Международният валутен фонд съветва правителството да се захване най-сетне с радикална реформа в пенсионната система и администрацията и да запази сегашните нива на данъците. Това става ясно от последния анализ на организацията, изготвен през юни.
Препоръката може да се смята за добра оценка за България, защото точно по настояване на МВФ закъсалата Румъния бе принудена да вдигне ДДС на 24%.
Според МВФ управляващите не бива да си правят данъчни експерименти както с вдигане, така и със сваляне на ставки и трябва да търсят бюджетен баланс при засилен контрол и най-вече със стегнати и добре прицелени разходи. В документа се посочва, че на България може да й се наложи да мисли за вдигане на ставки по ДДС и данъци по доходите или печалбата, но само ако не си контролира разходите. Подхвърлена е и идея за евентуално въвеждане в средносрочен план на модерни налози - например "зелен" данък.
ДДС е най-важният за приходите в хазната данък, а точно той намалява заради засиления износ. Вдигането на ставката обаче не е решение. В доклада се посочва, че ЕК е правила симулации за България през 2009 г. и те показали, че ползата от повишение на данъка би била малка. МВФ препоръчва засилен контрол с фокус върху по-големите фирми. Идеята е НАП да наблегне повече на проверки, базирани на анализ на риска, и да престане с поголовните ревизии за всяко връщане на ДДС.
В програмата си правителството предвижда насърчаване на икономиката чрез намаляване на ставки - ДДС и осигуровки, но според експертите на МВФ на този етап у нас няма мегдан за подобни стъпки. Облагането на доходите и в момента е най-ниското в целия ЕС и ново намаление само би свило постъпленията. Следващо сваляне на осигуровките може да се планира само ако е част от истинска пенсионна реформа, включваща постепенно вдигане на пенсионната възраст за жените до изравняване със силния пол, ограничаване на инвалидните пенсии и на ранното пенсиониране на военни, полицаи и др., изтъкват експертите от Вашингтон.
След като няма лесни ходове за събиране на повече приходи, а е обещало да изпълнява бюджети с излишъци през следващите години, правителството трябва да съкращава разходи и да прави реформи - пенсионна, здравна, просветна, се посочва в анализа.
МВФ хвали намеренията на правителството тази година да замрази пенсиите и заплатите в публичния сектор. Те са ясен знак към фирмите да следват този курс, а и така България ще запази конкурентоспособността си.
Да се повиши ефективността на администрацията е ключова област за реформи според МВФ. България харчи по-значителен процент бюджетни средства от средното за ЕС в няколко сфери - за обществени поръчки, за отбрана и сигурност. За пореден път МВФ съветва да се прави истинска административна реформа, а не просто да се режат някакви бройки и разходи.
Премиерът Борисов вчера обяви, че българският народ преминава най-леко през кризата, като изтъкна, че не е позволил да се вдигат данъци и да се свалят пенсии и заплати. Премиерът упрекна президента и опозицията, че объркват хората с мрачните си прогнози. "Затова пак ще повторя - най-ниските данъци, без да пипаме пенсии и заплати. По този начин мисля, че българският народ най-леко преминава през кризата. Считам, че хората трябва да са уверени, от друга страна, в изключителната воля, която полагаме да не разпределим тежестта върху тях, а да натоварим максимално МВР да събере повече приходи. И то без да намалим пенсиите, заплатите и социалните придобивки, както в болшинството от държави в ЕС", констатира Борисов.
ДСБ обаче вчера обявиха, че макар да подкрепят правителството, имат сериозни забележки към управлението. Според тъмносините правителството се справя добре само в сферата на сигурността и в борбата с организираната престъпност. Първата година от управлението на ГЕРБ беше пропусната в сферата на реформите, на управляващите им липсват компетентност и решителност за това, коментира Иван Костов.
------
Подкрепа
-----
Сегашното правителство се задържа много по-високо в доверието и в нагласите на хората спрямо правителствата на Симеон Сакскобургготски и тройната коалиция. Това заяви пред БНР Боряна Димитрова, управител на "Алфа Рисърч". Тя припомни, че при предишните два кабинета обръщането на обществените нагласи се е наблюдавало още в рамките на шестия-деветия месец на управлението им, а подобна негативна тенденция се появи по отношение на правителството на ГЕРБ в края на май. Димитрова припомни, че доверието в премиера продължава да е относително високо, а ГЕРБ се ползва с преобладаваща подкрепа в обществото - около 30%.
МВФ хвали намеренията на правителството тази година да замрази пенсиите и заплатите в публичния сектор. Те са ясен знак към фирмите да следват този курс, а и така България ще запази конкурентоспособността си.
A какво става с конкурентоспособността, когато всеки кадърен се изнесе на по-добра заплата в чужбина?