Колективен иск за 50 милиона лева ще бъде заведен срещу МВР заради хаоса с паспортите. Това обявиха вчера от Гражданската инициатива "Справедливост". Решението идва, след като зам.- министърът на вътрешните работи Павлин Димитров обяви, че полицията не смята да обезщети доброволно гражданите за тормоза, на който са подложени при подмяната на паспортите. Според него, ако някой има претенции, трябва да заведе дело.
От правозащитната организация са изчислили, че около 1.5 млн. българи са преминали през паспортните служби от март досега. "Оценили сме причинените от МВР неимуществени вреди под формата на пропуснати пътувания и изгубено време на приблизително 50 лв. за всеки отделен човек. Като извадим от общия брой на засегнатите 1/3, които са успели да си спестят безкрайното чакане, се получава сумата от 50 млн. лв.", обясни пред "Сега" шефът на "Справедливост" адвокат Иван Груйкин. Юристът поясни, че първоначално е завел иск само за 1000 лв. пред Софийския градски съд (СГС) заради задължителната държавна такса от 4% от исканата сума, която е непосилна за организацията му. Ако той бъде уважен от съда, сдружението ще заведе и иск за 50 млн. лв.
"Като доказателства сме приложили публикации от пресата, които отразяват хаоса, който гражданите са принудени да изтърпят, за да си сменят документите", добави Груйкин. За да защити тезата си, той ще настоява магистратите да изискат конкретни кадри от трите национални телевизии, от които личи лошата организация на работа в повечето паспортни служби в страната. Груйкин ще настоява и МВР да бъде задължено да предостави служебна информация за броя на приетите и отхвърлените заявления за документи, както и за темпото, с което успява да изпълнява поръчките на гражданите.
"Ще искаме и разпита на две групи свидетели. Първата ще изясни фактическата обстановка - големите опашки, чакането, липсата на разяснителна кампания. Втората група от свидетели ще разкаже какви загуби са претърпели хората, за да си извадят нови документи - пропуснати пътувания зад граница, неудобство в работата и т.н.", коментира още шефът на "Справедливост".
Според процедурата при разглеждането на такива колективни искове, след като съдът даде ход по същество, ще бъде определен едномесечен срок, в който поне 3 ежедневника да разпространят информация за делото. Целта е, ако някой се чувства ощетен от работата на МВР при смяната на документите, да има възможност да се присъедини към ищците. "Ако министерството продължава да обслужва хората при същите условия, предполагам, че кръгът на засегнатите доста ще се увеличи, преди делото да тръгне. Оттам може да се увеличи и сумата, която ще искаме", заключи Груйкин.
От "Справедливост" са внесли жалба и във Върховния административен съд и срещу Тарифа №4 за таксите, събирани от МВР за издаване на лични карти, паспорти и шофьорски книжки. Според юристите в организацията тази такса е незаконна, тъй като "простите такси се определят въз основа на необходимите материално-технически и административни разходи по определяне на услугата". В случая адвокат Груйкин смята, че такова изчисление не е направено, а правителството просто е въвело своеобразен наказателен данък за гражданите, свързан с издаването на задължителните за тях документи за самоличност.
От МВР признават, че има проблеми с издаването на паспортите, но обвиняват за тях фирмата-изпълнител на проекта "Сименс". Премиерът Бойко Борисов и вътрешният министър Цветан Цветанов дори обявиха, че ще поискат 5-6 млн. евро неустойки за неразбориите. Не е известно кога ще се случи това. Според "Справедливост" държавата не може да се оправдава със "Сименс", тъй като МВР носи цялата отговорност за процеса.
ОПИТ
Организацията на Иван Груйкин е единствената у нас, която в последните две години е завела няколко колективни иска срещу различни институции. В началото на т. г. "Справедливост" заведе дело за 4 млн. лв. срещу МВР заради побоя, с който полицията разпръсна масов протест пред парламента през януари 2009 г. Сумата бе изчислена на базата на публикации в пресата, според които на площада е имало около 4000 души. СГС го прекрати, тъй като според магистратите сдружението няма необходимия опит и възможности да предявява колективни искове. Определението на съда е обжалвано и се чака решение на Апелативния съд след ваканцията. Другото дело на "Справедливост" е срещу Столичната община за кризата с боклука в София от март м. г. По него все още няма движение. Груйкин обяви, че също ще иска 4 млн. лв. обезщетение, ако магистратите уважат частичния му първоначален иск за 100 000 лв.
Законово е предопределено гражданите да осъдят себе си.
Няма смисъл от подобни акции, докато законодателите не бъдат принудени да направят закон за личната отговорност. В който ясно и точно да е показано кой за какво носи отговорност. И се забранят всякакви форми на колективна отговорност - тоест, обща безотговорност.
-----------------------------
Блогът на Генек