:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,777,202
Активни 487
Страници 4,076
За един ден 1,302,066

Дипломата по икономика от УНСС е най-конкурентна на пазара

За първи път вузовете са оценени според реализация и заплати на своите възпитаници
Дипломата по икономика на УНСС е най-конкурентна на пазара на труда. Лидер при математиката и информационните технологии е Софийският университет, а Техническият университет-София държи първа позиция и в инженерните специалности, и в нетипичното за него направление "Администрация и управление".



Това показва първата по рода си класация на конкурентността на университетите на пазара на труда. Тя е изготвена от екип икономисти от Пловдивския университет и УНСС и обхваща 880 висшисти до 35 г., работещи в 300 големи фирми и администрации. Класацията отчита три показателя - съотношение между дела на висшето училище на образователния пазар към този на трудовия, заеманата позиция от възпитаниците му и техните доходи. "В първата класация са включени четири професионални направления, в които са записани над 50% от студентите у нас - икономика, администрация и управление, инженерни специалности и математика и информатика, а от резултатите ясно се вижда по кой критерий даден университет отстъпва на свой конкурент и къде е по-добър", обясни пред "Сега" проф. Мария Сотирова, преподавател в Пловдивския университет и ръководител на екипа.

Резултатите показват, че независимо от растящия брой на висшите училища бизнесът продължава да цени дипломите на няколкото големи университета в България. Техническият университет-София е успял да изпревари много по-сериозни играчи на образователния пазар в направлението "Администрация и управление". Университетът обучава малка част от студентите в тези специалности - 3.26% образователен дял, но държи 7% от пазара на труда. Възпитаниците на ТУ работят предимно на ръководни позиции, а заплатите им са високи. След него са Софийският университет и Университетът за национално и световно стопанство. СУ изпреварва УНСС с по-добро съотношение образователен - трудов пазар и дели първа позиция с него по дял на ръководните кадри.

В икономиката изненади няма. Първите три позиции се заемат от трите големи икономически университета - УНСС, Стопанската академия "Свищов" и Икономическият университет във Варна. Стопанската академия "Свищов" има по-добро пазарно равновесие, но УНСС дърпа напред с най-голям дял ръководни и аналитични кадри. Икономическият университет във Варна има по-неблагоприятно съотношение образователен дял - дял на трудовия пазар.

В областта на инженерните специалности включените в извадката предприятия разпознават четири университета. Първи е Техническият университет-София с най-голям дял и на образователния, и на трудовия пазар - 43.16%. В списъка следват Русенският университет, Минно-геоложкият университет и ХТМУ. Характерна за ХТМУ е много голямата диспропорция между дял на обучаваните студенти и дял на пазара на труда - 32.34% срещу 1.05%. Неговите възпитаници обаче имат добри заплати.

В областта на математиката и информатиката Софийският университет изпреварва Техническия. 50% от ръководните кадри в областта на математиката и информатиката са завършили СУ. При аналитичните специалисти техническият вуз води.



ДВИЖЕНИЕ

Любопитни в направление "Администрация и управление" са резултатите на частен университет с голям дял на образователния пазар - Варненския свободен университет (22.67%). Въпреки многото обучавани студенти варненското висше училище има близо два пъти по-малък дял на трудовия пазар и няма възпитаници, назначени на ръководни позиции. В общата класация това го праща на 9-а от общо 13 позиции. Нов български университет има 7.14% образователен дял в направление "Икономика", но на трудовия пазар пада на 1.16%.



Още данни от изследването в "Наблюдател"
27
7237
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
27
 Видими 
15 Август 2010 19:51
Крайно време беше да се публикуват такива данни, та да се знае кой кой е и младите хора да не се лъжат, че няма значение откъде ти е дипломата. Напротив, трябва да разберат много ясно, че това има огромно значение за реализацията след това.

_______________________
Покажи неуважение към георги първанов (гоцэ), пиши името му с малка буква!
Блогът на Манрико
15 Август 2010 21:23
Тюх да му се не види! А някои завзеци толкова усърдно обясняваха какво означавало било (може би, евентуално), съкращението УНСС.
15 Август 2010 22:03
Пазарна стойност...Съотношение между цената й и търсенето...
-------------------------
Блогът на Генек
15 Август 2010 22:04
първата по рода си класация на конкурентността на университетите на пазара на труда. Тя е изготвена от екип икономисти от Пловдивския университет и УНСС

Обективност, та дрънка!
15 Август 2010 23:14
Ми аз не виждам нищо за икономическите дипломи в Пловдивския университет. А че икономическата диплома от УНСС или математическата от СУ са най-качествени е ясно и без изследвания, интересноен принос в науката щеше да е ако бяха открили, че в Лесото икономическото образование е на по-добро ниво.
15 Август 2010 23:20
Че едно вътрешно оценяване не е гарантирано обективно, е ясно - затова трябва да има независими външни изследвания. Но в ИТ сферата резултатите съвпадат с моите наблюдения и това, което се знае в бранша. Основната част от добрите млади специалисти идват от СУ и ТУ, след тях са Американският и в последните години НБУ, от всички останали само по случайност може да излезе единична свястна бройка.

_______________________
Покажи неуважение към георги първанов (гоцэ), пиши името му с малка буква!
Блогът на Манрико
16 Август 2010 00:23
Да-а-а-а, напънала се планината, открила топлата вода!
Подобни класации правят независими /sic!/ институиции в целия свят. Виждал съм американска такава /тогава беше най-авторитетната/ и първите три критерия бяха - колко време след дипломирането си е намерил работа студентът, каква е била началната му заплата, каква е била заплатата му след пет години трудов стаж.
Горе-долу като при родната класация /с извинение!/, ама след това имаше още 17 критерия.
Е, резултатите бяха подобни - Йейл и Харвард на първо място, ама какво бяха завършили икономистите, преки виновници за /и/ сегашната криза? Не в Свищов, разбира се.
Тъй че малко по-кротко с класациите и рейтингите. Разбира се, манрико е прав, че има значение откъде е дипломата. Ама това е първите 15 минути. После ще искате от този човек да свърши дадената работа, хич няма да ви пука какви са ценките в китапа му...нали?
16 Август 2010 01:06
Дипломата по икономика на УНСС е най-конкурентна на пазара на труда. Лидер при математиката и информационните...
Това показва първата по рода си класация на конкурентността на университетите на пазара на труда. Тя е изготвена от екип икономисти от Пловдивския университет и УНСС и обхваща...

Хахахахаха.
Дипломата от УНСС сама по себе няма почти никаква стойност.
Няколко приятели и съученици от гимназята се прекараха да завършат УНСС - веднага след падането на комунизма имаше някаква мода да се учи икономика и финанси. Обаче след краха на банковата система по виденово време нещата си дойдоха на мястото.
Уви, за някои това означаваше години загубено време...
16 Август 2010 09:27
Големи разбирачи, голяма работа! Българските университети били гола вода. Да ама не. На мой приятел синът завърши магистратура в български университет и веднага започна докторантура в Португалия. Дъщеря ми също завърши магистратура тук и след два месеца спечели конкурс за Ph.D в чужбина, на който имаше кандидати от цяла Европа. Значи образованието, което се дава на децата не е чак толкова гола вода. Просто на тъпите ни политици така им оттърва да говорят за да прехвърлят някой лев от джобовете на преподавателите в собствените си джобове. А слабоумния електорат естествено ги гледа в устите и повтаря мантрите им.
16 Август 2010 10:13
Що няма логото: ПЛАТЕНА ПУБЛИКАЦИЯ

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
16 Август 2010 10:20
Няма да се оправи тази държава!
Първите три позиции се заемат от трите големи икономически университета - УНСС, Стопанската академия "Свищов" и Икономическият университет във Варна. Стопанската академия "Свищов" има по-добро пазарно равновесие, но УНСС дърпа напред с най-голям дял ръководни и аналитични кадри.
Никога!
Ако не беше ЖАЛКО, щеше да е СМЕШНО!
16 Август 2010 10:23
Интересно как на нито един от тези изследователи не му е дошъл в празната глава въпросът:
Как се оправят най-големите икономики на света без "икономически" """университети"""?
16 Август 2010 10:37
За това още от Татово време си имаше виц, как ще се е*е мамата на американската икономика с внос на няколко "икономисти" от България...


Не само не се случи, ами ни набиха Плужека Малък Пицко.
16 Август 2010 11:05
Брей, цели 880 анкетирани! Много интересно, като се разделят между 4 направления и над 20 университета, явно се сравняват две-три лица (в определено направление) между отделните университети.
Ако освен графиките се предостави и таблица с доверителните интервали, ще проличи единствено, че са изразходени средства за нулева представителност.
16 Август 2010 11:39
Статията е вярна. Графиките и табличките също. За доказателство на ви един управленски и аналитичен кадър Натиснете тук
От друга страна състоянието на българската икономика и държавното управление са доста показателни за уменията на тези кадри.
16 Август 2010 11:44
Какво да се лъжем, резултатите от това изследване и без то да се прави се знаят от всички и то от много години. Друг е въпросът, че има някаква комплексарщина да не се признава обучението на завършилите друг университет различен от Твоя.
Иначе СУ, МЕИ/ТУ/ и Икономическия са си лидери и според стария виц, чия професия е първична - инженера от каоса бил подредил планетите в система около звездите, математика му дал математическия апарат, за да подреди хаоса, а икономиста простичко запитал: А кой създаде хаоса?

Редактирано от - XYZxyz на 16/8/2010 г/ 11:45:50

16 Август 2010 12:58
Съзнателно ни пропускаш, май...


Трима приятели: лекар, инженер и икономист, спорят чия професия е по-стара.
Лекарят :
- В Библията пише, че Бог създава Адам, а от реброто му Ева. Следователно Бог е лекар, и то - хирург!
Инженерът :
- Пак в Библията пише, че преди да създаде човека, от Хаоса Бог е създал Земята, Слънцето и звездите. Ясно е, че Бог е инженер!
- А кой създаде Хаоса? - лукаво запитал икономистът.


16 Август 2010 13:47
Важното е човек да учи съвестно и да има качествени преподаватели. Няма чак такова значение кой точно университет е завършил.
16 Август 2010 14:26
Doctora,
твоя вариант на вица не съм го чувал.
Всеки университет с вицовете си, нали така?
16 Август 2010 14:57
По принцип такава наука като "икономика" няма. Има набор от различни теории, коя от коя по - противоречиви.
Съответно що за университет е този, дето издава дипломи за куха дисциплина?
Това от опит да го кажа
16 Август 2010 16:29
А къде е НБУ, Сергей стегни се. Тоя рейтин е шменти-капели, НБУ форевър!
16 Август 2010 17:44
Тия от УНСС пак са се напънали и родили мишка.
рейтинг на университетите като висши учебни заведения тук:
http://www.webometrics.info/rank_by_count ry.asp?country=bg

Другото е тинтири минтири. Иначе ако бяха ги класирали по това кой каква кола кара ВИФ щеше да е на първо място. Щото те на практика разполагат с най-голям доход, но очевидно не го декларират.
17 Август 2010 10:41
Натиснете тук
Tц. Да ме прощават от УНСС, СУ и т.н.
Това е единственото БГ висше училище, чиито дипломи се признават по широкия свят и преди 1990 и сега. Отличниците му си знаят предварително къде ще работят, доста преди дипломирането си, защото компаниите корабопритежатели и оператори на плавателни съдове отправят достатъчно рано своите оферти. Не познавам безработен възпитаник на това училище, независимо от това, дали е останал в морския бизнес, или си е избрал друго поприще.

Редактирано от - Здравка на 17/8/2010 г/ 10:42:40

20 Август 2010 16:08
Без да искам да обидя никого, не вярвам в актуалността и достоверността на изследване, изготвено от заинтересована страна. Специално в класацията за икономика ми липсват Югозападния университет и Нов български университет, които изобщо не могат да бъдат подценявани.
20 Август 2010 20:49
На държавата в този момент - не и трябва специалист по "икономика".
За да стане нещо от Родината, на мода трябва да дойдат инженерите, лекарите и всичко останало, което разбира от производство и от възпроизводство.
23 Август 2010 13:59
Статията започва с обяснението, че проучването не е направено от независима сертифицирана институция. При изготвяне на предложението за индексация екипът от Пловдивския университет и от УНСС можеха да се допитат до специалисти от стопанските факултети на СУ и на ЮЗУ, както и да се съобразят с известни световни практики. Не всички данни се приемат като напълно реални. Например в ТОП 5 Математика и информационни технологии срещу имената на ВТУ и ЮЗУ в колоната за дял на образователния пазар стоят "тирета" ?! Добре известни са преподавателските кадри в двата университета, създадените традиции, както и успехите на техните студенти, което до известна степен се вижда в колона Tрудов пазар. Освен това екипът е предпочел "квотна" извадка и съставеният индекс е приложен към "най-масовите" професионални направления. Тогава къде са медицината, естествените науки, къде са педагози, филолози, философи, психолози, прависти, историци и т.н.?? Може би витаят под тепетата или над белокаменната сграда в Дървеница? Ще бъде интересно, ако проучването се възложи на други два университета, например на НБУ и СА Свищов, дали в класацийте ще попаднат Пловдивския университет и УНСС?
24 Август 2010 10:36
Хахахаха егати вица братче Утре Носете Съответната Сума = УНСС Направо се избиват за дипломите плащаш и получаваш, закон на търсене и предлагане... Хич не ми ги хвалете тия софийски ВУЗ-ове... не могат да си запълнят местата с тройка се влиза стига да си взел кандидат- студентския...егати. На УНСС и Софийския само имената им са останали... Още не мога да се начудя на факта, че в СУ има медицина СМЕХ ))))))



Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД