Ако здравната каса не отмени фиксираните бюджети, от началото на следващия месец започваме ефективни протестни действия, обяви председателят на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов. В болниците ще се прекъсва работа и ще се поемат само спешни случаи, допълни той.
Реакцията на съсловната организация е отговор на наложените от здравната каса лимитирани бюджети на болниците, които са с 30-40% по-малко от средствата, които лечебните заведения са получавали през същия период на м.г. За да няма стачка, касата трябва да продължи да плаща както преди - за цялата отчетена дейност, при това в срок, поясни Райчинов.
Освен това от края на м.г. касата постоянно бави парите на болниците и им плаща едва 80% от заработеното, а останалите суми се просрочват с месеци. Затова от БЛС призоваха касата да обясни какво ще прави със забавените суми, които дължи на клиниките за последните месеци, и подканиха всички болници и лекари да я съдят за пропуснати ползи.
Със спуснатите от касата бюджети заплатите в болниците ще паднат с 40-50%, а средства за издръжка - лекарства, консумативи и режийни, изобщо няма да има, поясни Райчинов. "Не се знае дали изобщо ще има възможност за лечение", допълни той. "Това е дестабилизация и деструкция на здравната система", каза зам.- шефът на БЛС д-р Стефан Константинов. В редица болници вече обявиха, че спират плановия прием и започват да правят листи на чакащи.
"Аз ще призова гражданите да бъдат абсолютно спокойни и ще обясня, че не е необходимо в и без това нагорещените летни дни да спекулираме и да нагорещяваме обстановката с изказванията на Българския лекарски съюз, че няма да има достатъчно възможност гражданите да се лекуват, че ще затварят врати определени отделения", каза пък по-рано през деня директорът на здравната каса Нели Нешева. Тя заяви, че плановите операции "абсолютно винаги" спират през август.
Според нея до момента 80% от болниците са подписали анекса на касата, който въвежда лимитираните бюджети и намалението на средствата за август. Според лекарския съюз обаче тези анекси са незаконни, тъй като не са договорени със съсловната организация, и призоваха директорите да не ги подписват. От районните каси са заплашвали ръководствата на лечебниците, че ако не подпишат, ще им бавят още повече парите, твърдят от БЛС.
"Като абсолютна стойност, парите за 2010 г. са с 10 млн. лв. повече от тези за 2009 г. До края на годината би трябвало касово да се изплатят 1.011 млрд. лв. за болнична дейност, а миналата година за това са изплатени 976 млн.", обяви Нешева.
Това обаче е касовото изпълнение на бюджета. От БЛС припомниха, че дейността за ноември 2009 г. беше разплатена чак през януари тази година. Така излиза, че през 2009 г. парите са били по-малко, тъй като тогава реално касата е платила 11 месеца, а тази - 13 месеца. И според Закона за бюджета на касата средствата са с около 20-25% по-малко. Няма да помогне и скорошната актуализация от 220 млн. лв., тъй като по данни на НАП приходите на касата от вноски са намалели.
"През септември предполагам, че ще се доближим до тази фактура, която е била миналата година", каза Нели Нешева по повод предвижданите лимити за следващия месец. Тя поясни, че през 2009 г. средствата за болнична помощ са били средно месечно между 85 и 90 млн. лв., а за тази - средно 80 млн. лв. От БЛС обаче твърдят, че в някои районни каси вече са предупредили директорите на болници, че до края на годината намалението си остава както през август - с 30-40% по-малко спрямо същия период на 2009 г.
По повод твърденията на НЗОК, че директорите на болници са "адмирирали" въвеждането на лимитите при срещи с директора на касата, от лекарския съюз напомниха, че Нешева твърдеше, че парите ще бъдат намалени с 20, а не с 40%.
ИЗХОД
Здравният министър да напише наредба, в която да се регламентира какво представляват листите на чакащи пациенти и как функционират, искат от БЛС. Според съюза в момента няма регламент, който да казва как, ако си плати един човек, може да се "пререди" в списъка, нито яснота кое състояние е спешно и кое не, така че да се преценява кой и колко може да чака и кой - не. Оттам припомниха и регламентите на ЕС, според които при листи на чакащи над 3 месеца пациентът има право да се лекува в друга страна - членка на съюза. Това ще излезе още по-скъпо на здравната каса, тъй като тя ще трябва да плаща по цените на чуждите фондове, поясниха от БЛС. За да може да се оперира в страна членка без пари обаче, пациентът трябва първо да получи разрешение от нашата НЗОК.
Альоуууууууууу...Има ли някой? А, пръв ли съм? Ами сега - как да пиша? Когато Лянча го няма и не е дал допуск?
Но ще пробвам.
Нормална и очаквана реакция.
Изход? Как Сийка да напсува лекарите, та после да позамажат нещата с някой лев - както стана с археологията.
А сериозно - май стачката трябва да е обща национална, иначе не виждам нещо да се промени. Ще стане като учителската.
---------------------------
Блогът на Генек