Има сериозен ръст на сигналите за лошо обслужване, бюрокрация и корупция през 2009 г. Тогава общо подадените жалби от ведомства и общини са над 183 280, което е с 28.6% повече от 2008 г., сочи докладът за състоянието на администрацията за 2009 г., одобрен от правителството.
Любопитното е, че активността на недоволни и бдителни граждани и фирми се проявява най-вече към три ведомства - строителния контрол, инспекцията по труда и министерството на храните са получили 72% от всички сигнали, като най-много - почти 71 000, са оплакванията с адрес ДНСК.
Авторите на доклада дават обяснение за тази концентрация - при трите ведомства се получава смесване между два вида сигнали - за нарушения, които те са призвани да ловят и санкционират, и за гафове, допуснати от техните служители. Работата на Дирекцията за строителен контрол (ДНСК) например предполага много жалби, защото тя се занимава с незаконните строежи. В агроминистерството пък са едни от най-тежките разрешителни режими - 19 на брой, което предполага значително количество оплаквания от бюрокрацията.
В същото време прави впечатление, че в малки общини има причини за голямо недоволство, ако се съди по броя на сигналите. В Перущица например те са 1800, в Лом - 2000, т.е. повече, отколкото в големи администрации като бургаската (1600) и русенската (малко над 1000). А най-голямата изненада е, че има администрации, които твърдят, че работят перфектно и за цялата 2009 г. не са получили нито едно оплакване - като областните управи на Благоевград, Габрово, Ловеч, Русе. Нулев отчет за сигнали дават и общини, за които не е тайна, че гъмжат от всякакви проблеми - като Столична, Перник, Търговище, Поморие, Созопол, Царево и др. Авторите на доклада недоумяват от тези резултати. Има две възможни обяснения - или гражданите не вярват, че има смисъл да се оплакват, или бюрократи покриват жалбите.
Докладът разкрива и друг любопитен феномен - някои ведомства не са наясно какво вършат. Например 38 общини, между които Банско, Созопол, Самоков, са обявили, че през 2009 г. нямат дейности, свързани с лицензи, разрешителни, съгласувания и уведомления. Само че в националния регистър на административните услуги пише друго - че администрират цели 34 режима. По същия начин Патентното ведомство докладва, че при него регулации няма, а в единната база данни съвсем ясно пише, че в ръцете му са цели 35 вида съгласия и съгласувания. Това говори за непознаване на законите и наредбите и за нисък административен капацитет, заключават авторите на доклада.
През миналата година 409 администрации (82.4% от обхванатите в доклада) са предоставяли услуги на принципа "едно гише". Отличници са областните управи. От 28 само една - Шуменската, не обслужва на едно гише. Повечето ведомства обаче са на етап "прохождане". Само 7 администрации са отличници. Най-напредналите са РИОКОЗ - София, областна администрация Стара Загора, общините Добрич и Търговище, варненските райони Аспарухово и Одесос и столичният Слатина.
Любопитното е, че активността на недоволни и бдителни граждани и фирми се проявява най-вече към три ведомства - строителния контрол, инспекцията по труда и министерството на храните са получили 72% от всички сигнали, като най-много - почти 71 000, са оплакванията с адрес ДНСК .
Ми тогаз що го давате като "свинско със зеле"?!