:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,693,697
Активни 584
Страници 4,627
За един ден 1,302,066

Управляващите склониха стажът за пенсия да се увеличава плавно

До септември ще се правят разчети колко пари ще събере НОИ, ако се вдигнат осигурителните вноски от 2011 г. с 2%
Управляващите са склонни да направят нови отстъпки в пенсионната реформа. Стажът за пенсия няма да се вдига шоково от догодина, а ще се увеличава плавно. Ще се правят и разчети дали да се вдигнат социалните осигуровки с 2% от догодина.



Това стана ясно след среща на премиера Бойко Борисов със синдикатите.

Според първоначалните намерения на правителството осигурителният стаж трябваше да скочи с 3 години от юли 2011 г. и да стане 37 г. за жените и 40 г. за мъжете. "Сега ще се правят разчети, за да се види как да се разпредели това увеличение във времето - дали на 6 месеца ще се вдига с по 6 месеца, или по друга схема - тепърва ще се уточнява", обясни експертът на КТ "Подкрепа" Мика Зайкова.

"Може би ще има по-плавен период за увеличаване на осигурителния стаж, но ще отпаднат и някои бонусни системи, които предлагахме досега", допълни социалният министър Тотю Младенов. Промените, които досега управляващите предлагаха, предвиждаха възможност за по-ранно пенсиониране за хората, на които не им достигат 3 г. до пенсия, закупуване на до 2 г. недостигащ стаж или на годините за висше образование.

От КНСБ обаче побързаха да уточнят, че няма никаква договорка за каквото и да е увеличение на стажа.

До извънредната среща с премиера се стигна, след като през седмицата синдикатите бойкотираха заседанието на националния съвет за тристранно сътрудничество, на което се обсъждаха промените на КСО. Още тогава социалният министър Тотю Младенов обяви първата отстъпка - увеличението на възрастта за пенсиониране на първа и втора категория труд да се разсрочи във времето, вместо да се вдигне с 3 години от 2011 г. Освен това пенсионната възраст на жените, работещи при I и II категория труд, няма да скача с 5 г., а с 3 г., както е предвидено за мъжете.

Профсъюзите настояват да се обсъждат вариантите за по-труден достъп до пенсия едва след като започне плавно увеличение на осигурителните вноски. Като начало те държат още догодина осигуровките да се увеличат с 2%, с колкото бяха намалени през 2010 г. Според техните изчисления така в НОИ ще влязат 400 млн. лв.

Въпреки че правителството обеща да свали осигурителната тежест до края на мандата си с още 3%, на практика е възможно наистина да има увеличение от догодина. След вчерашната среща синдикатите увериха, че премиерът е наредил финансовото министерство и НАП да направят разчети дали наистина вдигането на вноската ще стабилизира малко бюджета на НОИ. "Ще се правят разчети за леко покачване на осигурителната вноска още догодина", потвърди и министър Младенов.

На съвсем различно мнение е бил премиерът Бойко Борисов в сряда. От стенограмата от заседанието на правителството става ясно, че той обявява, че за да се успокои обществото, кабинетът трябва ясно да каже, че няма да се намаляват пенсии и заплати и няма да се увеличават данъците. За да се случи това обаче, министрите трябва да са по-активни в съкращенията на администрацията.

Бойко Борисов е подкрепил и идеята на синдикатите за криминализиране на неплащането на осигуровки върху реалните доходи. И е гарантирал, че това ще се обсъди като промяна в Наказателния кодекс.

Друга отстъпка от първоначалните намерения на управляващите е отлагането на промените. Те трябваше да бъдат приети на заседанието на МС в сряда, но това не стана. Вчера Борисов и синдикатите са се разбрали до септември експерти на правителството, синдикатите и работодателите да продължат обсъжданията, за да се намерят най-безболезнените варианти за промени.

Засега правителството не отстъпва само в едно - новите правила за пенсиониране трябва да влязат в парламента през септември преди обсъждането на бюджета за 2011 г.
55
2673
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
55
 Видими 
23 Юли 2010 19:47
А мен хич, ама хич не ме интересуват интересите на бизнеса!
Елементарно, но не желая някой да ми казва кога да се пенсионирам.
Нито ме е питал някой за избраната "колективна" система, нито тя е подсигурена за МОЕТО време като пенсионер.
Засега - да, върви.
Но знаем, че скоро ще намалеят вносителите и ще се вуеличат теглещите.
Поради което - макар да не съм съгласен, разбирам защо доста хора тарикатстват и си спестяват вноските.
Тъй като тия вноски НЕ СА за тях.
И оставете всякакви демагогии какъв егоист съм - камо ли да ми набивате в канчето това пенсионерите, ч е са паразити.
Паразитите ги знаем.
Изходю? Програма за ПОНЕ 20 години напред. Държавата изплаща пенсии на пенсиониралите се в това време, а сега започващите работа са на лични вноски. След време нещата ще се нормализират. И тогава - който е внасял, ще има.
Който не е...Ами да е!
Уточнете - егоизъм ли е да се интересувам от МОЕТО бъдеще?
------------------------
Блогът на Генек
23 Юли 2010 20:18
Преди малко по телевизията една дъртофелница от Подкрепа, сигурно беше поне на 75, обясняваше напоително, че те изобщо не са плашели Борисов и изобщо не са казвали, че ще вдигат стачки.
В цяла Европа синдикатите вдигат трудещите се на стачки, у нас връстнички на Лили Иванова се имат за белоснежни ангели, защото не били плашели, отбележете - не вдигали, а само дори плашели, със стачки.
При тия синдикати някой още ли се пита защо една чистачка във фалирала Гърция получава два пъти повече от един инженер в България.
Кой ще стои в България, младите, дето им предлагат след 5 години учене 500 лева заплата и пенсия след 40 години трудов стаж ще карат на коричка хляб и студена вода ли?
Колелото на историята се върти, воденичното колело се търкаля надоле по нанадолнището и ще продължи да се търкаля до окончателната победа на капитализъма и нулеви заплати за ...останалите в България цигани.

_________________________________
http://www.kaily.dir.bg-На запад работят добре, ако плащат добре. А у нас само работят, а ако пък и плащат е добре.
23 Юли 2010 20:28
Ето кой защитава правата на работещите.
Натиснете тук
Мика Михайлова Зайкова. Родена 1942 г.

_________________________________
http://www.kaily.dir.bg-На запад работят добре, ако плащат добре. А у нас само работят, а ако пък и плащат е добре.
23 Юли 2010 20:33
Вече ми е все тая. Така е оплескана, че плавно или не ... ще се мре.
23 Юли 2010 22:39
Генек прав си само по този начин - чрез индивидуални сметки и не само запенсия, а и за здравеопазване.
23 Юли 2010 22:56
Изходю? Програма за ПОНЕ 20 години напред. Държавата изплаща пенсии на пенсиониралите се в това време, а сега започващите работа са на лични вноски. След време нещата ще се нормализират. И тогава - който е внасял, ще има.
Правилен изход, дори е бил реализиран успешно другаде - но трябва да я има волята на един Пиночет и експертизата на чикагските икономисти, за да се реализира.

_______________________
Покажи неуважение към георги първанов (гоцэ), пиши името му с малка буква!
Блогът на Манрико
23 Юли 2010 23:01
За такъв ли капитализъм мечтахме?
По добре, да се връща соца.
23 Юли 2010 23:13

Мика, Кайле, се пада някаква леля на Коцето Тренчев. Тя е в Подкрепа отдавна и е доста свестен икономист. Разбира се, липсва и хъса и решителността на типичен синдикалист и аз винаги съм се чудил защо я бутат напред. Може би това е някаква тактическа приумица на Тренчев - да се прикрие ролята на Митко Манолов, който е истинския мотор на синдикализма у нас, не само на Подкрепа, но и на КНСБ /тия го слушат, като че ли им е слънцето и въздуха/.
Но не това е важното. За англичаните смисълът от наличието на флот е концентриран в израза Fleet in being - Флотът съществува и с това вече оказва своето влияние. Същата заплаха днес разиграват синдикатите. И, както се вижда, хваща дикиш. Само допреди два дни и Тотю, и Бойко се кълняха, че от догодина се вдига стажа с три години и че няма да има увекличение на вноските. А днес - с хастара навънка. Верно, че Бойко е фурнаджийска лопата, но и такова салтомортале се прави само ако усещаш непреодолим натиск.
Така че това, което днес проговаряше Мика - апропо, това е последния човек, който става за пролетарски водач - е квинтесенцията на българския начин на уопотреба на синдикализма.
Но е факт, че днес синдикатите спечелиха стратегическо предимство - отстранен е от процеса на вземане на решения най-големият им враг Дянков.
23 Юли 2010 23:25
Дрън дрън, спечелили.
Народът се изнася масово, защото тук не се живее с тия заплати, е и днес едни студенти на стаж ходили в завод, цъкали с език, че у нас може да има такъв завод, накря питали за заплатите, под 500 лева, масово обърнали гръб на завода и се зарекли там да не работят. От управата на завода им казали, че там поработят по 3-4 месеца новоизлюпени стажанти, колкото да фанат дикиш, па си заминат по белия свят...ама така било в България.
Народът, Дон, живее, не играе виртуални игри на стратегически предимства.
Ако си втренчен в шахматната игра, може и да си пазиш топа с все сили, а в същото време къщата ти да гори.

_________________________________
http://www.kaily.dir.bg-На запад работят добре, ако плащат добре. А у нас само работят, а ако пък и плащат е добре.
23 Юли 2010 23:34

Кайли,
ти, разбира се, си привърженик на апокалиптични сценарии и това те прави чаровница не само в моите очи, но позволи ми да остана на своето мнение - печелившето за българите решение на проблемите може да дойде в България, и то, само от българи.
23 Юли 2010 23:38
Да, от здрави действащи, европейски български синдикати, които вдигат стачки и отстояват правата на работещите, а не разчитат на старата леля на учинайкото на Тренчев, който навремето прекарвал цистерни с бензин и олио за Югославия.

_________________________________
http://www.kaily.dir.bg-На запад работят добре, ако плащат добре. А у нас само работят, а ако пък и плащат е добре.
23 Юли 2010 23:50

Опасявам се, че силни синдикати стават само с решителни работници. Не можеш да вдигаш стачка, ако членските маси не са готови да стачкуват. Моят досег с тази проблематика ми говори, че конформизмът и страхът, впрочем напълно основателни, са действащите мотиви, влияещи върху решимостта на българската работническа класа да извоюва ония права и свободи, на които се радват на Запад.
Радват се, без даже и да се замислят за цената, която са платили тези преди тях.
24 Юли 2010 00:15
Правилен изход, дори е бил реализиран успешно другаде - но трябва да я има волята на един Пиночет и експертизата на чикагските икономисти, за да се реализира.

Този "изход" нещо не се рекламира напоследък за Чили. Скоро стават 30 години от него и има доста пенсионери, дето изпитват какво е да се хванеш на въдичка за аритметична прогресия без осмисляне на бъдещата стойност на това което се получава. Държавната помощ преди 3 години отиде до над 60% от пенсиониралите се при свободни пазарни условия. Сравнението със страни със същата демография като Чили и с други пенсионни системи почтено се избягва от пазарните талибани. Сега е модерно да се дава за пример Сингапур (без сравнения на демография) а чилийската пенсионна система се споменава само под мустак.
24 Юли 2010 03:05
Опасявам се, че силни синдикати стават само с решителни работници. Не можеш да вдигаш стачка, ако членските маси не са готови да стачкуват.


Дон

Ей това не може да разбере българинът, който само говори " как синдикатите нищо не правели", като хич не се и опитва да разбере, "че силни синдикати стават само с решителни работници". Както е в една Гърция, Франция, че и Турция. На българина му дай само да мрънка как никой не щял да му свърши работата....
24 Юли 2010 05:56
Дали пък не наближава "Зимата на нашето недоволство"
24 Юли 2010 08:31
Don:"ония права и свободи, на които се радват на Запад.
Радват се, без даже и да се замислят за цената, която са платили тези преди тях."


За българите цената БЕШЕ платена! От тези, които така "свежо" биват оплювани вече 20 години! Затова пенсионерите днес биват мразени, защото помнят доброто старо време, когато за пенсия се искаха 25 години трудов стаж и 60 годишна възраст! А сега пАри за пенсии нЕма! Епа как да има като демокрадите окрадоха държавата до шушка и от 20 години вече крадецът вика "дръжте крадеца"?!...

Редактирано от - Т_Живков на 24/7/2010 г/ 08:32:37

24 Юли 2010 08:49
Цялата "реформа" може да се обобщи в две изречения - за едни ще важи "завареното положение", а други ще гонят "плавно" хоризонта...
24 Юли 2010 09:01
Дали пък не наближава "Зимата на нашето недоволство"
Цъ - вече е славно лято под слънцето на Банкя

_______________________
Покажи неуважение към георги първанов (гоцэ), пиши името му с малка буква!
Блогът на Манрико
24 Юли 2010 12:07
Хайде стига с тези синдикати. Тренчев настоява хем за вдигане на вноските, хем на прага на осигуряване до 4200 лева. Това ще бъде в ущърб на тези, които и сега плащат най-много и нямат гаранция, че парите им в един момент няма да се изземят в полза на неплащащите.
Виж тук
Освен това едва ли ще донесе толкова много пари след като процентът на неплащащите се увеличава.
Че моделът е сбъркан, сбъркан е. На практика всеки се интересува от собствената си пенсия и хората са напълно прави. След като някой внася 40 години някакъв процент от средната за страната работна заплата през годините нормално е да очаква за срок от средната продължителност на живота да получава поне двойно по-висок процент пенсия на базата на средната заплата дори при среден срок на получаване от 20 години. Ако държавата му гарантира такава пенсия хората ще се осигуряват.
При по-малък среден срок процентът трябва е и по-голям. Но... след като има социална пенсия, инвалидни пенсии (за напълно здрави хора), всеки ще гледа да прекара държавата (т.е. плащащите). И разликата между тези пенсии и минималната за прослужено време и старост е само 36 лева. И като вземем предвид и факта, че някои хора не са внесли и достатъчно вноски и за минималната пенсия, картинката става съвесм ясна защо всеки гледа да крие осигуровки. Привилегиите за някои групи - също.
Защото при тази система в осигуряването няма никаква сметка, а си е чиста загуба на пари.

Редактирано от - Cruella de Vil на 24/7/2010 г/ 14:31:36

24 Юли 2010 12:14
Кайли, пропуснала си един важен елемент от начина на пенсиониране! Вишистите освен, че трябва да мизерстват заради сбърканата икономическа политика, но и трябва да си купят стажа за времето когато са учили!!! по този начин годините за пенсия се увеличават с още 5-6 години.
24 Юли 2010 13:48
Ай ай, българинът мрънкал, пък синдикатите били силни и решителни.
Дон лъже, Лен оди по него та маже.
Да не бех видела лелката вчера, да ме излъжете.
Ама ние дори и намек не сме правили за стачки, пази боже, камо ли за нещо сериозно, ние помолихме господин Борисова мирно, кротко, на коленце и целувайки му задника таковато и той рече, че ще видим.
Колко пъти народът стачкува щото не му плащат от месеци заплатите, а синдикатите подскачат като папагали покрай стачкуващите и декларират, че те изобщо се отграничават от стачките.
Щели се разсърдят, кого лъжете бе?
Текат преговори на тристранката, синдикатите заплашват, че ... щели много да се нацурят и нямало да говорят вече на Бойко.
На запад като не стане техното, незабавно свикват протести, тук наште забиват краче в земята , въртят петичка и си нацупват нослето.
Смешковци.
Само след 5 години нема да има ни синдикати, ни тренчев, ни правителство, ни банкери, ни дупетати, щото цигани данъци не плащат.
На това му се вика да си отрежеш клона, на който седиш.

_________________________________
http://www.kaily.dir.bg-На запад работят добре, ако плащат добре. А у нас само работят, а ако пък и плащат е добре.
24 Юли 2010 14:30
На запад като не стане техното, незабавно свикват протести,


Така е, Кайли, ама трябва някой и да излезе на тези протести, ама българинът обича да седи пред телевизора и да мрънка, и го е страх. Като излязоха учителите на стачка, най-голямата май в историята на България, какво, всички други дружно ги плюха, а в Европа всички солидарно подкрепят тези, които протестират. В "матряла" е проблемът...
24 Юли 2010 15:12
И след успешната стачка на учителите, близо 20 000 от тях се сбогуваха с професията. Тихичко, без фанфари, без шествия, без статии и предавания в отбрани медии, без профсъюзни деятели пъчещи се пред камери и микрофони....
24 Юли 2010 15:32
Ми учителите бяха много, мигар в Италия излизат 100%?
Пак синдикатите ги предадоха и оная плешивата.
То не се прави по една стачка на 3 години и да клякаш при първа възможност.
Колко пъти синдикатите са правили стачки от 20 години насам, на които е нямало хора? Айде кажи, изброй.

_________________________________
http://www.kaily.dir.bg-На запад работят добре, ако плащат добре. А у нас само работят, а ако пък и плащат е добре.
24 Юли 2010 15:58
Don мили ,
За хей тъй , виж "усилието" на песа ми да датира капитализма , в който падаме подир всегашната част на "прехода" ни към него . Времето на "ранния" Борис III /до 19 май 1934г./ е добре описано в политическата история . Мисля да склониш , че фарсът му в днешното ни време е във всякак пълен . Може и за синдикално да сетиш , тогаз в какви е било , но това не е най-съществено . По-важно е , ние днешните да не спираме реалната Политическа битка , на която сме в абЦолютно длъжни - за "връщане напред" , към 2010 година . Иначе , следваща спирка на тази "машина на времето" , е 1908 г. . Тъй мисля ...

Редактирано от - beagle на 24/7/2010 г/ 16:10:51

24 Юли 2010 16:17
У нас дори и при соца истинска работническа класа нямаше. 95%, а по-късно почти 100% в заводите работеха селяни. Преобладаваща част от тях, въпреки че дойдоха да живеят в градовете, гледаха на същите като колонозатори. Да използват всичко каквото даваше системата, но без да усвоят култура на ценностите характерни за градския човек и работника. В заводите работниците решаваха проблемите си по отношение на качество, дисциплина, заплати, социални придобивки и др. като "играеха" в отбора на партийната номенклатура срещу техническите специалисти. В последните 10-на години на соца много работници си докарваха "на частното" по-големи доходи от на официалното работно място (където се "ходеше" на работа, но всъщност малко се работеше), което служеше освен като източник на доход и като източник на стаж за пенсия.
Ей за това "матряла" е такъв. За което е виновен соца, разбира се.
Синдикатите сега трябва най-напред да станат инициатори на закони, които да регламентират залащането да става по часова ставка, overtim-ът да се плаща като такъв, работната седмица да е лимитирана (брой часове), нощният труд и в празници да се плаща като такъв. Минималната часова ставка да се вдига периодично на няколко години. Само така "бизнес"-"мен"ите ще бъдат принудени да инвестират в нови технологии.
И т.н. и т. н. - мързи ме да пиша за елементарни неща, за които тука по-умни от мен хора пишат по-умни работи.
24 Юли 2010 16:30
Cиндикатите сега трябва най-напред да станат инициатори на закони, които да регламентират залащането да става по часова ставка, overtim-ът да се плаща като такъв, работната седмица да е лимитирана (брой часове), нощният труд и в празници да се плаща като такъв. Минималната часова ставка да се вдига периодично на няколко години. Само така "бизнес"-"мен"ите ще бъдат принудени да инвестират в нови технологии.

А не може ли "бизнес"-"мен"ите да инвестират в други страни, където синдикатите не са толкова инциативни? Ще им излезе по-евтино....
24 Юли 2010 16:40

Имам една песен на Шер, много ми е на сърце - If I could turn back time, If I could find a way - напоследък често ми идва на ум. В актуален превод звучи като - Кво ли ни е наред, че и синдикатите /армия, полиция, съд, а че и курвите, видяхте ли онези нещастни момичета, пеперудките, дето не се занимавали с обществено полезен труд, ама сутеньорите ги нямаше, сякаш според МВР-то тия пунгаши се занимават с общественополезен труд/?
Прав е beagle да твърди, че онова, преди 19 май е било таргедия, а днешното има всички изгледи да е фарс. Но нека да ни е ясно - за всичко това сме си виновни ние. Ние си докарахме този карикатурен образ на държавно устройство, ние скачахме, за да не ни помислят за червени, ние се захласнахме по величеството, ние повярвахме, че БСП носи леви идеи, ние повярвахме, че Бойко ще вкара народните изедници на топло.
Нищо от това не се случи и няма да се случи. Един и същи механизъм ни натиска в гетото на наследствената бедност и безпросветност, едни и същи кукловоди ни разиграват скечове и пантомими за месии, които щели да ни извадят от това гето. Не бъдете наивни. Тези, които ни се представят за месии, са опиум, тежък, нерафиниран и до голяма степен веднъж шмъркан.
Делото за спасение на давещите се е в ръцете на самите давещи се. Все още. Скоро ще настъпи момент, в който ще ни отнемат и тази възможност. И тогава всякакви вопли на Кайлето към тези, които трябвало да я поведат, ще бъдат без значение. Но днес тя, а и всички ние, имаме шанса да се погрижим за собственото си, а и на деца и внуци, оцеляване. Достатъчно е да заявим нашите права. И нашата решмост да ги отстояваме.

Кайли, ти член ли си на някой синдикат - за да заявиш потъпканите си права, за да намериш начин и форма на борба за тях? Ако не си, значи доброволно си се предала, смъкнала си гащите (ще ми простиш, надявам се, натурализма?) и намираш удоволетворение в това.
Ако пък членуваш, и си така недоволна, ти, с твоя хъс, можеш да поведеш съмишленици и да принудите синдикалните босове да се включат и да отстояват вашите интереси.
Но ако само стоиш и недоволстваш от Тренчев и Жеко, ще заслужиш нерадостната съдба, която ни готвят. Включително и тия двамата.
24 Юли 2010 17:05
Българинът само мрънкал - ами кажете кога и къде и съм на протест! Само, че протестите трябва да са общонационални в цялата страна - всички, които не са съгласни с законното ограбване на труда ни чрез измислената пенсионна реформа ще излязат! Дайте да се организираме, пък ще видим дали българите само мрънкат! Аз съм вече на ръба - не издържам всички рекетьорски начини на управляващите да ни ощетят! Сега вече е върхът на айсберга - ще увеличават хем стаж, хем възраст, хем вноски! Ей на това какво се казва?!
24 Юли 2010 17:38
Днес в жегата форумът се е напълнил с революционно настроение. Sans-culottes......
24 Юли 2010 18:01
В dancheto_67 мила ,
Ами , в пъргаво се ослушвай . Все от някъде ще те привикат ...
24 Юли 2010 19:50
А не може ли "бизнес"-"мен"ите да инвестират в други страни, където синдикатите не са толкова инциативни? Ще им излезе по-евтино....

И къде ще им излезе по-евтино от тук?
Да инвестират, където искат. Мигар в Китай няма часови ставки и държавна подкрепа не само на бизнеса, но и на работещите?
Докога ще хлъзгате тоя мотив, че инвеститорите ще си изнесат инвестициите, а?
Дръгливо стадо с крави кой ще купи, освен прошляк, кръгъл идиот или шмекер, който ще ги заколи незабавно?
Както машината ти трябва да е нова и поддържана, за да върши работа, така и работниците трябва да са нахранени, здрави и спокойни, за да ти вършат работа.
Не анипулирай толкова пък елементарно, имай респект към нивото тук.

_________________________________
http://www.kaily.dir.bg-На запад работят добре, ако плащат добре. А у нас само работят, а ако пък и плащат е добре.
24 Юли 2010 19:54
Дон, смешна логика. Да вляза в синдикат, за да се боря и с върховете на тоя синдикат, че малко се боря с върховете на държавата ли?
Що за глупост?
Не знаеш ли, че синдикатите не стигат в частния бизнес и хората ги е страх да членуват в синдикати там, защо ли - ми щото който е крал олио и е превозвал нелегално цистерни с бензин за Югославия, няма да защити който се е осмелил да си защитава правата.
Наистина, кой трябва да изисква въвеждането на часова ставка, за която се говори от десетилетия, има ли държава без часова ставка, освен България?
Ама 50 евроцента на час звучало смешно и затова няма да се въвежда?

_________________________________
http://www.kaily.dir.bg-На запад работят добре, ако плащат добре. А у нас само работят, а ако пък и плащат е добре.
24 Юли 2010 20:28
В kaily мила ,
В кога и на къде да се събираме и за колко дни да си носим гранулки ? ...
24 Юли 2010 21:28
При нашата производителност и размер на БВП завистта към юначните гръцки "трудещи се", която се лее тук, е учебникова форма на тежка суицидална депресия.Що не пробвате, няколко дена национална стачка, пожарникарят омеква, вдига пенциите и заплатите/плачовете за получаващите малки заплати българи водят право към това/, и тогава започва повсеместен национален цъфтеж с последващ уникален за историята на 21 век и в Европа масов екзитус.Добре все пак, че водещите офицери на Тренчев и Ко не са такива екстремисти като някои колеги тук.
Защото тук се очертава следното колективно желание:ранно пенциониране, малък стаж, голяма пенция за всеки, другите да го духат.И ако ли не, тогава в атака.А после, виж горе.И така нататък.
24 Юли 2010 21:48
Ачо не желая да коментирам, отдавна съм забелязала, че е безмислено.

_________________________________
http://www.kaily.dir.bg-На запад работят добре, ако плащат добре. А у нас само работят, а ако пък и плащат е добре.
25 Юли 2010 00:04
kaily мила ,
Като в отдавна си престанала да коментираш , защо не пробваш , в "пресечната точка" да удриш . Направи го в мила . Ти можеш !!! ...
25 Юли 2010 00:07
Колкото повече реформират , толкова по-често си спомняме за времето на Живков.Свободата не се яде .А" свободата" след 1989 г. е в болните мозъци на тия, които покрай събитията 1989г изплуваха от нищото и натрупаха стаж за пенсия в НС и НПО.Сметката обаче плащаме ние-обикновените граждани , които с "демокрацията" научихме какво е да нямаш работа, хляб на масата, топлина в дома/ако го имаш/ и да не можеш да си плащаш сметките .София не е България!Какво постигнахме с реформите за 20-те години?
-съсипахме селското стопанство и сега ядем вносни плодове и зеленчуци, а хляба скочи от 15ст. на 1 лев.за качеството да не говорим
-прецакаха ни с приватизацията и шепа разноцветни мошеници ограбиха труда на поколения българи , някои от тях мизерстват със срамни пенсии
-унищожиха българското образование и култура и го доведоха до такава низост, която не сме сънували и в най-страшните си сънищаА медиите?Позор!
-купиха синдикатите , които отдавна нямат нищо общо с членската си маса и успяха да отнемат социални придобивки , които са извоювани с много усилия през годините.Последните се превърнаха в правителствени клакьори и охранени песове, умилкващи се около трапезите на едрия бизнес.В същност те са част от него-затова се въведе плоския данък , затова се намалиха осигуровките, затова нееднократно се прекрояваше КТ -все в ущърб на интересите на наемния труд!
-За безумната външна политика на тези национални предатели -да не говорим, защото е срамно и жалко умилкването около новите господари -много на брой , с различни имена и бранещи собствени не наши интереси!
-Не си спомням по срамно положение на медиите и по-страшна цензура и автоцензура!То бива сервилност, но от това което виждаме ежедневно , на човек му се гади!Целуват з... на силните на деня безотказно !Какво падение!
25 Юли 2010 10:14
Синдикатите трябва да се разтурят и закрият. Призовавам всеки, който им плаща членски внос да спре да го прави. Синдикатите са в явен конфликт на интереси - не може да защитават хем правата на работещите, хем правата на пенсионерите! Пенсионерите потребяват за сметка на работещите. Всяко искане за по-високи осигуровки е удар по джоба на работещите, а уж техните интереси защитават синдикатите. Няма такова нещо - синдикатите защитават интересите на пенсионните фондове и на пенсионерите. Затова - не плащайте повече нито лев на тези нищоправци! Истината и реалността е, че с осигуровките и данъците на днешните работещи се плащат пенсиите на днешните пенсионери. Както с вноските на днешните пенсионери са се плащали пенсиите на тогаващните пенсионери и както с вноските на бъдещите работещи ще се плащат бъдещите пенсии. Това е, повтарям реалността и това важи и за двете системи - разходнопокривната и капиталонатрупващата! И на практика въпроса е колко да се вземе от работещите (чрез данъци и осигуровки) за да се даде на пенсионерите. Като се има предвид, че работещите имат нужда от жилища (скъпи и прескъпи), да гледат деца (също скъпо), да се развиват и т.н. и т.н. И ако те нямат средства за жилище, за деца и т.н., то те реално нямат и бъдеще. Затова, ниските осигуровки (респ. пенсии) са полезни за бъдещето. А днешните пенсионери? Е, не трябва да умират от глад разбира се, но като се има предвид резултата от техния труд - доста лош и доста слаб - те заслужават минимални пенсии и нищо повече. Пък ако ние, днешните работещи, не успеем да изградим по-добро общество и за нас ще има минимални пенсии. Или казано с други думи, това, кой колко е внасял е без значение, важно е сега какво има и колко се изкарва. И то се дели между работещи и пенсионери. Прочее, така, както пенсионерите дърпат към себе си, така и ние работещите имаме право да дърпаме към нас. Затова и синдикатите НЕ могат да защитават едновремнно и работещите и пенсионерите. Пенсионерите ги защитават пенсионерски организации, правителство (за да гласуват за него) и синдикати, а работещите - оказва се никой. ...И пак казвам - не е въпроса кой как е работил и колко е внасял. Въпроса е, че колкото се изкарва сега, то се дели между младите и пенсионерите. И колкото повече има за пенсионерите, толкова по-малко има за младите, за техните малки деца, за образованието им, за развитието им. А ако няма за това, то няма и бъдеще. Т.е. колкото повече сега се плаща за пенсии, толкова повече се подкопава бъдещето и се влошава демографската картина защото толкова по-малко пари има за раждане и гледане на деца. Разберете тази проста истина! Съжалявам, че са малки пенсиите, но толкова сме създали досега (вкл. аз), толкова има. И най-добре пенсионерите да свикват, защото повече, засега поне, няма!
25 Юли 2010 11:08
„колкото се изкарва сега, то се дели между младите и пенсионерите”
Елементарно, Роки Балбоа, твърде елементарен опит за противопоставяне на младите и пенсионерите.
Макар и затова, че ако „колкото се изкарва сега” се делеше „между младите и пенсионерите” щеше да има достатъчно и за едните и за другите...

_______________
http://vascont.wordpress.com

Редактирано от - Графът на 25/7/2010 г/ 19:40:54

25 Юли 2010 12:40
Роки, Роки, явно сте много млад, та ако ви кажа, че за всичко е виновно "международното положение", няма да ме разберете, щото когато се употребяваше този крилат израз, сигурно не сте били роден. Пък като се замисля, направо си е "международното положение" виновно, така де, то криза, то нов Голям брат, така си е
25 Юли 2010 12:53
Нарича се "син площаден скакалец" виновникът за днешния хал на нацията ни, Роки! В частност това са скакалецът-майка Филип Димитров и неговият финансов министър, чието име мразя да споменавам, щото после повръщам - единият съсипа селското стопанство, другият съсипа промишлеността, а протежетата им Димитър Игнатов и Илко Семерджиев видяха сметката на здравеопазването ни! Дотогава имахме ЗЛАТНА ДЪРЖАВА, завидяха ни! Ама откъде ще го знаеш това, като тогава още си бил на баща си в...онуй!

Редактирано от - Т_Живков на 25/7/2010 г/ 12:55:12

25 Юли 2010 13:31

България сериозно изостава в пенсионната реформа

Изходът е един – реформа на пенсионния модел

Вместо постоянно да се вдига пенсионната възраст или да се забавя икономическото развитие чрез увеличения на облагането, трябва да се направи структурна реформа: отказване от разходопокривната система, която не работи, и постепенно преминаване към такава с лични пенсионни сметки. Така бъдещите пенсионери ще могат да разчитат на значително по-високи пенсии, а сегашните пенсионери – на ръст на пенсиите, съобразен с реалния ръст на икономиката, който ще бъде по-висок, ако реформата се осъществи



Натиснете тук
25 Юли 2010 13:54
В България, по така стеклите се обстоятелства, синдикатите се крепят на един-единствен стълб - там, където има трудовоправни отношения между работници и държава и преразпределение на парични средства от държавата.

Повече държава, която да преразпределя, повече синдикатите се намесват като фактор в преразпределението и думата им се чува.

Възможността на държавата да преразпределя и раздава средства, прибрани от активните участници в икономиката, в полза групите, по някакви причини ощетени или извадени от активния икономически живот, е въпрос на оцеляване на синдикатите.

Няма ли преразпределение, няма синдикати.
В този смисъл, у нас, синдикатите се яват ретроградна спирачка за реформи, които така или иначе трябва да се извършат, защото овцата, която дава вълна трябва да бъде оставена да позаглади косъм и тогава да се стриже, а не направо да се коли.

Редактирано от - Сибила на 25/7/2010 г/ 14:06:06

25 Юли 2010 14:04
Я, графът, когото не съм срещала години и години.

_________________________________
http://www.kaily.dir.bg-На запад работят добре, ако плащат добре. А у нас само работят, а ако пък и плащат е добре.
25 Юли 2010 14:20
Синдикатите са форма на самоорганизиране на хората. Когато видим, че масово хората, живеещи в един блок, успяват да се самоорганизират и да си ремонтират, почистят и благоустроят блока, да се разберат ще ползват ли парно и как ще си го плащат, тогава ще дойде времето и на истинските синдикати.

_______________________
Покажи неуважение към георги първанов (гоцэ), пиши името му с малка буква!
Блогът на Манрико
25 Юли 2010 14:43
Синдикатите са силни с броя на членската си маса и възможностите за натиск, които могат да осъществят върху определен работодател в някой бранш или държавата, когато самата тя се явява работодател.

Този натиск се упражнява под различни форми - преговори на базата на колективен договор, сключен между работодателя и синдикалните организации по места, който пък се основава на общия колективен договор, сключен в бранша за определена категория работници. Ако не се споразумеят - стачка.

Стачката, етествено, изисква мощно включване на цялата членска маса с гаранции, че за стачкуващите няма да настъпят неблагоприятни последици - най-тежкото е уволнение.

Една от най-грижливо пазените синдикални тайни е броят на техните членове.
Защо ли?

Защото такива почти не останаха.
И затова не е известно чии интереси защитават синдикатите на най-високо ниво в тристранната комисия, по-точно - известно е.
Тези на собствения си елит и оцеляванео му.
Не че работодателските организации, които преговарят от името на работодателите са по-легитимни с големия брой на членовете си, които представляват.

Тези преговори там просто служат на правителството да си измива ръцете, че приело едно или друго решение след продължителни преговори и консенсус, а на синдикалните и работодателските централи служат, за да се чувстват потребни и да доказват/ най-вече на себе си/, че от техните кухи структури нещо изобщо зависи.
При това правителство, известно с липсата на управленчески идеи в перспектива и хаосът, който цари изобщо в главите на управленците, синдикатите най-поле си намериха подходящ партньор, когото да манипулират и изнудват докато е възможно.








Редактирано от - Сибила на 25/7/2010 г/ 14:47:20

25 Юли 2010 14:54
Ако хората можеха да се самоорганизират, нямаше да има нужда от синдикати.
Или синдикатите нямаше да са тия - наложени, спуснати отгоре.
Защото сегашните ни синдикати са спуснати парашутисти, затова нека не се наричат синдикати, защото нямат нищо общо с тях.
Полицаите май си самоорганизираха синдикат.

_________________________________
http://www.kaily.dir.bg-На запад работят добре, ако плащат добре. А у нас само работят, а ако пък и плащат е добре.
25 Юли 2010 15:21
Кайли,
Каква трябва да е позицията на синдикатите по отношение на пенсионната реформа? Конкретни предложения, а не общи приказки.
25 Юли 2010 18:58
Каква е позицията на френските синдикати относно техната пенсионна реформа?

_________________________________
http://www.kaily.dir.bg-На запад работят добре, ако плащат добре. А у нас само работят, а ако пък и плащат е добре.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД