След като се свържат с мрежата на мобилния оператор, устройствата може да станат портал за безжичен интернет към още 5 устройства. |
Най-вероятно точно нуждата от по-голям трафик на данни, заедно с нарасналото търсене сред потребителите на подобни услуги, води до появата на устройства, които да ни накарат да се замислим дали да не заменим стария LAN кабел с мобилна мрежа.
През миналата седмица Huawei представиха E583C. Новият модел е част от серия, в която влизат т.нар. MiFi-устройства - 3G модеми, които същевременно са и Wi-Fi-точки за локален достъп. След като се свърже с мрежата на мобилния оператор, E583C може да стане портал за безжичен интернет към още 5 устройства, а в допълнение още едно би могло да ползва достъп през USB кабел. Джаджата е последният писък на модата в тази сфера, като има OLED-дисплей с диагонал 2,5 см., на който се показва служебна информация, като детайли за мрежата на оператора, силата на сигнала, капацитета на батерията и статуса на Wi-Fi връзките. Моделът има и гнездо за microSD карта с капацитет до 32 гигабайта. E583C тежи само 90 грама, което го прави и удобно за пренасяне.
Това е поредното устройство от подобен тип, което вижда бял свят за последните месеци. Малко по-рано английските мобилни оператор "3" и Vodafone показаха такива модели, отново разработка на Huawei. Няколко мобилни оператора в САЩ, Европа и Азия също вече предлагат подобна услуга. Устройствата също се развиват, като пионерите в тази сфера, Novatel, съобщиха преди няколко месеца, че работят и по модификация с вграден GPS и инсталирани малки приложения. Да не говорим, че за подобна цел могат да се ползват и някои от модерните телефони. Вече има приложения за iPhone, които позволяват да споделите безжичните му функционалности с други устройства, така че той да се превърне в маршрутизатор. С излизането на последната версия на операционната система Android през месец май това стана възможно и в апарата Google Nexus One.
Комбинацията от 3G и Wi-Fi в едно устройство е налична и за българските потребители. Т.нар. Домашен интернет от М-тел например ползва подобно модем/рутер, произведен от ZTE. Само че със забележката, че предлаганата от българския оператор услуга не може да се ползва в движение. Макар и изкуствено наложено, най-вероятно с установяване на местоположението с помощта на клетките на оператора това реално я прави фиксирана - може да се ползва само на посочения в договора адрес. За радост тази услуга не изчерпва възможностите за родните интернет маниаци. Те винаги могат да си закупят съвместимо устройство отделно, а в допълнение да си набавят SIM-карта с пакет за данни от някой от телекомите. Миналия месец например D-Link представи 3G маршрутизатора DIR-457, който поддържа едновременна работа на до 16 джаджи с възможности за Wi-Fi връзка. В модела също има гнездо за microSD карта, която може да се превърне в минисървър за споделяне на файлове между различните свързани устройства, а батерията му издържа до 2 часа интензивен трафик на данни, ако наблизо няма електрически контакт.