:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,674,054
Активни 794
Страници 16,619
За един ден 1,302,066

Дълговете на болниците бавно, но сигурно се увеличават

На много места здравните заведения са принудени да намаляват заплати
Дълговете на болниците растат почти навсякъде, а половината здравни заведения у нас работят на загуба. Това показват финансовите отчети на около 40 университетски и областни болници и национални центрове. Данните са за периода от началото на 2009 г. до края на март 2010 г. Основната причина за влошаването на финансовото състояние е задържането на плащания от здравната каса.



Най-задлъжнялата болница отново е университетската "Св. Георги" в Пловдив, която е и най-голямото лечебно заведение у нас. В края на 2009 г. задълженията й са близо 39 млн. лв., като от тях 13 млн. лв. са просрочени. Основните задължения, както и при всички останали болници, са към доставчици на лекарства и медицински консумативи - 28 млн. лв. Част от просрочията се дължат на факта, че в края на годината болницата още не е получила парите си за ноември и декември 2009 г. от здравната каса и МЗ. Решението на вицепремиера Симеон Дянков да задържи тези пари, за да приключи годината с по-малък бюджетен дефицит, влияе на финансовото състояние на всички болници, личи от отчетите им. Освен към доставчиците скачат и дълговете им към персонала за заплати, включително и за осигуровки.

С просрочени борчове са и болниците в Благоевград, Габрово, Смолян, Сливен, Шумен, Плевен, като някои от лечебниците са нямали такива дългове през 2009 г. Почти няма болница, която да не е отчела по-голяма задлъжнялост макар и текуща. Само към доставчици благоевградската болница например има над 3.4 млн. лв. задължения към края на март, от които 1.3 млн. са просрочени. В Сливен дълговете са за около 6 млн. лв., като увеличението е с над 26% през 2009 спрямо 2008 г. В Шумен задълженията към доставчици са над 2 млн. лв. и растат. Над 9 млн. лв. задължения има университетската болница в Плевен.

Въпреки че отчитат добри приходи, сред столичните болници също има задлъжнели. В Александровска например дълговете са 4 млн. лв., от които близо 2 млн. лв. просрочени, което е почти двоен скок спрямо 2008 г. От болницата отбелязват, че ако здравната каса им беше платила навреме, борчът щеше да е на нивото на 2008 г. Задължения има и "Св. Анна".

Тежко наследство отчита и областната болница в Перник. През октомври 2009 г. новото ръководство заварва 1.7 млн. лв. дългове. Към края на март дълговете вече възлизат на 2.3 млн. лв., от които 525 хил. лв. просрочени. "Това се дължи на нередовното и частичното финансиране", отбелязват от болницата по адрес на здравната каса.

Отличници са болниците във Видин и Разград, които са на печалба. Печалба отчитат и "Св. Екатерина" и "Св. Иван Рилски" в София, университетската болница в Плевен, Националната кардиологична болница, "Св. Марина" във Варна и областната болница в Кюстендил.

В част от големите държавни болници има тенденция и към намаление на заплатите. Към 31 март по-ниски заплати отчитат Александровска болница, "Св. Анна" и "Св. Иван Рилски" в София и областните лечебници в Благоевград, Кюстендил, Шумен. Най-сериозен удар понасят работещите в Александровска болница, където възнагражденията започват да намаляват още от миналата година. Тогава лекарите получават средно по 1167 лв., сестрите 694 лв. Средната заплата в болницата е 776 лв., с близо 2 на сто по-малко от 2008 г. Заради икономическата криза в средата на м. г. са спрени някои плащания за персонала "поради липсата на яснота за начина на изплащане на извършените от болницата медицински услуги по клинични пътеки по месеци", обясняват от Александровска. Намалението продължава и т.г. Към 31 март лекарите вече получават 974 лв., сестрите 602 лв, а средно в лечебното заведение - 666 лв. Обяснението е, че заради кризата се намаляват разходи, в това число и за възнаграждения.

В Благоевград за 2009 г. средната брутна работна заплата е била в размер на 614 лв. Лекарите са получавали по 1094 лв. средно, а сестрите - 593 лв. За първото тримесечие на 2010 г. средното възнаграждение е същото, но при лекарите леко пада на 1077 лв., а при сестрите на 586 лв. "Това създава недоволство и води до кадрови дефицит в много отделения", отбелязват от болницата.

След неколкогодишен ръст на заплатите през 2010 г. болницата в Шумен бележи спад от 10%. Болницата в Кюстендил през 2009 г. е плащала средно 697 лв., а през първо тримесечие на 2010 г. - 650 лв. В университетската "Св. Иван Рилски" в столицата през 2009 г. са получавали средно 1200 лв. За първите 3 месеца на тази година средното възнаграждение е вече 1108 лв.

Без намаление и дори с ръст обаче са доста болници, сред тях е и задлъжнялата пловдивска "Св. Георги".
16
2380
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
30 Юли 2010 20:19
След 1 година управление заслугата за тенденцията е само на Герб и особено на екзотичния министър.Тя казва, че не е политик, а лекар, а длъжността й изисква политическа дейност.Раздвоение.Взема си до нея директора на лудницата на 4-ти на длъжност зам.министър.Ама казват, понякога и медицината е безсилна.Поне се усмихва.
30 Юли 2010 20:28
Ми като са сгрешени схемите на здравеопазването, всичко ще е надолу с главата и така до свършека на света или до промяна на схемите.
Като гледам, 2012 е по-близо, така че...

_________________________________
http://www.kaily.dir.bg-На запад работят добре, ако плащат добре. А у нас само работят, а ако пък и плащат е добре.
30 Юли 2010 21:06
Като знаят, че са сгрешени, за една година време с необходимата власт да са направили нови.Всички действащи сега правила-закони, правилници..., вече са на Герб.Щом не са ги отменили, променили или заменили, значи ги приемат за свои.
30 Юли 2010 21:34
...НО СИГУРНО...
----------------------
Блогът на Генек
30 Юли 2010 22:40
Логично е заплатите в болниците да намаляват - заради вдигането на акциза на цигарите вече пушим по-малко - значи и по-малко боледуваме - значи и по-малко оборот за болниците - оттук - и по-малко пари за заплати.
30 Юли 2010 22:44
Болниците задлъжняват, защото държавата, в лицето на Симеон Дянков им бави плащанията. Фирми фалират, бизнеса зацикля и пак защо? Защото отново държавата, и отново в лицето на Симеон Дянков им задържа плащанията. Какъв е изводът - държавата е виновна за задълбочаване на критичното състояние и на фирмите, а оттам и на икономиката; и на болниците - оттам се отразява и на здравеопазването. Май Симеон Дянков е за прокурор, не мислите ли?
30 Юли 2010 23:54
dancheto, какво ти е виновен Дянков? Той просто си е счетоводител, чието първо слово вместо "мама" е било "няма".
Няма нормална фирма, в която началник на Търговския директор да е Главният счетоводител. Затова, струва ми се, е виновна празната пожарникарска кратуна, която е разпределила задачите така "хармонично". Иначе Дянков си гледа чудесно работата, а Трайо е смут, който не може да направи нищо друго освен да продължи да работи за EVN. Абе, братът на Милен Велчев внезапно поумня, след като родата зае министерски пост. Сега на австрийците взривно им тръгна бизнесът като Трайо стана министер.
31 Юли 2010 11:17
900 лв. заплата за специалист - СРАМ!
31 Юли 2010 11:40
900 си се води бая висока заплата.
Един директор на училище получава 6-700 лева, едно маце в кол център получава 1100-1200.
Биотехнолог получава 5-600, служител в кол център получава два пъти повече.
Не само безумно нисък стандарт на живот, ми освен това и безумни диспропорции.

_________________________________
http://www.kaily.dir.bg-На запад работят добре, ако плащат добре. А у нас само работят, а ако пък и плащат е добре.
31 Юли 2010 14:54
Висока дрънци. Нито от мацето, камо ли от диреторе, зависи здравето ти, недай си боже да те оперират. А биотехнолозите... като чуя "биотехнологии" и ми се гади и ми светват всички червени лампи.
31 Юли 2010 15:02
Дълговете на болниците бавно, но сигурно се увеличават



На врата чука..приватизация. Има един куп апетитни сгради и терени.
Здравеопазване...носете си новите дрехи, момчета.
31 Юли 2010 16:20
Тодор Живков навремето ни плашеше колко бил лош и антихуманен капитализЪма. Малко ни е плашил!...
31 Юли 2010 22:06
Психопатът , оглавяващ тази агония наистина е за прокурор, както правилно отбелязват по-горе Време е НЕплащането на заплати на персонал /което си е парекселанс нарушаване на договор/ да се криминализира от Закона. Тогава очилатия племеник на БКП с тежката докторофобия ще попадне там , където му е мястото. Централен Софийски Затвор.
31 Юли 2010 22:30
Като оставим настрани факта, че осигуровките отиват за лечението на мангали и близо 2 милиона не си плащат осигуровките /а защо ли да го правят, така или иначе плащат втори път в болницата/ е ясно, че системата е в летална фаза. Да добавим и липсата на ясна политика в държавата и направо да викаме поп.
01 Август 2010 16:04
В Благоевград лекарите получават повече от колкото лекарите в Александровска. Егати държавата!!!!
02 Август 2010 14:40
KZB, ако община Благоевград е по-читава от държавата, предлага по-добри заплати и привлича добри специалисти, браво. Не знам до колко е истина, или мит, но във Варна се чуват все по-добри отзиви за плевенските онколози, ако е необходимо второ мнение, или дори лечение.
Моя добра позната от Стара Загора предпочете да бъде оперирана във Варна, от нещо уж несложно, вместо в София. Защо си мислим, че най-добрата база, заплати и оттам специалисти са ''по подразбиране'' в столицата
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД