Освен увеличаването на стажа за пенсия догодина предстои още една промяна в осигурителната система, научи "Сега". Експертите, които работят по реформата, са единодушни, че трябва да се увеличи максималният осигурителен доход. Така според тях ще се повишат приходите в НОИ.
В последните 2 години максималният осигурителен доход у нас беше замразен на 2000 лв., за да не се натоварват разходите за работна заплата в кризата.
Синдикатите и работодателите имат различни позиции за размера на увеличението. КТ "Подкрепа" настоява таванът да бъде обвързан с минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се, като се определи на 10 пъти по-висок от него. В момента това означава 4200 лв., което ще е повече от двойно увеличение.
Бизнесът обаче е склонен на далеч по-скромно увеличение - максимумът да е 10 пъти по-висок от минималната работна заплата. Това вече означава 2400 лв. "Склонни сме на този компромис само ако в същото съотношение се обвържат максималната и минималната пенсия", обясни пред "Сега" шефът на Българската стопанска камара Божидар Данев. Сега минималната пенсия е 136 лв., а максималната - 700 лв.
За вероятното увеличение на максималния осигурителен доход през 2011 г. подсказва и едно от предложенията за промени в Кодекса за социално осигуряване. То предвижда пенсията да не надхвърля 35% от максималния осигурителен доход за съответната година. Досега таванът, който вземат около 41 000 души, се определяше въз основа на максималния осигурителен доход за предходната година. Така, ако се стигне до увеличение на максималните осигуровки, ще се вдигне леко и таванът на пенсиите.
В Консултативния съвет по пенсионната реформа има пълен консенсус по идеята ограничението върху новоотпуснатите пенсии да падне окончателно. Засега обаче е предвидено това да стане през 2012 г. Очакванията са махането на тавана да повлияе положително върху доверието в пенсионната система. Освен това бюджетът на НОИ няма да се натовари кой знае колко, тъй като най-високите пенсии вече естествено се регулират от въведения преди 10 години максимален осигурителен доход.
Разчети например показаха, че ако таванът беше паднал през 2010 г., това щеше да струва само към 3 млн. лв. повече.
Подготвените промени в кодекса предвиждат вече и окончателно падане на максималния размер на обезщетенията за безработица, които от 2011 г. ще се изчисляват като 60% от средния осигурителен доход, но не за 9, а за 12 месеца назад. При последните промени в КСО, които влязоха в сила от 1 юли, беше регламентирано, че таван няма да има само до 31 декември 2010 г. Синдикатите водиха люти битки за падането на ограничението. Промяната предвижда повече пари да вземат не само новите безработни, но и сегашните - за останалия период от правото им да получават обезщетение. Според стажа то се полага от 4 до 12 месеца.
СПРАВКА
По данни на НОИ през юни обезщетения за безработица са получавали 132 237 души от 353 000 регистрирани безработни. След промените 27 350 безработни ще вземат по-високо обезщетение. За 286 лица дневен размер ще бъде над 55 лв., а за 252 - над 56 лв., което при 22 работни дни в месеца гарантира месечен размер на обезщетението 1210 лв. и съответно 1232 лв. Според КСО през първата половина от периода на получаване на обезщетения се вземат 130% от определеното, а през втората половина - 70%. До 1 юли обаче тези проценти бяха върху най-много 12 лв. на ден. След 1 юли те вече ще се изчисляват върху действителния дневен размер на обезщетението.
Повод за нови игри и корупция.
Но и повод за вдигане на процента - пореден очакван удар върху джоба.
-------------------------
Блогът на Генек