:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,730,968
Активни 780
Страници 15,871
За един ден 1,302,066

Таванът за осигуровки ще се вдигне догодина

С него вероятно леко ще се увеличи и максималната пенсия
Освен увеличаването на стажа за пенсия догодина предстои още една промяна в осигурителната система, научи "Сега". Експертите, които работят по реформата, са единодушни, че трябва да се увеличи максималният осигурителен доход. Така според тях ще се повишат приходите в НОИ.



В последните 2 години максималният осигурителен доход у нас беше замразен на 2000 лв., за да не се натоварват разходите за работна заплата в кризата.

Синдикатите и работодателите имат различни позиции за размера на увеличението. КТ "Подкрепа" настоява таванът да бъде обвързан с минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се, като се определи на 10 пъти по-висок от него. В момента това означава 4200 лв., което ще е повече от двойно увеличение.

Бизнесът обаче е склонен на далеч по-скромно увеличение - максимумът да е 10 пъти по-висок от минималната работна заплата. Това вече означава 2400 лв. "Склонни сме на този компромис само ако в същото съотношение се обвържат максималната и минималната пенсия", обясни пред "Сега" шефът на Българската стопанска камара Божидар Данев. Сега минималната пенсия е 136 лв., а максималната - 700 лв.

За вероятното увеличение на максималния осигурителен доход през 2011 г. подсказва и едно от предложенията за промени в Кодекса за социално осигуряване. То предвижда пенсията да не надхвърля 35% от максималния осигурителен доход за съответната година. Досега таванът, който вземат около 41 000 души, се определяше въз основа на максималния осигурителен доход за предходната година. Така, ако се стигне до увеличение на максималните осигуровки, ще се вдигне леко и таванът на пенсиите.

В Консултативния съвет по пенсионната реформа има пълен консенсус по идеята ограничението върху новоотпуснатите пенсии да падне окончателно. Засега обаче е предвидено това да стане през 2012 г. Очакванията са махането на тавана да повлияе положително върху доверието в пенсионната система. Освен това бюджетът на НОИ няма да се натовари кой знае колко, тъй като най-високите пенсии вече естествено се регулират от въведения преди 10 години максимален осигурителен доход.

Разчети например показаха, че ако таванът беше паднал през 2010 г., това щеше да струва само към 3 млн. лв. повече.

Подготвените промени в кодекса предвиждат вече и окончателно падане на максималния размер на обезщетенията за безработица, които от 2011 г. ще се изчисляват като 60% от средния осигурителен доход, но не за 9, а за 12 месеца назад. При последните промени в КСО, които влязоха в сила от 1 юли, беше регламентирано, че таван няма да има само до 31 декември 2010 г. Синдикатите водиха люти битки за падането на ограничението. Промяната предвижда повече пари да вземат не само новите безработни, но и сегашните - за останалия период от правото им да получават обезщетение. Според стажа то се полага от 4 до 12 месеца.



СПРАВКА

По данни на НОИ през юни обезщетения за безработица са получавали 132 237 души от 353 000 регистрирани безработни. След промените 27 350 безработни ще вземат по-високо обезщетение. За 286 лица дневен размер ще бъде над 55 лв., а за 252 - над 56 лв., което при 22 работни дни в месеца гарантира месечен размер на обезщетението 1210 лв. и съответно 1232 лв. Според КСО през първата половина от периода на получаване на обезщетения се вземат 130% от определеното, а през втората половина - 70%. До 1 юли обаче тези проценти бяха върху най-много 12 лв. на ден. След 1 юли те вече ще се изчисляват върху действителния дневен размер на обезщетението.
39
4572
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
39
 Видими 
12 Юли 2010 19:59
Повод за нови игри и корупция.
Но и повод за вдигане на процента - пореден очакван удар върху джоба.
-------------------------
Блогът на Генек

12 Юли 2010 20:26
Синдикатите и работодателите имат различни позиции за размера на увеличението. КТ "Подкрепа" настоява таванът да бъде обвързан с минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се, като се определи на 10 пъти по-висок от него. В момента това означава 4200 лв., което ще е повече от двойно увеличение.
Бизнесът обаче е склонен на далеч по-скромно увеличение - максимумът да е 10 пъти по-висок от минималната работна заплата. Това вече означава 2400 лв.

Излиза, че синдикатите работят против интересите на наемните работници като по техните сметки вноските за някои категории ще се увеличат повече от два пъти!? Да оставим настрана загубите за работещите, това е натоварване и на работодателите и то в период на криза!?‌ Абе тези нормални ли са? Нищо чудно, че Тотьо Младенов произхожда от техните редици. Личи си, че тези хора никога не са работили истинска работа, а цял живот са били лежачи, използвачи и опортюнисти.
12 Юли 2010 20:51
Разбира се. "КТ Подкрепа" и "КНСБ" са две организации, пълни с хора, чиято главна и единствена цел в живота е да не работят.
12 Юли 2010 21:47
Моето предложение е максималният осигурителен доход да няма таван, или ако има той да е поне 10, 000.00 лева. Така ще се постигне нещо много по-важно от временно закърпване на бюджети и "тънки" сметки на синдикати. Корпоративните, а и не само, структури в България ще намерят начин да се доближат до схемата за дялово (акционерно) участие на ключовите работници в тях. Така ще се получават дивиденти, върху които няма осигуровки, и ще се повиши производителността и мотивираността на труда. Само, че синдикатите не са дорасли да мислят стратегически, а все още я карат на принципа на "партийните мероприятия" и "организираният ентусиазъм на масите".
12 Юли 2010 21:51
...и ще отпадне вариантът:
Повод за нови игри и корупция.
Но и повод за вдигане на процента - пореден очакван удар върху джоба.
Ако не се прмахне максималният осигурителен праг, нивото на капитализма в България още много дълго време ще е равнозначно на "късен 18-ти и ранен 19-ти век".


Редактирано от - Петър Петров на 12/7/2010 г/ 21:53:34

12 Юли 2010 22:00
Петър Петров,
Добре, ако отпаднат осигурителните прагове смяташ ли, че пенсиите трябва да са пропорционални на внесените суми? Ако да, то кой ще гарантира на внасящите днес, че утре няма да бъдат излъгани?
12 Юли 2010 22:17
Добре, ако отпаднат осигурителните прагове смяташ ли, че пенсиите трябва да са пропорционални на внесените суми? Ако да, то кой ще гарантира на внасящите днес, че утре няма да бъдат излъгани?

Няма друга гаранция освен изграждането на СИСТЕМА - от закони, от методики, от лични осигурителни карти, от пенсионни фондове. Но по-важен ще бъде ефектът, при който работниците стават съдружници или акционери. Такъв е японският модел - поне по времето, когато Япония ставаше икономическа сила.
12 Юли 2010 22:20
Круела,

Убеден съм, че това което предлагам няма да се случи в близките 10-15 години. Повечето политици, работодатели и така наречените "синдикати" мислят "едномандатно" - с хоризонт не по-дълъг от 4-5 години.
12 Юли 2010 22:34
Значи при сегашното състояние на нещата няма никаква гаранция. Докато не се създаде такава, държавата няма никакво право да товари гражданите си с нови разходи.
12 Юли 2010 22:38
Пенсионната реформа, ограничаването на ранното пенсиониране и на инвалидните пенсии и удължаването на трудовия стаж, ще се гласува с промените в Кодекса за социално осигуряване.
Натиснете тук
12 Юли 2010 22:44
Много по-евтино ще ни излезе да свалим това правителство. Гответе се!
12 Юли 2010 23:08
Корпоративните, а и не само, структури в България ще намерят начин да се доближат до схемата за дялово (акционерно) участие на ключовите работници в тях. Така ще се получават дивиденти, върху които няма осигуровки

Тук някои май са изостанали от "корпоративните структури". Има практика на "ключови" работници (дребен съдружник а ла акционер) да се регистрира марка (продуктът, на който отговарят за продажбата/реализацията му) и се плаща лицензионно възнаграждение - не се дължат осигуровки, ДОД е с преференция от 50% (сиреч 5% ) и това е директен разход на фирмата - няма данък печалба.
Тая схема е малко сложна за по-напористите, затова масово се практикува "аутсорсинга" - "ключов" работник дава "консултация" на фирмата - 1.6 млн. лв.; после "ключовият" работник ходи при "ключов" министър да му разсрочи/ опрости (зависи от ключа на министъра) данъчните задължения, щото е "ключов" работник или най-малкото данъкоплатец на годината на n-ската община.
Поради липсата на "ключови" работници (слабо образование и здраве), най-напористите директно превеждат приходите на фирмата през офшорки и не плащат нищо, сущински моряци . Е, малко се оплакват, че пътищата били таковата, образованието, здравеопазването, но за толкова пари от данъци...каквото е останало, че някои и това искат да изнесат (частните здравни/пенсионни фондове).
Като "падне" тавана на пенсиите, да не падне върху главата на някой Трактор или "велик" пУлитик с хонорари от милиони? Отиде ни хуманизма! Петров, как ще им сметнеш осигуровките и ... обезщетенията, когато на следващата година са в "болнични" при съдебните процеси ?
А защо пенсионна осигуровка не се раздели на 100 лв. (10%) задължително държавно осигуряване (пенсия 136 лв., 60% от МРЗ) и до 20% капиталово осигуряване (пенсионен фонд, спец. пенсионен банков влог)? При преходен период от 10 години (ако се направи рязко, няма да има пари за сегашните пенсионери) и с повишаване и на възрастта за пенсиониране, тоя праг от 2000 лв. ще стане минимален осигурителен праг. Пък гали и ухото на Кайли - 1000 евро минимална работна заплата.
12 Юли 2010 23:55
Apolitichen,

Разбирам в каква посока "биеш", но идеята въобще не е такава. Идеята не е да спестим данъци по легален път с цел да си купим яхта. Идеята е да станем конкурентноспособни в работата си. Предлагам нещо, което е доказало своята ефективност. Ти също посочи такова нещо - аутсорсингът. Примери в това отношение много.
Както вече написах – по-важна е смяната на философията. Можеш да си сигурен, че тези неща ще се случат в България. Въпрос на (много) време и на (много) конкуренция е.

12 Юли 2010 23:58
.... абе ще стигнат и до ДДС-то, ама да видим кога ....
13 Юли 2010 00:03
Е, малко се оплакват, че пътищата били таковата, образованието, здравеопазването, но за толкова пари от данъци...каквото е останало, че някои и това искат да изнесат (частните здравни/пенсионни фондове).

Идеята не е да се плащат 90% данъци върху "нищото" (разбирай: никаква печалба, слаба добавена стойност, липса на конкурентност), а 8-10% върху многото (разбирай: повече икономика "на светло", по-голяма заинтересованост от страна на работници и служители, по-големи печалби, повече конкурентност). Не виждам обективни причини щом някъде по света го правят успешно, да не се случи и в България.

13 Юли 2010 00:06
Освен увеличаването на стажа за пенсия догодина предстои още една промяна в осигурителната система, научи "Сега". Експертите, които работят по реформата, са единодушни, че трябва да се увеличи максималният осигурителен доход.


И още.

Разчети например показаха, че ако таванът беше паднал през 2010 г., това щеше да струва само към 3 млн. лв. повече.


Ама, верно десетте процента управляват... Начи, НОИ не може да си вдигне гащите, ама 3 милиона повече харчове нищо не са....

Доверие в осигурителната система не може да има. Там има само обещания за светлото бъдеще от политиците и съответни неизпълними ангжименти на правителствата. И навсякъде е така. Погледнете какво става с пенсионната възраст по света

Интересното е, че в БГ всичко е с краката нагоре. ДОД е плосък а осигуряването не е. Здравословно за обществото е точно обратната схема - осигуровките равни и минимални, а ДОД прогресивен.

Нищо де, поне е забавно да наблюдаваме опитите да се построи пирамидата нагоре с основата...
13 Юли 2010 00:11
Много по-евтино ще ни излезе да свалим това правителство. Гответе се!

Orka,

Не разбираш ли, че в момента проблематиките не са в това правителство. Има структурна криза, при която даже и нулеви данъци и осигуровки да има (хипотетично!) пак няма да работи икономиката. Има междуфирмена задлъжнялост, която има друг произход. Има "бизнесмени", които не са прочели нито една книга за бизнес (освен, може би, Наказателният кодекс). Двайсетте години "капитализъм" в България създадоха лоши модели и сбъркана философия на икономическо развитие.

13 Юли 2010 00:23
Идеята не е да се плащат 90% данъци върху "нищото" (разбирай: никаква печалба, слаба добавена стойност, липса на конкурентност), а 8-10% върху многото (разбирай: повече икономика "на светло", по-голяма заинтересованост от страна на работници и служители, по-големи печалби, повече конкурентност). Не виждам обективни причини щом някъде по света го правят успешно, да не се случи и в България.



Малиии, тая икономика май се прави от извънземни. Ако е истина, че плоският и нисък ДОД води до повече икономическа активност, то би следвало да очакваме, че и увеличаването на заплатите ще доведе до по-висока икономическа активност....

В макро план води до инфлация, а в микро Херцберг го разглежда като хигиенен фактор, а не мотиватор....Що ли?
13 Юли 2010 00:29
Меня едно ми не е ясно - к'во ше стане с пенсиите, след като влезем в "Еврозоната"?
13 Юли 2010 00:49
Малиии, тая икономика май се прави от извънземни. Ако е истина, че плоският и нисък ДОД води до повече икономическа активност, то би следвало да очакваме, че и увеличаването на заплатите ще доведе до по-висока икономическа активност....

Фанта,
Нали ще уточниш какво разбираш под "увеличаването на заплатите"? Иначе ще излезе, че с теб мислим в една посока, но ти просто се заяждаш "заради спорта".

13 Юли 2010 00:58
Всъщност, ако ме прочетеш добре, още от първият ми постиг аз наблягам върху мотивационни фактори (пак според Херцберг), а не толкова върху "хигиенни" фактори. За това и поисках да уточниш какво имаш предвид под „увеличаването на заплатите”.
13 Юли 2010 01:01
ДОД е плосък, а осигуряването не е.
Каква му е "издатината" на осигуряването - 8% процента здравна осигуровка се начислява на всеки доход*, плоско та плоско, чак се чупи в застой при доход над 2000 лв. Само дето "плоскарите" не го изтъкват за пример за увеличени приходи, защото нито се увеличават, нито са в съотношение 80% от приходите от ДОД и просто не им налива вода в мелницита.

*"Грапавините" (2-3% по-висока вноска за І и ІІ категория труд, 1% по-високо облагане на работещите в сравнение с държ. служители) при осигуряването са по-гладки от данъчните преференции при ДОД (до 50% приспадане от дохода за разходи, 10% облекчение за допълнително пенсионно осигуряване и т.н.).

Предлагам нещо, което е доказало своята ефективност.
Петров, уважам стоицизма на японците, дори го споделям донякъде, но... Японците не са си сменяли философията. Ние тяхната няма да усвоим, ако не сме принудени и тогава се съмнявам. Не на последно място, няма доказана ефективност. Всъщност наченките на сегашната финансова криза започнаха най-напред в Япония, началото на 90-те - невъзможността да се пласира свободен финансов ресурс в производство. Още не са се справили, но не се оплакват - и държавата, и корпорациите "наливат" пари в университети, образование, отглеждане на деца.
Ако дръжавата ме убеди, че по-добре от мен решава транспортните ми проблеми, сиреч да предпочета обществения транспорт пред личиния автомобил, обучението на децата, здравеопазването, реда, сигурността (вместо три врати да слагам, да мина с една и да не заключвам) бих се съгласил да плащам и 90% данък. Данъците, приходите от тях са преди всичко измерител на доверието на обществото към държавата. Като държавата не си изпълнява възложените й фунции, обществото не е склонно да плаща за вятър работа.
13 Юли 2010 01:17
Apolitichen,

Не става дума само за японците. И други икономики използват фактора "работещи собственици".
За да се върнем отново, или да достигнем!, до социалната държава, трябват количествени натрупвания, които не е задължително да са само парични. Едно е да платиш 50% данък от 1, 000, 000.00 единици, а съвсем друго 10% от 50, 000.00 единици. При сегашната структура на икономиката ( Натиснете тук) данък от 50% е неефективен.

13 Юли 2010 02:23
"Моето предложение е максималният осигурителен доход да няма таван, или ако има той да е поне 10, 000.00 лева." Абсолютно съм съгласен с @Петър Петров. Време е да го разкарат този максимален осигурителен доход. То бива регресивно "осигурително" облагане, ама чак като нашето дори и руснаците не са си позволявали с техния "социален данък", който остана в историята от тази година.
Не разбирам МТСП какво толкова ще чакат да стане 2012 година, че да падне този максимум. Да го махат от сега. Така и така 10 години минаха от стартирането на "най-успешната пенсионна реформа в Европа" и да си идват нещата на мястото - всеки да си плаща върху сумата, която изкарва. Пък ако помислят за нещо регресивно, нека си го мислят, ама да не е толкова рязко. Защото в момента всеки който изкарва над 2000 лв е на далавера.
Че навремето измислиха този максимум с тънката идея хората които изкарват повече да си тикат парите в частен фонд, мислиха го, ама има ли луди които да ги слагат там?
Затова направо да махат максималния осигурителен праг, да махат ДЗПО в сегашния му вид, че това си е едно кожодерство - финансиране на частни проекти, а събраните сумички в ДЗПО да си отиват в доброволните фондове.

И таковата.... някой трябва да каже на тази тристранка, че нито работодателските организации, нито профсъюзите трябва да решават какви да са осигуровките на самонаетите. Просто те не са техен контингент, а евентуални бъдещи работници (за работодателите) или членове (за профсъюзите), ако се спазарят да обезсмислят свободната практика
13 Юли 2010 02:39
Нисък плосък данък не кара хората да работят повече, а ги прави по-малко недоволни.

Песионното осигуряване трябва да е на минимум за всички. И съответно след n години всички да получават една и съща пенция. Който иска повече да си спестява. Това наричам плоско осигуряване.
13 Юли 2010 03:24
И таковата.... някой трябва да каже на тази тристранка, че нито работодателските организации, нито профсъюзите трябва да решават какви да са осигуровките на самонаетите. Просто те не са техен контингент, а евентуални бъдещи работници (за работодателите) или членове (за профсъюзите), ако се спазарят да обезсмислят свободната практика.

Оттам идва противоречието. Над 70% са микро предприятията, а техни представители не знам да има в "тристранката". (Ако греша се извинявам!) Тенденцията за иновативното развитие на икономиката, както беше вече споменато, е в аутсорсинга, а "едрият капитал" и синдикатите в България не "вписват" интересите си в тази тенденция. Не съм чувал да има синдикати при самонаетите или при фирмите от „семеен тип” - с 7-8 ангажирани.

13 Юли 2010 03:36
Нисък плосък данък не кара хората да работят повече, а ги прави по-малко недоволни.

Фанта,
Зависи от хората. За самонаетите и бизнеса този данък е супер. За останалите, както вече имахме възможността да обсъдим, трябват мотивационни фактори. Не виждам пречка, ако сме двама съдружници с по 50%, и имаме 4 "ключови" работници, то всеки от тях да стане съдружник с 5%. Гарантирам, че при един добре написан дружествен договор (респ. устав) всички ще са доволни, а служителите ще бъдат много по-мотивирани. Не виждам причина да не мога да се разделя с 10% от печалбата си, ако резултатът от това е нейното нарастване (на база приходи) с 20-30%.

13 Юли 2010 05:26
Я първом Натиснете тук, пък после, ако все още имате желание, можете си продължите теориите.
13 Юли 2010 08:07
Пенсионна система на принципа на преразпределението никога няма да заработи както трябва. Единственият изход е да има един преходен период от 10-15 години, в който да заработи лично пенсинно осигуряване в поименни или акционерни фондове.

13 Юли 2010 08:12
Къде ще отидат новопредложените обирджийства?
Реално си правим вноски - и си доплащаме навред.
Който не внася...Пак ползва.
И кои ще са доплащащи? Държавните чиновници, ченгетата - неееее...
Остават само даскалите и някои служби, все още не взети под крилото на държавата. Защото няма къде да мърдат - при тях всичко се знае.
Другите - широко поле за манипулации.
---------------------------
Блогът на Генек



13 Юли 2010 08:59
В Консултативния съвет по пенсионната реформа има пълен консенсус по идеята ограничението върху новоотпуснатите пенсии да падне окончателно. Засега обаче е предвидено това да стане през 2012 г.


Господа политици, спомняте ли си от коя година, се каните да падне прословутия таван?Ще Ви припомня, защото паметта Ви е къса, когато трябва да решавате въпроси, които пряко не ви засягат.От 01.01.2006 година.Коментара е излишен
13 Юли 2010 09:13
Orka , много по-евтино е , и единствено спасително действие ! ... но , не екстраполирай форумните интелектуални дискусии върху електоралните нагласи на овчото стадо Тиквите се ползват с определена подкрепа сред част от чалгализираната кретениада , както и разчитат на пасивността и отчаянието на останлото мнозинство. Мисля че са непоклатими в следващите 3 години. Няма дъно , катастрофа , провал , мизерия ..и проч , което да стресне стадото , и да видим някаква гражданска активност и недоволство , по типа на 1997...
13 Юли 2010 11:38
Мухтада,

Не бъди краен болшевик! Разсъждавай! Нека ти припомня един епизот от руската история, който е станал на Първият Всеросийски съвет на работническите и войнишки депутати през юни 1917 година.
Лидерът на меншевиките Церетели, който по онова време е министър във Временното правителсто, казва:
— В настоящият момент в Росия няма политическа партия, която да може да каже: дайте в нашите ръце властта, отидете си, ние ще заемем Вашето място.
Тук Ленин се изправя ка казва:
— Есть такая партия! (Има такава партия!)
Знаеш развитието на руската и световна история след тази реплика...

Редактирано от - Петър Петров на 13/7/2010 г/ 11:43:25

13 Юли 2010 12:43
Ако се вдигне прага на 2400-това ще има ефект за НОИ ВСЕ ЕДНО СА СЕ ОТВОРИЛИ ДЕСЕТКИ ХИЛЯДИ РАБ.МЕСТА С ЗАПЛАТА 400 лв.
И за самонаетите-защо той не може да се осигурява на 4 часа, ако няма достатъчно работа или пък никаква в тази криза.
13 Юли 2010 12:50
Пенсионното осигуряване е вид договор, в който има условия. Колко и каква осигурителна сума да внасяш, за да получаваш уговорената в договора пенсия. Натиснете тук


През 1989 година справедливо бе отбелязано, че осигурителните вноски са били на разположение на държавата в лицето на министъра на финансите и пенсиите са "изядени". Това наложи пенсионните фондове да бъдат отделени от бюджета. За да не зависят пенсионерите от идиотизмите и късогледството на политиците и от набезите на крадливата държава...
Да, ама не!. Сладко е да имаш под ръка чуждите пари. И не само да ги имаш, но и да се правиш на Господ. така минаха още 21 години соцЯлизъм в пенсионната система, при зверски дикенсов капитализъм на пазара.


Като има овце, има и овчари. Като има глупаци, има и хитреци.


P.S.Абсолютно същото е в системата на здравното осигуряване.
13 Юли 2010 13:54
***

Редактирано от - sybil на 13/7/2010 г/ 20:49:01

13 Юли 2010 14:30
Абе, хора, няма такова понятие като стимулиращ данък. Има прекалено високи данъци и когато се намаляват прекалено високите данъци се премахват пречки пред икономическата активност.

Отгоре има праг на данъците който не насърчава икономическата активност, а отдолу има праг под който държавата не функционира. Къде е оптималният данък никой не знае и какъв тип да е оптималния данък не е ясно. Дали върху потреблението, дали върху доходите или върху богатството. Едно е ясно, че върху богатството данък не се практикува.

Очевидно е, че понятието "справедлив данък" е изпразнено от съдържание. Данъкът винаги е несправедлив за някого. Въпросът е, данъкът каква политика определя и какво общество насърчава. Най-просто казано - кой финансира държавата и какво следва от това.

Нисък плосък ДОД и високо ДДС означават бедните да финансират държавата. Това си е политика за изграждане на силно социално разслоена държава в която все повече и повече хора няма да имат шанс. Ако това е желанието на обществото, значи всичко е наред. Ама, после да не се сърдите и да казвате: "Цървулите го избраха този!".

Ако искате силна средна класа, грамотни гласоподаватели и стабилна държава рецептата е на хората с ниски доходи да се помага. Иначе и в условия на демокрация се стига до Уго Чавес и Ево Моралес... И в това няма нищо лошо - това искат хората.

За мен е непонятно защо средната класа и най-вече горната и част в БГ иска силно разслоена държава? Сигурни ли са, че ще попаднат в горните 2-3% или са сигурни, че ще или те или децата им ще се изнесат в Европа?
13 Юли 2010 14:37
2. Обещание. Намаляване на осигуровките с 5%. Неизпълнено!

4. Обещание. Намаление на пенсионната осигуровка от 23 на 10%. Неизпълнено!

Тук или някой неграмотно чете, или някой "учен" със завършена детска градина е давал обещания. И как става намалянето на осигуровките с 5%, при което пенсионните осигуровки падат с 13%? С 8% кои осигуровки ще ли били да се вдигат!?
8. Обещание. Премахването на монопола на здравната каса и въвеждането на индивидуални здравни партиди. Неизпълнено!
Абе умнико, какъв е "монопола" на здравната каса!? Какво единствено тя продава/произвежда/лекува? Да не си изкукуригал - с обществени пари да се финансират частни инициативи - подмяна на силикона ?
Ей на, има частни здравни фондове (23 на брой), частни болници (17 на брой), частни лекарски кабинети, частни аптеки (4000 на брой, от които 2000 само в София). Всичките те очакват, ще те обслужат качествено, дори вечен клиент могат да те направят . Те не са изградени на солидарен принцип, а на максималната печалба. Отиваш при тях и пИчелиш. Или не ти стиска, или си некъдърен!?
Правителството наистина не провежда реформаторска политика, но ако трябва да прави повечето от тези рИформи, които си изброил, по-добре да не ги прави. Освен ако целта е да се затрие държавата.
13 Юли 2010 17:08
fantus, кой се крие под това име? Имам чувството че сте четирима-СтаНИЩОв, Курнелия, Мая Манолова и Кутев....Само те заедно могат да избълват толкова лъжливи числа...Да те похваля-добре се справяш с партийното поръчение!...Само не казваш КОЙ, КАК и КОГА ще ни оправи....Извън земни няма да дойдат...Оправянето само с плюнки-не става....Мерси...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД