 2010 08:46
Грцките работни места избегали в Китай!
И трудолюбивият грцки народ се измъчвал от безработица!
Мани, мани...
05 Май 2010 09:03
Гозамбо[b] е до голяма степен прав. Тук трябва да се направи разлика между обикновенния грък и политиците. Обикновенните хора не са виновни за създаденото положение. Те не могат да определят насоките на правителството си. От друга страна, истината е, че правителството е действало за вдигане на стандарта на живот на гърците, като е използвало инструментите на монетаристично-либералната икономика, т.е., парите да не отговарят на реалната икономика и да се основават на спекула. Впрочем и това доведе до кризата, която се пръкна от САЩ, там още от времето на Рейгън, след това на Клинтън започна да се осъществява от десетки години неосъществената американска мечта и резулаттите ги видяхме. И обясненията на VOCI, че това се е дължало на износът на производства в Китай е само част от цялата тази либерално-монетаристична политика, да се загърбва реалната икономика и да се получават големи пари от нищо. В цял свят на мода станаха специалности, като менаджери, икономисти, адвокати, и др. такива, чийто занимание беше в областта на спекулата, за сметка на инженери - които да се работят в реалната икономика. Аз не веднъж съм разказвал един случай, когато в САЩ ме вика един адвокат евреин и иска да прави бизнес с Бъгария. Аз му предлагам реални неща някакъв износ на вино на сирене от България. А, не казва той аз искам от пари пари да правя - някакви далавери с обмяна на долари, което не ставаше у нас поради това, че цялата ни икономика беше доларизирана. Ето го резултатът от това правене на пари от пари. Парите са заместител на стоките и те трябва да отговарят на тези стоки. Това още Тома от Аквино го е писал. И когато Маркс базира своята икономическа теория на тези идеи го обвиниха, че бил последния схоластик.
05 Май 2010 09:23
ех, мъко, пролетарска мъко....

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
05 Май 2010 09:23
По цял свят вече нямало инженери , начи. Не разбрах само телевизорите и компютрите в Китай менаджери , адвокати и финансисти ли ги сглобяват или Китай не е от тоя свят .
05 Май 2010 10:00
А Папандреу получи такава купчина кинти , че ще запуши дупката и ще остане отгоре.

Тия пари са обещани набързо от политиците и още не са дадени. Може да се размаже и размирише положението в Еврозоната. Чувам едни гласове по талавизията и на политици и на граждани на Еврозоната. А те казват - защо да плащаме за луксозния живот на гърците, като те едва ли някога ще ги върнат. Айде управляем банкрут е по-евтин. сагааапо

А колко си заглужават помоща и кокло са работливи и усърдни се вижда от плаката, но все пак, peopleS, дайте им едни пари за да са горди със гръцката култура и пърдат от радост, Ya-soooooo.
05 Май 2010 10:01
Стругацки, май някой друг не е залягал над английския.
Peoples си е съвсем на място употребено. И ако на мене не вярваш, нА ти речник (значение 5):
Натиснете тук
05 Май 2010 10:03
Peoples означава Народи, Стругацки. Иначе за гърците - не бих им дала нито цент. Като искат пари да ги изкарат на Околовръстното. Ама и за тази работа не ги бива - конкуренцията на братята роми е убийствена
05 Май 2010 10:09
Я гледай ти, не били виновни обикновените хора в Гърция че гласуват за популисти. Всеки народ си залсужава управлението. Ние сме нагледен пример.

А Peoples of Europe - Rise Up не е грешно.
Превежда се като "европейски народи, въставайте".
На оружие, братя, така да се каже. За европейските народи не знам, но за някои от форума подканата следва да се разглежда като повиквателна.

Редактирано от - Oraсle на 05/5/2010 г/ 11:55:00

05 Май 2010 10:12
То нали затуй толкова тежко пъшкат камуняците. Хем ги е яд на гърците, хем завиждат. Нема угодия.
05 Май 2010 10:18
VOCI
... или Китай не е от тоя свят


ми не е... он е от поднебеснио свет... дека ората са жъти, полята оризови... ех... мечти на Душкови...
05 Май 2010 10:20
А Цветанов се оплаква от българските учители.
05 Май 2010 10:29
Не е от заяждане ама прочетете петото значение и пак помислете дали става за това изречение, а?
*
Между другото това пето значение е практически май неползвано често.
05 Май 2010 10:35
Mи "народи" си значи, не виждам кое му е странното и неупотребяваното - или аз не ти разбирам въпроса?
05 Май 2010 10:40
Щом peoples е правилно значи Стоичков става за гръцки учител: Too much peoples come... only for the... for the pass the time.
05 Май 2010 10:50
Стругацки, хайде помисли за разликата между народ и хора. И как една дума в един контекст е грешна, в друг - правилна. И чети речници.
05 Май 2010 10:59
Бай Маркса е точен, освен, че е и прав. Като изключа преклонението му пред известния нам лентяй от Лондрата...

И тук нещата се разглеждат на даже подпървосигнално ниво!

Когато с десетки години се прави преливане от торбетата с паретата на държавите в едни определени частни каси, а и на всичко отгоре тея с касите определят световната политика - а не само цената на златото, то резултатите не могат да бъдат други. Днес Гърция, после следващите от редицата домино-пулчета.

Или някои 'ора си въобразюват, как освен, че са електролити, определят сами кого слагат да пуска тока? Както и, че могат и знаят да надзъртат в кунките на международните мошеници в играта "Тука има, тука нема"?...

... - Както и да ги наричаме Тези.
05 Май 2010 11:15
5 plural peoples : a body of persons that are united by a common culture, tradition, or sense of kinship, that typically have common language, institutions, and beliefs, and that often constitute a politically organized group
*
толкова е разтегливо това, че не се ползва поради архаичност. А думичката people е от тези изключения дето единствено и множествено е едно и също и всяко s се отчита като грешка в теста и ти иди обяснявай, че си ползвал пета глуха, дето няма как да я обясниш.
05 Май 2010 11:29
използва се в смисъл - народности.
В гугъла има примери - "peoples of the world" - но в повечето случаи се има пред вид местни аборигени и етнически групи.
Натиснете тук
05 Май 2010 11:40
Чърчил е написал "A History of the English-Speaking Peoples". Криво-ляво трябва да е поназнайвал английски, мисля си

_______________________
Покажи неуважение към георги първанов (гоце), пиши името му с малка буква!
Блогът на Манрико
05 Май 2010 12:10
тц... не ги щем и тея на околовръстното...
05 Май 2010 12:11
Обикновенните хора не са виновни за създаденото положение. Те не могат да определят насоките на правителството си.

Прима-бисер от съчиненията марксови. "Обикновенните хора", демек вечно онеправдания, ощетен и прецакан пролетариат, дето знае само да иска и да изисква. Щото е онеправдан и прецакан по презумпция. А това че не можели да определят насоките на правителство си просто ме хвърля в лалетата - какво по дяволите е демокрацията и провеждането на избори? И какво по дяволите е нивото на българските професори, че пишат такива откровени ДЕБИЛИЗМИ?
05 Май 2010 12:45
Воци и Оракъл са ме изпреварили!
05 Май 2010 12:47
Тясно технически погледнато, хората (населението) наистина НЕ могат и не са определяли гръцката политика. Не и пряко. Те нито са знаели какво е действителното състояние (самият ЕС го научи съвсем скоро), нито са имали влияние да го променят. Заемите се искат от правителствата и гласуват от парламентите, а до знанието на народа, в повечето случаи, вместо думата "заем" се свежда думата "помощ". При това положение е много трудно да се вменява вина - хората хем не са знаели, хем не са имали инструменти да вземат конкретните решения. Е, все пак, те по един или друг начин и повече или по-малко са се възползвали от вземаните заеми, поради което и не могат да избягат от отговорността за връщането им. А за това, че са държани неосведомени и слабохарактерните правителства са трупали заем след заем, могат наистина да потърсят някаква отговорност. Но в случая, демокрацията май не предвижда търсене на друга отговорност освен чрез избори. Ама след дъжд качулка. А и каква ползва, когато се оказва, че всички изредили се политици са еднакво слабохарактерни и безотговорни и чак когато ножа съвсем опре до кокала, те тогава се заемат с непопулярни действия. Явно проблема е системен, а не субективен.


____________________________
Кредитът - модерното робство
05 Май 2010 12:59
Във връзка с горния пост се сещам за култовия израз: "Га яди кифтетата, ни рива!"
Бедните елини не знаели, че социалните им бенефити се плащат с чуждестранни заеми. 13-тата и 14-тата им заплата идвали от чуждестранна "помощ". Ами предлагам да продължат да не знаят, че ги връщат тия заеми, и бенефитите им да бъдат орязани като "помощ" за закъсалото им правителство. Чисто технически - борч не е вземан, борч не е връщан.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД