Текстът на резолюцията на ООН за нови санкции срещу Иран на практика е готов и за това е постигнато споразумение, заяви руският премиер Владимир Путин по време на международна среща за сигурността в Истанбул, съобщи АФП. Русия е една от петте постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН, притежаващи право на вето.
"Смятам, че санкциите не трябва да са крайни. Нашата гледна точка е, че тези решения не трябва да бъдат прекалени и не трябва да поставят иранския народ в трудна позиция, която може да създаде бариери по пътя към мирна ядрена енергия", допълни Путин. Руският премиер каза още, че може да се срещне с иранския президент Махмуд Ахмадинеджад в Истанбул, където и двамата са на визита. "Смятам, че можем да имаме възможността да се срещнем, ако се наложи. Можем да обсъдим тези въпроси", каза още Путин. Очаква се днес Съветът за сигурност на ООН да обсъди четвърта резолюция за налагане на санкции срещу Иран във връзка с ядрената му програма, която според западните страни се използва като прикритие за разработването на ядрено оръжие. Вносителите на проекторезолюцията, сред които Русия, се очаква да проведат гласуване по-късно тази седмица. Санкциите предвиждат разширяване на забранените за доставка на Иран оръжия, нов ред за мониторинг на иранските товарни кораби и редица финансови ограничения.
Махмуд Ахмадинеджад заяви вчера, че страната му няма да води преговори по ядрената си програма, ако й бъдат наложени нови санкции. "Казах, че американското правителство и неговите съюзници грешат, ако смятат, че могат да размахват тоягата на резолюцията и после да седнат и да говорят с нас, това няма да стане", предупреди той. Президентът на Иран заяви, че Русия трябва да бъде внимателна, за да не се окаже в лагера на враговете на Иран.
РАЗСЛЕДВАНЕ
Израел ще назначи две комисии, които да разследват случая с превземането от израелски командоси на корабите, превозващи помощи за Ивицата Газа миналия понеделник, при което бяха убити девет души, съобщи израелското радио. Първата ще е държавна комисия от най-добрите израелски юристи, специалисти по международно право и експерти по морско право, които ще проверят не само обстоятелствата около инцидента, но и законността на самата блокада на Газа. Освен израелски специалисти като наблюдатели в комисията ще влязат двама чуждестранни представители, като един от тях ще е гражданин на САЩ. Втората комисия ще бъде вътрешна, която подробно ще проучи всички обстоятелства по превземането на флотилията. Началникът на Генералния щаб Габи Ашкенази назначи за ръководител на тази комисия генерала в оставка Гиора Айленд. Решението бе взето след предложението на ООН за създаване на международна комисия, която да бъде съставена от представители на Израел, САЩ и Турция и да разследва случая. Въпреки международния натиск израелският премиер Бенямин Нетаняху не отстъпи и не прие това предложение, заявявайки, че Израел има право сам да разследва какво се е случило.