Съмненията на кабинета за масови злоупотреби с болнични, заради които първите три дни от болестта бяха прехвърлени за сметка на работодателя, на практика се опровергават от статистиката на НОИ. Това показва справка, направена за "Сега". Увеличението през първото тримесечие на 2010 г. е едва 31 651 болнични листа в сравнение със същия период на миналата година. От януари до март тази година са отчетени 658 129 броя болнични, докато преди година те са били 626 478.
Един от аргументите на кабинета първите три дни да се поемат от работодателя беше, че 160 000 души повече са боледували през първите три месеца на 2010 г. в сравнение със същия период година по-рано. Според социалния министър Тотю Младенов и управителя на НОИ Христина Митрева такова увеличение е невъзможно, при положение че не е имало дори грипна епидемия. Другият аргумент беше, че за тримесечието са изплатени 17 млн. лв. или с 29% повече за болнични. Така Министерски съвет реши, че работодателите ще плащат по 70% върху среднодневния брутен осигурителен доход за първите три дни от болничните, а НОИ ще се включва от четвъртия ден нататък с 80% върху среднодневния осигурителен доход. Досега осигурителният институт плащаше от втория ден, а за първия работодателят даваше пълна надница.
"160 000 души е увеличението в броя на всички хора, ползвали обезщетение от фонд "Общо заболяване и майчинство", обясниха от НОИ. Той обаче покрива и други осигурителни рискове - злополуки и т.н. Увеличението в средствата със 17 млн. лв. пък действително е само по линия на общото заболяване, т.е. болничните. То обаче може да се дължи на увеличението на продължителността на болничните, които са за много повече дни. Това само показва, че ако се търсят аргументи за злоупотреби в кризата, то проблемът не е в краткосрочните, а в дългосрочните листове. Освен това средната стойност на изплатените болнични т.г. е по-висока от 2009 г. с 9 на сто, тъй като сега те се изчисляват върху по-висок осигурителен доход.
Увеличението на болничните листове е обяснимо, тъй като през първите месеци на годината имаше повишена заболеваемост от грип, както и голямо разпространение на морбили, смятат обаче от сдружението на личните лекари. Освен това болнични получават и бременни жени преди раждането. А анализаторите на НОИ признават, че обезщетението за бременност и раждане е най-бързо нарастващото както като брой ползващи го, така и като изплатени суми. През януари - март 2009 г. за майчинство са изплатени над 258 000 обезщетения, докато година по-рано са били малко над 210 000.
Заради увеличения брой на болничните в НОИ вече са предприели допълнителни мерки за засилване на контрола, като се изготвят списъци по осигурители за броя представени болнични листове, уведомяват от там. В тях влизат и бюджетните учреждения, за които на Националния съвет за тристранно сътрудничество е коментирано, че също пестят от фонд "Работна заплата", като пращат служители в болнични.
РЕЗУЛТАТИ
През април по предварителни данни на НОИ темпът на нарастване на отпуснатите обезщетения е намалял със 7%. Изплатените в повече пари за болнични са с 20.5 млн. лв. или с 22% повече в сравнение с първите четири месеца на 2009 г. Според експертите на осигурителния институт намалението на ръста се дължи на предложената промяна в изплащането на болничните.
Статистиката опроверга кабинета за...
всичко каквото е казал. И не само статистиката!