:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,832,211
Активни 225
Страници 6,907
За един ден 1,302,066

Седмокласниците рязко поумняха

Сливането на приемния изпит за гимназиите с външното оценяване доведе до инфлация на шестиците
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Седмокласниците тази година имат повод да се радват.
Решението на просветното министерство да слее ведно изпитите за гимназиите и външното оценяване за седми клас доведе до безпрецедентна инфлация на шестиците. Анализът на резултатите показва, че с оценки над 5.50 по математика тази година са 1143 деца срещу 78 ученици миналата година. Отличните оценки по български език и литература (БЕЛ) тази година са 4118 срещу 1792 през миналата година.



Министерството на образованието, младежта и науката (МОМН) не акцентира върху тази информация и се оправда с промяната във формата на изпитите.

Тази година външното оценяване по БЕЛ и по математика - тестове от по 25 въпроса, са елемент от приемния изпит за гимназиите. Нивото на тази част е по-ниско, защото тя се решава задължително от целия випуск. Вторият модул важи само за прием в гимназиите и децата решават на място дали да работят по него. В същото време резултатът от теста в качеството му на външно оценяване се ползва и за текуща оценка на ученика.

Заради тази двояка употреба на теста МОМН бе принудено да изготви две скали за оценяването му - веднъж като част от приемния изпит, веднъж като текуща оценка за учебната година. За да не стават големи абсурди, и за едната, и за другата употреба на теста летвата за тройка е сложена на едно и също място - 14 точки. Това е с 2 точки под миналогодишната летва за тройка на приемните изпити за гимназиите, като същото разминаване от 2 точки се получава и при другите прагове - за добър, много добър, отличен. Не е ясно дали министерството не е улеснило допълнително теста, за да не бъдат скъсани прекалено много ученици при външното оценяване.

В резултат от всичко това резултатите в горната част на скалата тази година се разминават драстично с миналогодишните. Пълна шестица по математика имат 192 деца срещу 0 за миналата година. По литература 6.00 са получили 72 деца при 5 пълни шестици миналата година. Много добър по математика имат 8151 ученици т.г. срещу 2167 м.г. Въпреки проблема със скалата МОМН вчера не пропусна да изтъкне, че резултатите по математика т.г. са значително по-добри.

Сливането на двата изпита т.г. прави невъзможно към момента и изчисляването на средния успех за приемните изпити за гимназиите. На база на брой деца, решавали и двата модула, просветното министерство пресметна, че средният успех по БЕЛ е 4.72, а по математика - 4.36. Това обаче не е коректна статистика, защото не включва децата, решавали само първия модул. Те също имат право да подадат документи за гимназиите, което ще смъкне средния успех. М.г. средният успех по литература бе 4.62, а по математика - 3.70. Заради изключването на децата с един модул неадекватно звучат и слабите оценки. На база решавали и двата модула по математика например МОМН е изчислило, че слабите оценки т.г. са само 108, или 0.47%. Миналата година слабите оценки бяха 1159 - 4%.

Въпреки странните резултати от просветното министерство продължават да считат, че решението за сливане на двата изпита е било добро. "Форматът се приема безпроблемно от учениците и дава възможност както за измерване на резултатите от обучението на ниво учебна програма, така и за класиране", отчете вчера зам.-министър Милка Коджабашиева.



ВЪНШНО ОЦЕНЯВАНЕ

Вчера МОМН се опита да представи и как въпросният випуск седмокласници се е развивал в последните три години. За целта министерството показа табличка с резултатите от външното оценяване, на което са се явявали същите тези деца в V и VI клас. Данните обаче не казват много, защото министерството е изчислявало само процент верни отговори и не си е правило труда да преобръща това в оценка по шестобалната скала. От резултатите излиза, че по математика при тези ученици картината се е влошила - процентът правилни отговори пада от 60% в V клас на 51% в VII клас. И това обаче според МОМН не следва да се сравнява, защото в V клас учениците решават тест с 18 въпроса, а в VII клас - тест с 25 въпроса.
29
5278
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
29
 Видими 
17 Юни 2010 02:50
Боже, боже, какво малоумие!
17 Юни 2010 03:49
Вместо да търсим начин да подобрим образованието на децата, ще им пишем шестици за тъпотия !
Учениците приели добре този начин на изпитване ?! Моля?!
Министърът специалист по умрелите явно се готви да убие нашето училище. Мисля крайно време е за ремонт на правителството. Основен ремонт.
17 Юни 2010 04:39
М-да, тъкмо мислех, че внучката ми е добре с 4.90 и 4.50, пък то не било толкова.....
17 Юни 2010 05:37
А какво стана със счетоводителя. Да не би той да има пръст и в тази работа??? Защото немога да предпоможа, че умният министър може да направи нещо глупаво.
17 Юни 2010 06:08
Резултат се получава с помощта на определен критерий.В случая стана обратното-първо се определиха тайно желаните резултати, после се натъкмиха към тях критериите, пак тайно, ... и накрая, явно се обявиха изненадващо блестящите резултати.
17 Юни 2010 06:46
Значи , преди като имаха ниски оценки , бяха виновни учителите , че не са ги научили , сега като имат фиктивно по - високи оценки , ама знанията са същите , че и по-зле - виновен е министъра !
Гиди червени дръгливи маймуни вий !
17 Юни 2010 06:57
По темата - "Опростяване и развращаване" - Блогът на Генек

Просто се развращават децата - създава им се усещането, че може да се мине без труд, без знания, някой ще уреди нещата...
17 Юни 2010 07:01
Генек - абсолютно точно!
17 Юни 2010 07:09
Политиците постоянно експериментират върху децата, заменяйки почти всяка година формата на изпитите за постъпване в елитните училища. Но най-важното - учебните програми и методиката на преподаване остават същите - посредствени. В математиката например се залага на бързото изчисляване на безброй примерчета, вместо на стимулирането на логическото мислене. Все едно децата са калкулаторчета, а не мислещи същества. За това, когато им дадат някоя текстова или геометрична задача, повечето се объркват и нямат никаква идея как да се справят. Но виновни са не децата, а онези, които са измислили и поддържат смотаната учебна програма.


Редактирано от - Тънката лайсна на 17/6/2010 г/ 07:44:25

17 Юни 2010 07:14
..Все едно децата са калкулаторчета, а не мислещи същества

Ами това се търси в ТОХ!
Ти какво искаш - да учат за космонавти ли?
17 Юни 2010 07:18
Специално за тази година, подобрената успеваемост може да бъде обяснена с намаляването на броя на въпросите от 50 на 30, на които трябваше да се отговаря за същото време.
17 Юни 2010 08:31
под знамето на ПАРТИЯТА към нови успехи в обучението и труда! от догодина никакви двойки и тройки- щом на власт са НАШИТЕ, мислете му!! То така ако оценяваха децата навън от България, щяха дъъъъълго да си стоят неграмотни и без работа! Щото у нас с толкова ВИСШИСТИ- пак същото, завършват там НЯКАКВО ВИСШЕ и после висят при мама и тате! Пълно откъсване от нуждите на пазара на труда- това виждам от последните 10 години като се прибирам! И става все по зле- вчера разбрах, че в България имало 52 университета- лудост, но за пари, то се знае, ще направят университет и в Долно У..но!!
17 Юни 2010 09:35
МОМН - така се казва "просветното" министерство, да си направи труда да проучи, колко от учениците, които имат двойки, т.е. остават на поправителен, са получили тройки, четворки, та дори и петици на външното оценяване. Резултатите ще се окажат "смайващи". Заради тестовата форма, и заради преобразуването на резултатите, се оказва, че има тотални двойкаджии, който изведнъж стават почти отличници.
17 Юни 2010 09:43
Аз май трябва да спра да чета тези дописки, че всеки път побеснявам.
Но да си кажа "мантричката". Престъпление е тестовото оценяване, престъпление е изпит по математика да включва голям брой лесни задачи, вместо малък брой трудни. Отсяване на посредствеността, вместо на интелекта. Не можем да кажем какво е нивото на знанията на децата, няма направена такава проверка. Възможно е всъщност да има доста повече способни деца, за които този изпит е секира. Нямаме оценяване. Горките деца!
17 Юни 2010 10:48
Уважаем Вещице!
Може би това е целта. Дори и при случайните действия на това правителство, би следвало да има вероятност, различна от нула, те да уцелят правилните. Поради фактът, че измина доста време и се направиха много действия, настоящото положение показва, че нормалното разпределение не е в сила. Твърде много целенасочена некадърност има, за да е случайност това.
17 Юни 2010 11:45
МОМН - така се казва "просветното" министерство, да си направи труда да проучи, колко от учениците, които имат двойки, т.е. остават на поправителен, са получили тройки, четворки, та дори и петици на външното оценяване. Резултатите ще се окажат "смайващи". Заради тестовата форма, и заради преобразуването на резултатите, се оказва, че има тотални двойкаджии, който изведнъж стават почти отличници.
Добра идея, но няма да се осъществи. В едно обаче грешиш, че такива ученици ще бъдат оставени на поправителен. Аз лично не бих. Коя съм аз, че да ги оставям, след като по-важни фактори от мен - Министерство и Министър са преценили, че децата знаят или ако не знаят - малкото, което знаят им е достатъчно за успех по-напред. Сещам се поне за два случая, където съм съжалявала за честното си, реално оценяване на учениците си: в едната ситуация отрязох шансовете на почти гениални ученици да получат голяма стипендия за обучение в чужбина, защото явно никой от конкуренцията не е бил оценяван честно, или поне не с моите критерии, а "компетентният орган" по-нагоре не си е дал труда да сравни критериите. Втората ситуация е, че в предишни години ученици, оценени от мен с годишни оценки, надвишаващи с половин единица реалните им знания, след матурата останаха с убеждението, че съм ги ощетила. Оценката им от матурата беше поне с една единица над поставената годишна от мен. Естествено, ако се случи така, че малко в бала им за кандидатстване във ВУЗ не стигне за желаната специалност, виновен ще излезе учителят с реалните критерии, а не МОН/МОМН с раздутите оценки. С критерии, които изобщо не се прилагат повсеместно и честно, учителят всъщност орязва шансовете не само на тези, които са негови ученици и им е треперил пет години като на свои деца, но и точно на тези абитуриенти, които са знаещи и можещи /на фона на конкуренцията им от други места, които ще имат нечестно предимство при приема с нереално високите си оценки/.
Така, че кой е учителят да твърди чрез поправителен /или разумни критерии за оценяване/, че ученикът не знае, след като експертните органи удостоверяват, че той знае достатъчно. На кого ще вярват родителите, директорът, другите колеги, неспециалисти по дисциплината, ученикът? Пък и за какво служи двойката, след като с двойка може да се мине в по-горен клас?
17 Юни 2010 11:48
Резултат се получава с помощта на определен критерий.В случая стана обратното-първо се определиха тайно желаните резултати, после се натъкмиха към тях критериите, пак тайно, ... и накрая, явно се обявиха изненадващо блестящите резултати.
Нали не го забелязваш чак сега по политически причини? Още от матурите на випуск 2008 е така, първоначално заложено от предишното правителство?
17 Юни 2010 12:28
Жана,

Има такива учители, повярвай ми. Още повече, че няма как да имаш четири (4) двойки (2-ки) през срока, и двойка за първият срок и да ти пишат 5. Отделно от това, към датата на излизане на резултатите повечето от оценките на децата бяха оформени и записани в бележниците. Казвам ти го от личен опит.

17 Юни 2010 13:46
Може. Няма да споря. Аз не бих го направила вече.
17 Юни 2010 14:24
Ето затова такива умни деца като дойдат в университета питат "Господине, числото пи така ли да го оставим, или да го заместим със 180"...
17 Юни 2010 14:31
Е, те пак знаят, че се измерват едни и същи ъгли
17 Юни 2010 14:56
Да, ама гьостерица със сечение 3.14 мм2 не е същото като такава със сечение 180 мм2, особено ако е на собствен гръб
17 Юни 2010 16:46
Ето затова такива умни деца като дойдат в университета питат "Господине, числото пи така ли да го оставим, или да го заместим със 180"...

Можете да си подберете "умините деца"/ако ви стиска, понеже тези с качествените знания ще са многократно по-малко от раздутия обявен прием/ като не ги приемате на база на матурата. Нека определящ да си остане един достатъчно адекватен приемен изпит, който вие да си съставите и проведете. Имате автономията да го правите, защо се увеличават специалностите където се влиза с оценка от матурата?

Редактирано от - Жана22 на 17/6/2010 г/ 17:22:50

17 Юни 2010 17:18
Основният извод от написаното в статията е, че работещите в министерството на образованието рязко са оглупяли.
17 Юни 2010 17:44
Жана22,
ще ти кажа. За пари. Защото държавната субсидия се определя от броя на приетите студенти. А държавната поръчка е голяма. И ако не си изпълниш държавната поръчка - наказват те. Ако приемеш повече - пак те наказват. А държавната издръжка за един студент не е голяма - за технически вузове е около 1300 лв. (плюс-минус 10%) - горе-долу, колкото е таксата на един студент от БСУ или НБУ (с тази разлика, че И ТЕ получават държавна субсидия).
17 Юни 2010 17:49
Никой ректор не може да си позволи да направи изпит, за да подбере кадърни студенти, защото нали разбираш - при прием от 2000 души, 500 означават 75% по-малко приходи. Освен това ще трябва да връща пари, защото не е изпълнил държавната поръчка... А това са режийни, заплати...
Друг е въпросът, защо никой не направи реална сметка на разходите за обучение на един студент по различни специалности. Държавата също да седне на задника си и да си направи сметка, какви специалисти ще и трябват след 4-5 години и да спре да извършва социална дейност, плащайки практически целият випуск да станат студенти. Но явно задникът и главата са разменени...
17 Юни 2010 18:42
Това, което пишеш е ясно, Su38 /поне на повечето тук-присъстващи/. Е, детайлите и подробностите вероятно не ги помним, но в общи линии знаем отдавна как стоят нещата. Не много по-различно стои въпросът с приема в общинските училища. Все пак, ако последните желаят и могат да си позволят лукса временно да не се интересуват от всеки един лев от държавната издръжка на един ученик и да обявят малък прием, едва ли някой ще ги глоби за това. Просто няма да получат като издръжка парите, които биха получили за по-голям брой приети деца. Това по повод ситуацията във ВУЗовете, ако не грешиш, че
А държавната поръчка е голяма.

А въпросът ми към Дохс_Читем защо приемате такива недостатъчно подготвени студенти, беше по повод неговия/нейния коментар от 14:24:21. Неправилно е избрал адресата на коментара и обвиненията си. Относно ситуацията, който той/тя визира:
значи, от една страна имаме Министерство, което с критериите и оценката си твърди, че ученикът знае,
от друга страна имаме родители и ученици, в чийто интерес е да излезе, че те знаят, а и много често вярват, че наистина знаят,
от трета и четвърта страна имаме директор, колектив и училище, за чиито интереси е важно да излезе, че ученикът знае,
и съвсем не на последно, пето място имаме ВУЗ, който със занижените си критерии на прием действително потвърждава, че ученикът знае.
Е, този учител, който има реални критерии за знанията на учениците и стремеж към адекватна на тях оценка, трябва да е луд самоубиец, за да ги оценява реално, когато всички фактори от страни заявяват категорично, че ученикът знае. Една лъжа, повторена от много различни инстанции вече става истина, нали така? Ако не заради своя собствен интерес, учителят не би го направил заради интереса на училището /Говоря хипотетично, въпреки че все още явно има и такива самоубийци, както твърди Петър Петров/. А при много от училищата става въпрос за елементарно оцеляване от типа: "да те има или да те няма, да бъдеш или да не бъдеш". Не става въпрос за премии, разширени переспективи и т.н. А защо училищата са докарани до фаза на физическо оцеляване? Повечето казват: заради демографския срив в раждаемостта. Да, и това е един от факторите, но е само един. Всички останали са въпрос на проведената в последните години политика, както и на липса на политика; по много места - въпрос на временни конюнктурни интереси, без даденото училище непременно да има заслуга или вина за това.
Кой носи историческата отговорност за всичко това??? Учителите ли, децата ли? - основните потърпевши
18 Юни 2010 15:54
Жана22, генезисъс на проблема е в това, че парите са критерий за успеха. А образованието е социална дейност и няма как да говориш за норма на печалба. Същото, впрочем, важи и за здравеопазването.
18 Юни 2010 16:59
/само дето е малко по-усмихнато отколкото трябва/
и в образованието, и в здравеопазването и в социалното подпомагане, заложило грешни механизми и модели
за държавната администрация да не говорим
е как да има читаво предприемачество?
И бизнесът следва същия модел на бърз алъш-вериш и далавера, а не на нещо устойчиво във времето, целящо РЕАЛНО създаване на нещо НЕОБХОДИМО И ЦЕННО за ПОТРЕБИТЕЛЯ.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД