Корупционният индекс при съставянето и приемането на закони и правила за работата на съдебната система и за други държавни дейности е много висок за България. "Изследването се основава на анкети със собственици и мениджъри в частни фирми", съобщи вчера експертът към Съвета на Европа Чезари Трутковски по време на среща на Националното сдружение на общините в Албена. С този висок индекс са само Русия, бившите съветски републики и Латвия. С много по-нисък индекс са Полша, Словения, Естония и Чехия. Дори в Румъния и Грузия нивото на корупция сред законотворците е по-ниско, отколкото у нас. Според анкетираните 2.2% от годишния бюджет на фирмите от Централна и Източна Европа отиват за подкупи. В страните от ОНД процентът е 3.7.
Част от превенцията на корупцията е приемането на Кодекс за поведението на чиновника. В него ясно трябва да е записано задължението да декларира имуществото си, евентуален конфликт на интереси, подаръци и други форми на подкуп, обясни Александър Сегер от Съвета на Европа.
В българския парламент на няколко пъти бяха правени неуспешни опити за приемане на закон за лобизма. Същата съдба имаше и проектът за закон за етичните правила в поведението на народните представители.
От години депутатите записват един-единствен текст в правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Той гласи, че "при внасяне на законопроекти и изказване в пленарно заседание или в комисия народен представител с финансов интерес от обсъждания проблем е длъжен да разкрие този интерес". Но няма санкция, ако това не бъде сторено. До този момент нито един депутат не е декларирал, че би могъл да има финансов интерес от приемането на един или друг закон.
Все пак настоящият парламент излъчи две постоянни комисии - за борба с корупцията и по парламентарна етика, които би трябвало да следят и за работата на самите депутати в хода на законодателстването.
Вчера Националното сдружение на общините подписа споразумение за сътрудничество с правителството на годишната среща на местните власти в Албена. Документът беше парафиран от министър-председателя Сергей Станишев и шефа на УС на сдружението Красимир Мирев. Споразумението предвижда взаимодействие в ограничаването на регулаторните режими, в създаването на стабилна база на собствени приходи на общините. Правителството се наема да прехвърли на кметствата държавни имоти, които не са свързани с изпълнение на национални функции.
На форума бяха и министрите Орешарски, Вълчев, Масларова и Гагаузов. "Присъствието на половината правителство е ясен знак за желанието ни да работим с общините", обясни премиерът.
На форума бяха и министрите Орешарски, Вълчев, Масларова и Гагаузов. "Присъствието на половината правителство е ясен знак за желанието ни да работим с общините", обясни премиерът.