Заради жестоките жеги Главната инспекция по труда препоръча вчера на работодателите да се съобразят с тежките условия и да се погрижат за хората си. Инструкцията дойде точно когато предстои захлаждане.
Според шефката на ГИТ Румяна Михайлова при работа на открито може да се промени работното време - след консултация със службите по трудова медицина. Например работният ден може да започва в 5 или 6 ч. и да свършва към 14 ч. преди пика на жегата. Друг вариант е хората да работят до по-късно, но следобед да излизат в по-дълга почивка. Може да се мине и към намалено работно време. Работодателите трябва да осигуряват и разхладителни напитки.
В закритите работни помещения пък се препоръчва осигуряване на достатъчно сенници, щори, вентилатори, климатици и хладни помещения за почивка. Температурата в различните помещения не бива да варира с повече от 10 градуса, защото резките промени са шок за организма. На чиновници и в служби, където има строг дрескод, може да се разреши ходене без чорапи и с открити обувки, а за мъжете и махането на вратовръзките, обясниха инспекторите.
У нас няма нормативно разработен режим за работа при високи температури, признават от ГИТ. Затова на трудовите инспектори е доста трудно да налагат глоби. "Все пак има и неща, за които можем да санкционираме - например ако няма вода за работниците, или пък климатиците не работят", обясни Михайлова. За втория казус наскоро бе санкциониран колцентър, в който служителка припадна заради нечовешката жега в офиса.
СПЕШНА ПОМОЩ
Над 2200 души са потърсили Бърза помощ през последните два почивни дни, като при 1/4 от тях е установена пряка връзка на влошеното им здравословно състояние с жегите, съобщиха от здравното министерство. В Сандански на слънце термометрите стигнаха до 50 градуса. От КНСБ отвориха телефон 02/ 40-10-457 за подаване на сигнали за нарушения.
|
|