:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,692,261
Активни 896
Страници 3,191
За един ден 1,302,066

Жилищните заеми отново започнаха да стават атрактивни

За пръв път от месеци насам през май лихвите за нови клиенти падат по-сериозно
Покупката на жилище с кредит е на път отново да стане атрактивна. През май за пръв път от около година и половина насам банките са свалили лихвите по ипотечните заеми в левове и евро по-чувствително - с около 0.50%, отчита статистиката на БНБ. Брокери на ипотеки също твърдят, че дъното на този пазар е достигнат през м.г. и тази година ще има ръст на обемите от поне 10-15%.



Лихвите по новоотпуснатите заеми за жилище през миналия месец са паднали с 0.61% до 8.55% в левове и с 0.19% до 8.29% в евро в сравнение с април. От данните се вижда ясно, че пазарът на тези продукти в левове е много по-благоприятен за клиента сега в сравнение със ситуацията преди година. Тогава потребителят, който искаше ипотечен заем в левове, трябваше да се съгласи на лихва, по-висока с 1.50-2.00%.

"Действително при жилищните заеми през последните месеци има намаление на лихвите с 0.50-1%. При останалите - потребителски и фирмени, по-скоро има застой", коментира пред "Сега" шефът на консултантската компания "КредитЦентър" Тихомир Тошев. Той смята, че дъното на този пазар вече е достигнато, и тази година тенденцията ще е позитивна и дори ще има ръст на ипотечното кредитиране от 10-15%.

Още на 3 май Алианц Банк стартира промоционална кампания по жилищните заеми. Тя свали или изцяло премахна някои от таксите си. Кандидатът за кредит например вече не плаща нищо за предварителното проучване на доходите. Преди десетина дни и Банка ДСК обяви промоция. Тя вече финансира до 100% от стойността на имота и също премахна таксата за разглеждане на искането за кредит. До края на април SG Експресбанк предлагаше промоционални лихви по евровите си заеми. Например 10-годишен кредит за жилище в евро се предлагаше срещу лихва от 7.35%. Банка Пиреос също обяви промоция по жилищния си кредит "Чудо", която е валидна до 3 септември. През първите 6 месеца промоционалната лихва в евро е фиксирана на 4.35%, а след това е 8.70%. Алфа банк също обяви изгодни лихви в средата на април, които са се отразили върху статистиката за май. Трезорът предлага финансиране на имота до 100%.

"Въпреки че няма ясни сигнали за излизане от кризата, животът не спира. Ниските цени на имотите определено провокират интереса на купувачите и оттам - стремежа към кредит", твърди Тошев. Напоследък се появиха поне две оферти за финансиране на покупката на 100%, което преди година беше напълно невъзможно, обясни той. От финансовия портал "Моите пари" пък твърдят, че още е рано да се правят изводи за тенденция към понижаване на лихвите по ипотеките, но действително има отделни банки и оферти с доста изгодни предложения. Прогнозата на "Моите пари" също е, че през следващите месеци предстои понижаване на лихвите по ипотечните кредити.

За последната година банките като цяло са задържали лихвите по вече сключените договори. Намаление няма нито по потребителските, нито по жилищните, нито по фирмените кредити. Така лихвите за т.нар. стари клиенти в момента са по-високи от тези за нови кредитополучатели. Например средният процент по действащ договор за жилищен заем в левове е 9.38%, а по нов - 8.55%.





(Анализ на изчисляването на лихвите по кредитите - в "Наблюдател")
63
3412
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
63
 Видими 
27 Юни 2010 19:59
Сега ако се надявате пак да надуете жилищният балон, ще трябва да изчакате около 10 години поне....
Ще стане изгодно да се купи жилище, когато достигнем световният стандарт, цената на средностатистическо жилище да струва 5 средни работни заплати, а дотогава за тези цени ще си купуваме апартаменти в Барселона или Виена...ако имаме пари за това...
27 Юни 2010 20:01
Имам в предвид средна работна заплата за 5 години. Извинявам се.
27 Юни 2010 20:05
" Банки - статистиката на БНБ. Брокери на ипотеки " и вся ... - Гладни кокошки - просо сънуват.
27 Юни 2010 20:25
Не бързайте! Изчакайте Брайтман, Фичо, Орлин и Хунвейбин да ви разяснят нещата....Ей сега ще се появат-акълите и плюнкете им са зяредени....
27 Юни 2010 20:31
Текнаха им лигите.Ех да я нямаше , ая безработица, и криза.
27 Юни 2010 20:36
Заеми?
За жилища?
При сега съществуващите лихви, това си е чисто самоубийство!
27 Юни 2010 20:45
Лихвите при сегашните ни банки не значат нищо. Те могат и нула да ги направят и ти одерат кожата с такси.
Или да ти подпишат договор за каквато си лихва искаш и на другия ден да я направят колкото си искат.
27 Юни 2010 21:36
Да бе! Промоции!? Банките смятат да държат високи лихви за да си върнат несъбираемите кредити за сметка на изрядните платци. Те ще дадат 100% заем, само че са забравили да споменат при какви доходи и какви професии на кандидатите.
27 Юни 2010 21:44
Падат, да бе. Банките май са тръгнали на лов за будали/роби.
27 Юни 2010 22:22
При задаващата се криза в банковия сектор, поради растящия брой необслужвани заеми, трябва си цял, кръгъл, пълен, тотален, абсолютен, мега ИДИОТ за да си купиш жилище с ипотека ..... но да, гладна кокошка просо сънува и аз също мисля, че ще има да сънува още поне няколко години, докато се нормализират цените. Да, 5 годишна средна заплата звучи по-нормално, наистина.
27 Юни 2010 22:34
а бе, много са го закъсали... оня ден по битиви промотираха репортаж след новините, за имотите- как ТОЧНО СЕГА е момента, щото от тук нататък няма накъде по надолу и щяло да фърфи нагорИ ... народа в безработица, заплатите замръзнали или с 10-20% по ниски, обаче имотите щели да растат- що? ми щото така... битиви репортерИтИ... ай сиктир

А по нова даваха репротаж за изключително скъпарски нов кварталец в манастирски ливади- еми, ливада да беше, ма не е- лунен кратер, некви лимузини като луноходи из кооперациите, ни лампи, ни тротоари, ни улици- иначе Динан прави разбивка на предприемача- инфраструктура хахахахаха ... и какво, общината трябвало да построи- що бе?!
27 Юни 2010 22:39
Здравей, Цвети,

Не мисля, че жилищните кредити имат голямо бъдеще, въпреки атрактивността, за която пишеш.

От няколко месеца се забелязва покачване на доверието на банките към бизнеса. На фона на общото правило, че поради наличието на множество фактори на бизнес средата фирмите са носители на по-голям риск, данните на БНБ показват, че лихвените равнища (които са общ измерител на степента на риска в кредитирането) за кредитите към фирми са в по-голямата си част по-ниски от тези за граждани.

Още през февруари 2010 година се забелязва, че кредитите за фирми в лева са отпускани на нива 9.08%, докато тези нива за жилищните кредити са били 9.31%. Тенденцията се подчертава и през месеците март и април, но по отношение на кредитите в евро, съответно: през март - 8.28% за фирми и 8.70% за жилищни кредити; през април – 8.06% за фирми и 8.48% за жилищни кредити. Следва да се отбележи, че преди една-две години жилищните кредити бяха най-евтините на кредитния пазар, а лихвите по кредитите за потребление се доближаваха до тези за фирми. Така например през април 2008 година отпусканите кредити в лева към фирми са били на нива от 10.0%, а аналогичните кредити за потребление на физически лица на нива от 10.63%. Жилищните левови кредити през този период са „търгувани” с 8.63% лихва. Подобна е тенденцията и през 2009 година.

Увеличаването на цената на жилищните кредити, спрямо тези за фирми, е още едно потвърждение на очакването за нелеки времена на ипотечния пазар, а оттам и на строителният бранш, ангажиран с жилищно строителство. Изводите за това се потвърждават и при анализа на обемите и структурата на отпуснатите кредити за населението. За април 2010 година, въпреки значително по-високите лихви, кредитите за потребление на физически лица надвишават жилищните кредити с около 50 милиона лева. Подобна е тенденцията през целият 12 месечен период – от април 2009 до април 2010 година, като факторите за това не е задължително да бъдат намаляващата покупателна способност („живот на кредит”) на населението, но и сериозна смяна на приоритетите – както на банките, така и на населението.

Според мен, причините довели до спад в жилищното кредитиране, както и неговото бъдеще, са свързани с:
- Общата икономическа обстановка и породената от кризата несигурност, както по отношение на бъдещите доходи, така и по отношение на цените на имотите, които се купуват;
- При продължаващ спад в цените на имотите, инвеститорите предпочитат да отложат покупката до нормализирането на пазара;
- Личните ми очаквания са цените на имотите да продължат да падат и поради кризата в строителният бранш, която ще се задълбочи, поради факта, че в бранша навлязоха много фирми, които по времето на „имотният бум” свикнаха да работят с маржове от 200 до 500 процента. Част от тези фирми имат недовършени обекти, а за друга част изоставянето на „нормалните” печалби е трудно начинание – образно казано: „Баба не знае две, а само двеста.”.
- В бъдеще ще става все по-скъпо и по-скъпо един човек (едно домакинство) да притежава по няколко имота. Увеличаването на данъците върху имотите, което в исторически план е неизбежно, ще доведе до ограничаване на броя на имотите до един, два или най-много три.
- „Бумът” в жилищното кредитиране от преди три-четири години доведе и до бързо нарастване на необслужваните кредити, което неминуемо ще доведе в бъдеще до затягане на кредитирането в тази област, или най-малко до по-стриктен кредитен анализ.

P.S.
Ще те помоля, ако използваш нещо от написаното по-горе да ме цитираш, защото преди да го пейстна тук съм го написал за друга медия. Телефонът и имейлът ми са същите.

Поздрави,

Петър Петров



Редактирано от - Петър Петров на 28/6/2010 г/ 00:00:40

27 Юни 2010 22:40
Банка ДСК ... премахна таксата за разглеждане на искането за кредит.

Авторката, защо не прочетете преди да пишете?
VII.Кредити
1. Разглеждане на искане за кредит:
...
Жилищни и ипотечни кредити
1.2/3. С/без превод на раб. заплата - 30/50 лв. или 15/25 евро.
.
Отделно-6. Административна такса за обслужване на кредита при
отпускането и усвояването на сумата:
Жилищни и ипотечни кредити
6.4./5. - ... 1.5% в/у разрешения размер на кредита.
Това е от тарифата на ДСК от 14.06.2010; може да се изтегли от ИНет.
.
А за шараните, вярващи на мантрите за евтин кредит вижте практиката на Уникредито - Допреди 2008-а лихвите по ипотечните кредити имаха като своя променлива част тримесечен или шестмесечен ЮРИБОР, но след започването на кризата банките промениха тази част на своите лихви, като взеха за основа друга база, която се определя от управителния съвет...има договори, сключени през 2006-а, 2007-а, 2008-а, като в общите условия е записано, че лихвите по тези договори се определят въз основата на базов лихвен процент - за банката това е тримесечен или шестмесечен ЮРИБОР, плюс надбавка. От 2008-а банката казва, че лихвата ще бъде равна на същия този ЮРИБОР плюс премия, която се определя от управителния й съвет, плюс надбавка
Материалът е тук

Редактирано от - Stern на 27/6/2010 г/ 22:46:03

27 Юни 2010 22:56
Жилищните заеми отново започнаха да стават атрактивни

Атрактивни? При 8.5% ? Авторке, дали читателите са чак такива идиоти?
27 Юни 2010 23:03
ми тя просто не е разсъждавала като го пише... щото ако си направи труда да го сметне дори за себе си, няма да тресне заглавието на банките... ***

Редактирано от - sybil на 27/6/2010 г/ 23:58:26

27 Юни 2010 23:12
банките ли брокерите ли строителите ли са платили за такава статия не е ясно. Заже и баб в горно надолнище знае, че няма изгоден заем. Докато банките имат възможност едностранно и както си искат да определят лихвата по добре да не се взема кредит, щото най вероятно лошото още не е достигнало своя връх. Фалити на фирми, увеличаваща се безработица , увеличение на необслужваните кредити и други фактори. Най добре е да се изчака още. Много ясно, че банките се надпреварват коя от коя с по-изгодне оферти от екрана но истината е друга според статистиката на БНБ лихвите през май са се увеличили спрямо април. А медиите се надпреварват една през друга да обесняват колко е изгодно това не е ли измама и подвеждане

http://www.dnevnik.bg/pazari/2010/06/27/9 23872_zaemite_v_evro_poskupvat_lihvite_po _depozitite/
27 Юни 2010 23:14
А, случаят с Уникредит е подробно разгледан в "Наблюдател", хубаво е да се прочете изцяло.
Не става дума дали едностранната промяна на лихвите в договорите, естествено нагоре, е или не е законно...обикновено е...а хубаво да видят евентуалните бъдещи кредитополучатели как сега ще се радват на лихва, примерно 6-7%, но от догодина може вече и да е десятка. Съвсем законно.
27 Юни 2010 23:23
а бе, офанзивата е голяма за да надуят цените на имотите- през ден има репортажи за "стигнатото дъно" и за "стабилизиране" и за "сега е момента за инвестиция" ... бляяяяяяяяяяяяях ...
27 Юни 2010 23:34
а бе, офанзивата е голяма за да надуят цените на имотите- през ден има репортажи за "стигнатото дъно" и за "стабилизиране" и за "сега е момента за инвестиция" ... бляяяяяяяяяяяяях ...

Диего,

Няма как да се надуят цените, когато няма търсене. Лихвите и 1% да станат пак няма да се върне ситуацията от преди 3-4 години. Това показва и статистиката. Причините са много и са извън банките. Написал съм го по-горе.

27 Юни 2010 23:45
Няма как да се надуят цените, когато няма търсене...

Докато не се надуят заплатите търсене на тези цени йок.
27 Юни 2010 23:49
Я обясни на незнаещите - като как се "надуват" заплати?!
27 Юни 2010 23:50
Докато не се надуят заплатите търсене на тези цени йок.


Единственният начин това да стане е конкуретна икономика, включително услуги и селско стопанство.
27 Юни 2010 23:54
аз това много добре го знам, даже писах по горе- не може при тази стегнация, намалени или замразени от 2 години заплати, безработица, фалити цените на имотите да се стабилизирали и да се отласквали?! На каква база? То нямаше реална база и така да хвърчат, ама... да извиним балона с англичаните и ирландците плюс юруш кредитите срещу сини очи...
27 Юни 2010 23:58
То нямаше реална база и така да хвърчат, ама... да извиним балона с англичаните и ирландците плюс юруш кредитите срещу сини очи...

Да, както пише в един друг форум: "Акъла в главата идва бавно и болезнено, но понякога въобще не идва и тогава остава само болката". Поне ще се "очисти" отрасълът от пишман строители.
28 Юни 2010 04:01
неделя, 27 юни 2010

София

Истинска лавина заля съдилищата с дела срещу некоректни платци, техните поръчители и длъжници на банки. Най-често по съдебен ред парите се събират от гарантите на кредити, защото борчлиите са спрели плащанията, притиснати от кризата. Всеки месец пред Темида се изправят по 1600 души, които не могат да плащат банковите си кредити, установи проверка на "Стандарт".
28 Юни 2010 04:57
През първите 6 месеца промоционалната лихва в евро е фиксирана на 4.35%, а след това е 8.70%
Ха, чудо на чудесата!! Всяка лихва от 4% нагоре е убийствена - няма изплащане и оправия.Накрая щеш не щеш ще върнеш имота на банката, защото се убеждаваш, че единствено плащаш един огромен наем месечно, а не разумни вноски изплащащи имота.За същите пари можеш да си намериш разкошно жилище под наем.И това е по-разумно, защото купеното по този начин с този лихвен процент жилище, никога няма да бъде наистина твое. Така е то...
28 Юни 2010 05:20
Покупката на жилище с кредит е на път отново да стане атрактивна

E, че колко са тези , които могат да си позволят покупка на жилище без кредит? Въпросът е до каква степен заема по покупката е реално изплатим.[/quote]
28 Юни 2010 05:41
Присъдинявам се към мнението, че това е платена статия, част от кампания на банките за хващане на нови шарани.
Само след няколко месеца, новите клиенти (вече като стари такива) могат да бъдат изненадани с лихви, каквито са изгодни на банките за покрият я лоши кредити, я недалновиден банков мениджмънт, я искане на акционерите за по-високи банкови печалби, я искане на мениджърите за повече бонуси и заплати.


____________________________
Кредитът - модерното робство
28 Юни 2010 05:44
нещо евтинко по морето намира ли се, че да взема заем да го взема?
28 Юни 2010 05:46
За Алфа банк последващите по-високи лихви са почти сигурни защото там лихвата е на база 3M EURIBOR, който сега (заради политиката на стимули на Европейската Централна Банка) е нисък и след 2 години (когато изтича промо периода на кредита) той може само да е по-висок. И от ефективна лихва (ГПР) 9.40% сега, като нищо след 2-3-5 години може да удари 12, че и 14%. Честито!


____________________________
Кредитът - модерното робство
28 Юни 2010 06:36
Подобни материали - скрита реклама или просто неразбиране на темата, заливат всички медии.
Явно строителната и банковата мафии са в настъпление.
Проблемът им е, че трябват балами и пари. Парите свършиха, баламите намаляват.
-----------------------
Блогът на Генек

28 Юни 2010 06:49
Ааа, баламурниците са си пак същите , ама като останаха без пари по - не им личи.
28 Юни 2010 08:10
като как се "надуват" заплати?!

Много просто.
Навремето читавите кадри от разбитата промишленост се оттекоха в най-напомпения отрасъл - строителство. Стругарите стана дюлгери и работиха за луди надценки.
След пукането на балона се наблюдава обратен процес. Много по-бавен, много по-труден. Не от всеки мазач става шлосер, а и човеченцата трудно се отказват от надеждите за лесни бързи пари.
Банките също. Много им се иска да доиздоят народеца до дупка през строителни пирамиди. А за финансиране на промишленост се иска акъл, дупе и печалбите са ниски. Затуй се леят по медиите фалшиви новини от дебелооки журналисти. Но строителството е втора производна на истинската промишленост, за да има пари трябва да работи основната функция.
Когато заработи истинска промишленост ще започнат да се вдигат и заплатите.
28 Юни 2010 08:49
Написал съм го по-горе, но пак да повторя. Понижаването на лихвите по ипотечните кредити няма да съживи жилищният пазар. Това са два различни пазара. Въпреки уважението ми към Тихомир Тошев, както и към "Моите пари", не вярвам сериозен анализатор да мисли, че ще се получи бум в жилищното кредитиране, защото при сегашните условия ръст от 10-15% си е "бум". По-скоро ще се ипотекират жилища като обезпечение на заеми за други нужди - потребителски цели, бизнес и т.н. Подробно съм обяснил защо стремежът към 3-4-5-6 и 7 жилище ще намалява в бъдеще.
Колкото по-бързо се разбере, че ипотечният пазар не е жилищният пазар толкова по-добре за всички ни.

Редактирано от - Петър Петров на 28/6/2010 г/ 08:50:31

28 Юни 2010 08:50
А за финансиране на промишленост се иска акъл, дупе и печалбите са ниски.

nanyac,
само да не види galia2 какво си написал, че ще ти каже, че "от икономическа гледна точка разлика [между промишленост и услуги] няма".


____________________________
Кредитът - модерното робство
28 Юни 2010 08:55
The Economist:

Какво следва след ерата на лесния кредит?

Богатите страни заемаха от потреблението на идните поколения и животът в задаващото се бъдеще на икономии ще бъде труден

...
Богатият свят с по-малък дълг ще изглежда много различно. [...] Западните потребители, [...] вече няма да имат свободата да харчат на воля, а ще трябва да спестяват повече на фона на по-високата възраст за пенсиониране. Жилищата отново ще са място за живеене, а не средство за спекулация. Някои рискови бизнес модели ще отпаднат.
...

Натиснете тук


____________________________
Кредитът - модерното робство

Редактирано от - no-credit на 28/6/2010 г/ 08:57:18

28 Юни 2010 09:30
Покупката на жилище не може да се сравнява с промоциите, които дава кварталната бакалия! Тя трябва да се скрепи със законодателни гаранции против своеволията на лихварите, носещи благовидното име банки!
28 Юни 2010 09:52
Истинска лавина заля съдилищата с дела срещу некоректни платци, техните поръчители и длъжници на банки. Най-често по съдебен ред парите се събират от гарантите на кредити, защото борчлиите са спрели плащанията, притиснати от кризата. Всеки месец пред Темида се изправят по 1600 души, които не могат да плащат банковите си кредити, установи проверка на "Стандарт".

Това наистина е цитат, който би трябвало да накара всеки да се замисли. На Запад банките не изискват от клиентите да им намерят пораъчители (гаранти) за заемите, а ги отпускат на базата доходите и имуществото на кредитополучателя. Кредитополучателите носят пълната отговорност за изплащането на кредитите. Да, но българските банки запазиха наследената от социализма система с гарантите за да има кого да дерат ако спре изплащането на кредита. Демек, напраено е така, че банката винаги да бъде в печеливша позиция без никакъв риск.
Така, че "услугата на приятел" може да излезе доста солено на наивния гарант, който може дори да е забравил за подписаната гаранция.
28 Юни 2010 10:03
Жилищните заеми отново започнаха да стават атрактивни

"Будали на този свят - много, ама трудно се намират." Турска поговорка.
28 Юни 2010 10:07
Така, че "услугата на приятел" може да излезе доста солено на наивния гарант, който може дори да е забравил за подписаната гаранция.


Круелка,
Ако ти дам един празен лист ти би ли го подписала, като си поставиш и трите имена собственоръчно написани? Няма нормален човек, който да се подпише на такъв лист!
Идеята за "наивния гарант" е смешна, защото гарантите също са страна по договора и ако го четяха внимателно щяха доста да се замислят дали да подпишат, т.е. да станаха ли гаранти. Истината е, че по преки наблюдения, по време на големият кредитен "бум" доста от кредитополучателите и гарантите въобще не си четяха договорите. На всички клиенти съм разяснявал точка по точка договори за кредит, а някой от тях се потяха изнервени, че съм толкова "подробен". Тези хора очакваха, че лихвите винаги ще падат, което е безумно като предположение, защото по определение рискът е всяка възможна ситуация! Нали се сещаш, че същите тези клиенти впоследствие казваха: "Ама аз откъде да знам какво пише в договора?".


Редактирано от - Петър Петров на 28/6/2010 г/ 10:11:00

28 Юни 2010 10:36
П.П.,
За не бих направила същото, но много хора го правят. Не бих и взела заем, за който да ми отиват почти всичките доходи без никакви запаси. Когато дадох пълномощно на близък роднина за разпореждане с общи имоти точка по точка беше изредено докъде може да се разпорежда с тях, изхождайки от презумпцията, че ако някой изпадне в тежка финансова ситуация може да заложи имот срещу заем и то тайно, надявайки се, че ще се оправи преди да се разбере за действията му.
За съжаление икономическата неграмотност и наивност е присъща не само на българите. Иначе на Запад нямаше да изгърмят с толкова лоши кредити.
28 Юни 2010 10:39
Ма много плоско значи. Изведнъж започнаха по всички канали за "инфомиране" да ни "информират". Глад ей! Банкери, строителни инвеститори, различните му там посредници и консултанти. По-добре да вземат да седнат на една маса и да си кажат - пичове няма да можем да имаме такива маржове като отпреди 3години - дайте да спасим пазара, да понамалим лихвите, да намалим цените на апартаментите, за да тръгнем леко напред, пък после ще видим...Те - дай да държим още високи нивата, пък с повече МКТГ и лобиране току виж рибите отново клъвнат. Сори, Мишел ма бел
28 Юни 2010 10:51
дайте да спасим пазара, да понамалим лихвите, да намалим цените на апартаментите, за да тръгнем леко напред, пък после ще видим...

Пръч,
Колкото и да намаляват по себестойността не могат да паднат. Не и за дълъг период от време. Но и ТОВА НЕ ВЪРШИ работа, защото пазарът е наситен с жилища и даже и на ниски цени няма да има кой да купува. За да бъде едно нещо актив то трябва да ти носи изгода. Каква изгода ще имаш, ако апартаментите ти стоят празни, не можеш да им намериш наематели, а им плащаш разходите - данъци, поддръжка и т.н. Е, на Слънчев бряг хотелите са празни, апартаменти се продават, и още дълго ще се продават, но няма да има кой да купува. Задава се испанският модел - ще се събарят хотели, кооперации, блокове.

28 Юни 2010 10:53
"Будали на този свят - много, ама трудно се намират." Турска поговорка.

Тов.Маузер, на ти за будалите!
Само че у еснафската гилдия си имаме друг вариант(честно казано..не знам откъде е) - "Помни: - Всеки Божи ден се ражда по една будала, грехота е ако не му вземеш парите!"
28 Юни 2010 10:58
Какво следва след ерата на лесния кредит?
Следва онова, което следваше и след Голямата депресия.
Концентрация. Затягане на редиците. Война.
Споко, тоя път няма да е с пушкала. Повсеместното намаляване на прекомерното потребление е само едно от оръжията. Съотношенията на валутите е друго.
28 Юни 2010 11:08
Статията е напълно, отново, манипулативна и като цяло целенасочено заблуждаваща. . От личен опит: скоро сравнявах най-добрите оферти за ипотечен заем на 6 банки, изводът ми е, че условията за клиента са се влошили драстично, разбирайте повишени лихви, невероятни такси и комисионни, скрити такси, завишени проценти годишно обслужване," невероятни" застраховки, задължително закупуване на пакети с "услуги" на банката, които на клиента въобще не са необходими...Мога да продължавам още...като си направи изчисленията човек - ГПР идва 12-14% и нагоре. Не благодаря - балъците да се връзват, аз мечтата "собствено жилище" ще я осъществявам по друг начин.
28 Юни 2010 11:18
Абе, Цветелина Соколова, какви "ниски цени на имотите" сънуваш бе госпожа!? В София още има оптимисти, които обявяват цена на кв. м. 850 - 1200 EUR!?! Ужас!!! Като се осъзнаят и цената започне да варира между 400 и 450 EUR в зависимост от локацията, тогава вече може да си говорим за нормални цени, но в никакъв случай за ниски. Разбрахме ли се Соколова?[/b]
28 Юни 2010 11:30
Петров,
идех реч за малките, но сравнително редовни покупки на имоти (санитарния минимум ако щеш) за хората в нужда. Там мисля, че леко могат да се пипнат условията, тъй като в момента повечето клиенти намират каквото търсят, но на нереално висока цена (км2, нива на лихвите). Вярно - картината няма да се промени коренно, но все пак ще е нещо позитивно в краткосрочен план. После, пазарът трябвас да е предопределящ, а не ламтежа на тоя или оня. Поредният изкуствен опит за повишаване на търсенето се надявам, че няма да мине. Отпускали кредити, жените падали, пазарът се съживявал...
Що се отнася до т.нар покупки на жилища с инвестиционна цел - съгласен.
28 Юни 2010 11:36
Като се осъзнаят и цената започне да варира между 400 и 450 EUR в зависимост от локацията, тогава вече може да си говорим за нормални цени, но в никакъв случай за ниски.

Бачо Илия,
Айде да не е 400-450, ами 500-600 ойро да е. 700 ако е обзаведен (чиста площ). Пак ще е сравнително по-приемливо.
Обаче вътре няма да могат да бъдат включени редовните смени на силикона на любовницата, кайена на жената и комишъна, на който трябва.

Редактирано от - PRA4A*bg на 28/6/2010 г/ 11:37:55

28 Юни 2010 11:42
Истинската загадка, за която журналистите трябва да питат експертите е: защо банките не притискат предприемачите да продадат готовите сгради на достъпни цени? Така би трябвало да става според идеалния модел на пазарното крадитиране.
Сега себестойността е под 400 евро и строителите могат спокойно да свалят до 500, вместо да затъват в лихвени дългове.
Иначе казано, на кого разчитат банките да ги спасява, когато необслужваните кредити и лихви станат неудържими?
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД