Министърът на регионалното развитие Росен Плевнелиев внезапно омекна за магистралите. Въпреки че доскоро се кълнеше, че порочните анекси и оскъпяването на шосетата остават в историята на тройната коалиция, в първото си интервю от началото на лятната ваканция министърът обяви, че непроменяеми договори няма. Освен това Плевнелиев даде да се разбере, че скоростта на строителството е по-важна от качеството.
"За мен важно е първо да си направим магистралите, после винаги може да ги оправяме", обяви министърът по Би Ти Ви във връзка с притесненията, че завършен само преди 2 години участък от "Тракия" е изпълнен некачествено и е започнал да пропада.
През май, когато се отваряха офертите на кандидатите да строят отсечката Нова Загора-Ямбол, Плевнелиев бе категоричен: "Договорът за "Тракия" е железен. Не може да има никакво оскъпяване или забавяне на строителството". Вчера обаче той бе много уклончив по въпроса: "Всеки договор за всеки обект на тази планета - и кокошкарник, и магистрала, може да бъде анексиран и това е нормално, винаги може да се случи нещо в хода на строителството, но държавата този път е в силна позиция и ще се бори здраво".
Трите търга за последните отсечки от "Тракия" минаха в ожесточена конкуренция, при която победителите спечелиха с "феноменално ниски" по думите на Плевнелиев цени. Вчера той не пропусна да се похвали, че е спестил много пари на държавата и че вместо за предвидените 350 млн. евро аутобанът ще се довърши за 250 милиона. Ако няма анекси, разбира се.
А мистерията с "пропадащия" участък на "Тракия" продължава. След като неотдавна стана ясно, че не били взети мерки за отводняване, вчера министърът намекна, че може би не строителната компания, а проектантите са отговорни за проблемите с поддаващия асфалт на аутобана край Чирпан. В момента работна група проверява какви са дефектите и кой е отговорен. Има коловоз, призна Плевнелиев, но уточни, че модерната техника ще каже има ли "спестени" материали, а понеже отсечката е в гаранция, строителят ще поправи нещата.
За него обаче най-важно е да се строи и България по-бързо да се опаше от магистрали, отстраняването на дефектите било по-лесно. "Новината е, че утре подписваме ЛОТ4 - от Ямбол до Карнобат, строим ускорено, в график сме", похвали се министърът. От фирмата, спечелила поръчката, обаче обявиха, че нямат покана за такова събитие за днес. "През следващия месец в цялата страна всеки втори ден ще се правят първи копки на различни пътни обекти от 2-ри и 3-ти клас благодарение на ускоряването на оперативна програма "Регионално развитие", похвали се още Плевнелиев по време на първата копка на кръговото кръстовище при моста в град Бяла.
Министърът изненадващо посъветва строителните фирми да не се мотаят и да си поискат забавените пари от държавата, защото не остава време. Той припомни, че срокът за подаване на заявки за изплащане през Българската банка за развитие е до края на септември. Поканата прозвуча странно, тъй като бизнесът непрекъснато се оплаква, че подопечната на Плевнелиев пътна агенция трудно и бавно издава необходимите документи.
По последни данни процесът на изчистване на борчовете на държавата тече добре и регионалното министерство има да плаща още "само" 74 млн. лв. от заварените 285 милиона. "В тях са и 24 млн. лв. за Водното огледало в Кърджали, които няма да бъдат платени, докато не се произнесе прокуратурата", обясни Плевнелиев.
--------------------
Напред-назад
--------------------
Министърът на регионалното развитие обвини медиите, че раздухали безпочвено темата със затворените плажове и направили новина от изключенията. Няма да има ВИП и лукс плажове, зарече се министърът, като припомни, че това е забранено от конституцията. Това била само една от десетките идеи, които работна група в повереното му ведомство напоследък обсъждала. Министърът обаче не обясни какви мерки ще вземе, за да може летовниците да стигат до морето в случаи като Лозенец, Бутамята, Елените и др., където нагъсто построени частни имоти, затворени комплекси, бариери и "паркинги" към ВИП хотели напълно затварят достъпа до плажа.
От думите на Плевнелиев се разбра още, че конституцията не важи за пределите на правителствените резиденции. Комплексите "Шабла" и "Евксиноград" са непристъпни и преграждат достъпа до уж общонародния пясък с охрана и бариери още от Тодор-Живковите времена. Според министъра обаче в тези случаи действат специални регулации. "Не можем да водим президенти и премиери на плажа на Слънчев бряг, нали?," попита реторично Плевнелиев.
Абе до някъде е прав човека. Огромно време се губи за отчуждаване, за проектиране на трасето и т.н. Наистина веднъж построи ли се после ремонтът може да почне в много кратък срок от взимането на решение и печеленето на търг.
Обаче трябва да признае, че 2/3 от построената магистрала Тракия е вече за генерален ремонт. Кръпка до кръпка върху кръпката е.