Косовски албанци празнуваха вчера по улиците на Прищина с националното знаме на Албания заради решението на Международния съд в Хага. |
Положителното мнение на Международния съд "потвърждава правото на самоопределение" на грузинските сепаратистки области Абхазия и Южна Осетия, които обявиха независимост през 2008 г., заяви абхазкият президент Сергей Багапш от Венецуела, където е на посещение. "Това решение показа също така, че позицията на Русия, която призна първа независимостта на Абхазия и Южна Осетия, е напълно справедлива", допълни Багапш. Той заяви, че мнението на съда ще допринесе за признаването на независимостта на двете грузински територии и от други страни, най-вече от Латинска Америка, след като това вече сториха Никарагуа и Венецуела. Подобни призиви се чуха от Армения и анклава Нагорни Карабах, населен с арменци, който обяви независимост през 1991 г., но все още се води част от Азербайджан. Руснаците от отцепилата се област Приднестровие в Молдова също приветстваха решението на Хага.
Сърбия няма да се откаже от претенциите си върху Косово, заяви сръбският президент Борис Тадич. Той каза, че неговата страна ще поиска резолюция срещу независимостта на Косово от Общото събрание на ООН. Властите и медиите в Косово естествено триумфираха във връзка с решението на Международния съд. 69 страни са признали областта до този момент, между които и България. Това са сторили 22 от общо 27 страни в ЕС, като Кипър, Гърция, Румъния, Словакия и Испания, които се опасяват от отцепнически движения в своите страни, отказаха да сторят това. Букурещ отново заяви вчера, че няма да признае независимостта на Косово въпреки решението на Международния съд в Хага, съобщиха от МВнР на страната. Държавният секретар на САЩ Хилъри Клинтън пък призова всички нации, включително Сърбия, да признаят Косово и да се ангажират конструктивно в подкрепа на мира и стабилността на Балканите. Решението на Международния съд не променя нищо в позицията на Русия, която е традиционен съюзник на Сърбия и не приема независимостта на Косово, съобщи руското външно ведомство. Според редица наблюдатели и експерти решението на Хага всъщност е в полза на Москва заради нейната подкрепа за Южна Осетия и Абхазия, които тя е признала за независими държави.