:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,711,359
Активни 551
Страници 22,289
За един ден 1,302,066
Американците натискат Белград да сътрудничи на трибунала в Хага

САЩ: Съд само за другите

Вашингтон ще оттегли подписа си от договора за Международния наказателен съд
Съединените щати няма да участват в първия в света постоянен Международен наказателен съд и обмислят да изтеглят подписа си от Римския статут за неговото създаване, съобщи АП.

Бившият президент Бил Клинтън подписа Римския статут през декември 2000 г., непосредствено преди да изтече крайният срок за подписването на документа. Администрацията на Буш обаче заяви, че никога няма да изпрати Статута за ратификация в Сената.

Досега Римският статут е подписан от 139 държани, като 56 от тях са го ратифицирали. България стори това на 15 март, за да бъде сред първите 60 страни, ратифицирали го до края на т. г. Това ще й даде възможност да бъде включена в първото Събрание на държавите - страни по Статута. Така тя ще може да влияе върху вземането на решения за Международния наказателен съд, който ще бъде в Хага, и да участва в избирането на съдиите, прокурора и заместник-прокурора.

Администрацията на Буш обмисля да се изтегли от договора като една от възможностите да покаже, че няма да участва в Международния наказателен съд, каза Пиер-Ричард Проспър, американски посланик по въпросите на военните престъпления. САЩ се опасяват, че делата в съда могат да придобият политически характер, обясни той. Според анализатори проблемът на Вашингтон е, че се забърква в международни кризи, заради които американски граждани могат да понесат наказателна отговорност.

Новият съд ще бъде първата институция, създадена специално да съди лица, обвинени във военни престъпления, геноцид, агресия и престъпления срещу човечеството, в случаите, когато националните правителства не могат или не желаят да преследват съдебно свои граждани за тези престъпления.

Но САЩ настояват Югославия да покаже напредък в сътрудничеството с Хагския трибунал. Конгресът даде на Белград срок до 31 март. В противен случай страната ще загуби помощ от около 120 млн. долара. Миналата година, съобразявайки се с подобен ултиматум, Белград предаде на Хага бившия югопрезидент Слободан Милошевич.
5
509
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
30 Март 2002 02:50
Това какво значи - че правото е така както аз го тълкувам.Който не е съгласен да си гледа работата.
30 Март 2002 03:33
Антибиотик!
Ами то винаги си е било така!
30 Март 2002 15:20
"Правосъдието - това съм аз!"


Подпиз: Our Sexcellence Наше Тъпоумие Министърът на Кривосъдието
30 Март 2002 22:55
Niama korona, ostanala vechno na edna glava.
01 Април 2002 21:42
vsichko se vracha tapkano................ne eobezatelno da gi sadiat,
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД