Натиснете тук
петък, 19 март 2010
Данъчни нахлуха в скъпарско заведение на бул. “Витоша”
Съмнения за над половин милион лева укрити данъци
Проверката е свързана с несъответствие между касовия апарат и декларираното като оборот пред данъчните за три месеца. По първоначални данни са укрити над 500 000 лева. В момента на мястото е и шефът на НАП Красимир Стефанов.
Заведението е собственост на фирмата “Хрисома” ООД, която пък е собственост на небезизвестните Георги и Мая Кирчеви. Двамата притежаваха сградата на ул. “Алабин” 39 в столицата, която през 2006 година се срути и премаза две момичета.
Освен тази сграда и кафенето “Лаваца” фирмата държи два хотела на ул. “Солунска”, бившето кино “Мир” (изгоряло до основи), сграда на Ангел Кънчев и бившето музикално училище на ул. Оборище. Самото кафе ”Лаваца” на бул. “Витоша” преди да се превърне в кафене, мистериозно се запали.
Натиснете тук
Нещастието стана на 19 септември 2006 година. Сграда на столичната улица “Алабин” 39 се срути и погреба в колата им две млади момичета Деница Ченишева и Петрина Христова. Три години от жестоката трагедия, а виновниците за срутената сграда не са открити. Изчезна и основният свидетел по делото Николай Ангелов – работещ по ремонта на сградата, когото майката на Деница предвидливо интервюира и записа на видеокасета ден след жестоката трагедия.
“Иван Костов спря живо предаване по телевизията, защото собствениците на къщата- екзекутор – Кирчеви, са му близки родственици”,
твърди Снежана Ставрева, майката на Петрина Христова.
Натиснете тук
Коя е фирмата "Хрисома“
Фирмата за производство на облекла "Хрисома“ е собственост на Мая Кирчева и Георги Кирчев. Подобно на много други текстилни дружества те купуват машини на старо и започват да шият дрехи, основно на ишлеме. Впоследствие създават и собствена модна линия "Хрисома“, която обаче не успява и е закрита. Сегашната фабрика в кв. "Горубляне“ се намира в бивша недовършена сграда на "Интеркварц“ АД, придобита по линия на приватизацията срещу 150 500 лева.
Година по-късно фирмата придобива и сегашното кафене "Лаваца“ на столичния бул. "Витоша“. По онова време имотът е магазин, собственост на общинската фирма "Нармаг“, който е включен като апорт в общо дружество с "Хрисома“ - "Витоша 13“ АД. По-късно след извършено увеличение на капитала фирмата става собственост на Мая и Георги Кирчеви.
Връзката с Иван Костов
Мая Кирчева е съучредител и член на ръководството на фондация "Бъдеще за България“, чийто управител е съпругата на бившия премиер Иван Костов - Елена Костова. Георги Кирчев е бил посредник-консултант по приватизационни сделки по времето на кабинета "Костов“. Той е представлявал азиатската компания "Риджънт пасифик“, която беше първият купувач на софийския ЦУМ и пловдивската Хебросбанк, съответно през 1998 и 1999 година.
Твърди се, че двете семейства са много близки и до ден днешен. Зетят на Костов - Георги Христов, преди години беше служител на "Хрисома“. Бившият премиер често е засичан да обядва в кафене "Лаваца“ през последните години.
Натиснете тук
Кирчев - подставеното лице на Иван Костов
Най-близките приятели на Иван Костов. Това е първото нещо, което депутати от ДСБ, СДС и бивши сини величия казват за семейство Мая и Георги Кирчеви. Те са съсобственици на фирмата "Хрисома", закупила преди месец рухналия имот на ул. "Алабин" 39. Георги и Мая Кирчеви имат 50 на сто от фирмата - 40% държи Кирчев, 10% - жена му.
Мая и Георги са известни като подставените лица на бившия премиер Иван Костов. "Когато трябваше да се свърши нещо или да се осъществи контакт с Командира, първият човек, за когото се сещах, е Жоро Кирчев", заяви вчера пред "Стандарт" един от близките на синьото управление от 1997 до 2001 г. До Командира имаше три семейства - Кирчеви, Неински и Соколови, това бе неговият приятелски кръг, разказа бивш министър от кабинета "Костов". Всяко семейство си имало "ресор". Кирчеви държали бизнеса.
Затова неслучайно и зетят на експремиера Георги Христов е работел 10 месеца в "Хрисома" - от август 1998 г. до юни 1999 г.
Мая Кирчева е една от основателките на фондацията на премиерската съпруга Елена Костова "Бъдеще за България".
Освен като основен доставчик на тоалетите на Елена Костова "Хрисома" очевидно използва и протекции от семейство Костови. През 2000 г. фирмата попада в скандал с 406 палта, внесени от безмитната зона в Ниш. Те са обмитени по 9 лв., а са продадени по 300 долара. Всички съмнения за префактуриране и ниска облагаема стойност смело са опровергани от Агенция "Митници". Същата година "Хрисома" печели обществена поръчка за изработката на облекла за
26 000 служители на все още държавния телеком.