Световното първенство в Южна Африка не е само футбол. Дори напротив - най-големи са очакванията за свеж импулс в местната икономика, изчисляван на милиарди. Каза го и самият президент на страната Джейкъб Зума: "Първенството трябва да донесе дългосрочен икономически растеж и да създаде нови, добре платени работни места."
Най-задълбочено изследва влиянието на футболния шампионат върху икономиката консултантската фирма Grant Thornton. Серия от проучвания й дават основание да предвижда икономически бум. Южна Африка се справи успешно с домакинството на ред големи шампионати като световните първенства по ръгби (1995 г.) и крикет (2003 г.). От фирмата дават пример точно с турнира по ръгби през 1995-а, който е доста по-малък в сравнение с футболния Мондиал. Покрай първенството ръстът на чуждестранните туристи се е увеличил с около 1 млн. за период от 2 години (от 3.9 млн. през 1994-та на 4.9 млн. през 1996-а).
В Grant Thornton дори смятат, че в местната икономика вече се усеща ефект, макар първенството да не е започнало. Като имат предвид, че далеч преди първия съдийски сигнал бяха отворени нови работни места, засилена бе сигурността по улиците, градеше се инфраструктура. Но истинският импулс би трябвало да се усети в следващите няколко години. "На първо място е фактът, че Южна Африка се представя пред света. Това е вторият голям обществен фокус към страната след демократичните избори през 1994-та", смятат от Grant Thornton.
Затова и президентът Зума призова преди повече от година: "Всички южноафриканци трябва да дадем всичко от себе си, за да направим едно успешно първенство, първенство за историята."
Ето защо и националното, и регионалните правителства удариха солидно рамо. Бяха отпуснати 5 млрд. ранда (503 млн. евро) за построяване или пълно реновиране на 10 стадиона (в това число не влизат привлечените суми от частни инвеститори, с които разходите само за стадионите надхвърлят 1.8 млрд. евро), 5.2 млрд. ранда (523 млн. евро) за реконструкция на летищата и 3.5 млрд. ранда (352 млн. евро) за ремонти на съществуващите шосета и железопътни линии. Тези планове претърпяха промени и в крайна сметка бяха похарчени много повече пари - общо за транспортни подобрения са вложени 19 млрд. ранда (1.93 млрд. евро). С тях бе разширено летището в Йоханесбург, реконструирани тези в Кейптаун и няколко други градове, построен бе нов аеропорт в Дърбан, оправени бяха шосета и жп линии.
Приблизителният икономически ефект върху Южна Африка, включително от индиректните харчения и инфраструктурните проекти за последните 4 г., ще възлезе на 93 млрд. ранда (9.36 млрд. евро). А общата сума, която ще се влее в южноафриканската икономика само по време на Мондиала, ще е от порядъка на 21.3 млрд. ранда (2.15 млрд. евро). От тях кеш се очакват около 12.7 млрд. ранда (1.28 млрд. евро), а останалите ще са следствие от разкриването на нови близо 160 000 постоянни работни места.
Въпросните 12.7 млрд. ранда свежи постъпления се равняват на икономически растеж от около 0.5%. Тази сума, разбира се, не е само приход от туризъм (от него се очакват към 8.8 млрд.). Останалото са парите, които Южна Африка ще получи от ФИФА (за тв и рекламни права, както и от продажба на билети), от харченията на 32-та отбора участници и на официалните лица. Самите билети са в продажба от няколко месеца. Предварителните заявки бяха за 1.2 млн. билета от 192 страни, което даде основание на ФИФА да обяви очакван приход около $423 млн. (316 млн. евро).
В пресмятанията е взет под внимание фактът, че очакваният туристически поток няма да е какъвто се предвиждаше преди 2 години, когато нямаше рецесия. Тогава се разчиташе на около 500 000 чужденци, сега очакванията са за малко над 220 000. И въпреки коригираните надолу прогнози надеждите са за добри приходи. Проучванията на нагласите показват, че туристите ще престояват в Южна Африка средно по 18.7 дни, ще гледат средно по 5 мача и ще похарчат по около 30 200 ранда на човек (включително и за пътувания из страната). За сравнение - на Мондиал '06 в Германия чуждестранните туристи са гледали средно по 2.6 мача.
Според анализаторите на Grant Thornton в африканската страна ще пристигнат и фенове, които нямат подсигурени билети за мачовете - поне 85 000 от континента и към 20 000 от останалия свят. Всички те ще гледат двубоите на огромните екрани, изградени в зоните за фенове.
Големи надежди се възлагат и на дългосрочен тласък в местната икономика. Инвестициите в транспорта и инфраструктурата би трябвало да направят от Южна Африка привлекателна дестинация и за чуждия бизнес. Ефектът от подобно нещо трудно може да бъде изчислен, но различни прогнози сочат, че от нови бизнес проекти след Мондиала в икономиката биха се влели от 20 млрд. до 35 млрд. ранда (2.01-3.53 млрд. евро).
Не на последно място сред очакваните бонуси за Южна Африка е и фактът, че едно успешно проведено първенство би легитимирало страната пред света, почти колкото първите демократични избори през 1994 г., след премахването на режима на апартейд.
Редактирано от - Bongo ot Africa на 09/6/2010 г/ 05:40:10