Главният прокурор на Ню Йорк Андрю Куомо започна разследване срещу 8 американски и европейски банки заради съмнения, че са предоставяли невярна информация на рейтинговите агенции, за да завишат оценките си за ипотечните ценни книжа, съобщиха медиите в САЩ. Проучването е част от усилията на американските власти да установят виновните за финансовата криза. От 2008 г. насам американските финансови регулатори се опитват да установят защо рейтинговите агенции дадоха рейтинги на ипотечни ценни книжа, чиято цена впоследствие рязко падна.
Според американските медии разследваните банки са "Голдмън Сакс", "Морган Стенли", "Ситигруп", "Мерил Линч" и европейските "Креди Сюис", Дойче банк, "Креди Агрикол". Рейтинговите компаниите, които трябва да дават обяснения, пък са "Стандард енд Пуърс", "Фич" и "Муудис". Проучването все още е в много ранен етап и затова властите отказват да предоставят повече информация. Медиите в САЩ съобщават също, че Андрю Куомо разследва подозрения, че банките са наемали служители на агенциите, за да осигурят по-високи оценки на книжата, отколкото те са заслужавали. Прокуратурата в Ню Йорк си сътрудничи с Комисията по ценните книжа и борсите в САЩ.
"Смятаме, че банката ни е действала правилно и ще съдействаме на властите, за да докажем, че сме прави", заяви говорител на Дойче банк, цитиран от в. "Вашингтон пост". Представители на останалите заподозрени банки също изразяват готовност да сътрудничат на разследването.
Междувременно шефът на Банк ъф Ингланд Марвин Кинг изрази притеснения, че САЩ, както и големи европейски икономики като британската, може да се изправят пред фискалните проблеми, които измъчват Гърция в момента, писа британският в. "Дейли телеграф". "Всяка държава може да се озове в подобна ситуация, дори и САЩ заради големите си бюджетни дефицити", предупреждава Кинг.
НЕДОВОЛСТВО
Над 50 000 австралийци искат да участват в колективен иск срещу банките в страната заради високите комисионни и такси, които начисляват при осъществяването на банкови транзакции, съобщи електронното издание "Интернешънъл бизнес таймс". Идеята за завеждането на дело е на юридическа фирма, която започна да събира желаещи и само в първите 24 часа са се записали над 50 000 души. Очаква се към колективния иск да се присъединят още хора. Адвокатите ще искат обезщетение за "свръхнадчислени такси" за последните шест години, които според тях възлизат на повече от 5 млрд. долара.